Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

25 minutes ago, igoraki said:

Nećeš se baš silno nakupovati za 50 dolara, možda neki penny stock...šalu na stranu meni je zadnjih meseci ok radila Sierra Wireless. Sad šta će biti, ne mogu da garantujem ali mislim da ima potencijala da ide još na gore.

 

Thx!

 

Ne mora vrednost akcije da bude manja od 50 funti (60 dolara?), moze da se kupi i deo.

 

S druge strane, njih npr. nema - ne kapiram po kom kriterijumu app nudi neke akcije, a neke ne... :huh:

Link to comment
On 16.6.2022. at 18:33, Braća Strugacki said:

značajne su razlike po regionima, evropa je trenutno u velikom padu i to nije samo zbog rata na granici

 

posle skoro godinu dana nabavki sirovina uz kašnjenja, ograničavanja isporuka i sličnih situacija, u poslednjih mesec dana se pojavljuju ponovo povoljne ponude na spotu

 

sve je problem kao i pre mesec dana, energija, transport, petrohemija, ali odjednom ima viškova kod firmi koje nisu imale slobodan gram tih roba

 

svi koji izlaze direktno pred potrošače tvrde da im pada prodaja nižih klasa proizvoda, dok se prodaja vrednijih stvari održava na dosadašnjem nivou

 

ovo sam čuo od bukvalno svih OEM proizvođača, a razgovarao sam sa 14 nedeljno, tako da je bar poslednjih pedesetak sastanaka bilo skoro preslikano

 

za aftermarket sve ide prema prognozama doduše, mada to govori o popravkama i održavanju

Ovdje osim metala kojima pada cijena, nema znacajnog pada traznje, dok su rokovi nabave produzuju. To je posebno vidljivo u elektricnim sklopovima i elektronici, odnosno komponentama.

 

Diode, memory devices, ICs, PCBA svih vrsta, to je vec odavno na 270 - 330 dana, a neki specijizovani cipovi su vec na 450 (Texas Instruments, Microchip, On-Semi, itd.)

 

Plus, sad je americiki Department of Homeland Security poceo da uvodi strogu kontrolu uvoza polisilikona, i to ce dodatno usporti uvoz tih komponenti iz Kine. To sve znaci i dalji rast cijena za te proizvode.

 

 

On 17.6.2022. at 12:35, igoraki said:

Mogli stre i ranije da spomenete, da ne kupujem ove što rudare bakar...ja sam baš mislio da će rasti potražnja za sirovinama.

Bakar je u zadnjih 5 dana pao za ~10%.

Link to comment
1 hour ago, Peter Fan said:

Bakar je u zadnjih 5 dana pao za ~10%.

Da,da pala mi je i deonica oko 10$, tako da sam očigledno izabrao loš trenutak, da je normalno vreme sad bi kupio još, ali pošto je ovakva ludnica praviću se mrtav, nek stoji daje neku sitnu dividendu, pa ćemo videti, nije mi prvi put da sam se zeznuo.

Link to comment
2 hours ago, jms_uk said:

S druge strane, njih npr. nema - ne kapiram po kom kriterijumu app nudi neke akcije, a neke ne... :huh:

Možda je u pitanju na kojoj je berzi deonica, Sierra je na Nasdaq, probaj da li možeš da kupiš Pfizer, oni su na New York berzi. Ako postoji opcija, onda je možda to razlog.

Meni se desilo sa aplikacijom Komercijalne banke ista stvar, nema deonice a ja znam da postoji i na kojoj je berzi. Posle sam saznao da majstori i nemaju baš sve uneto u toj aplikaciji, pa ako nema onda ih zoveš i tražiš da ti dodaju to što bi da kupiš. Nisam probao ali verujem da je tako, profesionalizam u Srbiji kao i uvek na zavidnom nivou.

Link to comment
26 minutes ago, igoraki said:

Da,da pala mi je i deonica oko 10$, tako da sam očigledno izabrao loš trenutak, da je normalno vreme sad bi kupio još, ali pošto je ovakva ludnica praviću se mrtav, nek stoji daje neku sitnu dividendu, pa ćemo videti, nije mi prvi put da sam se zeznuo.

Bakru je normalna cijena oko $6/kg, a sad je na oko $7.20. Znaci ima tu jos mjesta za korekciju, ali mislim da nece ispod $7. 

 

No, problem sa akcijama rudarskih firmi nije samo cijene rude, vec i karakteristke same firme, a prvenstveno kakva im je finansijska "krvna slika". Ja se dobro sjecam kad je tamo na prelazu iz 2007 u 2008 bakar bio pao na $3, a nakon sto je dugo vremena bio na ~$8, da je dosta firmi moralo staviti katanac na vrate, jer su im garancije za kredite bile u valuaciji inventara sirovog bakra. A kad se bakar preko noci strmopizdio, onda je vrijednost tog kolaterala i preko noci isparila, a banke automastki aktivirale klauzule i opozvale kredite. Prc - ode firma. Dobro poslovala, razuman P&L, likvidna, ali jebiga banke nece da rizikuju daljni pad i to je to. I oni koji su imali akcije u firmi, preko noci izgubili sve.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 24.6.2022. at 1:10, jms_uk said:

Dobio £50 besplatno za investiranje - dajte neki predlog od americkih akcija (samo to je dostupno u aplikaciji).


Sent from my iTelephone using Tapatalk

Jel moze kanadske :-)

 

Pogledaj americke i posebno kanadske firme koje rade u pronalazenju i eksplataciji zemnog plina, te ukapljavanja. Znaci, fracking, pieplines, LNG process, etc.

 

Naravno, ako nemas eticki problem sa investiranjem u fosilna goriva.

Link to comment
1 hour ago, igoraki said:

Možda je u pitanju na kojoj je berzi deonica, Sierra je na Nasdaq, probaj da li možeš da kupiš Pfizer, oni su na New York berzi. Ako postoji opcija, onda je možda to razlog.

Meni se desilo sa aplikacijom Komercijalne banke ista stvar, nema deonice a ja znam da postoji i na kojoj je berzi. Posle sam saznao da majstori i nemaju baš sve uneto u toj aplikaciji, pa ako nema onda ih zoveš i tražiš da ti dodaju to što bi da kupiš. Nisam probao ali verujem da je tako, profesionalizam u Srbiji kao i uvek na zavidnom nivou.

 

Ovde je izgleda neki mix&match, posto PFE imaju, kao i gomilu nekih drugih koje su na NASDAQ-u :unsure:

Link to comment
On 16.6.2022. at 1:32, Braća Strugacki said:

pad tražnje je veliki i prisutan je u skoro svim segmentima tržišta, očekuje se pad cena sirovina ukoliko se nešto ne promeni od septembra

 

jul i avgust će biti samo iščekivanje i ništa više, svi čekaju da vide kuda plovi ovaj brod, što dovodi do još većeg pada

 

najgore je što trenutno ništa ne može da se predvidi

Braca rekose pre par dana, nova danas pise o tome

 

https://nova.rs/auto/kako-to-da-sad-odjednom-ima-mikrocipova-za-automobile/

 

Naime, iste poluprovodnike, odnosno mikročipove koji su neophodni za proizvodnju automobila, koriste i brojni proizvođači potrošačke elektronike.

Zbog inflacije, sve manji broj ljudi se odlučuje na kupovinu novog mobilnog telefona, tableta ili laptopa, pa se samim tim više mikročipova odvaja za proizvodnju automobila.

Edited by Lezilebovich
  • +1 1
Link to comment
On 26.6.2022. at 4:36, Lezilebovich said:

Braca rekose pre par dana, nova danas pise o tome

 

https://nova.rs/auto/kako-to-da-sad-odjednom-ima-mikrocipova-za-automobile/

 

Naime, iste poluprovodnike, odnosno mikročipove koji su neophodni za proizvodnju automobila, koriste i brojni proizvođači potrošačke elektronike.

Zbog inflacije, sve manji broj ljudi se odlučuje na kupovinu novog mobilnog telefona, tableta ili laptopa, pa se samim tim više mikročipova odvaja za proizvodnju automobila.

U medjuvremenu, u SAD potraznja je jos uvijek ogromna:

 

The numbers: Orders at U.S. factories for long-lasting goods such as new cars or heavy machinery rose 0.7% in May, a stronger than expected reading that showed manufacturers still had plenty of demand for their products even amid signs the economy was slowing.

Economists polled by the Wall Street Journal had forecast a 0.2% advance. It was the seventh gain in the last eight months.

Another measure in the report seen as a bellwether for business investment rose 0.5%, the government said. These so-called core orders strip out the up-and-down transportation sector as well as government spending on military equipment.

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 27.6.2022. at 13:24, Peter Fan said:

U medjuvremenu, u SAD potraznja je jos uvijek ogromna:

 

.. i eto 10 dana kasnije ovo:

 

American manufacturing growth slowed in June as new orders contracted, even though price increases showed signs of slowing, according to an industry survey released Friday.

The Institute for Supply Management said its manufacturing index fell to 53% from 56.1% in May, showing growth slowed significantly even though it stayed above the 50% threshold indicating expansion for the 25th consecutive month.

That was the lowest level for the index since June 2020 during the pandemic downturn.

Prices showed signs of easing, but the drop in the overall index reflected new orders entering contraction territory, falling a whopping 5.9 points to 49.2% , the report said

Link to comment

zato smo i pričali različito, ti gledaš podatke iz prošlosti, ja trenutno pratim avgust, septembar i oktobar

 

i ne izgleda dobro

 

jedino je bolje za auto industriju, kada se poredi sa istim trenutkom prošle godine za isti period, čak je i healthcare u padu

 

pitanje je šta će da bude sa automotivom kada isporuče sve ono što duguju, ev još uvek nisu zvanično pod znakom pitanja, ali zato nezvanično brrrr

Link to comment
3 hours ago, Braća Strugacki said:

zato smo i pričali različito, ti gledaš podatke iz prošlosti, ja trenutno pratim avgust, septembar i oktobar

 

i ne izgleda dobro

 

jedino je bolje za auto industriju, kada se poredi sa istim trenutkom prošle godine za isti period, čak je i healthcare u padu

 

pitanje je šta će da bude sa automotivom kada isporuče sve ono što duguju, ev još uvek nisu zvanično pod znakom pitanja, ali zato nezvanično brrrr

Da, ja jesam gledao lagging indicators, ali sam ih sravnavao sa vlastitim iskustvom, posto svakodnevno komuniciram sa klijentima i njihiva potraznja dosad nije opadala. I to klijenti u sirokom spektru od proizvodnje chipova i poluprovodnika, do preradjivaca nafte i gradjevinaca.

 

Bukvalno ni jedan segment ekonomije koji mi podrzavamo zasad nema smanjenje potraznje. No, ocito je da je siri trend usporavanja, sto je sad evidentno i u tim lagging indicators.

 

Po cemu se ti ravnas? 

Link to comment

svaki dan dobijam ukupne količine porudžbina za narednih 5 meseci po granama industrije, gde su relevantna naredna dva do tri meseca

 

za duže od toga se gubi slika, zato što za npr novembar za sada postoje samo call offs dogovoreni na godišnjem nivou, tu jedino pratim ukoliko se javljaju da ih odlažu

 

ovo su podaci jedne firme, ali na osnovu njih može puno toga da se zaključi, u tom segmentu su kod svih privrednih grana su prisutni sa stabilnim učešćem

 

na sastanku od pre nekih mesec dana zaključak je bio - ok, zaboravite na strategiju i added value, sada napadamo sve što mrda

 

mi na nižem nivou smo samo bili u fazonu ok, winter is coming

 

na primer, kada nam BMW, Makita ili Beko odobre proizvod, tu nema menjanja do kraja života njihovog proizvoda i niže količine idu samo ukoliko njima pada proizvodnja

 

tu znam šta ide za šta i ako npr pomenuti BMW održava stabilno u skladu sa forcastom za taj i taj model vozila, a pada kod npr Dacie za neki sedan, dok raste za neki dostavni model itd itd imaš tačnu sliku kretanja na tržištu

 

i tako za razne druge aplikacije, nije važno da li je auto industrija, bela tehnika, power tools ili šta god

 

jedino što ne podbacuje su proizvodi koji se ugrađuju u jako skupe i jako jeftine krajnje proizvode, sve ostalo kilavi, generalizovano poprilično, ali i poprilično tačno, ne mogu tj ne smem detaljnije

Link to comment
29 minutes ago, Braća Strugacki said:

svaki dan dobijam ukupne količine porudžbina za narednih 5 meseci po granama industrije

 

Ok, hvala.

 

Kod nas upravo suprotno. Mi vec imamo rasprodanih 12 mjeseci unaprijed,i sad prodajemo kapacitete otvorene u 2.polugodistu 2023. Neki od nasih kljucnih dobavljaca su vec prodali i 1H 2024. Jako mali broj narudzbi ima pravo storniranja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...