Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

Moze mala pomoc za nas neznalice koji bi da udju u dugotrajna ulaganja?

 

Ja sam mislio da deo ustedjevine ulozim u S&P 500 indeks. Mislio sam da idem preko Komercijalne Banke jer trgovanje preko njihove aplikacije nije previse skupo a opet je banka u pitanju. Meni to ko laiku uliva malo vise sigurnosti od ostalih brokera, tipa da nece sutra da nestanu sa mojim parama. Uzeo bih konkretno akcije Vanguard S&P 500 ETF (VOO). 

 

@Ayatollah i ostali, mislite da je ovo dobra ideja?

Link to comment

Imaš neki specifičan razlog da ne koristiš IBKR recimo? Pitam jer ja juče otvorih nalog kod njih al još nisam spucao pare tako da još imam vremena da se predomislim. 

Link to comment
4 hours ago, Shan Jan said:

Moze mala pomoc za nas neznalice koji bi da udju u dugotrajna ulaganja?

 

Ja sam mislio da deo ustedjevine ulozim u S&P 500 indeks. Mislio sam da idem preko Komercijalne Banke jer trgovanje preko njihove aplikacije nije previse skupo a opet je banka u pitanju. Meni to ko laiku uliva malo vise sigurnosti od ostalih brokera, tipa da nece sutra da nestanu sa mojim parama. Uzeo bih konkretno akcije Vanguard S&P 500 ETF (VOO). 

 

@Ayatollah i ostali, mislite da je ovo dobra ideja?

 

Lično poznajem neke brokere Komercijalne banke, kao i masu ljudi iz korporativnih struktura KB, NLB Srbija i NLB Slovenija (nije ni čudo, kada zajedno radimo već evo skoro 2,5 godine), i mogu sa sigurnošću da kažem da je to vrlo ozbiljna ekipa i da tu niko neće nestati sa tvojim parama. Štaviše, iz onoga što vidim, mislim da KB pod NLB-om ima vrlo lepu perspektivu generalno, ali da ne širim sada ovde. Komercijalni uslovi njihovog angažovanja, kao i tehnikalije trgovanja, su već nešto drugo, tu se raspitaj.  Alternativno, ako hoćeš čistog brokera, svakako možeš da razmotriš Iliriku (takođe Slovenci) sa kojom ja imam odlična iskustva, ali ćeš onda morati da imaš posebnu komunikaciju sa bankom sa kojom oni rade, gde se otvara namenski novčani račun (mislim da rade sa Ersteom, OTP i KB).

 

Link to comment
2 hours ago, laser lotus said:

Imaš neki specifičan razlog da ne koristiš IBKR recimo? Pitam jer ja juče otvorih nalog kod njih al još nisam spucao pare tako da još imam vremena da se predomislim. 

 

Muka je živa prebaciti pare IBKR preko banke u Srbiji, jer trebaš da im nosiš ugovor za svaku uplatu i da pišeš izjavu zbog čega prebacuješ pare, itd., i opet može da se desi da odbiju uplatu. Sa isplatom nemam iskustva, ali i tu opet verovatno moraš da objašnjavaš poreklo para, itd. 

 

Ubedljivo je najgore što se tiče prijave poreza na kapitalni dobitak, jer moraš da dokumentuješ cenu po kojoj si prodao i po kojoj si kupio određenu akciju, a IBKR ti ne daje posebnu potvrdu sa tim u vezi, barem ne da ja znam (od domaćih brokera uredno dobiješ potvrdu sa svim detaljima), pa onda moraš da daješ neke preglede transakcija iz njihovog sistema, a to je veliko pitanje da li će ti Poreska uprava priznati kao relevantan dokaz, čak i ako dostaviš sa prevodom sudskog tumača (da, da, mora prevod). Ako ne, onda će da ti kao nabavnu cenu da ti računaju najnižu zabeleženu cenu akcije unazad 52 nedelje pre njene prodaje, što može da bude mnogo manje nego realna cena sticanja, pa onda i porez bude nesrazmerno velik. 

  • Hvala 1
Link to comment

Zato što su domaći brokeri skupi ko otrov u poređenju sa IBKR - naplaćuju svaku transakciju, administriranje portfolia, itd. bude nekoliko puta skuplje. Dodatno, sa IBKR možeš da kupuješ kad i šta hoćeš u realnom vremenu, da sam daš nalog kako hoćeš, itd., neuporedivo je komfornije.

 

Praktično, postoji oligopol domaćih brokera koji je veštački kreiran pre svega zbog restriktivnih odredbi Zakona o deviznom poslovanju, koji se na sve to i restriktivno tumači. Domaće tržište HoV je mrtvo, pa domaći brokeri i preživljavaju samo zbog toga što je trgovanje na stranim tržištima ekstremno komplikovano ako se ide preko stranih platformi, a ceo taj ambijent omogućava država. Kad bi uslovi trgovanja bili isti, ja bih odmah prešao na IBKR, jer je praktičniji i jeftiniji.

  • Hvala 1
Link to comment
55 minutes ago, Ayatollah said:

Muka je živa prebaciti pare IBKR preko banke u Srbiji, jer trebaš da im nosiš ugovor za svaku uplatu i da pišeš izjavu zbog čega prebacuješ pare, itd., i opet može da se desi da odbiju uplatu.

Na r/finansije vidim da su ljudi prebacivali pare koristeći paysend ili wise. Meni paysend dva puta nije prošao dok je wise proradio iz prve ali, em je provizija bila velika (3%), em postoji limit koliko para može da se prebaci (malo) u (valjda) šestomjesečnom intervalu bez dodatne papirologije. 
 

Neka ideja je da držim akcije preko 10 godina tako da me ne kači porez na kapitalnu dobit, mada nisam siguran da me to lišava petljanja sa poreskom.

Link to comment
On 9.2.2022. at 21:31, Ayatollah said:

 

Lično poznajem neke brokere Komercijalne banke, kao i masu ljudi iz korporativnih struktura KB, NLB Srbija i NLB Slovenija (nije ni čudo, kada zajedno radimo već evo skoro 2,5 godine), i mogu sa sigurnošću da kažem da je to vrlo ozbiljna ekipa i da tu niko neće nestati sa tvojim parama. Štaviše, iz onoga što vidim, mislim da KB pod NLB-om ima vrlo lepu perspektivu generalno, ali da ne širim sada ovde. Komercijalni uslovi njihovog angažovanja, kao i tehnikalije trgovanja, su već nešto drugo, tu se raspitaj.  Alternativno, ako hoćeš čistog brokera, svakako možeš da razmotriš Iliriku (takođe Slovenci) sa kojom ja imam odlična iskustva, ali ćeš onda morati da imaš posebnu komunikaciju sa bankom sa kojom oni rade, gde se otvara namenski novčani račun (mislim da rade sa Ersteom, OTP i KB).

 

 

Hvala puno na savetu. Tako nesto cu onda i odraditi. KB naplacuje po transakciji proviziju (za USA berze 22 dolara za celu transakciju ili 0.04USD po akciji stagod je vece) ali meni je to ok jer bih radio dugorocno, tj. jednom kupim i ostavim akcije na miru. Pored toga vidim da ima i neki kastodi troškovi (safekeeping fee: 0,12% od vrednosti portfolija na godišnjem nivou + settlement
fee: 0,15% od vrednosti transakcije, minimum 2 EUR po nalogu. 
 Sve u svemu mora dobro da se prostudira gde te sve banka rebne, nanu im njihovu.

 

Link to comment

To deluje kao pristojna ponuda, mislim da je Ilirika skuplja od toga. Imaćeš na sve ovo i troškove korespodentske banke, ali su oni relativno nebitni. Kastodi nećeš moći da izbegneš kod domaćeg brokera, to je neka od stranih banaka koja je broker na tržištu na kojem trguješ, i preko koje ide administriranje tvojih akcija. Za retail trgovca je bolje da je u kastodiju.

 

Elem, hteo bih da ti kažem dve stvari:

 

Prvo, nemoj da su ti brokerski troškovi glavna odrednica kod izbora brokera, ima nešto i do kvaliteta usluge. Ilirika nije jeftina, ali kod njih imam uvek nekog na raspolaganju, zovu me kod nagle promene cena akcija ili nešto da preporuče, možeš se sa njima konsultovati oko kupovine i možeš naručiti kratke analize pojedinih kompanija besplatno (ovo poslednje je vrlo korisno, jer ti da neki preliminarni uvid u to čije akcije kupuješ - npr. ja sam odustao od nekih akcija, jer sam video da su prezaduženi ili špekulanti). Ne znam da li drugi pružaju ovaj spektar usluga, ali mnogo znači kad možeš uvek da dobiješ brokera ili neku obrađenu informaciju.

 

Drugo, kupovina akcija i ostavljanje da stoje godinama jeste legitimna opcija, ali u realnosti se stvari obično drugačije odvijaju. Ako npr. kupiš akcije, a one za 3 meseca skoče 25% i probiju resistance liniju, jako je glupo da nastaviš da ih držiš i čekaš da krenu da se stromoglavljuju ka dole, a naročito ako pored njih imaš neke druge akcije koje se motaju na supportu. Oscilacije mogu da budu neverovatne, npr. XOM koji je sada preko 80 dolara je pre godinu i po mogao da se kupi za 30 dolara, PYPL je bio letos 310 dolara, a sada je 120. Ja sam imao situaciju da mi akcija za 10 dana poraste 15%, ja je na sreću tada prodam, a onda ona padne ispod nabavne cene i još uvek se tu mota. Jeste tačno da S&P 500 akcije rastu u proseku 7-10% godišnje, ali to je gledano na periode od po 10 godina. Drugim rečima, nije kontinuirana ravna linija rasta, već više liči na planinske vrhove i kanjone, i u tom periodu možeš da prođeš mnogo bolje ako si samo malo aktivan. 

 

Link to comment

Hvala Ajatolah, 

 

Strah mi je veci od nade kad je u pitanju trgovina akcijama i kako sam duduk za to, najlakse mi je da se pomirim sa relativno stabilnim rastom na duzi niz godina. Probacu sa KB. Ako bas budu nezgodni videcu tu Iliriku. 

 

Hvala jos jednom na analizi :) 

Link to comment
  • 2 months later...

deluje kao prava tema

 

Quote

Last year crypto entrepreneur Sina Estavi bought Twitter cofounder Jack Dorsey's first tweet as an NFT for $2.9 million. Last Wednesday Estavi put the tweet on a 7 day auction, tweeting that he would donate half of the expected $50 million sale to charity. When the auction ended, the highest bid was $280 (0.09 ether), CoinDesk reported.

 

  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...