Jump to content
IGNORED

Nestale bebe u Srbiji


bluestar

Recommended Posts

Nestale bebe u Srbiji: Činjenice i njihove posledice

https://www.slobodnaevropa.org/a/nestale-bebe-u-srbiji-činjenice-i-njihove-posledice/30466633.html

 

Sistemska zadrška jedan je od razloga što slučajevi nestalih beba u Srbiji ostaju nerešeni, izjavila je za rubriku Zašto Radija Slobodna Evropa (RSE) Katarina Golubović, predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava Yucom.

Brojni roditelji, okupljeni u više udruženja, i danas traže istinu o stotinama novorođenčadi za koje tvrde da su poslednjih decenija ukradena iz porodilišta u Srbiji.

Bebe su, sumnjaju ovi roditelji, u brojnim slučajevima od 60-ih godina dvadesetog veka do danas nestale nakon što su pod sumnjivim okolnostima proglašene mrtvim, bez umrlica i druge obavezne prateće dokumentacije.

Link to comment

Zato sam ja uradila ancestry dna da me ima u bazi podataka, mozda i nadjem jednog dana starijeg brata.  Ista prica, umrlo vam zdravo i pravo bebce, nit umrlica nit da ga vidis. Visegradska '72. Filip. 

Inace je keva zivela u visegrwdskoj ulici samo ispod kneza milosa, nikad vise krocila nije tu. Sestra i ja smo rodjene u dragise misovic. Jednog dana, kada ostanem u srbiji duze, ici cu da pretrazim knjige. 

  • Tužno 5
Link to comment

Ne znam koja bi me sila sprečila da mi dete umre na porođaju tj "umre" a da pristanem na to da ga ne vidim, osim ako ne postoji zakon koji to izričito zabranjuje. Znači, ili bi ga video ili bi ubio nekog tamo.

  • +1 4
Link to comment
24 minutes ago, Mil@n said:

Ne znam koja bi me sila sprečila da mi dete umre na porođaju tj "umre" a da pristanem na to da ga ne vidim, osim ako ne postoji zakon koji to izričito zabranjuje. Znači, ili bi ga video ili bi ubio nekog tamo.

Ja sam se u sve tri ženine trudnoće, naročito u poslednjoj (blizanačkoj), pitao kako ću da reagujem ako mi neko u nekom trenutku izađe sa ovom pričom. Pretpostavljam da bi me taj dan uhapsila policija. Sva sreća pa nisam imao prilike da to testiram u praksi, verovatno jer su cenili da žena i ja nismo pogodne mete za tu vrstu manipulacije - ja advokat, a ona lekar specijalista, bio bi im veći rizik nego da vozaju neki jednostavan svet.   

Link to comment

Lovili su decu nevenčanih roditelja, samohranih majki ili osoba za koje su procenili da ih lako mogu prevariti. Neverovatno je da je ološu to 40-tak godina prolazilo. Neka đubrad su se ozbiljno obogatila usput.

Link to comment

Upravo. Plus su targetirali mlade, jesne roditelje kao u nasem slucaju...o naivnosti da ne pricam, verujes doktoru vise nego svojim ocima. Ko da posumnja da je dete ukradeno? Titova Jugoslavija, mir u svetu. 

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, Ayatollah said:

Ja sam se u sve tri ženine trudnoće, naročito u poslednjoj (blizanačkoj), pitao kako ću da reagujem ako mi neko u nekom trenutku izađe sa ovom pričom.

 

Ogromna većina ovih slučajeva je iz 70tih i 80tih, kada se 1) procedura i papirologija radila ručno, u knjigama, kroz sto službi, verovatno je bilo lako proturiti lažne papire, 2) verovalo državi, kažu ti nešto i to je tako.

 

Od kako je o slučajevima počelo da se priča, procedure su jasno definisane i koliko sam slušala o ovome, u 2000tim nema krađa beba u porodilištima. (Ima mućki oko usvajanja dece, ali to su druge priče)

 

Sad sam se setila da je moja mama imala prijateljicu, koja je rodila mrtvorođenče, tamo negde sredinom 70tih. A kad je počelo da se priča o krađi beba, mama je vratila film i setila se da ni njena drugarica nije videla bebu, rekli su joj da je beba potpuno izdeformisana i da će je prizor potresti. Pričamo o vremenu bez ultrazvuka, trudnice su "pregledane" onom trubicom na stomak da se čuje srce i to je to, svaka priča je mogla da prođe nakon porođaja.

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Mil@n said:

Ne znam koja bi me sila sprečila da mi dete umre na porođaju tj "umre" a da pristanem na to da ga ne vidim, osim ako ne postoji zakon koji to izričito zabranjuje. Znači, ili bi ga video ili bi ubio nekog tamo.

Danas je procedura da se majci ne pokazuje dijete samo ako ona na porodjajnom stolu potpise da to ne zeli. I to i u slucajevima kad se prije porodjaja zna da dijete nije zivo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...