Jump to content
IGNORED

Juzna Amerika - razglednice


mrdja

Recommended Posts

Ovaj deo planete verovatno najvise odgovara mom senzibilitetu. Beskrajna ljubav za fudbal, muziku, najvise osmeha, najlepse zene/devojke, lako sklapanje prijateljstva, odlicna hrana, inca cola, ...

Kako poceti nego sa Kolumbijom. Cano Cristales je jedini razlog zasto sam se odlucio za posetu ovoj drzavi i pored svih prica o kriminalu, a sada vec razmisljam o povratku. Bogota, Jardin, Guatape, Cartagena, El Penol, Medellin, hilade i hiljade dresova kolumbijske reprezentacije na ulicama, ...

 

myWpfPM.jpg

 

Let je bio do Bogote, ogromnog grada koji bez visokih zgrada ima populaciju od 6 miliona, zaista se proteze u nedogled. Grad je na nadmorskoj visini preko 2 500 metara, a brdo iznad grada Monserrate preko 3 000. Prilicno je poznata lepota zenskog dela stanovnistva ovog grada, a poslednjih godina su i dosta pojacane velikim brojem devojaka iz Venecuele koje su doselile tu. Hrana je jako dobra a posebno je interesantan veliki broj dobrih muzeja od kojih je vecina besplatna za posetu. Interesantno je da su ulice koje idu sever-jug Carrera, ulice koje idu istok-zapad Calle. Uz to, postoje ione da vas zbune, kao Transversal, Diagonal i Circular. Bogota nema subway/metro, a dosta manji Medellin ima.
Kad smo stigli, taksista nije bas pricao engleski a i moj spanski je zardjao, ali kao sam prepoznao veliki poster na kojem je bio Ramadel Falkao postali smo najbolji prijatelji i pricali jos desetak minuta ispred hotela.

 

3sFXsos.jpg

 

Sat vremena leta malim avioncicem sa 12 putnika nas je doveo do cilja ... Cano Cristales, po mnogima najlepsa reka na svetu.
Prvi dan smo proveli na pritoci koja se zove Cano Cristalitos, i ona ima prelepu boju (od biljke makarene), a voda je dosta topla. Sledeci dan sam plivao u Cano Cristales, kristalno cista, ledena, predivna reka. nekima je smetalo prisustvo brojni naoruzanih vojnika, ali ovde se vodio gerilski rat sve do godinu dana pre moje posete. Malo mesto Makarena je mesto gde svi piju pivo od ranog jutra i miris piva se oseti gde god se nadjete.

 

HZzS1Dw.jpg

 

Medellin (lokalno stanovnistvo ga igovara Mededjin), poznat kao grad vecnog proleca i po Pablo Escobaru. Hotel mi je bio preko puta muzeja i Boterovih skulptura. Veoma ziv grad, ljudi jako prijatni i srecni. Metro je povezao nekad odvojene delove (po brdima okolo) i puno je interesantnih mesta, kao park u kojem svi hodaju bosi. Lokalni specijalitet je bandeja paisa, obilan i jako dobar.

 

90hpDwr.jpg

 

Nedaleko od Medellina se nalazi El Penol, 675 zig-zag stepenica do vrha, a onda prelep pogled na vestaca jezera. Mestanin je svojevremeno kupio tu zemlju za jako male pare, jer su mestani mrzeli ogromni megalit koji nije dozvoljavao suncu da obasjava njihove useve. Danas su potomci dok coveka bogati ljudi, zive iskljucivo od turizma.

 

pogrCTp.jpg

 

Guatape je malo mesto (par hiljada stanovnika), poznato po zocalos. U davna vremena, lokalni ribar je nacrtao par riba u donjoj trecini svoje kuce. Ostalima se to svidelo, pa su oni crtali nesto sto podseca na njihova zanimanja. Danas je to turisticko mesto, a svi mestani su obavezni da crtaju zocalos.

 

emd2O7D.jpg

 

Jardin je esto gde se uzgajaju kafa i banane. Tu sam pio najlepsu kafu u zivotu, a lokalni farmeri su bas prijateljski raspolozeni. Prelepi krajevi.

 

n8R2Jm7.jpg

 

Cartagena je pretopla, sa prelepim starim gradom, grad Gabrijela Garsije Markesa, sa pomalo karipskim smekom.
U blizini sam se kupao u vulkanskom blatu, interesantan dozivljaj

 

SxrvIsi.jpg

 

 

  • +1 5
Link to comment

Prve uspomene na Peru su vezane za Kubiljasa, Cumpitasa i Oblitasa, te lepe dresove tima iz 1978.
Prelepa zemlja, divni masivi Anda, ljudi prijateljski, hrana odlicna i inca kola (ne bi se svakome svidela, znam).

Lima je jako interesantan grad. Kao nekadasnja prestonica Spanskih kolonija, ima fenomenalnu arhitekturu. Vidi se da je mnogo toga ulozeno da bi grad bio reprezentativan. Polozaj je isto tako interesantan, ima dosta delova za ljubitelje umetnosti. Saobracaj je haotican i nikom ne bi pozeleo da tamo vozi, a da nije navikao na to.

 

lP874Sm.jpg

 

Cusco je bio centar imperije Inka i setnja ovim gradom je jako prijatna. Po sletanju na aerodrom, mozete uzeti tri lista koke, a mozete kupiti i koka slatkise u gradu. Grad je na 3400 metara nadmorske visine. Ako imate problema sa tim pocnite da pijete Acetazolamide ili nesto slicno par dana pre dolaska. U restoranu smo bili jedini stranci, pa su nam je prisao pevac u restoranu da se pozdravi i otpevao samo za nas "Veneno para olvidar", popularnu sirom zemlje.

 

2Hmw3AF.jpg

 

Macchu Picchu je na nesto iznad 2 400 metara. Sta reci za ovo mesto? Kad ste nesto videli toliko puta na slikama ili TV programima i opet ostanete bez reci nekoliko sekundi impresionirani, sve je jasno. Apsolutno predivno. Ne umam da opisem.

 

MJVpBRA.jpg

 

Puno i jezero Titicaca su na preko 3 800 metara nadmorske visine. Mislim da je jezero najvise plovno jezero na svetu. Boje su prelepe, sve nekako izgleda drugacije, mozda i zato sto ta visina utice. Usput se staje na prevoju koji je na 4300 metara. Interesantno je da su svojevremeno usled nedostatka vecih riba doneli kanadskog lososa, koji je onda unistio one male ribe i sada dominira Titikakom. Dvaput sam ga jeo, jednom uz lokalno pivo, drugi put uz Inca Kolu.U Punu sam kupio i par malih publikacija sa tekstovima i akordima folk muzike Anda (jos uvek preslusavam na You tube)

 

9KAI849.jpg

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Brazil - sta bi fudbalski zanesenjak pozeleo nego da igra fudbal na Kopakabani?
Rio ima svoju tamnu stranu, ali i mnogo toga lepog, cak dramaticnog.
Ipanema mi se ipak vise svidela od Kopakabane.
Pao de Queijo je fenomenalan dorucak, sir, tapioka brasno, mleko, jaja, ...

 

9Xoq4oE.jpg

 

Jedan od najlepshih vodopada na svetu je izmedju Brazila i Argentine (a ni Paragvaj nije daleko).
Dosta masivan, sirok, sa puno kanala, coati (pomalo slicni rakunima) koji otimaju hranu

Iguassu Falls (sa brazilske strane)

 

c2VuxFL.jpg

 

Iguazu Falls (sa argentinske strane)

 

Bytubq4.jpg

 

Argentina - Buenos Aires

Specifican grad po mnogo cemu, veoma lep iz vazduha, planiran, mnogo kucica za kojima niko ne cisti.
Boka i tango su nesto sto se mora videti.
Postoje restorani u kojima napunite tanjire i onda placate po tezini. Meso, salate, povrce, voce, hleb, sve u isti tanjir pa placate po kilogramu.

 

9DFuBhV.jpg

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 1 year later...

Jel bio neko u Argentini i kakvi su mu utisci u vezi ljudi? Pitam ovo jer mi se prijatelji zale na Argentince kao goste. Ne postuju kucni red i nikada ne izlaze iz stanova u vreme kada treba, nego ostaju duze, iako im je jasno receno? Ne znam gde da pitam...pa sam ovde. 

Link to comment
12 hours ago, mustang said:

Jel bio neko u Argentini i kakvi su mu utisci u vezi ljudi? Pitam ovo jer mi se prijatelji zale na Argentince kao goste. Ne postuju kucni red i nikada ne izlaze iz stanova u vreme kada treba, nego ostaju duze, iako im je jasno receno? Ne znam gde da pitam...pa sam ovde. 

Ja bila u Buenos Airesu ali davno, pre skoro deset godina, striktno turistički, nisam išla po kućama (:laugh:) ali mi je ostao generalno jak utisak da su poput nas (Srbadije), a kad već generalizujemo mi jesmo narod koji voli da "zasedne". 2017. sam bila u nekom bukvalno selu jer sam išla da vidim Igvasu sa argentinske strane, i opet isti utisak, kao da sam u Srbiji, ali niko neće da priča srpski.

  • +1 4
Link to comment

Nešto mi je ostala informacija, sad da li mi je to bio utisak, ili mi je neko rekao, da Čileance malo ko voli u JAmerici, posebno Argentinci, Peruanci i Bolivijci.

 

Što se tiče gaučosa, i moj (samo turistički utisak) je da liče na nas po mentalitetu samo još luđi i neposrednoj. 

  • +1 1
Link to comment

Onaj segment sa "bombašem" sa Rikardom Darinom u "Divljim pričama" - kao kod nas da je ;D

@Apropo mentaliteta (nije da znam mnogo, nisam još uvek bila u Argentini, ali smo sreli neke u Peruu koji su bili turisti kao i mi pa smo proćaskali rukama i nogama i telefonskim prevodiocem ;D )

Edited by I*m with the pilots
  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment

@I*m with the pilots Ja se u Peruu zalepila za neke Urugvajce jer su mi fizički izgledali kao “naši” (ne mentalitetski, bili su jako fini i tihi) :laugh: Da pod pretnjom batinama moram da objasnim šta mi tačno znači to “naši” sad bih popila šamarčinu.

Edited by Patty Lee
nepismenost, again
  • Haha 4
Link to comment

Ipak je to srazmerno malo.

Nikako po stampi da nadjem hrvatska prezimena ni u Urugvaju ni u Argenitni.

Zato je u Cileu svaki treci Hrvat, dobili i predsednika. :)

 

U Ekvadoru takodje ima emigracije sa pocetka XX veka.

 

Recimo, vlasnik najvece telekomunikacione  kompanije Telconet je Tomislav Topic. Zivi u Gvajakilu. U Manti (1 lucki grad) takodje ima dosta hrvatske emigracije i po koji Crnogorac. Hravti imaju i neke klubove i privredne komore, kaze mi kolega koji je dosao nedavno da vecina po tim klubivima i susretima i ne govori hrvatski, ali su ponosni Hrvati i imaju hrvatski pasos.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 24.2.2023. at 1:25, Profesionalac said:

Nešto mi je ostala informacija, sad da li mi je to bio utisak, ili mi je neko rekao, da Čileance malo ko voli u JAmerici, posebno Argentinci, Peruanci i Bolivijci.

 

Što se tiče gaučosa, i moj (samo turistički utisak) je da liče na nas po mentalitetu samo još luđi i neposrednoj. 

 

peruanci i bolivijci ih ne vole jer su ratovali s njima pre cca 200 godina, a u tom ratu su boliviji uskratili izlaz na more.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...