Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

meni je schwäbisch još gori od bairisch. 

doduše, sve ih je onoliko zajebao schweizerdeutsch. Potpuno spektakl - mislio sam da će mi znanje hochdeutsch-a pomoći u CH, ali kada odem u nemačko govorno područje apsolutno ništa ne razumem. Ne razaznajem da li je to nemački ili npr švedski. 

  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment
14 minutes ago, barrcode said:

meni je schwäbisch još gori od bairisch. 

doduše, sve ih je onoliko zajebao schweizerdeutsch. Potpuno spektakl - mislio sam da će mi znanje hochdeutsch-a pomoći u CH, ali kada odem u nemačko govorno područje apsolutno ništa ne razumem. Ne razaznajem da li je to nemački ili npr švedski. 

 

takodje. znaci, samo neke fragmente mogu da pokupim. ipak, kad im se obratis na hochdeutsch oni odmah presaltaju bez problema. po bavarskim selima to bas i nije slucaj.

 

kako stojis sa sächsisch i plattdeutcsch? :D

 

Link to comment

Saksonski je najgori. (Švajcarce ne računam uopšte)

 

Mada, ja se tako navikoh na moj kraj da mi je sve osim određenog dela severa "strano", kao neki vanzemaljski pokušaj nemačkog. Trenutno sam u Frankoniji pa je ponekad izazov ne složiti glupo lice tokom razgovora sa gazdom kuće,  listovremeno na jezeru gde su ljudi iz cele Nemačke - baš je zanimljivo slušati lljude. Ima nekih naglasaka koji su čudni ali jako lako razumljivi. Žabac se odmah sprijateljio sa klincima, jednog je baš pitao "a koji ti to jezik pričaš?" :D (Nije saksonski ali je znam odakle je mali, nismo ga posle više videli)

Link to comment

kada smo kod schweizerdeutsch, 1 zanimljivost: večernje vesti su na hochdeutsch (za ozbiljan narod tm), a nakon njih ide vremenska prognoza kojaje na schweizerdeutsch (za običan narodtm)

 

a pre neki dan smo za neke koji su pričali bairisch mislili da su ustvari skandinavci :isuse:

  • Haha 1
Link to comment

Kraljev Trg u Minhenu, mesto odrzavanja EP u dva spotra: odbojka na pesku i penjanje.

 

20220815-135705.jpg

Ovu sliku sam stavio jer je puna(tamne) istorije. Zgrada skroz levo je Muzej  totalitarizma tj.zlocina nacizma. To je nekadasnja centrala nsdap. Kamena zgrada pravo je Fuhrerhause, tu je 1938 potpisan Minhenski sporazum. Temelji su ostaci nacistickog hrama posvecenog Pivskom pucu. Sam Trg je mesto prvih velikih skupova nacista.

Link to comment
8 hours ago, barrcode said:

kada smo kod schweizerdeutsch, 1 zanimljivost: večernje vesti su na hochdeutsch (za ozbiljan narod tm), a nakon njih ide vremenska prognoza kojaje na schweizerdeutsch (za običan narodtm)

 

a pre neki dan smo za neke koji su pričali bairisch mislili da su ustvari skandinavci :isuse:

 

Ja sam gledala davno jedan slatki polu-deciji film koji je ceo na bavarskom, na početku sam mislila da je u pitanju francuski jezik :blink:

  • Haha 1
Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Konacno nesto pametno iz FDP,

 

„Ich würde das Gesetz gerne ändern“: Lindner fordert automatischen Inflationsausgleich für Einkommenssteuerzahler

Bundesfinanzminister Christian Lindner hat sich erneut für eine automatische Anpassung der Einkommensteuer an die Inflationsrate ausgesprochen. „Wenn Sozialleistungen wie der Regelsatz bei der Grundsicherung automatisch an die Inflation angepasst werden, dann müssen auch die arbeitenden Menschen einen automatischen Ausgleich bekommen“, sagte der FDP-Chef den Zeitungen der Funke Mediengruppe. „Wir brauchen einen Tarif auf Rädern.“

Aktuell sei es so, dass der Einkommensteuertarif alle zwei Jahre an die Inflation angepasst werde. „Das muss jedes Mal politisch entschieden werden. Ich würde das Gesetz gerne so ändern, dass der Steuertarif automatisch an die Inflationsrate angepasst wird.“

Bislang führt eine hohe Inflation ohne Eingreifen der Politik zur sogenannten kalten Progression: Trotz sinkender Kaufkraft müssen weiter die gleichen Steuern gezahlt werden, die relative Steuerbelastung der Bürgerinnen und Bürger steigt also. Für das kommende Jahr hat das Kabinett bereits Pläne auf den Weg gebracht, um diesen Effekt abzufedern. Dazu soll unter anderem der Grundfreibetrag erhöht werden.

 

 

 

Edited by pasha
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...