Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Aj ukratko, kad kazes nista ne funkcionise - na sta tacno mislis? Ne funkcionise nista Srbija level, tipa nema prozora i svetla u bolnici ili kasni u-bahn 4.5 minuta pa pobesnimo? :D

Link to comment
39 minutes ago, Mos said:

Aj ukratko, kad kazes nista ne funkcionise - na sta tacno mislis? Ne funkcionise nista Srbija level, tipa nema prozora i svetla u bolnici ili kasni u-bahn 4.5 minuta pa pobesnimo? :D


evo konkretnih primera, doduše iz moje zadnje godine u Berlinu 2017e

 

- Vrtići su besplatni, ali šta ti to vredi kada nemaš dovoljno vaspitača pa je bilo dana gde bi došao do vrtića sa klincima uz “izvinite, danas nemamo uslova da radimo” zato što se razbolela jedna vaspitačica pa nema uslova za rad  sa decom. Kasnije smo to rešili tako što su se roditelji periodično razmenjivali volonterski kao ispomoć u vrtićima. 
- Prijava mesta boravka mora da se obavi u roku od dve nedelje. Najraniji termin za obavljanje tog posla u opštini je bio 2/3 meseca kasnije.  Uopšte taj birokratski aparat je dosta trom. 
 

Kada smo se doselili u Bavarsku, ja sam tog prvog ponedeljka ovde nazvao opštinu i iz navike pitao za termin za prijavu mesta stanovanja, odgovor je bio “ahm, pa navratite kad hoćete”. Otišao u opstinu 20 min kasnije i završio sve za 5 min. Isto tako u vrtićima se dosada ovde nije desilo da je bilo dana gde nisu mogli da prime decu. 
 

Utisak je da je u Berlinu formalno gledano sve OK ali u praksi se za sve živo svi nešto improvizuju. 

Edited by Boycie
  • Hvala 1
Link to comment
57 minutes ago, Mos said:

Aj ukratko, kad kazes nista ne funkcionise - na sta tacno mislis? Ne funkcionise nista Srbija level, tipa nema prozora i svetla u bolnici ili kasni u-bahn 4.5 minuta pa pobesnimo? :D

 

Sve ti je objasnio @burekdzija u postu pre splita al ajde i ja :)

 

Prvo naci stan je nocna mora. Ili ces da biras izmedju preskupih stanova ili nekog Buch-a ili Tegela, koji su doduse predivni i prilicno blizu centru grada. Kapiram da su stanovi svuda po Nemackoj uzasno skupi ali Berlin pocinje da vodi na tom polju. Mozda si citao vest od pre par dana da je ustavni sud odlucio da je berlinski rent cap neustavan. Ovo znaci, za sve one kojima je smanjena stanarina pre 6 meseci da ce morati da placaju rentu koju su potpisali plus retroaktivno razliku izmedju smanjene rente i rente koju su potpisali. Ovo ti je recimo debilizam Balkan stajl, kada bi tamo postojao privid demokratije. Berlinski senat donese odluku za koju zna da je protivustavna da bi sprecio divljanje privatnih kompanija (jer sami ne mogu da obezbede dovoljno stanova) i time sjebu desetine hiljada ljudi i na kraju je njihovo obrazlozenje da nisu bili upoznati da rente regulise federalni zakon. Aham. Dan nakon odluke ustavnog suda, jedan oglas za stan: Akelius (bezi od njih) - 39 (!!) kvadrata, van ringa 890 evra cold renta.

 

Nadjes gajbu, odlican kiez, sve kako treba. Anmeldung. U najboljem slucaju prvi sledeci termin koji mozes da zakazes je Jul. U najgorem, vise slucaj ovih dana/meseci Septembar. Bez anmeldunga, ko sto verovatno znas ne mozes bukvalno nista. 

 

Konacno anmeldung i konacno mozes da uvedes internet. Ali avaj, tvoja zgrada ima staru instalaciju i sve sto mozes da uzmes je Pyur i to sa brzinama 200dwn/8up. Ok, sta god. Posle 48 sati ukapiras da je realni download oko 30 mbita a upload oko 1. I da si internet od 48 sati imao samo 8. Zoves da se zalis, kazu ti da ugasis pa upalis modem. Odes u filijalu, kazu ti da to nije njihov posao. I tako 2 godine.

 

Jun je mesec, odlucis do Podstamer plaza iz recimo Buch-a. Laganih 10 stanica direkt. Dodjes do stanice, vidis tablu frisku postavljenu da se trasa popravlja narednih 6 meseci i da su upotrebi autobusi koji idu do Pankowa. Kul. Odatle ide u2 direkt do destinacije. Udjes u u2, posle 6 stanica kazu da je to poslednja stanica i da odatle voze pomocni autobusi. Sad vec nije pitanje kako da stignes ddo destinacije nego kako ces da se vratis. Ovde prevoz ne kasni 4.5 minuta. Od aprila do novembra je 80% linija preseceno barem po 3 stanice. Sto znaci da izmedju te 3 stanice voze autobusi ili moras okolo. Ili kasne po 20 minuta. Ili sat vremena ako je neki S1 npr. BVG smrdi i guzve su skroz normalne.

 

Bilo koji AMT je pakao.

 

Ako nisi navikao na Berlinsku biciklisticku scenu vrlo lako moze da ti se desi da te osine neki hipster koji vozi 40 na sat iako ides normalno, na trotoaru a samo 5 metra od tebe je 2 metra siroka biciklisticka staza.

 

Voziti auto u Berlinu i naci parking. Skoro dnevna avantura. Da iz centra grada izadjes na autoput ti treba najmanje 45 minuta. Sto zbog saobracaja sto zbog radova. Jer se u Berlinu uvek nesto radi. I da, ovde nije neubicajeno da su na gomili 7 radnika od kojih 1 radi a ostali gledaju.

 

Hipsteri.

 

Prljavstina.

 

Vreme.

 

Milioni turista sa infrastrukturom za hiljade. (u non corona vremenu).

 

Radovi, radovi, radovi. Buka, buka buka.

 

Plate su nize nego bilo gde u Nemackoj.

 

Najgore od svega je sto je vecina svega ovoga sistemska, lako resiva planiranjem koje ne postoji na senatskom nivou.

 

Ovo su najcesce kojih sam mogao da se setim.

 

  • +1 1
  • Haha 1
  • Hvala 2
  • -1 1
Link to comment
14 minutes ago, SNARC said:

@Zlurad

 

Bato..ti kako zvucis, tebe bi povratak u Bg osvezio i oplemenio..dusu malo da odmoris.

 

 

Vidi, mene je vecina ovih stvari zaobisla. Stan smo nasli prejeftino za Berlinske uslove, na 50 metra od ringa u P-bergu. Internet je skroz ok, mada je modem sranje. Sva sranja oko AMT-ova su nas zaobisla jer imamo dobar HR koji nam sve sredjuje pa nikad nismo cekali duze od 10 dana ni za sta. Auto ne vozim, na bicikliste sam navikao jer ko vozi biciklo u Gvadalahari voznja istog u Berlinu je kao postizanje gola sa pola metra bez golmana. Za turiste sam kupio prilicno jako elektricno zvonce pa kad se vozim a njih 20 slika kapiju sa biciklisticke staze te zazvonim drhte od straha narednih 5 dana. Auto nemam. S obzirom da sam u Pbergu sa hipsterima sam u kohabitaciji. Sa papilogogijom za dete nas je isto usralo. Vrtic, na 100 metra od gajbe je imao slobodno mesto 5 dana nakon dolaska u Berlin, skola isto. BVG koristim samo kad zaveje.

 

Ono, kakko te potrefi. Od 10 najvise 2 bude kako treba.

 

A sta da radim, pitao covek. Glupo je da mu kazem da je sve ok, kad nije sve ok.

Link to comment

‘Kako te potrefi’ je naša najčešće izgovorena rečenica od emigracije 2013. godine. :D Imamo drugaricu koja je zapalila par godina nakon nas i namestilo joj se sve iz prve, otprilike kao u Zluradovom poslednjem postu, pa kad nam treba sreće to zovemo po njoj :lolol: Živeli smo u stanu sa tušem u kuhinji i sa deljenom klonjom na spratu (živeo staaaaaari Beč), pa onda u hipsterskom komuna WGu, gde se sudovi i gaće peru samo vodom, a dlake spičku zapušavaju kadu na dnevnoj bazi. Sada je to sve na nivou, ali je sredina takva da bih se menjao za zapušenu kadu dok si rekao Ofenbah. :D

 

Hvala na iskustvima svakako, planiram da dodjem do Berlina tokom leta ako pandemija ne spreči. Organizujete li neka forumska okupljanja, kafe možda? :)

Edited by Mos
  • +1 1
Link to comment

Ako neko dolazi u nemacku sa drzvljanstvom EU kolike su mogucnosti za neku pomoc sto se tice skola nemackog jezika? Da li tako nesto uopste postoji kao mogucnost tipa preko imigracionog ili zavoda za zaposljavanje?

Link to comment
7 hours ago, Sartek said:

Ako neko dolazi u nemacku sa drzvljanstvom EU kolike su mogucnosti za neku pomoc sto se tice skola nemackog jezika? Da li tako nesto uopste postoji kao mogucnost tipa preko imigracionog ili zavoda za zaposljavanje?

 

Postoji mogućnost da učestvuješ na integracionom kursu ("Integrationskurs") ali to pravo ti nije zagarantovano. Taj kurs je uglavnom za strance koji dolaze van EU i oni imaju prioritet. Ti možeš da podneseš zahtev za prijem na taj kurs pa ako ima slobodnih mesta te možda mogu primiti.

 

Info na Engleskom:

BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - EU citizens

Link to comment

@Sartek ako ti ne daju taj tzv. Bildungsgutschein u zavodu za zapošljavanje, postoji mogućnost da dobiješ npr. od IHK (privredna komora) Bildungspremie u iznosu od 50% od cene kursa, ali ne više od 500€, ponegde i sami gradovi imaju neke ponude itd. U svakom slučaju, kad odeš u neku školu jezika, najbolje u VHS (Volkshoch Schule), oni znaju sve mogućnosti i mogu da te upute gde da pokušaš.

Link to comment
10 hours ago, Sartek said:

Ako neko dolazi u nemacku sa drzvljanstvom EU kolike su mogucnosti za neku pomoc sto se tice skola nemackog jezika? Da li tako nesto uopste postoji kao mogucnost tipa preko imigracionog ili zavoda za zaposljavanje?

 

Imaš dosta informacija na sajtu BAMF:

 

Quote

As an EU citizen, you are not legally entitled to attend an integration course. The Federal Office for Migration and Refugees may however permit you to attend an integration course if your spoken German is not yet adequate, if you have particular integration requirements, and there are spaces available on the course. You should complete an application for admission to an integration course.

 

Ja sam se svojevremeno raspitivao mailovima i par VHS (Volkshochschule) mi je odgovorilo da ne bi trebalo da bude problem da se dobije BAMF Berechtigungsschein, odnosno potvrdu da možeš da pohađaš integracioni kurs, ali da je uslov prethodna prijava boravišta. Mislim da je kurs potpuno besplatan ako si nezaposlen i prijavljen na Job centar, a da se u drugim slučajevima plaća oko 1500 EUR za 700h kursa. Ukoliko iz prve i u roku od dve godine položiš B2 i prateći test "Leben in Deutschland" možeš tražiti refundaciju 50% cene integracionog kursa.

Link to comment
On 18.4.2021. at 12:06, burekdzija said:

Ma moze i Berlin, narocito ako volite bicikl, posto je na vlasti bicikl fetis frakcija koja kao jedino resenje guzve u gradu povrsine skoro 10 puta vece od Pariza predlaze ukidanje automobila i biciklom u 22. vek.

 

E?

 

Screenshot-2021-04-22-Two-Maps-One-Scale

 

Levo Pariz, desno Berlin.

Link to comment

Mos, koliko si ti realno video Hesen, i sta u njemu? Cini mi se da te je zahvatila pandemija, a to stvarno nije reprezentativno stanje.

 

//Nego ljudi, imamo n tema o Nemackoj: na Putovanjima, na Lokal-patriotizam, na Politici...zar ova sad ne moze da se spoji sa onim u Lokal-patriotizmu?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Nemačka




 
//Nego ljudi, imamo n tema o Nemackoj: na Putovanjima, na Lokal-patriotizam, na Politici...zar ova sad ne moze da se spoji sa onim u Lokal-patriotizmu?


Preuzimamo forum, polako ali sigurno. Svetimo se balkancima sto mogu da se čipuju a mi moramo da čekamo [emoji14]

Ne može Krošek da poveže teme, verovatno nema mod power a ostali admini koji imaju su zauzeti ili odsutni

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
18 hours ago, zorglub said:

 

E?

 

Screenshot-2021-04-22-Two-Maps-One-Scale

 

Levo Pariz, desno Berlin.

E, svako ko dodje u Berlin prvo nauci dve stvari: da ima vise mostova nego Venecija i da je deset puta veci od Pariza :D.

 

Secam se da sam tada „proverio“ i stimalo je. Sad gledam wiki, kazu Berlin 900 km2, Pariz 109 km2. Medjutim kad razmislim, 100 km2 je bas malo, to je valjda samo Ile de France. Kako oni racunaju grad nemam pojma, tako za Berlin metro area moze pola Brandenburga da se uzme i ceo Potsdam. Ali gustina naseljenosti je odlucujuca za taj mit: wiki kaze pet puta manja u Berlinu. 
 

Moja poenta je: velika povrsina, relativno mala gustina naseljenosti u poredjenju s drugim metropolama, ravan kao dlan (sto bi rekao Obeliks), i pored svega toga jedino resenje rrg je ds predjemo na bicikl svi. Dok „njihove“ novine svakog ko vozi automobil svrstava na nivo neodgovornog i sebicnog neandertalca koji treba da se pokaje i odrekne privatne svojine (pa i tog zlog statusnog simbola, automobila).

 

Naravno da postoji problem automobila u gradskom centru, ali oni svaki problem svode na ideologiju. Pa evo i poslednji sa ne-trzisnim ogranicavanjem stanarina direktno i svesno su preksrili ustav i time unesrecili sopstvene glasace. I nakon sto ih je ustavni sud napenalio i dalje truju: Zivela svetsksa revolucija!

Link to comment

To neki mit k'o o Beogradu koga čuva Teslino oružje? :D Msm, eto mape.

 

Nisam kompetentan da pričam o tome jer sam od Berlina video tek što mi je posao dozvolio, ali mi se čini da je velik broj biciklista više posledica njihove volje, nego infrastrukturnog planiranja kao u NL. Mnogo mi se svideo grad btw, naspram Beča mi je bio kao Njujork iz filmova 70ih.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...