Jump to content
IGNORED

Evropski superklubovi i njihova superliga


Meazza

Recommended Posts

3 minutes ago, Svarog said:

 

ma, fudbal je zreo za određene izmene pravila.

ne nešto drastično, već upravo takve stvari - kontrola vremena, mogućnost većeg broja izmena (leteće ko u rukometu, ili slično), možda da urade i nešto sa ofsajdom...

ali to naravno nailazi na otpor jer se udara u svetinju. a besmisleno je potpuno ignorisati probleme koji mogu da se reše.

u košarci su uveli trojku. u odbojci izbacili promene i povećali broj poena. pa se ništa loše nije desilo, naprotiv i igra je postala bolja a ne samo atraktivnija.

 

Meni je ofsajd najbesmislenije pravilo u fudbalu (i hokeju isto). Nikad nisam razumeo otpor da se ukine..

  • +1 1
Link to comment
Just now, Jimmy Kowalski said:

 

Meni je ofsajd najbesmislenije pravilo u fudbalu (i hokeju isto). Nikad nisam razumeo otpor da se ukine..

 

objasnjavano je zasto ofsajd mora da postoji. da ne postoji ofsajd igraci bi se haoticno kretali, nabijali u masama pred oba gola i slicno.

Link to comment
16 minutes ago, Kampokei said:

Ne mislim da duzina utakmica ima veze sa padom popularnosti fudbala u Evropi. Tj, mozda i ima, svet se ubrzao, kao dam ja svima teze pogledati film od 100 minuta ili procitati malo deblji roman nego sto je to bilo pre samo 10 godina. Ali, ako je to problem, onda fudbalu nema spasa. Naprotost, ne vidim kako fudbal tu bitku moze da dobije, a da pritom i dalje lici na ovu igru koju poznajemo. 

Ma nema nam spasa uopste, gledam juce u restoranu, svi slikaju klopu iz milion uglova, jbg nisi jeo ako to ne podelis sa svetom. Pre samo deset godina, ljudi se ovde skupe po kafanama, gleda se fudbal, navija, dernja na sve strane, sad svi samo cukaju po mobilnom.

Edited by Lancia
  • +1 1
Link to comment

Jao ljudi moji, sta vi sve pisete. Zasto bi postojala sredina terena ako ne bi bilo ofsajda? Pola tima bi visilo blizu peterca, a pola bi se branilo kod svog gola.

 

Ofsajd je najfundamentalnije pravilo u fudbalu, sto se mene tice ja bih ga vratio na pravilo po kojem se igralo sve do devedesetih, kakve linije, kakvi bakraci, ako si u liniji sa odbrambenim to je ofsajd i kraj. Kad bolje razmislim, i formate takmicenja treba vratiti na predjasnje: nikakve grupe, sve odmah na ispadanje, vratiti Kup Kupova i bilo bi sto puta interesantnije nego sad.

  • +1 8
Link to comment
15 minutes ago, Svarog said:

 

ma, fudbal je zreo za određene izmene pravila.

ne nešto drastično, već upravo takve stvari - kontrola vremena, mogućnost većeg broja izmena (leteće ko u rukometu, ili slično), možda da urade i nešto sa ofsajdom...

ali to naravno nailazi na otpor jer se udara u svetinju. a besmisleno je potpuno ignorisati probleme koji mogu da se reše.

u košarci su uveli trojku. u odbojci izbacili promene i povećali broj poena. pa se ništa loše nije desilo, naprotiv i igra je postala bolja a ne samo atraktivnija.

 

U fudbalu se desilo obrnuto. Radilo je kao sat, bilo atraktivno, popularnost je samo rasla i rasla i niko se nije zalio dok nisu krenuli da cackaju. 

  • +1 1
Link to comment
52 minutes ago, Lancia said:

Sve se slazemo za TV prava, samo ne zaboravi da i taj Lester ima bogatog vlasnika, sigurno s vise para nego Atletiko.

Btw u Spaniji je problem sto vise od 60% stanovnistva ne placa sportske kanale, kako zbog visoke cene, tako zbog mesetarenja sa paketima pretplate, sa Canala+ na Bein, sa Beina na Movistar, sa Movistara na DAZN...ljudi popizde i odjave sve, oteraju te da kupis dekodifirani predajnik ili jednostavno gledas preko neta - kad se bude jednom uredilo to piratsko sranjce, bice vise kinte i za one manje klubove.

Drugi problem, navijacki korpus u Spaniji je slican srpskom, ovde su ljudi uglavnom za Real ili Barselonu, slaba je privrzenost lokalnom klubu - par izuzetaka postoji ali to je svetlosnim miljama daleko od navijacke kulture u Engleskoj ili Nemackoj. To dovodi do toga da se procentualno najvise gledaju utakmice blizanaca, koji s pravom traze taj svoj udeo...i sve u krug.

Nije valjda zaista tako? Ja sam gledajuci njihov fudbal, sto primeru sto segundu, stekao utisak da se lokalni klubovi podrzavaju, naravno ne u meri koja je prisutna u Engleskoj, sto je nedostizno za bilo koga drugog, ali da su miljama daleko od navijackih odnosa na ex yu prostoru. Kada se pogleda odnos prosecne posete na utakmicama vecine klubova i broja stanovnika u tim gradovima, najcesce su to veoma dobri odnosi. 

Ako je tako kako ti kazes, sto verujem da jeste, to je onda veca katastrofa za njihov fudbal i od dugova, finansijske krize, korone i bilo cega drugog.

Link to comment
1 minute ago, Lancia said:

Ma nema nam spasa uopste, gledam juce u restoranu, svi slikaju klopu iz milion uglova, jbg nisi jeo ako to ne podelis sa svetom. Pre samo deset godina, ljudi se ovde skupe po kafanima, gleda se fudbal, navija, dernja na sve strane, sad svi samo cukaju po mobilnom.

 

Ja sticem utisak da cak vise nije ni neophodno da budes vrhunski fudbaler..Ako si iz nekoga razloga popularan na insta (recimo lep covek, poput Bekama) i samo stancujes fotke, dja u dresu, dja na terenu, klinci ce zeleti da te gledaju, placace prenose, placace dresove, kinta ce da se vrti..a velikom klubu ce se isplatiti da te angazuje, makar bio stetocina na terenu.

 

Samo zato sto si popularan zbog popularnosti (glupo zvuci ali bolje ne mogu da konstruisem).

 

Neki Javor ili Proleter potencijalno gubi mnogo sto ne angazuje Baku Praseta da im igra u napadu.

  • Haha 2
Link to comment
3 hours ago, Ted said:

priče o duši fudbala i slične, to kad čujem do me podseti na priče o interesu Srpskog fudbala ili košarke, interesu Srpskog naroda isl. iskustvo govori da je vreme ili da bežiš ili da se suprotstaviš žestoko kada takav bulšit narativ postane dominantan...

 

Imam veliko postovanje prema svim strukama i profesijama ali sam uvek bio misljenja da bi razni pravnici, ekonomisti, inzenjeri ili "marketing eksperti" sumnjivog edukacionog profila, koliko god da su nacelno nacitani o stvarima van svoje struke, trebalo da budu oprezniji i skromniji kad pokusavaju da protumace realnost koristeci psiholoske, psiho-socijalne, socioloske ili antropoloske argumente. Imati misljenje o stvarima kojima se covek profesionalno ne bavi je u redu ali donositi konacne zakljucke nije, to se uvek zavrsi blamiranjem. Takvim ljudima, na primer, nije jasno kako je moguce da Djukanovic padne s vlasti ne zbog toga sto decenijama pljacka glasace vec zbog toga sto se usudio da im ospori deo identiteta i posto im to nije jasno i ne uklapa se u njihov svetonazor onda te glasace proglasavaju neznalicama, budalama i zatucanim primitivcima.

 

U poslednjih 48 sati smo imali novu pokaznu vezbu koliko je prazna prica o tome kako moderna realnost ne trpi te "starinske" identitete i kako svi zivimo u novom vrlom svetu u kojem ti identiteti vise nisu bitni jer "dolaze nove generacije koje..." bla, bla. Mozda ce doci vreme kad to nece biti prazna prica a ne realnost, mada sumnjam, ali to vreme jos nije doslo. Svi mocni ljudi na svetu su postali mocni manipulisuci upravo tim klasicnim identitetima, onog trenutka kad pomisle da su postali veci od onoga sto ih je i dovelo u poziciju moci i pozele da ih ukinu jer im smetaju u daljim planovima pocnu da prave ovakve greske. Drugim recima, "dusa fudbala" mozda jeste fraza kad se samo tako napise ali ono sto se tom frazom pokusava ironizirati zapravo ima konkretan i veoma kompleksan sadrzaj koji se prenosi i razvija kroz vise generacija.

 

A vi sad slobodno nastavite o tome kako je ovo sukob dva centra moci u kojem je politickim ili ne znam kakvim drugim vezama pobedio onaj drugi. Samo pokusajte da razumete dve stvari: 1. kako je moguce da je organizacija notornih lopova koje svi mrze postala barjak iza kojeg je stala vecina ljudi koje zanima fudbal i 2. zasto je sve ovo puklo bas u Engleskoj. Iz odgovora na ta dva pitanja se mnogo moze nauciti.

Edited by harper
  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Desetka said:

Nije valjda zaista tako? Ja sam gledajuci njihov fudbal, sto primeru sto segundu, stekao utisak da se lokalni klubovi podrzavaju, naravno ne u meri koja je prisutna u Engleskoj, sto je nedostizno za bilo koga drugog, ali da su miljama daleko od navijackih odnosa na ex yu prostoru. Kada se pogleda odnos prosecne posete na utakmicama vecine klubova i broja stanovnika u tim gradovima, najcesce su to veoma dobri odnosi. 

Ako je tako kako ti kazes, sto verujem da jeste, to je onda veca katastrofa za njihov fudbal i od dugova, finansijske krize, korone i bilo cega drugog.

Ako pogledas sportske novine, Marca i As su promadridske, Mundo deportivo i Sport katalanske, u njima se 95% pise o Realu i Barseloni. Sto se uzivo podrske tice, rekoh postoje izuzeci (Bilbao i Baskija generalno, Sevilja kao grad, Valensija, Kadiz...Korunja je sprzena, ostalo je uglavnom mrtvo more)

  • Tužno 1
Link to comment
12 minutes ago, Meazza said:

Jao ljudi moji, sta vi sve pisete. Zasto bi postojala sredina terena ako ne bi bilo ofsajda? Pola tima bi visilo blizu peterca, a pola bi se branilo kod svog gola.

 

Ofsajd je najfundamentalnije pravilo u fudbalu, sto se mene tice ja bih ga vratio na pravilo po kojem se igralo sve do devedesetih, kakve linije, kakvi bakraci, ako si u liniji sa odbrambenim to je ofsajd i kraj. Kad bolje razmislim, i formate takmicenja treba vratiti na predjasnje: nikakve grupe, sve odmah na ispadanje, vratiti Kup Kupova i bilo bi sto puta interesantnije nego sad.

 

Strasno zaista. Ako ukinu ofsajd, mogu komotno i fudbal, jerbo nema fudbala bez ofsajda..

 

  • Haha 1
Link to comment
11 minutes ago, SNARC said:

 

Ja sticem utisak da cak vise nije ni neophodno da budes vrhunski fudbaler..Ako si iz nekoga razloga popularan na insta (recimo lep covek, poput Bekama) i samo stancujes fotke, dja u dresu, dja na terenu, klinci ce zeleti da te gledaju, placace prenose, placace dresove, kinta ce da se vrti..a velikom klubu ce se isplatiti da te angazuje, makar bio stetocina na terenu.

 

Samo zato sto si popularan zbog popularnosti (glupo zvuci ali bolje ne mogu da konstruisem).

 

Neki Javor ili Proleter potencijalno gubi mnogo sto ne angazuje Baku Praseta da im igra u napadu.

 

Ja i dalje ne kapiram fenomen Bake Praseta, mislim nije samo da to ne kapiram, ali pobogu Baka Prase :huh:

Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

 

Doslovno je tako.

 

+1

 

Pa lepo reko Svarog, svetinja ne sme da se dira. Sva pravila da se vrate kad je nastao fudbal i zakonom zabraniti sve promene..

Link to comment
Just now, Jimmy Kowalski said:

 

+1

 

Pa lepo reko Svarog, svetinja ne sme da se dira. Sva pravila da se vrate kad je nastao fudbal i zakonom zabraniti sve promene..

 

Mogu da menjaju i menjali su mnoge druge stvari, zasto da ne? Ali ako ukinu ofsajd to vise nije fudbal.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...