Jump to content
IGNORED

Evropski superklubovi i njihova superliga


Meazza

Recommended Posts

Nekom se sviđa stara evroliga u basketu, neko obožava da gleda kako se Kristal Palas i Fulham 3 kola pre kraja sezone šibaju za opstanak, neko voli da gleda Šarapovu i Kurnjikovu u 1/4 finala Temišvara, neko voli da gleda Grofove iz Novog Knjaževca protiv Bođoša iz Sombora kako igraju neki hrkljuš, ali to su sve neke naše lične preference.

Ono o čemu jedino može da se govori, ako hoćemo da imamo iole ozbiljnu diskusiju, je da se govori o gledanosti, o količini novca koji se vrti u nekom sportu ili nekoj ligi i sličnim konkretnim podacima koje se relativno lako mogu proveriti. Koga boli uvo što ja volim da igram samo Heroje 3 i da slušam Pink Floyd. Ostalih 7 milijardi ljudi idu dalje i 90% novca se vrti oko Playstation 5 i Ariane Grande, a ne oko mojih preferenci.

Koga bole uvo što skoro svaka kuća na planeti ima frizbi ili neki tako rekvizit ili biciklo, ako biciklizam kao sport ne može da uhlebi više od 200-300 sportista. Tako je i za tenis. #99 na all time earnings listi je Zimonjić sa 8 miliona, a to u sportovima koji su stvarno premium sportovi na hiljade igrača zarade za jednu sezonu. Rade Zagorac je dobio od NBA tima 3-4 miliona za 2 sezone. Bio tamo mesec dana u letnjoj ligi i škartirali ga. To tamo zovu throwing darts. Ako potrefimo super, ako ne bacili smo 4 miliona i boli nas uvo. Čim nešto zaliči da bi moglo imati talenta odmah mu dadnu par miliona, pa ga tek onda detaljno studiraju. U tenisu moraš biti top100 najboljih svih vremena da bi zaradio više od 1 brata Zagija. E to je razlika između premium sporta i borderline hobističkog sporta.

Koja crna milijarda fanova jbt?! :lolol: Sport sa toliko fanova bi mogao da supportuje par desetina hiljada profesionalnih sportista koji bi živeli od tog sporta, a u tenisu već 201. na tabeli sigurno gubi novac. Dete iz 2. razreda osnovne bi trebalo da je u stanju da shvati da sajtovi koji objavljuju takve liste nemaju nikakve veze sa životom, ali će harper izgleda i dalje da okači takvu listu svakih par meseci.

 

Što se tiče fudbala, ta Liga koju bi igralo 20-30 top klubova Evrope bi zarađivala nekoliko puta više novca nego Liga Šampiona i Premier League zajedno.

Premier League je trenutno jedina ozbiljna liga u fudbalu. Ali je PL već udario u plafon. Novac od tv prava je bio veći u ugovoru iz 2015, nego u ugovoru iz 2019. Imali su pad od 15% za UK tržište. Sve ostale slične lige imaju samo rast zarade od tv prava i bilo kakva stagnacija je znak za uzbunu, a pad od 15% je ravno katastrofi.

Ta ekipica reptila će da izbaci malecke Fulhame i Kristal Palase, a da ubaci Bajern, Real, Barsu, Pariz i ostale najveće klubove i to će da bude proizvod koji će se prodavati odlično.

Bajern može svako veče da privuče milione ljudi da pogledaju utakmicu, a Kristal Palas prosto ne može. I to je razlika između PL i te superlige. Umesto 5-6 velikih klubova i 15 malih, ligu će igrati 20 ili 25 najvećih klubova. I pokrivaće celo EU tržište. verovatno će dosta brzo moći da se proširi i na tržište Rusije i Turske, ako ne i od samog starta. Ta liga bi razbijala, sviđalo se to nekom ili ne.

Edited by omiljeni
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, John Coltrane said:

Svaki sistem sem da osvajači nacionalnog prvenstva igraju kup sistem je obesmišljavanje onoga što znamo kao KEŠ. Davati šansu 4. ili 5. ekipi da se takmiči sa prvacima je klasična blasfemija.

Ipak smo se i na takav sistem navikli, ne verujem da će nam biti teško da se naviknemo ni na "švajcarski".

Setite se onih ludosti sa jednom grupom, pa formiranjem novih grupa, pa tek onda izbacivanje?!

Ludila razna, sve zarad novca, ali mi gledamo fudbal zbog lopte a ne iz drugih razloga i dok god bude tako sve ostalo će biti igla u plastu sena.

 

Za sve na svetu postoje granice dokle nesto moze da se tera. Mislim da je ovo gamechanger. Kad je Liga Sampiona prosirena na 32 tima bilo je ljudi kojima se to nije dopadalo, ali bilo je i mnogih koji su smatrali da je promena odlicna i uzbudljiva. Stav navijaca nije bio ni priblizno ovako jednoglasno negativan. Umesto da se takmice sampioni, takmice se najbolji timovi kontinenta - to i ima neko logicko opravdanje. Ovo sada ne nudi apsolutno nista velikoj vecini publike. 

Link to comment
10 minutes ago, omiljeni said:

 

Što se tiče fudbala, ta Liga koju bi igralo 20-30 top klubova Evrope bi zarađivala nekoliko puta više novca nego Liga Šampiona i Premier League zajedno.

 

Ne bi. Liga pre plejofa bi imala manju gledanost nego EPL zbog nekompetitivnih meceva. Prijateljske utakmice ne zanimaju ljude, moze da igra deset Bajerna protiv sedamdeset Reala. Plejof bi imao istu gledanost kao sadasnji plejof LS, ne postoji nijedan razlog da ima vecu. Nema nikakve logike to sto pises. Da je tako kao sto ti mislis reakcija javnosti bi bila pozitivna ili barem podeljena, a ona je jedinstveno i nepodeljeno negativna. Ispada da ti bolje znas sta zeli fudbalska publika od nje same.

Edited by Meazza
Link to comment
1 hour ago, SNARC said:

 

 

Secam se jednog intervjua Bore Stankovica, pre cca 20 godina, kada je rekao "Mi (kosarka, FIBA) smo prvi poceli sa ligaskim takmicenjem u evropskim takmicenjima, fudbal je prepisao od nas..i to nije jedno sto su prepisali i sto prepisuju od nas."

 

U svetlu formiranja novog takmicenja..fudbal treba da pogleda ka kosarci i vidi sta joj se desilo.

 

Jel moze neko ukratko da izlozi sta se desilo sa evropskom kosarkom za nas (mene) koji nemamo pojma?

Link to comment

koliko vidim ovde će 24 od 32 tima proći grupu, previše, no dobro, opet je moguće učiniti ligu interesantnom do samog kraja, jednostavno poslednje 4 ekipe da budu eliminisane iz evrope naredne sezone, bez obzira na plasman u domaćem prvenstvu, 27 i 28 ekipa mogu da se kvalifikuju samo za ligu lepe brene, a 25 i 26 za le

- i rešen je problem irelevantnih mečeva u zadnja 2 kola

- dobro je što će biti više zagarantovanih mečeva za ekipe koje se kval. loše je što će najjače lige dobiti više mesta nauštrb drugih liga

Link to comment
Just now, MocaVukotic said:

A ti veliki, kad se zatvore u tu superligu, nema vise domaceg prvenstva za njih? 

 

pa nema. odigraće u toj ligi dovoljno utakmica da popune raspored za celu sezonu.

Link to comment

Interesuje me odakle ce uzimati igrace. Svi ti evertoni, betisi, hofenhajmi i atalante vise nece igrati u jakim ligama, proriv reala, liverpula, juvea, igrace prosecnjaci s prosecnjacima, kako ce da nastaju buduci veliki igraci. Mislim govorimo o 20 klubova, sa 20+ igraca po klubu, to je 400-450 fudbalera, odakle ce da dovedu toliko igraca kvalitetnih i spremnih za toppermost of the poppermost? 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, gone fishing said:

naravno da će igrati i domaću ligu, po novom sistemu je to samo 4 ili 6 mečeva više, ionako će smanjivati domaće lige na 18 klubova

 

Zasto bi ostali klubovi pristali na takav aranzman za (ne)raspodelu evropskih mesta? The FA moze odmah komotno da se ugasi ako smazu to gigantsko govno od deala.

Link to comment
Just now, Meazza said:

 

Zasto bi ostali klubovi pristali na takav aranzman za (ne)raspodelu evropskih mesta? The FA moze odmah komotno da se ugasi ako smazu to gigantsko govno od deala.

 

Tacno, niko to nece potpisati a i ako potpisu ja potpisujem da necu gledati Real-MU u takvom formatu, ne zanima me

  • +1 2
Link to comment
54 minutes ago, Meazza said:

 

Jel moze neko ukratko da izlozi sta se desilo sa evropskom kosarkom za nas (mene) koji nemamo pojma?

 

Euroliga postaje polako zatvoreno takmicenje, sa sve manje mesta za klubove koji kroz domaca takmicenja mogu da izbore mesto u istoj. 

Domaca takmicenja sve manje predstavljaju izazov, cini mi se da se igra iz inercije vise. Bilo je tu sve smislenije dok je konce drzala FIBA, posle se pojavio ULEB i napravio ovo kako izgleda sada.

 

3 minutes ago, Meazza said:

Svi ostali zakinuti evropski klubovi treba da osnuju svoje saveze i odbiju da igraju sa superklubovima. Pa kom opanci, kom obojci.

 

Centralna i istocna Evropa bi svakako mogli da naprave svoja takmicenja..samo ako se izbore sa pritiskom UEFE..jer ista verovatno ne zeli da prodje kao FIBA razbijena ULEB-om.

2 minutes ago, villiem said:

 

Tacno, niko to nece potpisati a i ako potpisu ja potpisujem da necu gledati Real-MU u takvom formatu, ne zanima me

 

Dok Azija prati fudbal i kupuje dresove..dok svakom antitalentu mozes da napumpas popularnost i ugovore kroz instagram, mozemo svi da se uhvatimo za usi i igramo kolo, nikog nece biti briga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...