Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

San Marino vredi videti i izdvojiti ceo dan, bio sam pre 20 godina. Možda ne obavezno svih 5 od 5 terre ali su prelepe i kad se u njih uđe ode dan kao od šale. Išao sam vozom iz La Spezije kao što je Goofs dobro preporučio ali jeftinim vozom (regionale) do prelepog Monterosso gde sam jeo u malenom ali odličnom restoranu. Za kartu što uštediš ako ne kupiš dnevnu za 5 terre Express (skoro) možeš da uzmeš trajekt do na primer Riomaggiore prošetaš se do gore odmoriš u hladu sa predivnim pogledom i odande opet nazad regionalni voz nazad za Speziju. Sad još nema masovnog turizma pa je preporučljivo posetiti Italiju i iskoristiti. Ima i trajektalnih ruta do Portofino i direktno do/od La Spezie ali je preskupo. Jedino ako ne voliš voz.

San Gimignano nisam bio ali vredi kako vidim, malo veći borgo u gomili borgova. Peruđa onako, ništa naročito. Preporučujem bolje Gubbio u blizini, lep gradić. Pazi da ne uletiš kolima u centar jer ti dođe kazna posle samo... ZTL je označena, otprilike. Išao sam na treking na brdo iznad a ima i mala žičara (proveri jel dobro namazana prvo, ako radi uopšte). Urbino je još veći pogodak ako te interesuje istorija, kultura a dobro se i jede.

Južnije ima predivnih planinskih i padinskih mesta kao npr. Norcia u blizini zone pogođene zadnjim velikim zemljotresom 2016 u Amatrice...

Ko ne pita, skita. Ali to je isto opcija za centralnu Italiju jer ima na svakom ćošku nešto vredno videti, treba samo vremena i novaca. Umbrija, Marche, Lazio i Abruzzo su moji favoriti jer ih (naj)bolje poznajem. Toskanu nedovoljno




  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Profesionalac said:

Ja svima preporučujem da se smeste u Chiusi, na pola puta između Rima i Firence. Popni se odatle u Citta della Pieve da vidiš Peruđinove freske u manje poznatim crkvama i da hasaš kod mog druga Bruna Coppette u jednom pristupačnom restoranu od koga Michelin šefovi kradu ideje. Tu ti je blizu i Montalcino i Montepulciano i Orvieto, ako te vina zanimaju. Blizu je i Arezzo, prelep gradić. Toliko na prvu... E da, u San Gimignanu obavezno sladoled jesti, dve poslastičarnice na trgu spadaju među pet najboljih na svetu. Ma šta pet, dve.

  • +1 2
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ja sam bio u Kjacano termama 2 puta u istom hotelu za tu Juznu Toskanu, a dosao sam i do Umbrije :D

 

Od gradica u Tosakani recimo..  Voltera, San Gimiano. Montepulciano, Siena, Val D`Orcia(cempresi), Pienza je mnogo lepa, Areco...

 

Ja za maj imam bar 3 opcije, ne znam koja je bolja :D

 

Zena hoce Dolomite (rodjendan joj je pa cu morati da popustim izgleda), a nismo skijasi, pa je maj idealan :D


A ja bih potez Rimini-Parma-Torinu, pa sve sto moze u okolini da se vidi ukljucujuci i San Marino.

Link to comment
1 minute ago, Milosh76 said:

Bio sam u Napulju na jedan ceo dan... to je plan za Amalfi obalu svakako.

Nisam još pravio plan, idemo kod drugarice i njenog muža pa ćemo im se predati da nas vodaju.

  • +1 2
Link to comment

Uh, ala ste zivnuli ovde. Ja upravo stigao na jezero Maggiore kod zeninih na vikend pa nisam pri kompu. U ponedeljak cu malo opsirnije o toskani I alternativama.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Milosh76 said:

Ja sam bio u Kjacano termama 2 puta u istom hotelu za tu Juznu Toskanu, a dosao sam i do Umbrije :D

 

Od gradica u Tosakani recimo..  Voltera, San Gimiano. Montepulciano, Siena, Val D`Orcia(cempresi), Pienza je mnogo lepa, Areco...

 

Ja za maj imam bar 3 opcije, ne znam koja je bolja :D

 

Zena hoce Dolomite (rodjendan joj je pa cu morati da popustim izgleda), a nismo skijasi, pa je maj idealan :D


A ja bih potez Rimini-Parma-Torinu, pa sve sto moze u okolini da se vidi ukljucujuci i San Marino.

Mi smo za sada, nažalost, odustali od San Marina. U ovom trenutku je potrebno da se najaviš njihovom MIP-u i dobiješ odobrenje, plus je na licu mesta neophodno testiranje. Ide nas četvoro, otišli bismo na dan, pa em na to tretiranju se gubi vreme, plus postoji neki rizik da može neko da bude pozitivac :mellow:

Link to comment

San Marino mi uopste nije bitan u bilo kom obilasku Italije :D

Ako budem prolazio pa naletim, super, ako ne, nema veze.

Ima toliko lepsih mesta i gradova. Meni se Ravena svidela, pa Bolonja, Djenova... Siena mi je lepsa od Firence, a u Firenci sam bio 3 puta u Sieni jednom.

Rim je za klasu iznad, za Siciliju pravim planove bar za 2 puta od po minimum nedelju dana.

Nazalost leti se iz Budimpeste, pa to malo komplikuje organizaciju.

Link to comment
1 minute ago, Zlurad said:

Ajd nek neko kvotuje Rim, da ne motam 89 stranica. 5 dana, laganica za katolicko voskresenije. Spalice me munja ako se priblizim Vatikanu, tako da ne.

 

:ziga:

 

mi smo od nedelje, sokackog uskrsa, 5 dana u rimu :)

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...