Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Basilicata je i za vecinu Italijana prilicno nepoznata i ako izuzmemo Materu koja dozivljava svoje zlatno doba i zasluzeni svetski hajp (pre 20 godina je bila nepoznata i vecini Italijana) i Marateu kao poznato morsko mesto, ostatak regije i dalje zivi nepromenjenim zivotom vec decenijama.

Sama regija iako povrsinski mala (negde velicine Kosova) je prilicno raznolikog pejzaza. Kao prvi kuriozitet izlazi na 2 razlicita mora a opet ima mnogo manje obale od Crne Gore. Ima svoje “Alpe Dolomite” u minijaturi, ima zelena pitoma brda, ima jezera, ima kameniti krsh.  U svakoj od ovih zona po brezuljcima se nalazi po neko selo i gde god da odlucite da svratite necete se pokajati. Mesta i zivot u  njima su autenticni i cesto nepromenjeni generacijama. Kao i ostatak juzne Italije, sva ta mala mesta su dozivela veliko praznjenje i emigraciju u severne krajeve nakon WW2 i tokom ekonomskog buma 50/60ih. Tako da vecina stanovnika koje sretnete nije bas u cvetu mladosti kao i vecina kuca koju vidite nema stanovnike.

spacer.png

Medjutim kad ste tamo to vam ne kvari ukupan vise nego pozitivan utisak.

Sticajem okolnosti u jednom od tih mesta zenina prababa je ostavila svoju kucicu potomcima pa se sad i ja uvodim kao jedan od njenih vlasnika. Mesto se zove Ripacandida i nalazi za na mestu gde nikad niste u proputovanju vec morate bas tamo da odete. To je i jedan od razloga sto tamo i ne idemo bas cesto koliko bi zeleli ali svaki put kad odemo pozelim da se tamo vratim sto pre.

 

spacer.pngspacer.png

 

 

  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment

Zanimljivo je da postoje samo dve prehrambene prodavnice, zapravo prodavnice svega. Precutnim sporazumom se ide samo u onu koja je bliza tebi. Ako slucajno odes u drugu to se odmah sazna i budes stavljen na “crnu listu” i uskracuje ti se pozdrav. To se meni dogodilo pa sam posle morao da izgladim situaciju sa vlasnikom “moje” prodavnice. Evo je dole na slici.

 

0oUpZFhl.jpg

 

Inace za svez hleb i mleko, moras da se upises dan pre jer sve stize vec izbrojano po porudzbi je slucajnih prolaznika jednostavno nema. Negde dole na ulasku u mesto se nalazi i jedini bar/picerija.

 

  • +1 3
  • Wub 3
  • Haha 1
Link to comment

Pocetkom avgusta mesto se napuni bivsim stanovnicima i njihovim potomcima u cast lokalnog najvaznije sveca Svetog Donata ciju statuu nose ulicama 3 dana tokom proslave.

 

esHzPo6l.jpg

 

Crkva Sv. Donata sa svojim freskama je za videti i deo je Unesko bastine Mesto je inace bilo naseljeno i u doba starog Rima pa se vec dogadjalo da neki komsija okopavajuci vrt van grada naleti na neke amfore ili statue i ne prijavi vlastima vec okiti domacinstvo.

 

kHbhn5al.jpg

 

 

  • +1 1
  • Wub 3
Link to comment
On 4.4.2021. at 22:40, aram said:

@lo zingaro
Basilicata mi je lično među favoritima.

On 4.4.2021. at 23:12, mlatko said:

Što?

Ne moras se trudis... Lo zingaro objasnio :hail:

Inace, na zalost nisam jos bio juznije od linije Napoli-Bari (osim na Siciliji)

 

@lo zingaro

Probaj da stavis par slika na Airbnb, jer mozda neces namamiti redovno nove goste ali ces verovatno steci redovne. Treba ti samo neko da odrzava i pazi na red. Koliko soba i kupatila ima?

Edited by mlatko
Link to comment
22 minutes ago, mlatko said:

Ne moras se trudis... Lo zingaro objasnio :hail:

Inace, na zalost nisam jos bio juznije od linije Napoli-Bari (osim na Siciliji)

 

@lo zingaro

Probaj da stavis par slika na Airbnb, jer mozda neces namamiti redovno nove goste ali ces verovatno steci redovne. Treba ti samo neko da odrzava i pazi na red. Koliko soba i kupatila ima?

Ma nemam koga da cimam za to. 

Link to comment

Potenza

Glavni i najveci grad Basilikate. Ima taj baksuzluk da se bas Matera nalazi u istoj regiji i kada se vrsi direktno poredjenje 2 grada, razlika je toliko drasticna u svim segmentima u korist Matere da ponekad pomislim da bi se Potenchani rado otcepili od sopstvene regije. Zato bih preporucio da se u Potencu ode pre obilaska lepsih mesta ili da se uopste ne ide. Daleko od toga da se radi o ruznom gradu ali jednostavno u blizoj okolini postoji bolji izbor. Prva zanimljivost za ovaj grad je ta da se nalazi na najvishoj nadmorskoj visini (preko 800m) od svih regionalnih glavnih gradova ukljucujuci i one severne pod Alpima. To ga cini ugodnim za posetu u vrucim letnjim danima. Bas zbog te visine i pozicije na vr’ brda nastala je druga zanimljivost a to su najduze pokretne stepenice u Evropi i trece (cini mi se) po duzini na svetu, nekih 1500m ukupno. Centar je pesacka zona sa uskim ulicicama i parking je standardni problem tako da su to resili time sto ostavite auto u dolini i stepenicama i liftovima za 10/15 min u samom centru bez veceg cimanja i zamaranja. Same stepenicu su meni jako zanimljive, podeljene na vishe nivoa sa razlicitim arhitektonsim i umetnickim stilovima i lice na modernije metroe po velikim gradovima diljem planete. Ja sam se pentrao slicnim stepenicama u Hong Kongu ali ove u Potenci su mnogo lepshe.

 

0LtAxtCl.jpg

 

Sam Istorijski centar nije nesto mnogo veliki. Postoji glavna ulica koja sece brdo na pola Cim skrenete levo ili desno, polako pocinje silazak uskim ulicama ili starim stepenicama i obicno je sve propraceno lepim pogledom na okolna brda.

 

jsnGBmKl.jpg

 

nCZ8dc2l.jpg

 

twkpduDl.jpg

 

FtPbS43l.jpg

 

Na samom sredistu glavne ulice se nalazi i glavni trg sa zgradom opstine i pozoristem. Tu ima dosta kafica i restorana za opustanje. Vredne pomena su i katedrala San Gerardo i crkva San Francesco, obe iz 13 veka. Jedno popodne je dovoljno za obilazenje svega bez velikog stresa i zurbe.

 

ZcVf1Pwl.jpg

 

x20Ienwl.jpg

 

 

  • +1 5
  • Wub 2
  • Hvala 1
Link to comment
On 6.4.2021. at 13:54, lo zingaro said:

budes stavljen na “crnu listu” i uskracuje ti se pozdrav.

 

:lolol::heart::heart:

Ovo je izgleda nepisano pravilo (da kupuješ u prodavnici koja ti je bliža )u svim manjim mestima na planeti.

Edited by halloween
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Pietrapertosa (Basilicata)

Opstina na najvisoj nadmorskoj visini (preko 1000m) u regiji i situirana u centru zasticenog parka prirode opstepoznatog nezvanichnim imenom “Piccole Dolomiti Lucane”. Ime dobijeno zahvaljujuci slicnosti sa daleko poznatijem alpskom imenjaku.

Shiri prilaz mestu je veoma prijatan, serpentine uglavljene u beskrajno zelenilo, shume i gola brda koje se smenjuju naizmenicno sa stalno novim i zanimljivim detaljima. Prilicno spektakularan prvi pogled na selo. Put vas dovede na susedno brdo s kojeg prakticno vidite sve krovove starih kucica ushuskanih oko spektakularne gole spicaste stene.

 

T2HLnshl.jpg

 

Jos zanimljiviji osecaj je kad se uputite u uske ulice i dodjete do same stene. Iz blizine se vide ostaci staaarog sela koje je nastalo praveci bukvalno ognjista unutar stena, pecina. Iako prilicno zabaceno, ovo mesto je dozivelo pravi turisticki bum u poslednjoj deceniji.

 

c5BDyEIl.jpg 

 

JoPPsACl.jpg

 

rD763xDl.jpg

 

Na turistickom uspehu sigorno moze da se zahvali na svojoj lepoti i specificnoj poziciji koja je vredna kratke posete. Medjutim najveci broj ljudi dolazi samo zbog velike atrakcije “Volo dell’angelo”. Radi se zici razapetoj izmedju 2 sela, Pietrapertosa i Castelmezzano koja se nalaze na 2 razlicita brda i izmedju kojih stoji ogromna provalija. Na zicu se kacite samo visecim pojasem i spustate slobodnim padom od sela do sela. Moze i u paru ako ne prebacite odredjenu tezinu. Obavezno se rezervisite preko neta da ne bi izvisili za let kao mi koji smo bili sigurni da radnim danom nije guzva. U Castelmezzo vas cheka minibus i vraca nazad u Pietrapertosu gde ste ostavili auto.

 

rSWPM7Dl.jpg

 

8xrfJcfl.jpg

 

To su ukratko manja mesta Basilikate koju sam video i preporucujem. Sutra o Materi.

  • +1 2
  • Wub 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...