Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

U pravu si za to da je Toskana predivna na proleće, ali ja imam želju da obidjem te italijanske hiperpopularne gradove, poput Venecije i Firence, u zimsko doba. Mislim da tada ima manje turista (moguće je da se varam) i da vidim kakvi su kad je mračno, tmurno i hladno. :)
Ja sam u Veneciji, spletom okolnosti, boravila samo s kasne jeseni ili zimi. Turista ima, pretpostavljam manje nego leti, ali ne mogu da kazem da je praznjikavo - daleko od toga. Postoji neka moda medju Japancima da dolaze kad je aqua alta, tako da su na svakom cosku, nacickani u grozdovima i skljockaku onim sajber fotoaparatima. To je ujedno (aqua alta, ne Japanci) i najneugodnija pojava zimi, ali, srecom, voda se, ako bas nije potop biblijskih razmera uglavnom povuce popodne. Trg Svetog Marka je najugrozeniji, ali gradske vlasti zimi iznesu skele za hodanje, a na svakom koraku mogu da se kupe gumene cizme budzasto. Zna da bude veoma hladno, ali opet prijatnije nego kod nas, tako da se uglavnom sedi u bastama (ugostitelji izbace grejace). Kazu da je zima prijatnija, zato sto se ne oseca vonj kanala, opet, nisam odlazila leti, pa ne mogu da poredim. On the plus side, hoteli su mnogo jeftiniji zimi, ali vec u februaru, zbog karnevala, cene ponovo skacu. Sto se tice Firence, preporucila bi patku da rezervise karte preko Interneta, ako zeli da poseti Galleria dell'Accademia i Ufizzi. Must see, po mom misljenju je i crkva Santa Croce. Najbolje je mozda uskociti na Hop On / Hop Off bus (staje preko puta glavne zeleznicke, karta 16 evra i vazi dva dana) pa napraviti djir po gradu i onda odluciti sta obilaziti.
Link to comment

mozda ne mora rezervisati karte preko neta. mi smo bili pocetkom novembra i jednostavno smo stali u red, i posle 20-ak minuta smo kupili karte. rezervacije preko neta je potrebna u spicu sezone kad dodju ameri koji moraju "to do tuscany", inace nije neka frka. to daje malo slobode u planiranju. inace, firenca je jedan od retkih gradova gde ne postoji neka vrsta museum card gde se moze jeftinije proci sa ulaznicama, a mnogo toga vrednog su razbacali po raznim muzejima pa se svuda mora posebno placati ulaz. lukavo (medichijevski). ;)mada, sad izguglah da postoji varijanta uclanjenja u "Amici degli Uffizi" na godinu dana: http://www.amicidegliuffizi.it/become_a_member.aspx koja daje ulaz u vecinu muzeja u gradu.

Link to comment

Nigdje nisam ulazio osim što sam Villu del Poggio Imperiale istražio od tavana do podruma, što su mi prezentirali kao osobitu čast i privilegiju, jer navodno nije otvorena za javnost. Od ostalog valjalo bi probati meso pečeno na plamenu, crveno kao živo, zapravo iznutra i ostane nedopečeno, ali mekano i mirisno. Navodno lokalni specijalitet. Ali obavezno, obavezno bistecca alla Fiorentina! T-bone steak koji se u ustima topi poput rahatlokuma. :wub: Galerije/crkve ne znam, non ce interessa... I da, ne naručivati vino di casa nigdje, grozni su prevaranti i lukavci.

Link to comment
mozda ne mora rezervisati karte preko neta. mi smo bili pocetkom novembra i jednostavno smo stali u red, i posle 20-ak minuta smo kupili karte.
Ja sam (u julu) čekao pa možda i 2 sata ...Ali, vredelo je.
Link to comment
Ali obavezno, obavezno bistecca alla Fiorentina! T-bone steak koji se u ustima topi poput rahatlokuma. :wub: Galerije/crkve ne znam, non ce interessa... I da, ne naručivati vino di casa nigdje, grozni su prevaranti i lukavci.
taman sam to htela da kazem - dzaba crkve i muzeji ako nisi probao bissteca alla Fiorentina, chak se i Italijani u ostalim delovima Italije oblizuju na pomen tog, kako reche "rahatlokuma" (mislim da je teletina u pitanju? )Mi smo bili u krajem juna, pochetkom jula i iznajmili kucicu u brdima pored grada a u sred maslinjaka, sa malom pijacom dve ulice nize i izuzetno prijatnim lokalnim komshilukom. Ove godine smo rezervisali *isto*
Link to comment
Mi smo bili u krajem juna, pochetkom jula i iznajmili kucicu u brdima pored grada a u sred maslinjaka, sa malom pijacom dve ulice nize i izuzetno prijatnim lokalnim komshilukom. Ove godine smo rezervisali *isto*
Je l' moze neki linak? Rada sam letovati u Toskani il na Siciliji, a ova varijanta s kucicom ne zvuci hrdjavo:-)PS. Izgleda da sam ja jedina koja je od tog vaseg rahatlokuma ostala gladna :( Nesto se nismo nasli na istoj talasnoj duzini tanjir i ja. Al' meni i onako gastro-turizam nije jaca strana. A ako bas moram da biram italijansku kuhinju u kojoj sam uzivala, neka bude Lazio i Veneto.
Link to comment

Ja najvolem italijansku kuhinju, ali sam ostao vrlo razočaran restoranima (barem onim u centru Firence koje sam obišao). Usluga je katastrofa, hrana obična, cene prejake. Sve, sve, ali usluga... :puke:

Link to comment
Je l' moze neki linak? Rada sam letovati u Toskani il na Siciliji, a ova varijanta s kucicom ne zvuci hrdjavo:-)PS. Izgleda da sam ja jedina koja je od tog vaseg rahatlokuma ostala gladna :( Nesto se nismo nasli na istoj talasnoj duzini tanjir i ja. Al' meni i onako gastro-turizam nije jaca strana. A ako bas moram da biram italijansku kuhinju u kojoj sam uzivala, neka bude Lazio i Veneto.
mi vec nekoliko godina tako letujemo u Italiji. Kod nas je popularan INTERHOME.be ali se secam da smo tamo jos pricali kako ima josh puno firmi koje rade izdavanje stanova/kuca ali se meni ova najvise svidela. Par puta smo ishli preko holidaysrentals.co.uk ali je ovo bilo mnogo bolje.Sve je bash onako kakve su na slici, posteljina se redovno menja, kuca chisti, za porodice sa decom, ljude sa kuchicima ili za one koji hoce bas da osete lokalni zivot mislim da nema boljeg resenja. Jedini problem sto se mora rezervisati bar nedelju dana (mada nude i mogucnost da se rezervise i na par dana van sezone).
Link to comment
Ja najvolem italijansku kuhinju, ali sam ostao vrlo razočaran restoranima (barem onim u centru Firence koje sam obišao). Usluga je katastrofa, hrana obična, cene prejake. Sve, sve, ali usluga... :puke:
Isto iskustvo. Dok me nisu odveli na prava mjesta sve je bilo extremno razočaravajuće. Kako prekročiš prag tako ti izbijaju 100? iz džepa. A za šta, za šta, pitam ja vas. @msmodesti, daj neku preporuku za Luxembourg, uskoro me čekaju 3 noći u toj kako sam čuo ljupkoj kneževini. šta jesti i piti i gdje.
Link to comment
Slažem se.(Samo što sam starija, sve me nešto više vuku duh grada i kafane, sve manje se zadržavam na znamenitim lokalitetima.)Onda nema šta da brineš. U samoj Firenci ima toliko toga da se vidi meni nije bio dovoljan ni produženi vikend da proučim sve što sam želela.U pravu si za to da je Toskana predivna na proleće, ali ja imam želju da obidjem te italijanske hiperpopularne gradove, poput Venecije i Firence, u zimsko doba. Mislim da tada ima manje turista (moguće je da se varam) i da vidim kakvi su kad je mračno, tmurno i hladno. :)
Ja sam pre 5-6 godina bash u decembru ( al pocetkom) gluvarila po Toskani.Namerno je bio decembar.Bilo je uzasno hladno,ali onako suvo i sunchano.Firenca je skoro pa prazna, nema cekanja pred muzejima, svuda ulazish ,izlaziskako ti se nadigne. Kazu da se u sezoni ceka i dva sata pred muzejima.Isto vazi za celu Toskanu (Luca,Voltera,Piza ,isla i do Livorna, al ne znam zasto)Ima restorana i u centru grada ( Ros je dao fantastican savet oko te pijace,tu smo tu i tamo i jeli u podne ,onako narodska kuhinja,a sve kafanice gde lokalni plebs jede i pije uvek su dobre),uveche jeli i i u nekom restoranu,cene su manje vishe iste kao i u Nemackoj,Francuskoj.Govori se "Vidi Veneciju pa umri", ja bih mrtva ladna ovo rekla za Firencu.
Link to comment
Isto iskustvo. Dok me nisu odveli na prava mjesta sve je bilo extremno razočaravajuće. Kako prekročiš prag tako ti izbijaju 100? iz džepa. A za šta, za šta, pitam ja vas. @msmodesti, daj neku preporuku za Luxembourg, uskoro me čekaju 3 noći u toj kako sam čuo ljupkoj kneževini. šta jesti i piti i gdje.
msmodesti ce ti vec reci gde,ali je meni Luxemburg (onaj centar varoshi) ostao u takodobrom secanju bash zbog klope i vina. Celog zivota ( a zivim dugo,taka mi genetika)pokusavam da napravim ribu sa pirinchem i nekim zutim sosicem od safrana i butera,kakav sam tamo jela.Cesto i uspe. :) Luksemburzani su kao Svajcarci. Vole i umeju da kuvaju,ali nekako diskretno. edit: estragon je bio poAnta u sosu. Edited by Teja
Link to comment
Govori se "Vidi Veneciju pa umri", ja bih mrtva ladna ovo rekla za Firencu.
Meni je Venecija ostavila jači utisak (mislim, od ovog zadnjeg tripa tamo). Nemam pojma, cela ta stvar sa tonjenjem (šljapkao sam po morskoj vodi na trgu sv. Marka) je nekako izuzetna. Dočim, jel'da, Firenca ne tone, osim u moru turista i neverovatno nevaspitanih Italijana (za koje bih se zakleo da nisu lokalci, čak ni iz Toskane, da nisu s juga...). OK, turisti su isti i u Veneciji, a čudno kelneri su mi bili malo bolji. Impresionirao nas je tip u restoranu tamo u centru (ne znam kako se zove, ali bih tačno mogao da ga lociram na mapi, evo ispod) koji je tako maestralno servirao ribu sa 2 kašike (tu sam prvi put video tu foru, da se cela riba ne raseca nožem onako uzdužno, već se "rastvori" elegantno sa 2 kašike tako da dobiješ 2 potpuno netaknute polovinke, plus onu riblju kost izdvojenu bez ičega na njoj... možda su kulinarski znalci s tim upoznati, ali meni je to bilo baš onako cool... dođe za tvoj astal i to radi... ). Uglavnom, Venecija me je kao i obično jako inspirisala, ništa lepše nego beskrajno hodati bez mape i ponovo se pronalaziti (malo ga kvare sa onim znakovima, ali pretpostavljam da bi u protivnom bilo previše pogubljenih turista, a i nisu svi maratonci k'o ja). BTW. Mala trivija, da li ste znali da most kojim se sad može doći autom/vozom u sam grad, ponte della Liberta, postoji samo od negde 30-tih godina XX veka - dotle se isključivo dolazilo plovilima; a da ga je podigao, kao i štošta drugo korisno po Italiji, Il Duce?Mapa gde da se ide na ribu (i neko belo vino, izdaje me sećanje šta je bilo, ali znajući sebe, bilo je lokalno):2ywbzp3.jpgEDIT. Pojasnio. Edited by Indy
Link to comment
Isto iskustvo. Dok me nisu odveli na prava mjesta sve je bilo extremno razočaravajuće. Kako prekročiš prag tako ti izbijaju 100? iz džepa. A za šta, za šta, pitam ja vas. @msmodesti, daj neku preporuku za Luxembourg, uskoro me čekaju 3 noći u toj kako sam čuo ljupkoj kneževini. šta jesti i piti i gdje.
isto iskustvo bi bilo da nismo sluchajno eto zakachili tako dobre domacine koji su nam rekli gde da idemo. Sramota me ali u samoj Firenzi smo bili 2-3 puta ali smo je gledali sa brda :) u samoj Firenzi nismo ni jeli (samo jednom jedan PRESKUP sladoled), mada preporucili su nam jednu malu tavernu kod samog parkinga na ulazu u grad, kako se zove ona Porta..... nesto. lokalno okupljalishte a jeli i pili i ostali sa simpatichnim vlasnicima do zatvaranja.preporuke za Lux - daj mi samo pola sata pa cesh da se raspametish. Imam par mesta koja su malo skrivena, ali neponovljiva.PS - spremam ja ceo jedan prilichno gastronomski putopis o Lux-u, bice objavljen uskoro excluzivno na PPP-u :D
Ja sam pre 5-6 godina bash u decembru ( al pocetkom) gluvarila po Toskani.Namerno je bio decembar.Bilo je uzasno hladno,ali onako suvo i sunchano.Firenca je skoro pa prazna, nema cekanja pred muzejima, svuda ulazish ,izlaziskako ti se nadigne. Kazu da se u sezoni ceka i dva sata pred muzejima.Isto vazi za celu Toskanu (Luca,Voltera,Piza ,isla i do Livorna, al ne znam zasto)Ima restorana i u centru grada ( Ros je dao fantastican savet oko te pijace,tu smo tu i tamo i jeli u podne ,onako narodska kuhinja,a sve kafanice gde lokalni plebs jede i pije uvek su dobre),uveche jeli i i u nekom restoranu,cene su manje vishe iste kao i u Nemackoj,Francuskoj.Govori se "Vidi Veneciju pa umri", ja bih mrtva ladna ovo rekla za Firencu.
ja bih ovde najradije stavila ono - "potpis" ali ne smem zbog mi smo bili krajem juna tako da nije bilo puno turista i u poredjenju sa bezobrazlukom i otvorenom netrpeljivoshcu prema turistima u Veneciji, Firenza je bila kao raj.btw, upravo razgovarala sa vlasnicom kucice koju smo rentirali pre 3 godine (ili 4?) i setila nas se :D iako agencija kaze da moze da se dovede samo jedan pas ona rekla da mogu dva! Edited by msmodesty
Link to comment

Ja sam pre dve godine bia u Veneciji ( opet neko zimsko vreme) , a pre toga mi je onako bilakao "san snova" i bila sam uzasno razocarana.One palate nesto dronjave,u nekom blagom raspadanju,ali i tog dana strajk gondolijera pa smo vukli "kufere" kroz sve cuprije i cuprijice ne bi li stigliu hotel.Bili 3 dana, sve je bilo bezobraznno skupo, jeli neki shit za turiste i takoA u Firenci stvarno u restoranima rade neki likovi tipa Maradona :lol: Ali to i ne mora uvek da bude neprijatno.

Link to comment
Ali to i ne mora uvek da bude neprijatno.
OK, nije uvek neprijatno, samo dok te služe... i naplaćuju. :DDronjave palate, to baš "hits the spot" (izvini na engleskom) kod mene. To!Još što mi se sviđa V>F imam utisak da je u V. manje love, narod koji tamo živi su baš oni obični-obični Italijani, kao iz filmova. Uživao sam dok se svađaju sa ulice na prozor. OK, sigurno ima takvih istih u Firenci, ali kontam da su ih rente po centru rasterale odande.+ dronjavi detalj 169hjwo.jpg
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...