Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Mlogo si sujetna bre Tejo, al evo zatvoricu usta :mellow: Naravno da sam Positano pominjao u kontekstu posete Napulju, plus poseta Sijeni u ovo godisnje doba nije preporucljiva bez velike nevolje. Mislim nije dole nista svezije, ali barem pored mora imas utisak da mzes da izdrzis....
Jesam bre sujetna, nije da nisam ;) Nemoj zatvarash usta.Positano, ali i sve usput ima smisla samo ako idesh autom, ali u novembru,decembru,moze i mart,april.Slazesh se sa mnom? :)
Link to comment

E pa 'vako - dodjoh, videh, prtljag (zamalo) izgubih...Na kraju sam ipak otisla u Napulj, gde me je docekala vojska i nekakvi ljudi u skafanderima, k'o iz Dosijea X, s obzirom da kriza s djubretom jos uvek nije razresena, i mada su turisticki delovi grada pretezno neokupirani otpadom, ipak sam procenila da je bolje da se ne zadrzavam i uputila se na krstarenje po Amalfi obali, i to takozvanim morskim metroom (Metropolitana Mare) koji obilazi manje - vise sva zanimljiva mesta na obali, po principu hop on / hop off, tako da sam svratila u Sorento i Positano, a obisla bih jos mnoga primorska sela da sam imala vremena. Izlet u Sienu mi je propao zbog nekakve lazne uzbune u rimskom metrou, kad je na par sati policija s vatrogascima evakuisala stanicu Vittorio Emanuele, usled cega se stvorila nevidjena guzva na zeleznickoj stanici Termini, pa sam, ne znajuci o cemu se zapravo radi, zakljucila da moze biti da je u pitanju Al Kaida, pa sam tako odustala od daljeg svrckanja. Sto sam sutradan nadoknadila odlaskom u Sperlonga - u pitanju je anticki gradic na stotinak kilometara od Rima, inace popularno letovaliste lokalaca sa fenomenalnom plazom. Druga prominentna vikend destinacija je Ostia Antica (dvedeset minuta vozom, prema obali) gde ce ovih dana biti odrzan dugo najavljivani Bregovicev koncert, o kome se mnogo pise i prica, i stekla sam utisak da je prilicno popularan. A bice i da se oporavio od pada s drveta. Inace se u Rimu ovih dana mnogo prica o Ronaldinjovom prelasku u Milan, Papinoj poseti Australiji i premijeru Berluskoniju, kome su nadenuli nadimak Berluskajzer (kajzer inace potice od cezar). U jeku su radovi na trecoj liniji metroa, koja ce povezivati najvaznije turisticke atrakcije, medjutim, iako je planirano da sve bude zavrseno do maja 2009, izgleda da ce doci do odlaganja, s obzirom da su prilikom gradje pronadjena nova, nepoznata nalazista iz antickog doba, tako da su putare trenutno zamenili arheolozi. Koliko sam ukacila, velika prasina se podize oko Alitalije, s posebnom dramom oko nekakvog "dosijea Malpensa", ali, iako je grad oblepljen plakatima sa pomenutim natpisom, iliustrovanim crtezom aviona iz kog ispadaju ljudi?! nisam uspela da ukopcam o cemu se zapravo radi, i cemu tolika buka. Licno me je fascinirala poplava americkih brendova - mislim da ove godine ima dva puta vise McDonalds restorana nego prosle, a prilicno je tuzno videti da na mestima gde su bile Beneton prodavnice nicu Nike Roma butici. I kad vec pominjem shopping, moram da priznam da nisam uspela da odolim rasprodajama, koje su brutalne, tako da sam se vratila sa zescim prekoracenjem prtljaga, ali vredelo je svake parice. Narocito sam se omastila na buvljacima - Porta Portese i Flaminio Borghetto, gde sam uspela da pokupujem toliko stvari da su mi se kese na kraju usekle u ruke, a lukavo sam pratila dvojicu za koju sam zakljucila da moraju biti stilisti ili nekakvi modni radnici, sto me je dovelo do tezgi sa 'vintage' guccijem, gde sam, za smesne pare, kupila tasnu iz osamdesetih, i upazarila bih jos kojesta, ali me je u naumu sabotiralo radno vreme - ove pijace, naime, rade samo nedeljom do dva popodne. Italijani su, inace, po mom skromnom ukusu, obuceni lepse nego ikad (mislim na muskarce) dok je medju zenama zavladala neka cudna orijentalna moda sa salvarama, koja me se nije preterano dojmila. Umalo da zaboravim nesrecne majice pravljene za nesudjene sampione Evrope u fudbalu, koje se prodaju na tuznim gomilama za samo 1 euro i dok je strancima smesno, Italijani ih zaobilaze s gadjenjem. PS. Slike Amalfi obale stizu cim nadjem kabl.

Edited by apotekarica
Link to comment
E pa 'vako - dodjoh, videh, prtljag (zamalo) izgubih... Koliko sam ukacila, velika prasina se podize oko Alitalije, s posebnom dramom oko nekakvog "dosijea Malpensa", ali, iako je grad oblepljen plakatima sa pomenutim natpisom, iliustrovanim crtezom aviona iz kog ispadaju ljudi?! nisam uspela da ukopcam o cemu se zapravo radi, i cemu tolika buka. PS. Slike Amalfi obale stizu cim nadjem kabl.
Pa, ukratko radi se o tome da su u Alitalia-i odlučili da više uopšte ne koriste Malpensu za letove, i da tamo i ne drže vazduhoplove. Koristiće samo Linate.E, pošto je Malpensa i napravljena prevashodno da bude centralni aerodrom na severu, sad se digla strašna prašina, na staroj svadjalačkoj relaciji Rim-Milano.Meni nije žao, jer nisam nikad bio na gorem aerodromu od Malpense, i ako mogu ikako uvek isti aerodrom izbegavam.
Link to comment
Meni nije žao, jer nisam nikad bio na gorem aerodromu od Malpense, i ako mogu ikako uvek isti aerodrom izbegavam.
potpis. Inace, trenutno je veliki hit knjiga La Bella Figura, koja je (navodno, zapravo, tako je reklamiraju) prvi bestseler New York Timesa van engleskog govornog podrucja, u cijem je prvom poglavlju toliko dobro opisan haos na Malpensi, da sam umirala od smeha citajuci je u avionu, dok mi zamalo, bukvalno na moje oci, ponovo nisu izgubili prtljag, pa je prestalo da bude smesno.Uzgred, knjiga je odlicna. Edited by apotekarica
Link to comment
potpis. Inace, trenutno je veliki hit knjiga La Bella Figura, koja je (navodno, zapravo, tako je reklamiraju) prvi bestseler New York Timesa van engleskog govornog podrucja, u cijem je prvom poglavlju toliko dobro opisan haos na Malpensi, da sam umirala od smeha citajuci je u avionu, dok mi zamalo, bukvalno na moje oci, ponovo nisu izgubili prtljag, pa je prestalo da bude smesno.Uzgred, knjiga je odlicna.
Ove godine sam odlučio da provedem letnji odmor ostajući u Italiji. Prvih 7 dana na brodu(Caicco, od nekih 40 metara sa osam dvokrevetnih kabina skiperom, kuvarom i ostalo) obilazeći Eolie: Lipari, Panarea, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Salina. Onda kad prodje Feragosto, i kad većina ode kući, drugih 7 dana pravac Pantelleria.
Link to comment
Ove godine sam odlučio da provedem letnji odmor ostajući u Italiji. Prvih 7 dana na brodu(Caicco, od nekih 40 metara sa osam dvokrevetnih kabina skiperom, kuvarom i ostalo) obilazeći Eolie: Lipari, Panarea, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Salina. Onda kad prodje Feragosto, i kad većina ode kući, drugih 7 dana pravac Pantelleria.
Onda ocekujemo slike... cool.gif A i Apotekarica duguje fotke, ceka se 1 Costiera Amalfitana... :rolleyes:
Link to comment
Ove godine sam odlučio da provedem letnji odmor ostajući u Italiji. Prvih 7 dana na brodu(Caicco, od nekih 40 metara sa osam dvokrevetnih kabina skiperom, kuvarom i ostalo) obilazeći Eolie: Lipari, Panarea, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Salina. Onda kad prodje Feragosto, i kad većina ode kući, drugih 7 dana pravac Pantelleria.
Otvoreno zavidim. Pre par godina pravila sam izlet na Filicudi (krenula sa Sicilije) i znam da sam stavila Isole Eolie na must listu, ali, nikako da me nanese put.
Onda ocekujemo slike... cool.gif A i Apotekarica duguje fotke, ceka se 1 Costiera Amalfitana... :rolleyes:
za pocetak, jedna s brodaamalfi01.jpgostatak stize kad prodju cenzuru cool.gif
Link to comment

Zahvaljujem apotekarci za tip na Sperlongu. Sperlonga je konzumirana i zaista je super.Bilo se u Italiji 5 dana, kolima. Malo je kasno, pa samo da zasad napišem ovak malo za teaser:Camping Village Roma je povoljan i izrazitop profesionalno organiziran smještaj, pogotovo za one s autima.Fai da te na benzinskoj pumpi obavezno.Foro Romano nije besplatan, ali ga vrijedi pogledati. Domus Augustus je pomalo razočarljiv, s obzirom na to koliko se čeka za ulaz u grupama po 5. Via Appia (SS 7) je atraktivan način za povratak iz Sperlonge, ali nakon Cisterne Latine nastaju problemi :D. Našlo se G.R.A. nakon velikih muka. :lol: Talijanski cestovni znakovi & putokazi su koma. I to ona no brainwaves koma.

Link to comment
Meni nije žao, jer nisam nikad bio na gorem aerodromu od Malpense, i ako mogu ikako uvek isti aerodrom izbegavam.
Moje iskustvo - podjednako losi i rinski i milanski aerodrom.Obavezno obici Siciliju - Palermo ususkan kao velika skoljka sa africkom emigracijom, srusenim kvartom iz WW2 i spomenikom zrtvama mafije, Milazzo - raskrsce severa i istoka ostrva, turisticki istok na mestu nekadasnjih grckih kolonija, fenomenalne nove pescane plaze na jugoistoku severno od Sirakuze, obavezan obilazak Etne na cijim obroncima su prelepe sume i gradici zaostali od pre 100 godina.. Edited by Yoda
Link to comment
Foro Romano nije besplatan, ali ga vrijedi pogledati. Domus Augustus je pomalo razočarljiv, s obzirom na to koliko se čeka za ulaz u grupama po 5.
Hm, ja sam bila ubedjena da se ulazi 'mufte'. Doduse, sad kad malo bolje razmislim, ja sam samo jednom usla za dzabe, i to dan posle Nove godine, pa sam zakljucila da tako mora biti i ostalim danima. A svaki sledeci put sam na Forum isla ili iz Koloseuma, ili preko Palatina, za koje sam prethodno kupila kartu. Sve u svemu, preporucila bih studente istorije koji se motaju po okolini, i koji rade za baksis, a imaju poznanike na ulazu (sto je zgodno za Koloseum, posto su redovi, narocito vikendom, jako dugi) - na kraju cete platiti isto kao i da idete sami, a umesto audio vodica dobicete zivog poznavaoca lokalne istorije.
Obavezno obici Siciliju - Palermo ususkan kao velika skoljka sa africkom emigracijom, srusenim kvartom iz WW2 i spomenikom zrtvama mafije, Milazzo - raskrsce severa i istoka ostrva, turisticki istok na mestu nekadasnjih grckih kolonija, fenomenalne nove pescane plaze na jugoistoku severno od Sirakuze, obavezan obilazak Etne na cijim obroncima su prelepe sume i gradici zaostali od pre 100 godina..
Ja bih sutra otisla da zivim tamo, toliko sam ostala fascinirana Sicilijom, da ni posle nekoliko godina koliko je proslo od mog boravka tamo, ne prestajem da pricam o njoj i preporucujem kao must see destinacijuevo nekoliko slika (nisu sve moje, neke su s neta, ali su mi se svidele)800px-Mondello_5.jpgMondelo, mestasce pored Palerma (desetak kilometara) u kome sam boravila, inace poznato letovaliste. Ja sam odsela u hotelu La Torre (mislim da ga nase agencije nude kao Splendid) koji najtoplije preporucujem, ali u varijanti da ih sami kontaktirate, s obzirom da se agencije preterano ugradjuju. 800px-Mondello_palermo.jpgjos malo Mondela (puno ime Mondello Lido). Ovo seoce (ne znam kako bih ga drugacije opisala) osim plaze nema neke bog zna kako atraktivne sadrzaje za turiste - ali, kad ste na Siciliji, pa jos na 20-ak minuta voznje gradskim prevozom do Palerma, nije vam potrebna nikakva animacija. Mondelo je malo, slatko, patinirano mediteransko ribarsko selo gde ujutro mozete da, setajuci obalom, odaberete ribu koju cete kasnije dobiti za rucak u nekom od restorana na plazi. Nedeljom imaju buvlju pijacu, na kojoj mozete da kupite super stvarcice koje stizu iz Afrike. Nedaleko od Mondela nalazi se Izola de la Femine, gde je inace rodjen Frensis Ford Kopola, a lokalci se zaklinju da uz malo srece mozete da sretnete Nikolasa Kejdza i Madonu, koji tu imaju vikendice. 800px-Sizilien_Strand_von_Cefalu.jpgCefalu, na nekih pola sata voznje (istocno) od Palerma. Na zalost, u ovom lepom mestu sam provela svega par sati, ali bih se rado vratila. 820231_90067824.jpgOvo je tipicna ulica u Palermu, jedna od onih za koje vas upozoravaju da ne ulazite ako vam je zivot mio. Licno, nalazim da ovo nema mnogo veze s mozgom, sto mogu da potvrdim i iz iskustva - bila sam tamo prilicno dugo, sama, motala se po kojekakvim zabacenim sokacima i nije mi falila dlaka s glave. Jedino mesto gde zaista mozete da okoncate zivot je pesacki prelaz, posto voze kao ludi i ne obaziru se mnogo na signalizaciju. Posle par dana ukapirate da, kad treba da predjete ulicu, morate da izgledate odlucno i da dejstvujete brzo, sve su sanse da cete je preci, uz zvuk skripanja kocnica i par potpisivanja gumama na pola metra od vas. Srecom, pa u Palermu postoji pesacka zona, mada ni tu niste bezbedni od dosadnih Sicilijanaca na motorima (narocito ako ste zensko, nece vam nista faliti, osim sto ce vam se svaki drugi udvarati. Jos kad kazete da ste iz ovoh krajeva, a oni fascinirano zatrepcu uz komentar "Redjina Elena..." - misleci na CG princezu, kasnije italijansku kraljicu, ciji kult jos uvek zivi na ovom lepom ostrvu)450px-Palermonew.jpgI jos...450px-Palermo_Quattro_Canti.jpgA ovo je Quattro Canti - trg u kome se suceljavaju cetiri identicne zgrade u epicentru Palerma, zaboravila sam zasto je znacajan, ali secam se da je nezaobilazan800px-Neighborhood_Palermo_Sicily.jpgPretpostavljam da su ovo ostatci rusevina iz II svetskog rada o kojima Yoda prica - nisam videla, pa ne znam749px-Cannoli_siciliani.jpgKanoli - sicilijanski specijalitet. U pitanju su rolnice sa slatkim sirom, tako dobrog ukusa da mi je prosto neverovatno da se moze reprodukovati bilo gde osim na Siciliji. Istini za volju, ni pre ni posle nikad nisam naletela na kanoli. Sicilijanci su majstori za slatkise, turistima je verovatno poznato voce od marcipana (fruta ala martorarana, valjda) - mada je meni mnogo privlacniji bio sladoled. 800px-Teatro_massimo_carrozza.jpgTeatro Masimo, koliko znam, druga po velicini operska kuca u Evropi, a bice i da je medju najstarijima. Inace poznata po zavrsnim scenama iz Kuma (omrazenog treceg nastavka)palermo_pijaca01.jpgScena s pijace. Palermo je inace grad pijaca, bukvalno na svakom cosku cete naleteti na neke tezge i to je jedan od najzabavnijih nacina da provedete dan i upoznate Sicilijance. Koji su jako druzeljubivi i iako slabo govore druge jezike, trudice se da vam pomognu rukama i nogama.
Link to comment
Fala apotekarici na fotkama & putopisaniju!
:blush:nema na cemu, ja bih se jos vise raspisala, ali udavila sam s Italijom, pa moram da predjem na neku drugu destinaciju. Mislim da ce to biti Kina i Nepal, krajem avgusta (cim se vratim cool.gif )Zao mi je sto sam bangava s fotoaparatom, to jest, jos i umem da zgotovim sliku (moram jos jednom da napomenem da dobra polovina slika koje kacim uopste nije moja) - ali mi je alat slab ili nikakav (to jest, na opste zgrazavanje okoline, najcesce fotkam telefonom)(za sta i imam objasnjenje - ja sam naime, od onih ljudi koji veruju da se uspomene nose u glavi (i hajde, u srcu, da skliznem u patetiku malo) - i zbog toga izbegavam da nosim fotoaparat. Naravno, kad god stignem negde, prvo se gorko pokajem zbog takve svoje odluke, a zatim navalim da slikam mobilnim, pa kad unistim bateriju, predjem na one fotoaparate za jednokratnu upotrebu (ni sama ne znam koliko sam ih potrosila) - i konacno se vratim kuci sa 500+ vrljavih slika :( )
Link to comment
jel ima neka koza nostra tura po siciliji? da se obidju rodna mesta poznatih i tako to. uvek sam gotivio mafiju po US... nashi a italijanski
Naravno da ima cool.gif Iz Palerma svakod dana ide tura po selima (citaj vukojebinama, ali doslovce) po unutrasnjosti ostrva, sa zavrsnicom u Korleoneu. Ja sam otisla (opet na zgrazavanje bliznjih) sama, lokalnim busom i super sam se provela. Posle mi je, doduse, bilo malkice krivo sto nisam isla organizovano, jer sam ovako videla samo Korleone ('selo stotinu crkava' kako ga zovu, posto je svako ko je hteo da okaje grege zidao crkvu, pa tako neke imaju svega par kvadrata, i bukvalno su umetnute izmedju dve kuce) - a da sam isla sa vodicem, obilazili bi smo i bunkere i vile koje su pripadale slavnim mafijasima i jos svasta nesto. Mada, moram da napomenem, da je na Siciliji izrazito jak kult sudije Falkonea i ostalih boraca protiv mafije, pa je tako svaka prica o Koza Nostri sa lokalcima deplasirana (ili je to neka trenutna moda) Kad sam vec to pomenula, moram da primetim, da ma koliko srdacni i ljubazni bili (a jesu) Sicilijanci slabo vole da sa strancima divane o 'nasoj' i ostalim 'porodicnim' stvarima, tako da cete tesko uci u neciju kucu na nedeljni rucak, ili iskusiti bilo koji aspekt njihovog 'stvarnog' zivota. Omerta. Ipak, na pomen mafije, imala sam jednu prilicno smesnu scenu kad sam stigla u Palermo. Lutam ja tako gradom u potrazi za telefonskom karticom, konacno naletim na tabakeriju koja ih drzi i prodavac, cuvski naglasak, pocinje da me ispituje odakle sam. Ja: "a belgrado" - on - "belgrado bum - bum??" - ja "si", na sta on izadje iza pulta i izljubi me kao rod najrodjeniji :unsure::huh::lol: Edited by apotekarica
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...