Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Frulanija - Julijska Krajina (Friuli-Venezia Giulia)(da ne bude pomesano sa regionom Veneto, radi se o susednom regionu)_fri01.jpgPogled iz Rocca Bernarde, prema slovenackim brdimaRegion na samoj granici sa Slovenijom (veci je broj pogranicnih mesta), delimicno vestacki stvoren posle 2. Svetskog Rata kada je region koji je ranije pripadao Trstu zavrsio u Sloveniji._fri01b.jpgPogled prema Ipplisu_fri02.jpgRocca Bernarda PicolitU Frulaniji se gaji jedna vrlo specificna sorta grozdja, Pikolit (Picolit). Od nje se passito metodom pravi slatko (dezertno) vino, koje je prilicno retko (male su kolicine) i zato vrlo skupo. Naravno, gaje se i druge sorte karakteristicne za podrucje, npr Refosk. Pikolit ima izuzetno mali prinos i rezultat je jednog istorijski aristokratskog pristupa gajenju grozdja (obican covek jednostavno to ne bi mogao da radi). U Frulaniji sam posetio vinariju Rocca Bernarda. Nalazi se na izuzetno lepoj lokaciji, na brdu odakle se sa jedne strane pruza pogled na obliznji grad Ipplis, a sa druge na Sloveniju (na mobilnom telefonu se pojavljuju slovenacki provajderi, dakle to je vrlo blizu granice). Vlasnici celog imanja je - Malteski red._fri03.jpgUlaz u vinariju sa firmom malteskih vitezova_fri04.jpgUlaz u podrumske prostorije, cempres sa leve strane je preko 400 godina starSvakom koga put nanese tamo (a zaista nije daleko od npr. Trsta, ili recimo iz Slovenije), preporucujem posetu, pogled je divan, Pikolit vredi probati (uz guscju pastetu ili tvrde sireve).
Eh, ovo je već moj region, pošto sam gradjanin glavnog grada regiona FVG :) Da, ta brda su predivna, sa obe strane prave odlična vina, taj deo se zove Collio, sa slovenske strane Goriška brda.Meni se isto dešava u kući da budem u roamingu na slovenskoj mreži. :lol: Trenutno, čekamo 21. decembar, kad ukidaju granične prelaze.
Link to comment
  • 3 months later...
  • 3 months later...

U petak idem sluzbeno u Rim, pa imam ceo vikend slobodan i mislila sam da odem do Napulja (sad sam gledala Trenitaliu, samo sat i po vozom)Pa me zanima da li se zavrsila situacija sa djubretom? Kopam nesto po netu, ali su sve stare vesti, koje se zavrsavaju premijerovim obecanjem da ce angazovati i vojsku ako bude trebalo, ali nema raspleta?

Link to comment
Situacija nije jos resena, ali sam centar i turisticke destinacije u principu nisu nikad ni imale taj problem..
pretpostavljam da je zeleznicka stanica negde u centru? (a i da nije, bice dobra reportaza :P )Alternativa mi je Positano, ali su zlikovci na trenitaliji nesto radili sa sajtom, i sad 'ladno nema pola gradova, poput Siene, na primer :huh: To jest, ukoliko se kao polazna tacka izabere Roma Termini, dobijaju se samo oni gradovi koji su povezani direktnim linijama, a ne i oni kod kojih treba da se preseda (a otkud ja znam gde da presednem za Positano?)
Link to comment
Positano obidji obavezno, cak po cenu da Napoli odlozis za sledecu priliku. Medju top-ten mesta na planeti!!
Bi ja, ali ne znam kako da se dokotrljam? Vozom od Napulja? Uopste ne mogu da pronadjem logicnu saobracajnu vezu sa Rimom, a imam svega jedan dan na raspolaganju (ujutro da odem, uvece da se vratim)edit> evo sad gledam, ima kombinacija Rim - Sorento, pa odatle nekakvim busom do Positana.edit2> ustvari nema :( Edited by apotekarica
Link to comment

Verso Positano per terraDa NapoliDa Piazza Municipio parte ogni mattina un autobus della Sita, compagnia che si occupa dei trasporti su strada della Costiera Amalfitana, diretto a Sorrento, Positano e Amalfi. Lo stesso autobus torna a Napoli partendo da Amalfi intorno alle 17,00.La via pi? veloce in autobus ? per? quella che tocca Pompei e Vietri fino ad Amalfi, con partenze da Piazza Municipio. I biglietti si possono comprare nelle edicole e tabaccherie.Da SorrentoDa Sorrento partono ogni ora gli autobus verso Positano e Amalfi, ed effettuano circa 15 fermate.

Edited by lo zingaro
Link to comment
pretpostavljam da je zeleznicka stanica negde u centru? (a i da nije, bice dobra reportaza :P )Alternativa mi je Positano, ali su zlikovci na trenitaliji nesto radili sa sajtom, i sad 'ladno nema pola gradova, poput Siene, na primer :huh: To jest, ukoliko se kao polazna tacka izabere Roma Termini, dobijaju se samo oni gradovi koji su povezani direktnim linijama, a ne i oni kod kojih treba da se preseda (a otkud ja znam gde da presednem za Positano?)
Nemo nikako Sienu da propustish :rolleyes: Positano jeste dragulj, ali ne sa toliko karata kao Siena ;) Ima tamo oko Siene i neka Volterra, a i Luca (ako me memorija pamcenja ne vara)a to je meni stvarno bilo "vrh". Edited by Teja
Link to comment
Nemo nikako Sienu da propustish :rolleyes: Positano jeste dragulj, ali ne sa toliko karata kao Siena ;) Ima tamo oko Siene i neka Volterra, a i Luca (ako me memorija pamcenja ne vara)a to je meni stvarno bilo "vrh".
Znas kako bi jedan bivsi bradati srBski statista rekao:"Dont miks frogs end grendmaders!" :lol:
Link to comment
Znas kako bi jedan bivsi bradati srBski statista rekao:"Dont miks frogs end grendmaders!" :lol:
A sta s cime mesham? Ti si Positano naveo kao neko deseto cudo sveta.A i sam znash da to tako ne ide,ne moze. Uostalom ja govorim ovdeo svojim utiscima ( a ne zivim u Italiji) a ti o svojim. Malo ti je jeftino i besmisleno ovo sa babama i zabama. Mozda bi na Politiciimalo nekog smisla, ali sa putovanjima nema tri veze.I nemo mlogo otvarash usta kad se smejesh, mosh ti upadne nesto :lol:
Link to comment

(mislim da je Positano pomenut u kontekstu posete Napulja)s druge strane, svakako: siena >>> napoli napoli sam po sebi, ništa posebno. okoliš je mnogo zanimljiviji. vezuv, pompeja, amalfi+ravello, paestum, capri, sorento.......

Link to comment
A sta s cime mesham? Ti si Positano naveo kao neko deseto cudo sveta.A i sam znash da to tako ne ide,ne moze. Uostalom ja govorim ovdeo svojim utiscima ( a ne zivim u Italiji) a ti o svojim. Malo ti je jeftino i besmisleno ovo sa babama i zabama. Mozda bi na Politiciimalo nekog smisla, ali sa putovanjima nema tri veze.I nemo mlogo otvarash usta kad se smejesh, mosh ti upadne nesto :lol:
Mlogo si sujetna bre Tejo, al evo zatvoricu usta :mellow: Naravno da sam Positano pominjao u kontekstu posete Napulju, plus poseta Sijeni u ovo godisnje doba nije preporucljiva bez velike nevolje. Mislim nije dole nista svezije, ali barem pored mora imas utisak da mzes da izdrzis....
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...