Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Ne znam da li si živeo u nekim drugim stranim zemljama osim Italije, pretpostavljam da nisi, u protivnom ne bi isticao gorecitirano kao isključivo njenu manu. U Nemačkoj je, recimo, isto tako. Baš isto.
živio sam oko 3 godine u Austriji, i tamo je to bitno civiliziranije.U Milanu sam morao dolaziti do lokalne policijske stanice u 5 ujutro da bih taj dan predao zahtjev, a onda čekao narednih 4-5 mjeseci do dobivanja dozvole.
Link to comment

Ja idem u Italiju bar dva puta godišnje na skijanje po nedelju dana i jednom ili dva puta leto/jesen, na produženi vikend, 4-5 dana. Uglavnom je to sever, pre svega Dolomiti. Preko zime se nigde osim na sneg ne ide, ali preko leta, pošto volim planine, mi je sasvim OK da imam bazu negde na planinama, a da se prebacim autom negde dalje na dan ili dva na izlet. U planinama, zato što na turu mora da se ide rano ujutru, znači treba da si blizu početnog boda ture. Više puta smo bili u Brunicu i okolini, odatle je Venecija manje od 3 sata autom, preko Cortine, i to je odličan celodnevni izlet. Letos smo bili u Lagundu pored Merana, a to je prelepo mesto. Planine na pragu hotela, Verona 2h autom, Bolzano 30min. U samom centru Merana je banja sa termalnim bazenima, delo arh. Mattea Thuna (radio i Interior Design sobe u hotelu Maratscher gde smo spavali), to je nešto izuzetno. Bazeni u zelenilu sa toplom ili hladnom termalnom vodom, a na sve strane oko Merana alpski vrhovi +2500mnm, čak i sa novim snegom u avgustu. O hrani i piću ne treba trošiti reči.

Link to comment

E da, još jedna stvar vrlo karakteristična za Italiju - štrajkovi. Sciopero je bila jedna od prvih talijanskih riječi koje sam naučio.Ne prođe mjesec, da ne kažem tjedan, da neki od sindikata ne organiziraju štrajk: gradski prijevoz, kontrolori leta, strojovođe, željeznička služba čišćenja, pa svako malo generalni štrajk, i tako unedogled.Zato, kad planirate putovanje u Italiju, provjerite ima li kakvih štrajkova na vidiku.

Link to comment

moj highlight italije su sela na brdima oko rima. region frascatti. svako selo je prica za sebe. sa svakim km od grada menjaju se i priroda i mentalitet i atmosfera. monte compatri, o, da, sutra bih se tamo preselio. kad budem u malo veselijem raspolozenju, sledi detaljniji izvestaj.

Link to comment

Frulanija - Julijska Krajina (Friuli-Venezia Giulia)(da ne bude pomesano sa regionom Veneto, radi se o susednom regionu)_fri01.jpgPogled iz Rocca Bernarde, prema slovenackim brdimaRegion na samoj granici sa Slovenijom (veci je broj pogranicnih mesta), delimicno vestacki stvoren posle 2. Svetskog Rata kada je region koji je ranije pripadao Trstu zavrsio u Sloveniji._fri01b.jpgPogled prema Ipplisu_fri02.jpgRocca Bernarda PicolitU Frulaniji se gaji jedna vrlo specificna sorta grozdja, Pikolit (Picolit). Od nje se passito metodom pravi slatko (dezertno) vino, koje je prilicno retko (male su kolicine) i zato vrlo skupo. Naravno, gaje se i druge sorte karakteristicne za podrucje, npr Refosk. Pikolit ima izuzetno mali prinos i rezultat je jednog istorijski aristokratskog pristupa gajenju grozdja (obican covek jednostavno to ne bi mogao da radi). U Frulaniji sam posetio vinariju Rocca Bernarda. Nalazi se na izuzetno lepoj lokaciji, na brdu odakle se sa jedne strane pruza pogled na obliznji grad Ipplis, a sa druge na Sloveniju (na mobilnom telefonu se pojavljuju slovenacki provajderi, dakle to je vrlo blizu granice). Vlasnici celog imanja je - Malteski red._fri03.jpgUlaz u vinariju sa firmom malteskih vitezova_fri04.jpgUlaz u podrumske prostorije, cempres sa leve strane je preko 400 godina starSvakom koga put nanese tamo (a zaista nije daleko od npr. Trsta, ili recimo iz Slovenije), preporucujem posetu, pogled je divan, Pikolit vredi probati (uz guscju pastetu ili tvrde sireve).

Edited by Larko
slike
Link to comment
moj highlight italije su sela na brdima oko rima. region frascatti. svako selo je prica za sebe. sa svakim km od grada menjaju se i priroda i mentalitet i atmosfera. monte compatri, o, da, sutra bih se tamo preselio. kad budem u malo veselijem raspolozenju, sledi detaljniji izvestaj.
eh da frascati kod rima...a i vino iz frascati-ja je super :) imam ja jos bas mnogo rimskih (i oko rimskih) slicica, al nemam sad vremena da ih trazim/kacim itede...ali bice, obevacam.
Link to comment

indy (ili bilo ko drugi), 'ajde neki tip za milano za one koje bas zabole za modu. ?hrana i pice? gde?sledece nedelje sam tamo, a prilicno sam nepripremljen... wink.gif hvala unapred :) inace, za sada sam od italije video veneciju, padovu, abano terme, napulj i ostrvo iskiju. iskija je raj na zemlji :wub:

Link to comment
  • 2 weeks later...
indy (ili bilo ko drugi), 'ajde neki tip za milano za one koje bas zabole za modu. ?hrana i pice? gde?sledece nedelje sam tamo, a prilicno sam nepripremljen... wink.gif hvala unapred :)
eh, mogla sam ja da ti pomognem, ali tek se danas vratih kuci (hocu reci u mi) i videh tvoj post.valjda si se snasao :)
Link to comment
eh, mogla sam ja da ti pomognem, ali tek se danas vratih kuci (hocu reci u mi) i videh tvoj post.valjda si se snasao :)
jesam :), uglavnom sam provodio slobodno vreme u predivnim kutcima sesto san djovanija.btw, hotel (cosmo u cinisello balsamo) je :thumbdown: 4 zvezdice, spolja super izgleda, a iznutra sve kao da je kineska roba plus - uvece sam cekao na taksi i po 45 minuta...
Link to comment

uh, ja ne videh tvoj post, mogao sam ti natuknuti nesto. mada, zardjalo se vec, ima par godina kako nisam bazao milanom. cinisello balsamo je prigradsko naselje, isto kao i sesto san giovanni, nije ni cudo sto je problem za taksi. metro je ok, samo sto ne ide nocu.

Link to comment
jesam :), uglavnom sam provodio slobodno vreme u predivnim kutcima sesto san djovanija.btw, hotel (cosmo u cinisello balsamo) je :thumbdown: 4 zvezdice, spolja super izgleda, a iznutra sve kao da je kineska roba plus - uvece sam cekao na taksi i po 45 minuta...
uhh, pa ti si se bas setao oko milana :( kao sto vec rece bup, i cinisello balsamo i sesto st giovanni su seoca oko milana (jesu blizu, i mnogi i stanuju tamo jer kao vole cistiji vazduh, zelenilo i te fore, ali ako nemas kola, zajebano je pretpostavljam). ide valjda metro i do c.b. (trebalo bi), ali do oko 1am samo.
Link to comment
uhh, pa ti si se bas setao oko milana :( kao sto vec rece bup, i cinisello balsamo i sesto st giovanni su seoca oko milana (jesu blizu, i mnogi i stanuju tamo jer kao vole cistiji vazduh, zelenilo i te fore, ali ako nemas kola, zajebano je pretpostavljam). ide valjda metro i do c.b. (trebalo bi), ali do oko 1am samo.
ma bio sam na 3 dana i to poslovno.dolazicu vrlo cesto ubuduce u mil...ovaj sesto san giovanni :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...