Jump to content
IGNORED

Seksualno nasilje - lična iskustva i ona iz neposrednog okruženja


Recommended Posts

Kačio je vememah pre desetak strana taj niz. Meni je jezivo koliko bolesnika, i muških i ženskih, se toj devojci nakači na Twitteru svaki put kad nešto napiše na temu svojih iskustava sa silovanjem/seksualnim uznemiravanjem i sl. Talog društva at its finest.

Edited by Patty Lee
Link to comment
2 hours ago, Forest said:

 

Vrlo moguće da bi moje rešenje bilo slično, i bilo bi mi jasno da ću nakon toga da odležim.

 

Ovakve reakcije su, iako potpuno ljudske i prirodne (i meni samoj u ovim situacijama prvo  pada na pamet prelaženje grtalicom preko lobanje), jedan od razloga zbog kog veliki broj žena odlučuje da ćuti kada se dogodi napad. Računaš da ti je lakše da trpiš sama, nego da nosiš kilo banana i napolitanke ocu/bratu/prijatelju/mužu u Zabelu/KCS/na Orlovaču i proširiš horor koji živiš i internalizuješ još krivice  od koje se raspadaš i bez toga. 

  • +1 3
Link to comment
59 minutes ago, Taihoskopija said:

 

Ovakve reakcije su, iako potpuno ljudske i prirodne (i meni samoj u ovim situacijama prvo  pada na pamet prelaženje grtalicom preko lobanje), jedan od razloga zbog kog veliki broj žena odlučuje da ćuti kada se dogodi napad. Računaš da ti je lakše da trpiš sama, nego da nosiš kilo banana i napolitanke ocu/bratu/prijatelju/mužu u Zabelu/KCS/na Orlovaču i proširiš horor koji živiš i internalizuješ još krivice  od koje se raspadaš i bez toga. 

 

ne verujem da taj broj moze da se meri sa brojem onih koje zbog palanacko patrijahalnog maco mentaliteta se odlucuju da cute strahujuci da ce biti razapete. zbog toga se verovatno u svojoj glavi hiljadu puta pitaju da i same nisu doprinele onome sto im se desilo. kada se na to doda korumpirano sudstvo dobijes ovaj vilajet. bez mnogo licnih zrtava stvarnih zrtava koje ce istupati i prijavljivati tesko cemo doci do situacije da mozemo gospodski da pricamo o prezumpciji nevinosti.

Link to comment
5 minutes ago, cedo said:

 

ne verujem da taj broj moze da se meri sa brojem onih koje zbog palanacko patrijahalnog maco mentaliteta se odlucuju da cute strahujuci da ce biti razapete. zbog toga se verovatno u svojoj glavi hiljadu puta pitaju da i same nisu doprinele onome sto im se desilo. kada se na to doda korumpirano sudstvo dobijes ovaj vilajet. bez mnogo licnih zrtava stvarnih zrtava koje ce istupati i prijavljivati tesko cemo doci do situacije da mozemo gospodski da pricamo o prezumpciji nevinosti.

Uvezano je sve, svakako, klupko milijardu komplikovanih fenomena, ali je i ovo što sam navela jedan od čestih razloga za odluke da se ćuti u tim prvim momentima. 

Link to comment
3 minutes ago, Taihoskopija said:

Uvezano je sve, svakako, klupko milijardu komplikovanih fenomena, ali je i ovo što sam navela jedan od čestih razloga za odluke da se ćuti u tim prvim momentima. 

 

ne mogu da spekuliram, a i glupo mi je, zasto zrtve ne prijavljuju u prvim momentima (ma koliki taj timeframe bio, pretpostavljam da je to odmah nakon izvrsenog zlocina) ali tesko mi je da poverujem da im je prvo na pameti briga za oca i brata i sta bi oni mogli uraditi silovatelju. nekako mi je blize primisli, kao sto rekoh, da se boje stigmatizacije okoline, pa i njenih bliznjih (posebno ako se radi o slucajevima kada je pocinilac netko poznat)

Link to comment
12 minutes ago, cedo said:

 

ne mogu da spekuliram, a i glupo mi je, zasto zrtve ne prijavljuju u prvim momentima (ma koliki taj timeframe bio, pretpostavljam da je to odmah nakon izvrsenog zlocina) ali tesko mi je da poverujem da im je prvo na pameti briga za oca i brata i sta bi oni mogli uraditi silovatelju. nekako mi je blize primisli, kao sto rekoh, da se boje stigmatizacije okoline, pa i njenih bliznjih (posebno ako se radi o slucajevima kada je pocinilac netko poznat)

 

 Ja ne spekulišem, iznosim pouzdane podatke,  pošto sam relativno korektno upućena u problematiku, imam i više ličnog iskustva od tebe, pretpostavljam, a ti polako  počinješ da mensplejnuješ (ne mislim da imaš loše namere i svakako si u pravu što se ostatka tiče, ali, ono, nemoj mi objašnjavati kako se oseća silovana žena, jbg). 

 

 

  • +1 6
Link to comment
5 minutes ago, Taihoskopija said:

 

 Ja ne spekulišem, iznosim pouzdane podatke,  pošto sam relativno korektno upućena u problematiku, imam i više ličnog iskustva od tebe, pretpostavljam, a ti polako  počinješ da mensplejnuješ (ne mislim da imaš loše namere i svakako si u pravu što se ostatka tiče, ali, ono, nemoj mi objašnjavati kako se oseća silovana žena, jbg). 

 

 

 

slazem se ... zato i napisah da mi je glupo

imas neki link za takve statistike ?

  • +1 1
Link to comment
45 minutes ago, cedo said:

 

slazem se ... zato i napisah da mi je glupo

imas neki link za takve statistike ?

 

Pojavljuje se često kao jedan od zaključaka i zaključaka sa terapija, ima ga često i u onim priručnicima "kako pomoći žrtvama sek. nasilja", kapiram ima i ovde: 

 

 

http://www.womenngo.org.rs/sajt/sajt/izdanja/autonomni_zenski_centar/silovanje_prirucnik_za_zene/za zenu.htm

 

https://www.libela.org/sa-stavom/3467-kako-pomoci-zrtvi-seksualnog-nasilja/

 

Zato se uglavnom podvlači da treba ćutati i slušati, biti strpljiv i suptilno upućivati na stručnjake/timove stručnjaka.

 

Može i da "potvrdi" osećaj žrtve da je izgubila samostalnost i kontrolu nad telom, dušom, ličnošću i razvojem događaja i pojača osećaj straha, krivice i osećaj da je nesposobna da odlučuje. 

 

Ako iskopam konkretan članak sa statistikama (ako postoje precizni podaci), kačim.

 

Svakako se javlja često i može biti jedna nit u spletu razloga, veliki deo ostatka si i ti naveo. 

 

A svakako i nije najčudnija stvar u postojanju da je prva i instinktivna reakcija muškaraca na tako nešto često agresija, a da nastavak lanca agresije, neizvesnosti, još manjka kontrole, još krvi i moguće ugrožavanje ljudi koji voli, žrtvi nije baš prioritet na listi želja u tim momentima. 

 

Komplikovan fenomen, prepun finesa. 

 

Ja ovih dana ponovo razmišljam o ocu devojke koja je svedočila protiv Mike Aleksića, advokatu, i činjenici da je morao da izađe, a nije nepripremljen i zna šta je svedočenje, ali je izrazito bolno i komplikovano i aktivira gomilu užasa i svesnog i nesvesnog, posebno u dinamici otac-ćerka, recimo, e uključi tu još strah od pretnji da će čovek koga voliš odrobijati napadača i pojačaj užas kognitivnih disonanci, straha, previranja i kidanja. 

 

+ reakcije  institucija i šire zajednice koje si naveo 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
  • Redoran locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • 9 months later...

Aj, sunce mu žareno @cedo

On 27.3.2021. at 23:15, cedo said:

zbog palanacko patrijahalnog maco mentaliteta se odlucuju da cute

Kako si od svega uspeo baš ovo da staviš u pravi plan? Prva i osnovna prateća reakcija kod žene je:

1. samopreispitivanje (čime je "doprinela/izazvala")

2. zašto se nije odbranila. Ovo drugo je čak i izvesnije, a to će je pitati i razni znatiželjnici kasnije.

Plus osećanje sramote, ako je neko iz blizine osećanje tereta da će pučiniti da se pokvare odnosi s tim nekim....nepoverenje okoline, smaranje od strane osoba koje treba da budu podrška....pa je tek na kraju svih krajeva retraumatizacija prilikom prijava institucijama (koja je svakako sama po sebi katastrofa, ali i do nje ima čitav niz razloga).

 

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Svemir Zeka said:

Aj, sunce mu žareno @cedo

Kako si od svega uspeo baš ovo da staviš u pravi plan? Prva i osnovna prateća reakcija kod žene je:

1. samopreispitivanje (čime je "doprinela/izazvala")

2. zašto se nije odbranila. Ovo drugo je čak i izvesnije, a to će je pitati i razni znatiželjnici kasnije.

Plus osećanje sramote, ako je neko iz blizine osećanje tereta da će pučiniti da se pokvare odnosi s tim nekim....nepoverenje okoline, smaranje od strane osoba koje treba da budu podrška....pa je tek na kraju svih krajeva retraumatizacija prilikom prijava institucijama (koja je svakako sama po sebi katastrofa, ali i do nje ima čitav niz razloga).

 

 

prihvatam kritiku

nisam ti ja neki strucnjak u maltretiranju zena, a ni zenske psihologije

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...