Jump to content
IGNORED

Pretpostavka nevinosti


ultra plasticni

Recommended Posts

  • 1 month later...
1 hour ago, mirjam said:

Ja pokusavam da razumem taj stav o prezumpciji nevinosti i 'nije kriv dok ...' ali mislim da neki forumasi ovde ne razumeju koliko je to predatorstvo rasprostranjeno i kako je bukvalno svaka zena bar jednom imala neki bliski susret sa tom vrstom. NIje svaka silovana, hvala bogu, ali ...

 

 

 

To nije stav, to je civilizacijsko dostignuće po kome očigledno u 21. veku globalno pišamo nadajući se da će sud javnosti biti brže, efikasnije i pravednije rešenje od institucije sudstva. 

 

 

1 hour ago, mirjam said:

Eto, moje iskustvo je da devojke ne pricaju i ne prijavljuju. Kad neka prijavi ja joj verujem, kad procitam neciju ispovest ja verujem jer mi sve zvuci vrlo poznato.

 

 

Ja verujem da je Gering bio kriv pa je imao pošteno suđenje i fer kraj. Da se masa pitala, bio bi raskomadan kao životinja, odmah. Da li bi bilo bolje da mu je bio takav kraj? Da li ja kao podržavalac prava na pošteno suđenje Geringu zapravo podržavam i njegove zločine?

 

I nemojte da serete da karikiram. Onog trenutka kada umukne svaka opozicija ukidanju prezumcije nevinosti i predaja sudbine svih prekim odlukama rulje, tu je kraj za civilizaciju. Ostaje samo rulja.

 

 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Forest said:

 

 

- da će ishod ukidanja sudskog sistema biti veoma, veoma mračni period naše civilizacije.

ja ne znam gde ti zivis, ali kod nas je to skoro zavrseno. mozda ima nekih ostataka.

  • +1 3
Link to comment
9 minutes ago, Aleksija said:

ja ne znam gde ti zivis, ali kod nas je to skoro zavrseno. mozda ima nekih ostataka.

 

Ok, Aleksija, da li to znači da ćeš ostavinsku raspravu sa eventualnim sporom oko nasledstva rešavati izjavom Novoj i nadati se da ćeš sakupiti dovoljan broj folowera da ti se vlasništvo upiše na osnovu generalnog sentimenta tvog slučaja?

 

Da li ćeš nakon ne daj Bože saobraćajnog udesa zvati N1 da prave zapisnik i reše stvar? Da li ćeš spor sa komšijom oko buke rešiti dvobojem u šumi? 

Edited by Forest
Link to comment
11 minutes ago, Forest said:

 

Ok, Aleksija, da li to znači da ćeš ostavinsku raspravu sa eventualnim sporom oko nasledstva rešavati izjavom Novoj i nadati se da ćeš sakupiti dovoljan broj folowera da ti se vlasništvo upiše na osnovu generalnog sentimenta tvog slučaja?

 

Da li ćeš nakon ne daj Bože saobraćajnog udesa zvati N1 da prave zapisnik i reše stvar? Da li ćeš spor sa komšijom oko buke rešiti dvobojem u šumi? 

jeste malo nategnuta analogija, ali hajde:

ako postoji neravnoteza moci, da, vrlo cesto ces morati da angazujes medije ili aktiviste da resis cak i ono gde je zakon potpuno na tvojoj strani, u danasnjoj srbiji.

hiljade primera svakodnevno dozivljavamo ili citamo o njima.

Edited by Aleksija
  • +1 5
Link to comment
14 minutes ago, Aleksija said:

jeste malo nategnuta analogija, ali hajde:

ako postoji neravnoteza moci, da, vrlo cesto ces morati da angazujes medije ili aktiviste da resis cak i ono gde je zakon potpuno na tvojoj strani, u danasnjoj srbiji.

hiljade primera svakodnevno dozivljavamo ili citamo o njima.

 

Ti si u prethodnom postu koji sam kvotovao navela da sudski sistem praktično u Srbiji ne postoji. Ja sam na takvu tvrdju naveo primere šta se dešava kada sudski sistem ne postoji.

 

Ovo o čemu pišeš su primeri korupcije u sudstvu, što onda dovodi do neophodnosti reaktivnog građanskog organizovanja sa ciljem vraćanja sudskog sistema u okvire definicija. Primer sa Jutkom je 1/1 takva situacija.

 

Ono što je opasno sa Lečićevim slučajem je u tome što je cela medijska presuda Lečiću doneta i pre nego što je data ikakva šansa pravosudnom sistemu. Da li to znači da po defaultu usvajamo stav da pravosudni sistem u Srbiji ne postoji? Ako je to zaključak - posledice su ove rečenice i primeri koji ti deluju kao karikiranje.

 

Onako kako je rulja krenula na Lečića, uz odgovarajuće nove informacije, uz upliv političkih interesa, uz angažovanje govnoida rulja će se veoma lako okrenuti na drugu stranu i pregaziti je.

 

E sad - kada se to bude desilo, kada budu krenuli napadi na Danijelu na osnovu rekla kazala - koju ćete imati argumentaciju da zaustavite taj medijski linč?

 

 

 

 

Edited by Forest
Link to comment
5 minutes ago, Mil@n said:

Molim Vas, apelujem da budemo obzirni i poštujemo presumpciju nevinosti dok ceo državni aparat sa svim svojim šljamovima i gmazovima sa platnog spisa i kvazi medijima kojih je nažalost i više nego dovoljno da properu svaki mozak kako žele - zaležu za odbranu časti 1 L. 


Da budem direktan - nataknem na penis glans presumpciju nevinosti, nema ovde pravde osim ako je sam ne izboriš nekako ili ako je u pitanju presuda od 150, 200.000 dinara posle 3 godine suđenja,  ili se osudi neko na određeno vreme zarad privida funkcionisanja pravnog sistema, tipa neki predsednik opštine jebene Grocke jer je organizovao čoveku paljenje kuće i pucanje da se slučajno ne izvuče pa dobije 4 godine od čega neće u ćorci provesti jednu, ako i toliko.

 

Babić ubije ženu - Vučić izađe kaže ne dam ja Babića. Padne helikopter Vučić izađe i kaže ne daj ma Gašića i Lončara. Leka™ siluje ženu i slušamo na snimku kako učtivo objašnjava kako je Ne Ne samo ako on tako kaže - presumpcija nevinosti.


Al majke mi, svaki put kad pročitam "presumpcija nevinosti" u dupetu mi se stvori govno od 3 kubna santimetra.

 

 

hvala ti na ovome

  • +1 1
Link to comment

Pretpostavka nevinosti zna se šta je. Zna se i šta je krivica, koji su njeni elementi  i to nije predmet ovakve vrste razmene informacija, ideja, mišljenja.

Quote

ZKP

Pretpostavka nevinosti

Član 3

Svako se smatra nevinim sve dok se njegova krivica za krivično delo ne utvrdi pravnosnažnom odlukom suda.

Državni i drugi organi i organizacije,sredstva javnog obaveštavanja, udruženja i javne ličnosti dužni su da se pridržavaju pravila iz stava 1. ovog člana i da svojim javnim izjavama o okrivljenom, krivičnom delu i postupku ne povređuju prava okrivljenog.

Quote

Zakon o javnom informisanju i medijima

("Sl. glasnik RS", br. 83/2014, 58/2015 i 12/2016 - autentično tumačenje)

Član 30

Medij, u smislu ovog zakona nije: knjiga, film, nosač audio i audio-vizuelnog sadržaja, naučni i stručni časopis namenjen prvenstveno informisanju ili obrazovanju određene profesionalne grupe, ostale štampane publikacije, katalog koji sadrži isključivo obaveštenja, oglase, reklame i informacije namenjene tržištu ili bilten i slične publikacije namenjene internom informisanju, elektronska publikacija državnih organa i organizacija, ustanova, javnih preduzeća i privrednih društava, preduzetnika i njihovih udruženja, službeno glasilo, štampana stvar poput letaka, plakata i sličnih sredstava javnog obaveštavanja, druga publikacija u smislu propisa kojim se uređuje izdavaštvo, kao ni internet-pretraživači i agregatori.

Mediji, u smislu ovog zakona nisu: platforme, poput internet foruma, društvenih mreža i drugih platformi koje omogućavaju slobodnu razmenu informacija, ideja i mišljenja njenih članova, niti bilo koja druga samostalna elektronska publikacija, poput blogova, veb-prezentacija i sličnih elektronskih prezentacija, osim ako nisu registrovane u Registru medija, u skladu sa ovim zakonom.

 

Pretpostavka nevinosti

Član 73

U cilju zaštite ljudskog dostojanstva, kao i nezavisnosti, ugleda i nepristrasnosti suda ili drugog nadležnog organa, niko se u mediju ne sme označiti učiniocem kažnjivog dela, odnosno oglasiti krivim ili odgovornim pre pravnosnažnosti odluke suda.

 

Edited by halloween
  • +1 1
  • Hvala 4
Link to comment
Quote

Mediji, u smislu ovog zakona nisu: platforme, poput internet foruma, društvenih mreža i drugih platformi koje omogućavaju slobodnu razmenu informacija, ideja i mišljenja njenih članova,

sve to mozes, a da ne budes nazvan ruljom? neverovatno.

  • +1 5
Link to comment

Radije ću da poverujem da svako pozivanje na ograničavanje slobode govora na internetu radije posledica instrukcije nego što je stvar autocenzure, jer je ovo drugo mnogo gora  stvar nego 100 udbi da te snađe.

  • +1 2
Link to comment

Jedan komentar koji objašnjava za (nas) laike pravnu "gradaciju" krivice od predistraznog postupka do pravosnazne presude:

 

"Ovo je tzv. predistrazni postupak. Znaci ne samo da on trenutno nije optuzen vec nije cak ni osumnjicen. U predistraznom postupku te pozivaju u svojstvu obicnog gradjanina da se izjasnis o navodima optuzbe i eventualnim dokazima koji su podneti protiv tebe. Na ovom danasnjem saslusanju istrazni organi pokusavaju da utvrde da li postoji osnovana sumnja da je on pocinio to delo. Poligraf se koristi cisto kao alat istraznih organa da ako iz razgovora ne mogu sa sigurnoscu da utvrde da li ima ili nema osnovane sumnje da vide sta ce aparat da kaze, da li laze ili ne. Odnosno da im pomogne u odluci da li da pokrenu drugu fazu odnosno tzv. istrazni postupak ili ne. Ako zakljuce da li iz razgovora ili rezultata poligrafa da postoji osnovana sumnja da je on pocinio to delo otvara se istrazni postupak. On ni u toj fazi nije optuzen ali ga u toj fazi vise ne pozivaju u svojstvu gradjanina vec u svojstvu osumnjicenog. U istraznom postupku tuzilastvo prikuplja validne i relevantne dokaze za sud i tu poligraf vise niko ne spominje niti ima bilo kakvu ulogu. Tek kada i ukoliko javni tuzilac u istraznom postupku prikupi dovoljno dokaza na bazi kojih smatra da moze pred sudom da osudi osumnjicenog podize protiv njega optuznicu. Tek nakon toga on vise nije osumnjiceni vec postaje optuzeni i ide se u sudski proces. Ukoliko javni tuzilac na sudu dokaze optuzbe i sud ga osudi e onda on nije vise optuzeni vec je osudjeni i opet ima pravo zalbe visem sudu i jos pravnih radnji da bi postao pravosnasno osudjen. Jel sada jasnije koliko je primitivno drustvo koje mu je presudilo jos u ponedeljak?"

Edited by slow
  • Hvala 2
Link to comment

Pa i nisu izjave ljudi sa foruma u centru pažnje, već slika koju kreiraju mediji kršeći ovu odredbu Zakona o javnom informisanju i medijima:

 

Pretpostavka nevinosti
Član 73
U cilju zaštite ljudskog dostojanstva, kao i nezavisnosti, ugleda i nepristrasnosti suda ili drugog nadležnog organa, niko se u mediju ne sme označiti učiniocem kažnjivog dela, odnosno oglasiti krivim ili odgovornim pre pravnosnažnosti odluke suda.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • Redoran locked this topic
  • Redoran unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...