Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

12 minutes ago, Frile said:


Kako pomoći?

Evo ovako:

1. Prijaviti premlaćivanje, kao što su to u ovom slučaju uradili lekari. Ne ćekati da žrtva to sama uradi.

2. Nasilnika odvojiti od žrtve

3. Nasilnika procesuirati: optužiti, utvrditi stanje, kazniti.

4. Nikakve "zajedničke izjave" niti "opraštanja od strane žrtve" ne dolaze u obzir.

5. Žrtvu lečiti(*) (na primer kroz psihoterapiju, verovatno postoje i razni drugi načini), da stekne uvid u svoje stanje i da shvati da to nije data nepromenljiva situacija, da ona (žtrtva) nije kriva za svoje stanje, i tako dalje. Ima tu puno detalja pa da ne nabrajam. Žrtva u toj situaciji nje "luda osoba", ali jeste upala u zavisnost (nazovimo to tako), i nije u stanju da donosi racionalne odluke (umesto da prijavi zlostavljača, ona mu se vraća, pa je začuđene komšije nazivaju glupačom). Bez tog izlečenja, žrtva će se vratiti nasilniku, bilo tom istom, ili će naći nekog novog, sličnog.

I na sve to dodaš: strah i sluđenost, sredinu (od rodbine do komšija) koja najradije optuži žrtvu ("sama je kriva"), policiju koja ne radi svoj posao, pravni sistem koji ne radi svoj posao, nedostatak adekvatne psihološke podrške, itd - i onda vidiš kako je to sve mnogo, mnogo, teško.

 

(*)
Kaže se "osnaživanje" ali ja bih bio direktniji i to zvao "lečenjem" (iako žrtva nije bolesna). "Osnaživanje" je reč koja se izlizala i može da znači sve i ništa.
Da, teško je lečiti ili osnažiti nekog ko ne želi pomoć, Ja sam učio da je glavni preduslov psihoterapije dobrovoljnost. Tako da je u ovakvim slučajevima bitno iskustvo i profesionalnost onih koji prvi stupaju u kontakt sa žrtvom, razgovaraju sa njom, ubeđuju je da nastavi sa razgovorima, itd, tako da žrtva već na tim razgovorima bude na nekoj vrsti psihoterapije, i dobrovoljno pristane na nastavak razgovora. Ako je neko u tim trenucima počne preslišavati koliko je bila dugačka suknja koju je nosila, verovatno sve pada u vodu.

Nisam bio direktno uključen ni u čije lečenje (t.j. osnaživanje), ali sam bio svedok iz prve ruke (na grupnoj, stručno vođenoj psihoterapij), toga kako nasilnici na razne načine manipulišu žrtvama, kako žrtve nisu svesne toga, a kasnije se jako teško odupiru tome. Kao što reče @Taihoskopija, ovu istu priču od reči do reči smo pričali na svakoj desetoj strani. Ja mislim da je treba pričati i dalje, da bi ostali koji dolaze u kontakt sa ovakvim nasiljem, znali o čemu se radi i mogli da zaista dugoročno pomognu, umesto što žrtvu nazovu glupačom i ponude se da prebiju nasilnika (kao da bi to rešilo problem).

 

Sve se slažem, samo bih ipak da spomenem ovo lečenje. TI kad radiš sa žrtvom, praktično i taj naziv ume (ne uvek, postoje polemike) da umanji kapacitete, jer lako može da upadne u ulogu žrtve (što je druga stvar), i onda praktično ne veruje u svoje kapacitete, ne donosi odluke.....praktično ostaje na statusu kvo sa samopouzdanjem i samoefikasnošću. A ključna stvar za izlazak iz nasilnog odnosa je preuzimanje pocesa u svoje ruke i povratak osećanja kontrole nad svojim životom. Drugim rečima, vraćanje moći ženi, koliko je u mogućnosti.

Zato treba da se izbegavaju ti medikalizujući termini, pa i spašavanje, i slično.

Osnaživanje je verovatno najbolja reč.

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment

i da, ne bih ja posebno ni mrcvarila zlog ovde, on jeste, a i sam kaze, chovek sa terena. njegova perspektiva i vidjenje stvari je potpuno jasno i ja mislim da tu nema shta da se zameri ni u jednom sluchaju, pa ni u nachinu na koji vidi stvari, i sa teoretisanjem i bez teoretisanja. probao je da uchini sve shto je mogao, svaki put kad su mu trazili, od toga svakako pola zamalo najebo sam. i ovi lekari su uradili sve shto su mogli, profesionalno, ljudski, po zakonu. ja u zivotu nisam videla zlostavljanu zenu, niti znam da prepoznam, niti sam bila u prilici. nisam kvalifikovana, kao ni vecina nas, osim da se odvija direktno predamnom, ili da mi bash neko kaze. kad dodje to terena, to je sve druga pricha, treba padobran ko kuca.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Svemir Zeka said:

ve se slažem, samo bih ipak da spomenem ovo lečenje. TI kad radiš sa žrtvom, praktično i taj naziv ume (ne uvek, postoje polemike) da umanji kapacitete, jer lako može da upadne u ulogu žrtve (što je druga stvar), i onda praktično ne veruje u svoje kapacitete, ne donosi odluke.....praktično ostaje na statusu kvo sa samopouzdanjem i samoefikasnošću. A ključna stvar za izlazak iz nasilnog odnosa je preuzimanje pocesa u svoje ruke i povratak osećanja kontrole nad svojim životom.

Zato treba da se izbegavaju ti medikalizujući termini, pa i spašavanje, i slično.

Osnaživanje je verovatno najbolja reč.


Kapiram, takvu reč sam koristio samo da bih plastično opisao i naglasio da nije u pitanju neko obično, svakodnevno stanje koje se može rešiti sa par razgovora, nego je potrebna  ozbiljna, stručna terapija. (od svih naziva za taj proces "rad na sebi" je meni najzgodniji).

Čini mi se da obični ljudi (kao i ja do pre xx godina) misle da se tu radi o svesnim izborima. A u stvari nije tako, to su duboko ukorenjeni mehanizmi ponašanja koje je teško izmeniti (ali nije nemoguće).
 

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, gospa buba said:

i da, ne bih ja posebno ni mrcvarila zlog ovde, on jeste, a i sam kaze, chovek sa terena. njegova perspektiva i vidjenje stvari je potpuno jasno i ja mislim da tu nema shta da se zameri ni u jednom sluchaju, pa ni u nachinu na koji vidi stvari, i sa teoretisanjem i bez teoretisanja. probao je da uchini sve shto je mogao, svaki put kad su mu trazili, od toga svakako pola zamalo najebo sam. i ovi lekari su uradili sve shto su mogli, profesionalno, ljudski, po zakonu. ja u zivotu nisam videla zlostavljanu zenu, niti znam da prepoznam, niti sam bila u prilici. nisam kvalifikovana, kao ni vecina nas, osim da se odvija direktno predamnom, ili da mi bash neko kaze. kad dodje to terena, to je sve druga pricha, treba padobran ko kuca.

 

Ja ne želim da mrcvarim Zlog, čini mi se da se od početka priče (noćas) stiče takav utisak. Prosto mislim da je moglo bez termina umobolnice i tome slično.

 

S kakvim god iskustvom neko dolazi, neko ovakvim, neko onakvim, svaka njemu čast na tome što je uradio onako kako je najbolje znao u toj situaciji. Samo što ja gledam, kad lično boli, da svako uradi za sebe najbolje što može.

 

A zašto ne umobolnice? Pa, kao što ne znamo ko sa čime dolazi, uopšte nije isključeno da ovde i među nama neka žena odlaže izlazak iz nasilne veze. To nije rezervisano samo za neke slojeve, ima svuda toga. Ne pričam o sebi, ja imam specifična znanja u vezi s temom, smatrala sam da je dobro da iznesem ono što znam.

  • +1 1
Link to comment

 

23 minutes ago, gospa buba said:

ja u zivotu nisam videla zlostavljanu zenu, niti znam da prepoznam, niti sam bila u prilici. nisam kvalifikovana, kao ni vecina nas,


Sve OK što kažeš, Zli je samo plastično opisao kako običan čovek vidi i reaguje na takve stvari.

Računam da mi obični ljudi svi nekako znamo na primer šta je alkoholizam, da se to ne rešava sakrivanjem flaše zato što će sutra raditi isto, znamo da je alkoholičar na ćao zdravo sa svesnim izborom, ali tu postoji nekakvo odvikavanje i lečenje ko hoće, itd. 

Tako bi trebalo učiti i o tome kroz šta prolazi žrtva zlostavljanja, i kako joj pomoći - po gornjoj analogiji, nije dovoljno samo sklanjanje zlostavljača, zato što će sutra naći nekog novog, sličnog. 

  • +1 2
Link to comment

Pa tako i o virusu može da se piše sa terena kako ga običan čovek golim okom kapira. Postoje neka istraživanja, ankete, analize, procene, činjenice, neko stručno mišljenje koje ipak ima prednost. Ne pričamo o tome ko voli da jede kiseli kupus nego o nasilju nad živim ljudima. Može tako, ali možda nekom ova tema treba servisno pa će umesto da se informiše da se sjebe, zato što je neko imao potrebu da kaže kako to kapira njegov komšiluk i da ko priča informisano priča nerealno, iz nekih tamo knjiga.

 

 

 

Edited by Hermetico
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Hermetico, ako ce ti biti lakse ni ja nesto ne citam niti specijalno reagujem na tvoje postoje, dobrim delom jer su manje vise svi predugacki i verovatno je neko silno filozofiranje u pitanju, ne moze to moj mozak da procesuira. Kad bi se gledao s kim sam na istim talasnim duzinama, na ppp bi' van sporta imao od 0-2 posta.

Sto se tice ovoga, i dalje imam problem da se sazalim na ove izdavacice zajednickih saopstenja i povratnice siledzijama. Ne u fazonu same su trazile nego vise ko ih sisa. Ne prijavis prvi put, u korenu - cao zdravo. Pogotovo je super sa nazovi javnim licnostima, tu je tek pakao s mozgovima. 162a02b3c1063ee1c713fac1b3c308ee.jpg

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

Link to comment
On 3.4.2022. at 11:37, gospa buba said:

takoreci jedan romansirani uzor :ph34r:

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

Pa nije to skroz odvojeno ni kod mene. Bilo je normalno da se organizujemo s ekipama, dođemo negde pretimo nekom se slomi bejzbolka o glavu il mu se protera nož kroz obraze. Il ga biju njih deset pokušava da izađe iz kruga ovi ga vraćaju biju još... Sve sam ja to video i sve sam te ljude znao, samo meni to nikad nije trebalo. Na institucije me indirektno uputio jedan malo veći i stariji krimos, s kim sam pričao jednom kad sam ja imao neku sačekušu ispred škole koja je srećom dobro prošla jer je neko izleteo i rekao da znam tog većeg i starijeg pa su mi oprostili što su teli da me tuku. A posle mi je taj veći i stariji (uterivač dugova i bodigard nekim tamo bosovima, ležao posle za otmicu bio u Biserima lik sve tipično) pričao kako se on ne upušta ako nije u pitanju posao (s tim što mu je posao i da održi reputaciju ali kolko se sećam to se desilo samo jednom kad je počeo neki Crnogorac koji nije znao ko je ko u gradu, inače mu je reputacija bila ne diraj), da se ne kači s klincima jer nema potrebe a oni nemaju razuma, da je nasilje van posla drugačije jer se ne znaju pravila ni kuda će to da ode...

 

Pa kad su mi pretili da će da me ubiju ja sam s jedne strane imao jednu ekipu tih napadača, a s druge ljude oko sebe koje sam isto morao da zaustavim jer nije da sam ih baš kontrolisao a znao sam da mogu da naprave prilično sranje (i to u moje ime, video sam kako oni zastrašuju - lik je u roku od 5 minuta ni iz čega na sedeljci bio vezan za stolicu, štafili su prigušivače... zato što nisu znali odakle ga znaju a on nije hteo da kaže, ispostavilo se da ga ni ne znaju) i onda sam progutao knedlu i otišo u policiju i gle. Ispalo je da te 98 policija apsolutno zna bez da sam im ja reko da sve to može da se otrgne kontroli i da zbog neke devojke s kojom sam bio jednom nepoznat broj rendom osoba iz tog kruga može da nastrada ako nasilje počne i sve su lepo zaustavili pre. Od tog doba negde i malo kasnije opet datira moje priklanjanje legalnim metodama kad su takve stvari u pitanju. Jednostavno sam svojim očima video da to bolje radi onaj kome je to posao (zamisli).

 

A mrzeo sam policiju, do tad sam već bio uhapšen greškom jednom al četri lika u civilu, gomila službenih kola, par marica i ekipa Pozovi 92. Kao da sam na poternicama bar 5 država. Leto 97... I pretresali su me tipa svakog dana, potezo sam ličnu kartu ko Talični Tom.

 

Al nemam pojma, najprofesionalniji lik koga sam znao do tad je bio taj otmičar pa sam premotao film i orijentisao se prema njegovim uvidima. Oću da kažem iskustva sa terena se tumače različito, zavisi šta ti je cilj - da pokažeš da si mačo ili da postigneš neki konkretan rezultat.

Edited by Hermetico
Link to comment

Sve si u pravu, samo imaj u vidu da i policija zna koga ti znaš i koji je krug u pitanju, što je viši krug mogućeg nasilja veće je i interesovanje za slučaj. Kada su mog drugara išutirala i prebila trojica klinaca na sred Južnog bulevara, od policije je sutradan dobio preporuku da počne sa treniranjem trčanja. Umesto toga se naoružao noževima i sprejevima, razvio fobiju i puka je sreća kako onako šeprtljast nije izbo sam sebe ili nekoga random. 

Link to comment
1 hour ago, Mos said:

Sve si u pravu, samo imaj u vidu da i policija zna koga ti znaš i koji je krug u pitanju, što je viši krug mogućeg nasilja veće je i interesovanje za slučaj. Kada su mog drugara išutirala i prebila trojica klinaca na sred Južnog bulevara, od policije je sutradan dobio preporuku da počne sa treniranjem trčanja. Umesto toga se naoružao noževima i sprejevima, razvio fobiju i puka je sreća kako onako šeprtljast nije izbo sam sebe ili nekoga random. 

Nisu oni uopšte pitali za krug, samo za konkretnog lika. Zvali su njegovog ćaleta, lepo mu izložili i to je bilo to :rolf:

 

Druga prilika je bio lik iz obezbeđenja knjižare koji me uvatio zavrat izbacio taman pred patrolu u Knezu. Tu sam video uzimanje podataka bez da sam se ja žalio i to ako mu se nešto desi sad ti si prvi osumnjičeni. Posle sam išao u knjižaru svaki dan kao i do tad, bezbrižno ko bebica

 

Naravno da možeš da naletiš na razne, ovo iz devedesetih je bio načelnik MUPa Zvezdara. Odma mu je bilo jasno kolko smo realno svi opasni. Mislim među ovim mojima je stvarno bilo likova s oružjem, reketaš jedan kog znam od obdaništa koga smo hostovali tu jer su pucali na njega pa je bio u međuvremenu dok ne zapali u Rusiju. Njega sam se plašio ako se meni nešto desi, ali nisam to pominjao naravno (taman da ga neko cima iz murije pa da ubije mene). Posle nije bilo ni potrebe

 

Krug je bio protivnička polovina Zvezdara, moja polovina od čačanskih dilera i reketaša do kikboksera s Vračara. Svi su jedva čekali da se umešaju, s obe strane. Meni se to ništa nije sviđalo.

 

 

Edited by Hermetico
Link to comment

Ja sam samo bubi teo da kažem, diskusije radi, da nekad kreneš od ubica iz kraja pa te baš oni upute na razum. I to ne kao što je mogo da mi kaže 'ti čitaš idi čitaj ne mešaj se nije to za tebe', nego 'možemo to da sredimo i nasilno ako hoćeš ali prvo da ti naslikam sve moguće uzroke i ishode pa odluči'. Igrom sudbine, isti lik je mnogo kasnije dobio desetak godina za otmicu, pa su ga nešto nepravedno tukli, pa je on budući tvrdoglav počeo da čita u zatvoru, postao novinar Telegrafa, izveštavao o stanju u srpskim zatvorima, završio prvo kod Bulića u Biserima a posle mislim loše. S Golije čovek došao u Čačak, osnovnu školu jedva završio, ceo život muscle u organizovanom kriminalu, pa opet sposoban da pruži savet daleko dublji i pametniji od 'idi ubij ga od batina to će da ti reši stvar'.

 

Zapitajmo se dakle koliko je 'teren' predvidljivog profila, a koliko mi učitavamo u njega šta bismo voleli da on jeste.

Edited by Hermetico
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...