Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

Znaš i sam: iz pozicije uznemiravanog/žrtve nema pravila.
Tu je nametati bilo šta pogrešno.
Umesto toga: da se unapređuje rad institucija, koje će da reaguju, i da se ima više poverenja u njih.

Pa i kad rade skoro savršeno, kao u nekim zemljama, i dalje ostaje izbor da li će se prijavljivati, jer ta odluka svoje mehanizme, koji je određuju hoće li biti da ili ne.

 

Načelno gledano, naravno da je poželjno i najispravnije.

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment

nije to ili ili, treba motivisati zene da prijavljuju nasilje i treba praviti pritisak na institucije da rade bolje i prokazati ih ako ne rade dobro.

nedavna #nisamprijavila akcija je (makar komunikacijski) uspjesna upravo zato sto je pocivala na tri ta stuba.

nema nacina ni prava da se zrtva natjera da prijavi ali da - prijaviti policiji je dobar apel.

sto se tice konkretnog wolt slucaja i slicnih - tu treba doslovno normalizovati prijavljivanje, makar nekome razlog izgledao banalno.

Edited by morgana
Link to comment
2 minutes ago, morgana said:

nije to ili ili, treba motivisati zene da prijavljuju nasilje i treba praviti pritisak na institucije da rade bolje i prokazati ih ako ne rade dobro.

nedavna #nisamprijavila akcija je (makar komunikacijski) uspjesna upravo zato sto je pocivala na tri ta stuba.

nema nacina ni prava da se zrtva natjera da prijavi ali da - prijaviti policiji je dobar apel.

 

Ali prvo je institucije, pa tek onda poklanjanje poverenja njima.

Nije istina baš ni da institucije uopšte ne rade svoj posao. Rade, do medija dođu većinom propusti, dok istovremeno ima dosta primera dobrih praksi.

 

Opet, u mnogim slučajevima, mnogima nije ni do institucija. Jednostavno društvena presija i/ili lični razlozi, sramota, krivica.

 

Ohrabrivati da, ali ne gurati u prijavljivanje, kada se nema kapaciteta za to. (i ne mislim da ti misliš suprotno, nego mi je načelno princip taj)

Link to comment

Ja nikom ništa nisam nametao, nekad dođem i sam ovde da kukam ili kontempliram, danas mi nije takav dan i ne učestvuje mi se u tome i to sam rekao. Ne mislim da je bilo ko kategorički pasivan i/ili proaktivan, ja sam danas raspoložen da budem praktičan a kome se žali razumem i takav će dan i meni doći. Ni sa kim se u tom smislu ne obračunavam, nit osuđujem. Pasivan sam i ja kad sam pasivan, prečesto i nerviram sam sebe tad. Pustite me da budem konstruktivan ponekad kad mi uspe, možda će nekom značiti i znači meni. Aman. 

Edited by Hermetico
  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
Quote

 

Protiv dobitnika nagrade grada Valjeva za najvrednija dostignuća u oblasti poljoprivreda za 2021. godinu, Mališe Pajkovića, poljoprivrednika iz sela Kotešica, Više javno tužilaštvo u Valjevu je početkom decembra 2020. godine podiglo optužnicu zbog produženog krivičnog dela trgovina ljudima za koje je propisana kazna zatvora od najmanje pet godina.

 

Optužnicom se Mališi Pajkoviću stavlja na teret da je u dužem vremenskom periodu iskorišćavao maloletno lice za seksualnu eksploataciju, navodi se u odgovoru Višeg javnog tužilaštva na zahtev Kolubarskih.rs.

 

Dalje se navodi da je Vanraspravno veće Višeg suda u Valjevu naredbom od 4. februara prošle godine vratilo optužnicu na dopunu istrage, nakon čega je Više javno tužilaštvo donelo naredbu o dopuni istrage 26. febrauara prošle godine, te je ponovo podiglo optužnicu.

 

Međutim optužnica je ponovo vraćena na dopunu rešenjem Višeg suda od 12. januara ove godine, a Više javno tužilaštvo je 19. januara ove godine donelo naredbu o dopuni istrage. Viši sud u Valjevu optužnicu protiv Mališe Pajkovića još uvek nije potvrdio, navodi se u odgovoru Višeg javnog tužilaštva na zahtev Kolubarskih.rs.

Mališa Pajković je, na predlog Komisije za dodelu godišnje nagrade Valjeva, a odlukom odbornika Skupštine grada, dobitnik najvećeg priznanja Valjeva koje se dodeljuje za dela koja predstavljaju najvrednija dostignuća u gradu u prethodnoj godini. 

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne znam gde bih ovo okacio, pa neka bude ovde

 

Quote

Glumica Tanja Bošković odlučila je da nakon mnogo godina progovori o greškama iz prošlosti zbog kojih se kaje.

 

„Istina je da sam hodnicima pozorišta vijala i tukla balerine, jer nisu htele da vežbaju onoliko koliko sam ja mislila da bi trebalo da vežbaju. I dan-danas me je sramota zbog toga. Jako me je sramota. To nimalo nije simpatično, uopšte. To je bio bezobrazluk prve vrste sa moje strane. Ja sam nemoguća jedna osoba bila“, rekla je Tanja Bošković, prenosi Blic.

 

"Žao mi je, izvinjavam se svim onim divnim devojkama koje sam kinjila, a koje su mi, u stvari, mnogo ljubavi dale. Od njih sam mnogo naučila. Bile su dobre, bile su tolerantne na ovu besnu aždaju, kakva sam ja bila u mladosti, znate", istakla je glumica.

 

Treba velika doza hrabrosti pa izaci javno i priznati grehe i prevaliti preko usana tu tesku stranu rec izvini. 

 

Velika je Tanja:heart:

  • +1 4
Link to comment
18 hours ago, gospa buba said:

muchila balerine? kako, zashto? u kom svojstvu?

sent from novi mnogo jak bubamoto.


 

 

Па, вероватно мисли на ангажман у Позоришту на Теразијама, тамо је балет био део ансамбла. Сигурно их је вијала за сетове у представама где је она била главна глумица... Није јој то требало, свакако... С друге стране, то је једна врста modus vivendi-ја у тој бранши

  • +1 2
Link to comment

tvrdim da je balerinama njihiv interni pakao sasvim dovoljan, ko to ne vidi i ne razume, taj bash nishta ne vidi i ne razume [emoji38]ol:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...