Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

6 minutes ago, Valkyrie said:

Ne znam da li ovo polemišeš sa mnom, pošto to nije moj stav već reflektujem društvenu atmosferu.

Nabacivanje nepoznate osobe zbog koje se osećaš nelagodno, u kafiću se rešava tako što jasno prekineš interakciju, kažeš e ne zanima me, izašao/la sam sa društvom, u vezi sam, šta god. Nabacivač onda odustane, ode svojim putem i sve kul. 

Problem je kad pasivni subjekt nabacivanja nema mogućnost da stavi do znanja da je to nabacivanje neželjeno. Tj ima, da uđe u prepisku sa budalom i time sebe dodatno uzrujava i opet "daje povoda" da zapravo oće nešto čim se dopisuje ali tvrdi pazar. 

Poenta je da je ta devojka sa kompanijom Wolt ušla u poslovan, obligacioni odnos, kupovina usluge i to je to. Nije dala svoj telefon da ga zaposleni kompanije zloupotrebljavaju sprovodeći svoje privatne planove. Ovde ima osnova za drkanje Wolta, a oni nek se objasne sa dostavljačem posle. Kad im je recruiting takav da je dovoljno da se ume voziti bicikl.

 

 

Zapravo da, u pravu si, da l GDPR ili neki drugi, ali ti nisi toj nekoj osobi dao podatke, ti si dao kompaniji, a ona ih henldala loše, tu bi trebalo da može da ih dobro gađa. Pa nek oni sprovode istrage i naprave aplikaciju gde se ne otkriva ništa od podataka i po isporuci se odmah briše. Nema broj, nema ima nema ništa, samo call customer button i adresa. To moraju da mogu. A i da nauče ljude koji rade šta sme a šta ne sme.

 

Nu, problem ostaje, šta ako je stokuje ili slično. Drugarica je imala gotovo isti problem sa poštarom, post express, ima čovek ime, adresu, broj i piskarao nešto. Posle odheba i prijave kod pošte ne dolazi više taj. Ali neprijatnost ostaje.  Mislim da se u širem smislu zaista ne gleda blagonaklono na takve akcije, ali zaista nisam siguran da li bi policija reagovala, svakako ne bi bilo loše da urade ovo što hermetiko reče (a i dodade u međuvremenu nešto po tom pitanju).

Link to comment

Definicije krivičnih dela iz Krivičnog zakonika Republike Srbije:

Polno uznemiravanje - član 182a

(1) Ko polno uznemirava drugo lice, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno prema maloletnom licu, učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine.

(3) Polno uznemiravanje jeste svako verbalno, neverbalno ili fizičko ponašanje koje ima za cilj ili predstavlja povredu dostojanstva lica u sferi polnog života, a koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.

(4) Gonjenje za delo iz stava 1. ovog člana preduzima se po predlogu.

 

 

Quote

polno uznemiravanje verbalno obraćanje bazirano na lascivnim sadržajima i seksualnim aluzijama, osobi koja takve aluzije doživljava kao vređanje dostojanstva, ponižavanje i uvrede. Sve ovo može se izraziti nepristojnim pokretima, umesto rečima, pa je to neverbalno polno uznemiravanje. Najteži oblik je fizički, kada se osoba obnaži.


https://paragraflex.rs/dnevne-vesti/190617/190617-vest3.html

Link to comment

Jako je tesko dokazivo sve ovo. Ovaj magarac iz Volta se samounistio doduse. 

Kazne su preniske i neprimerene pretrpljenom dusevnom bolu zrtve.

To je kao kad stavis kaznu od 10-50 hiljada dinara za onog ko zapali trsku, evo vam 200k pa cu da palim k'o Ramstajn. 

Edited by Plajvi
Link to comment

Ja sam pisao o tome kako devojka da se zaštiti, kao neko ko je dvaput prijavljivao nedokazive pretnje, pritom tradicionalno antipatičan policiji (blago budi rečeno!) i jednom pod blagim dejstvom alkohola. Pa su opet otišli i sredili te probleme da ja budem miran. Nisam se ni sa kim sudio samo nisu smeli da me pipnu posle i mogao sam slobodno da se krećem među njima ili kuda oću. A sve kao opasni neki, kad ih pogledaš i čuješ.

 

A vi filozofirajte i kukajte na društvo ako vam je to plezir.

Edited by Hermetico
  • +1 7
Link to comment

Iz nastavničkog iskustva ovih 5 i po školskih godina mentalno i svakojako bolje prolaze ugrožena deca koja ne ćute, čak i kad ne uspeju da im pomognu ti kojima se obrate, ili neće.

 

Meni je to prvi savet: Nemoj da ćutiš. Drugi je reci meni ja ću ti to srediti. :D 

 

Treći je ako nema mene reci bilo kome, vidi pod 1. Nemoj da ćutiš.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Hermetico said:
2 hours ago, Valkyrie said:

Ne znam da li ovo polemišeš sa mnom, pošto to nije moj stav već reflektujem društvenu atmosferu.

A vi filozofirajte i kukajte na društvo ako vam je to plezir.

Stvarno pokušavam da izmestim lično iz načelne diskusije, tako da ne bi bilo loše da se ni ti ovako ne obračunavaš sa sagovornicima imputirajući im neko nečinjenje dok si ti proaktivan. 

Nigde nisam napisala "nemojte prijavljivati policiji", pre svega sam pravnik FYI), ali dozvoljavam da je stvar lične odluke svakog ko se oseća ugroženim da za sebe odluči kako će se s tim boriti.

  • +1 3
Link to comment
4 minutes ago, Valkyrie said:

Stvarno pokušavam da izmestim lično iz načelne diskusije, tako da ne bi bilo loše da se ni ti ovako ne obračunavaš sa sagovornicima imputirajući im neko nečinjenje dok si ti proaktivan. 

Nigde nisam napisala "nemojte prijavljivati policiji", pre svega sam pravnik FYI), ali dozvoljavam da je stvar lične odluke svakog ko se oseća ugroženim da za sebe odluči kako će se s tim boriti.

Izvini, nisi to rekla. Niti sam ja rekao da nije lična odluka. Rekla si da ne vredi prijavljivati, ja mislim da vredi. Sve drugo obračun i kategorije su u tvojoj glavi i nigde drugde. Mislimo različito, trenutno, o tome da li vredi nešto raditi i ja tvoje mišljenje potpuno razumem, žao mi je što počiva na objektivnim iskustvima oko tebe kao i oko mene. O tome sam mislio dok sam pisao, iskreno. Žao mi je svih nas, ali valjda možemo da suočimo mišljenja i izvučemo nešto pametno. Nema potrebe za teškim rečima, ili ako ti imaš nastavi. 

Link to comment

Podržavam da se prijavljuje, često čujem, nema smisla, nema svrhe, ali je situacija značajno bolje nego pre 2017. na primer, da ne idem unazad.

 

Podržavam takođe i ko oseća da ne želi da se izlaže i retraumatizuje, da posluša sebe. Postupci koji se pokrenu su mrski i tegobni, i neke odvuku u bolest, u stresne reakcije i javno blaćenje, i tako dalje......

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Valkyrie said:

Nemam, zato mi je i zasmetao onaj tvoj lajn koji sam kvotovala.

Deii se da ja pričam jedno a drugi 'polemišu' sa mnom pričajući drugo. I onda šta da kažem, iskukajte se. Razumem. Ali to nije moja priča, ne učestvuje mi se u tome. Jebiga. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...