Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

Sinan i Ceca su dva sveta. Druge rase, takođe.

 

Što se kenselovanja tiče, zavisi šta to znači. Jel zabranjeno da se gleda bilo gde ili je izbačeno iz medija kao normalna stvar za pustiti? Zavisi i da li je deo druge epohe ili deo ove, delikatne su to granice ali nije ih nemoguće napipati.

Link to comment
1 minute ago, Hermetico said:

Sinan i Ceca su dva sveta. Druge rase, takođe.

 

Što se kenselovanja tiče, zavisi šta to znači. Jel zabranjeno da se gleda bilo gde ili je izbačeno iz medija kao normalna stvar za pustiti? Zavisi i da li je deo druge epohe ili deo ove, delikatne su to granice ali nije ih nemoguće napipati.

naravno, ali posebno shto se tiche devojchice koja je reshila da, u nekom verovatno ekstremnom kljuchu, prochita neshto sa chim smo mi odrasli i videli drugachije, i to mi je ok, i to treba da bude deo neke osnovne slobode u istrazivanju i izrazavanju. treba samo da se obistrano uvazavamo, ako nekako mozemo, i bude to ok. valjda :unsure:

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Hermetico said:

Sinan i Ceca su dva sveta. Druge rase, takođe.

 

 

 

savrseno irelevantno za ovo sto sam rekla jer je reakcija pomenutih mladih nada na njih identicna

Link to comment

Mnogo se slažem s ovim što je buba rekla, da je nešto o čemu se čulo, nije se proučilo, ali odmah započinje misija. To jeste stvarno tako. I postaje dogma bez ikakvog smisla i promišljanja.

Pri tome ne mislim da ove pesme iz spota, to sve vidim kao smeće i da je nasilje deo treš kulturološkog obrasca, i obrnuto. Da ima, što kaže moja drugarica, korelacija, ali je kauzalitet upitan. To jest da se i pesme i nasilje u svakodnevici napajaju s istog izvora.

Link to comment

Mislim da nije zaumno potegnuti ljubav kao mučenje uopšte u, u nedostatku boljeg izraza, kafanskoj muzici. To mučenje ima ritualni karakter vezan za određeni seting, ima svoje vreme i mesto i nisam siguran da pospešuje i perpetuira toksične odnose van tog konteksta. Moguće da da, ali dok taj ritualni aspekt ne postane faktor u analizi nemamo pravu sliku.

 

Problem nastaje kad se kafanski kontekst umeša u tinejdžerski, što je, rekao bih, posledica potrošačkog društva. Tinejdžerima se lako i dobro prodaju jeftine ekstremne emocije i svakovrsni patosi, ne samo u Srbiji. 

 

Tako dobijaš ne mučenje nego tržišnu utakmicu u mučenju. 

 

@morgana Razmišljam naglas, ni ja nisam pametan. Ali sam siguran da bi dublja antropološka analiza konteksta, nešto nalik ovom tekstu, donela veću korist od pojednostavljivanja. 

 

https://www.metamute.org/editorial/mute-music/music-crime-contains-all-others 

 

Nisam siguran da je izmeštanje iz medija pesama koje promovišu nasilje kao legitimnu stvar moguće, jer je tih pesama previše. To bi svakako zakačilo i solidan deo rok nasleđa, koje u mejnstrim delu nije manji nosilac konzervativnih vrednosti od turbo folka, folka ili kako god se to sad zove. 

 

 

Edited by Hermetico
  • +1 1
Link to comment
On 15.2.2022. at 9:00, I*m with the pilots said:

Da li sam samo ja glupa pa ne razumem ove burszerove poruke? :unsure:

Ja ne razumem njegove postove uopšte, i užasno su mi iritantni pride. Odavno ih ne čitam.

(Deluje mi kao pisanje nekog prodavca magle i manipulanta, ali premešteno u doba srednje škole.)

 

Link to comment
37 minutes ago, Hermetico said:

Mislim da nije zaumno potegnuti ljubav kao mučenje uopšte u, u nedostatku boljeg izraza, kafanskoj muzici. To mučenje ima ritualni karakter vezan za određeni seting, ima svoje vreme i mesto i nisam siguran da pospešuje i perpetuira toksične odnose van tog konteksta. Moguće da da, ali dok taj ritualni aspekt ne postane faktor u analizi nemamo pravu sliku.

 

Problem nastaje kad se kafanski kontekst umeša u tinejdžerski, što je, rekao bih, posledica potrošačkog društva. Tinejdžerima se lako i dobro prodaju jeftine ekstremne emocije i svakovrsni patosi, ne samo u Srbiji. 

 

 

 

Ja nekako kad posmatram muzičku kulturu počevši od svoje, tj od svojih tinejdžerskih godina (znači čisto iskustveno, ne mogu ranije od toga), pa generaciju recimo deceniju kasnije, pa onda neke naredne generacije kroz škole u kojima sam radila, ono što mogu ovako odoka da zaključim je da je taj patos postojao u svim generacijama, bilo da se on zvao Nirvana nekad, ili Toma Zdravković, ili recimo devedesete turbo nostalgija (da, neki moji klinci su imali i te momente), i da su izvori eto, potpuno neočekivani, kao ovi kojima je bilo baš strava da slušaju dizel muziku kao neki retro. Bukvalno svakakvi sadržaji.

 

(ne znam uzgred kako bi se označilo ili se označava ta grandž muzika mojih generacija, da li je ona za kensl, budući da nas je u ona vremena ionako očaja lepo hranila suicidalnošću)

 

Tako da, u pravu si, intenzivne emocije idu s određenim godinama, ali ne mogu da budem sigurna da se (direktno) iz toga formirala normalizacija nasilja. Ako se prisetim nekih slučajeva moje generacije i ko je kako doživljavao ljubavne odnose, ne pronalazim neke posebne uzročno-posledične veze sa subkulturom kojima su pripadali, u smislu slušanja muzike. Da zaključim, sigurno ima efekta ali verovatno samo u sadejstvu s mnogo drugih faktora.

  • +1 4
Link to comment

Mislim da šund muzike ne 'promoviše' ili održava patrijarhat ništa više nego kul ili visokokulturna muzika. 

 

La donna e' mobile ili This Is a Man's World ili Where the Wild Roses Grow, teško je označiti gde to počinje i kuda se u muzici sve to kreće. 

 

Mislim da taj domaći šund ima emancipatorskih momenata i transformativnog potencijala koliko i bilo koja druga oblast stvaralaštva, iako i ja najviše vidim te nazadne. Ali to je zato što se meni ne dopada, ne poznajem ga i prosto me iritira. Ovde vidim jedan ekstrem ali ne znam da li ima i drugih i šta je sve između.

 

Nemam pojma, malo mi jeste elitistički i easy game taj video. I nedovoljno utemeljen.

 

Lično mislim da daleko veći zec ipak leži u zakonodavstvu i zvaničnim obrazovnim programima. Političkom i poslovnom životu od vrha nadole. umetnost tu nije mnogo visoko pozicionirana.

Edited by Hermetico
  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
13 minutes ago, Hermetico said:

 Ali to je zato što se meni ne dopada, ne poznajem ga i prosto me iritira. Ovde vidim jedan ekstrem ali ne znam da li ima i drugih i šta je sve između.

 

Nemam pojma, malo mi jeste elitistički i easy game taj video. I nedovoljno utemeljen.

 

Lično mislim da daleko veći zec ipak leži u zakonodavstvu i zvaničnim obrazovnim programima. Političkom i poslovnom životu od vrha nadole. umetnost tu nije mnogo visoko pozicionirana.

 

E, to. :thumbsup: Izdvojiti ekstremne debilizme među već šund kulturom, i tu i tamo ponešto van toga, i povući ravnu liniju do femicida, zaista je žalosno da se zapostave i zaborave u svemu tome doprinosi institucija, medija, celokupnog društvenog konteksta.

Link to comment

Matorost me navela da u poslednje vreme sve gledam kroz tržište i to već počinje da me nervira, ali makar za sebe, nekako sam uvek u pravu i tako mi lakše.
Muzika uvek bila generacijska stvar i odraz "stanja" društva, što opet ne abolira ništa. Medjutim muzika je uvek bila proizvod koji se valja i po pravilu valjalo se ono što je istinito, blisko, prijemčivo ono sa čim se identifikuješ. Tako zabrana šunda koji se pevao u ibarskim kafanama nije nikada smanjio motive ovih pesama(mizoginijiu i patrijarhat).

Nije tako jednostavno i nikada neće biti. S druge strane i woke je izgleda proizvod, generacijski bunt sa kojim se identifikuješ. Instant stav, 30 sekundi u mikrotalasnoj, sve već izmešano.

Imaju ameri onu suludu stvar koju zovu conversation piece. Objekt, stvar, sliku koju si kupio i koja pokreće 10 minutnu nabiflanu priču kao kakva power point prezentacija o tome kako si ti veliki poznavalac umetnosti kulture i kako jako puno putuješ jer si to kupio u mikroneziji itd itd. Sve ovo me podseća na tu istu potrebu da stvoriš nekakav identitet ali bez truda ili analize koje ti život i iskustvo pruža već lepo kupiš i okačiš, na virtuelni zid, nego kakav drugi.

U ovom videu sa pesmama me više plaši što je preskočena moderna IDJ hip hop trap scena koja je šampion mizoginije. Verovatno zbog sigurnosti autorke. :sad:

  • +1 6
Link to comment
8 hours ago, Hermetico said:

Mislim da šund muzike ne 'promoviše' ili održava patrijarhat ništa više nego kul ili visokokulturna muzika. 

 

La donna e' mobile ili This Is a Man's World ili Where the Wild Roses Grow, teško je označiti gde to počinje i kuda se u muzici sve to kreće. 

 

Mislim da taj domaći šund ima emancipatorskih momenata i transformativnog potencijala koliko i bilo koja druga oblast stvaralaštva, iako i ja najviše vidim te nazadne. Ali to je zato što se meni ne dopada, ne poznajem ga i prosto me iritira. Ovde vidim jedan ekstrem ali ne znam da li ima i drugih i šta je sve između.

 

Nemam pojma, malo mi jeste elitistički i easy game taj video. I nedovoljno utemeljen.

 

Lično mislim da daleko veći zec ipak leži u zakonodavstvu i zvaničnim obrazovnim programima. Političkom i poslovnom životu od vrha nadole. umetnost tu nije mnogo visoko pozicionirana.

 

ne mislim da je video elitisticki, ni najmanje. nasilje nad zenama postoji i u lijepoj knjizevnosti i filmu, obradjivano je teorijski, pa sto ne bi i ovdje?

 

turbo folk ima emancipatorskih momenata, da, sestre drugarice budite carice i sl, zensko preduzetnistvo, makar povrsinski. ali jeste proistekao iz nasilnog drustva i dao mu soundtrack. plus, tekuci girl power trend u amerikama vala nije daleko od sunda. govoreci o zanru kao granici.

 

edit, super je ovo sto kenji kaze za idj, sampione mizoginije koja je za klinke ocigledno sasvim prihvatljiva. doduse, to je vise prozivanje zena kurvama i sl nego prica o fizickom nasilju, koje je tema onog videa. ispitnog rada na osnovnim studijama.

 

eno ima milena dragicevic sesic knjigu o turbo folku pisanu iz pozicije naucnika, a ne studenta, ako neko hoce da trazi elitizam. 

Edited by morgana
Link to comment
7 hours ago, Kenji said:

druge strane i woke je izgleda proizvod, generacijski bunt sa kojim se identifikuješ.

Ili je proizvod to što neko (ko ga proizvodi) želi da mislimo da je to što opisuješ proizvod, takoreći jedno meta-trollovanje.

 

U smislu, nema lakšeg načina da ruiniraš neku (bilo kakvu) istinsku alternativu i/ili društvenu kritiku nego da (medijskom manipulacijom, recimo uz pomoć meme-a na društvenim medijima) stvoriš utisak da se tu radi samo o još jednom fešnabl produktu...

 

Posle više nema načina za autentične glasove da sebe operu i da dokažu, ma ne bre, mi STVARNO mislimo to što vi kažete da je naše hipstersko isfolirano uhlebljenje (iliti "grift")... Uopšte nema načina, ta moderna banonika (veština masovnog trovanja svesti megatrolovanjem) jednostavno funkcioniše, praktično savršeno.

 

 

Edited by Indy
  • +1 8
Link to comment

pade mi sad na pamet koliko je zalosno sto je od muzike devedesetih kako tako proucavan samo turbo folk (ne u vezi sa ovom temom nego nacelno), a pop i rok nikako. bila je plodna decenija, mada ruzna.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...