Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

1 hour ago, ljuttko said:

O Niku Kejvu da ne pričamo, odmah da ga utepamo a ne kenselujemo. Sve se pretvara u nevidjene budalaštine sa preteranom političkom korektošću, aj obrišemo i muziku i poeziju i knjige i filmoce jer  možd anekome nešto nekako smeta

 

Mogao je dvesta puta da najebe samo zbog ovoga, i da nije nikoga ubijao u pesmama :D

A fag in a whale-bone corset
Draping his dick across my cheek

 

Jer su drugi kenslovani zbog reči feg

Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

Ne znam da li se najbolje sećam, ali mislim da je Ratajkovski optužila Robin Thicke-a za seksualno uznemiravanje tokom snimanja ovog spota.

 

Postoji i ona "unrated" verzija... ne znam da li su je namerno ili slucajno pustili. Znam da je ona rekla da je taj spot bane of her existence..

Link to comment
23 hours ago, Svemir Zeka said:

Ovo mi je uvek bilo zanimljivo, kako se odrediti prema muzičkom stvaralaštvu, koje ima elemente nasilja, naravno ne prema ovom smeću, ali prema nečemu što se muzikom može zvati. Nalazila sam neke linkove, naći ću, pesama koje su canceled, na primer "My Delilah" se spominje, a ima još takvih

 

 

 

smece treba po ovom parametru posmatrati isto kao ostatak popularne kulture. 

 

dolly parton je jos ranih sedamdesetih kritikovana zbog jolene koja moli svoju suparnicu da joj vrati decka. neku godinu ranije beatles-i su imali pjesmu 'run for your life' u kojoj se prijeti djevojci ubistvom ako prevari ili ode s drugim. ne nalazim da je bilo neke fame oko toga, osim sto je pjesma dozivljena kao krs, muzicki, kako god. 

moguce je da je dolly stradala jer je u konkretnom periodu zenski pokret postao jaci i zahtjevniji (i jeste), kao sto je i lana del rey prokazana jer u jeku girl power trenda prosto opisuje iskustvo zrtve emocionalnog nasilja (sto ne moze da ne bude ok, jebenga, zasto bismo regulisali takve dozivljaje?)

 

smijesno mi je apsolutno bojkotovanje unazad u istoriju. cemu? ipak, stresem se kad cujem cecu i ostale. ako to poredim sa moralnom panikom u vezi sa agresivnim sadrzajima u tv serijama i crtanim filmovima, rekla bih da je panika daleko prenaglasena; tacno je da pop kultura siri obrasce ponasanja kao i bilo koji drugi vid kulture, ali ona prije svega ishoduje iz drustva i smijesno je (tu se ne predomisljam) borbu poceti bas od npr seke aleksic ili onog tvora (ne mislim na lukasa nego na pepea). s druge strane, sad je vec, za svaku novu produkciju, prica o nasilju nad zenama kontekstualizovana i sa pricom o legitimnosti takvog sadrzaja sto mijenja dinamiku.

 

ono oko cega takodje nemam dilemu je da je u srpskoj pop kulturi nasilje i samo a i kontekstualizovano sa faktima van samog teksta, tj iz zivota i drustva - za slucaj npr cece i lukasa - itekako ogledalo drustva, a ne apstraktna umjetnost.

 

(btw muzicki dozivljaj je dosta razlicit od filmskog, interpretator se dozivljava kao autor i nosilac intimne/iskrene poruke, nema ograde)

 

ni ja ne znam ni sama.

 

u svakom slucaju buducnost muzike nije ostecena ako se ovakvi tekstovi pod drustvenim pritiskom vise ne budu pojavljivali. skroz naprotiv. ali to onda vise nije pitanje cancel kulture, nego usvojene norme.

 

edit, vidim da pojedini zamjeraju autorki sto donosi zakljucke na osnovu par pjesama. ne znam sta je drugo trebalo da radi ako joj je tema nasilje nad zenama u domacim pjesmama.

 

Edited by morgana
  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, morgana said:

 

 

smece treba po ovom parametru posmatrati isto kao ostatak popularne kulture. 

 

dolly parton je jos ranih sedamdesetih kritikovana zbog jolene koja moli svoju suparnicu da joj vrati decka. neku godinu ranije beatles-i su imali pjesmu 'run for your life' u kojoj se prijeti djevojci ubistvom ako prevari ili ode s drugim. ne nalazim da je bilo neke fame oko toga, osim sto je pjesma dozivljena kao krs, muzicki, kako god. 

moguce je da je dolly stradala jer je u konkretnom periodu zenski pokret postao jaci i zahtjevniji (i jeste), kao sto je i lana del rey prokazana jer u jeku girl power trenda prosto opisuje iskustvo zrtve emocionalnog nasilja (sto ne moze da ne bude ok, jebenga, zasto bismo regulisali takve dozivljaje?)

 

smijesno mi je apsolutno bojkotovanje unazad u istoriju. cemu? ipak, stresem se kad cujem cecu i ostale. ako to poredim sa moralnom panikom u vezi sa agresivnim sadrzajima u tv serijama i crtanim filmovima, rekla bih da je panika daleko prenaglasena; tacno je da pop kultura siri obrasce ponasanja kao i bilo koji drugi vid kulture, ali ona prije svega ishoduje iz drustva i smijesno je (tu se ne predomisljam) borbu poceti bas od npr seke aleksic ili onog tvora (ne mislim na lukasa nego na pepea). s druge strane, sad je vec, za svaku novu produkciju, prica o nasilju nad zenama kontekstualizovana i sa pricom o legitimnosti takvog sadrzaja sto mijenja dinamiku.

 

ono oko cega takodje nemam dilemu je da je u srpskoj pop kulturi nasilje i samo a i kontekstualizovano sa faktima van samog teksta, tj iz zivota i drustva - za slucaj npr cece i lukasa - itekako ogledalo drustva, a ne apstraktna umjetnost.

 

(btw muzicki dozivljaj je dosta razlicit od filmskog, interpretator se dozivljava kao autor i nosilac intimne/iskrene poruke, nema ograde)

 

ni ja ne znam ni sama.

 

u svakom slucaju buducnost muzike nije ostecena ako se ovakvi tekstovi pod drustvenim pritiskom vise ne budu pojavljivali. skroz naprotiv. ali to onda vise nije pitanje cancel kulture, nego usvojene norme.

 

edit, vidim da pojedini zamjeraju autorki sto donosi zakljucke na osnovu par pjesama. ne znam sta je drugo trebalo da radi ako joj je tema nasilje nad zenama u domacim pjesmama.

 

 

Da, sve si rekla. Cancel kultura retroaktivno je potpuno apsurdna po meni. Valjda neka epoha nosi nešto sa sobom kao karakteristiku, mislim kad bismo krenuli s kenslovanjem istorije, ne bi ostalo 20%, ostalo se ne bi spominjalo. Muzika iz spota je, kako kažeš, a viđala sam još mišljenja, negde više povezana sa šundom samim po sebi, koji uza sve nosi i najotvorenije pozivanje na nasilje ili njegovu normalizaciju, jer je sam po sebi šund takav, preneseno u formu medija - to je kuriroidnost i aloidnost, i to je taj način razmišljanja, tolerisanja, promovisanja tih vrednosti.

  • +1 1
Link to comment

retroaktivno kenselovanje je produkt pre svega neobrazovanosti i neukosti u svakom smislu. i nichega drugog. pri tome mislim bash na ove revolucionarne mlade, koji me sticajem okolnosti okruzuju. oni npr, ne samo da nisu prochitali, nego ni ne nameravaju nikad da prochitaju knjige koje ce oshtro da inkriminishu (pesme, po prirodi stvari, filmovi pretpostavljam takodje, idu mnogo lakshe, zato je paznja na njima, poshto su bolje korelisani sa sadrzajima koje oni lako konzumiraju, traju krace, zahtevaju manji napor i lakshe se prepoznaju trazeni obrasci). deca se obrazuju na tiktokovima, tamo im neko kaze da je neshto stvarno strashno, ako se potrude, nabasace vec na neki pamfletirani dajdzest necheg ozbiljnog, pa ce to prochitati i shvatiti u okviru svog vec skuchenog obrasca, jer bolje ne moze. lichno pokushavam da se ne protivim, uprkos svemu, ako bolji svet mora da nastane tako, neka nastane, samo shto ja u to ne verujem, guranje stvari pod tepih zaista nikada ne eleiminishe stvari, tim pre shto tepih pochinje da ima ozbiljan reljef. pre ili kasnije ce neko da se zapita fakinshit shta je to ispod :dry:

 

fudbal se naravno promashuje bez greshke. veshkorpe, kontejneri fudbala odjednom :unsure:

 

evo, moji revolucionarni pokushaji da se proglasim za potlachenu trans crnkinju kako bi neko drugi oprao sudove, tumachi se kao napad na potlachene trans crnkinje, i naravno, cultural appropriation. samo ja ne mogu nikad da budem neka druga. i perem sudove :dry:

 

zavrshicu kao luda baba koja govori stvari koje se ne govore :s_p:

Edited by gospa buba
  • +1 5
  • Haha 2
  • Hvala 1
Link to comment

e, al imas i druge mlade koji toliko mnogo ideoloski vole folk da ne smijes da im udaris na cecu i sinana ni pod razno. jebiga omladina je malo citucnula teorije kulture, al tamo neke koje su bile trendi prije 40ak godina, ceca-sinan su im kontrahegemonija radnicke klase. budalastina. 

Link to comment

dada, antielitizam i te stvari.

 

ono shto je sushtina da tu niko ozbiljno nishta ne prochita do kraja. i to ne jednu stvar, nego ni jednu.

 

nema radosti saznavanja, samo misija. da se useresh od dosade zivotami :cry:

 

 

edip. naravno, ne tvrdim da takvi nemushti koraci ne mogu u konachnici da poprave svet, mozda mogu, ko zna.

Edited by gospa buba
  • +1 7
  • Tužno 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...