Jump to content
IGNORED

Miroslav Aleksić - silovanja i seksualni napadi


Frank Pembleton

Recommended Posts

upravo tako sam i ja shvatio post. uz ono, verovatno trapavo, što sam naknadno naglasio. mislim da je važnije "od zašto nije ona" odgovor na zašto je to tako. mogući odgovori su ovde i bili napisani.

 

EDIT: mislim na postove PT

Edited by djordje geprat
  • +1 1
Link to comment
35 minutes ago, pt 2.0 said:

i to jeste užasavajuće pitanje, ali ujedno i važno pitanje - zašto nekome ne iskoči osigurač odmah, a nekom drugom da?

i kako uopšte da kao roditelj, rođak, staratelj, učitelj, odrasli, prijatelj budeš u stanju da prepoznaš koja psiha je sklona tome da se brani, a koja ne? kako da afirmišeš kod deteta samoodbranu u tom smislu?

 

 

Napisao sam pre nekoliko dana, kada zrtva odluci da je dosta nasilja i oseti se sposobnom i spremnom da ga prijavi i obznani individualna je odluka. Zato je to pitanje o tome kada je vreme da se nesto prijavi posebno podlo, jednostavno ne postoji i ne moze postojati univerzalni odgovor na njega. Nije ni svako nasilje isto, nema istu dinamiku, nisu iste okolnosti, ne priprema se i izvodi na isti nacin. Sasvim je moguce da dve rodjene sestre koje su vaspitavane na isti nacin, od istih roditelja, imaju isto porodicno okruzenje, bitno razlicito reaguju na istu vrstu nasilja usled bitno razlicite strukture licnosti. Ili obrnuto, da se dve devojke iz potpuno razlicitih okruzenja ali podjednako otresitog karaktera najebu blize rodbine potencijalnom nasilniku.

 

Bojim se da postavljas pitanja na koja nije lako odgovoriti generalno, ako je uopste moguce. Zdravi porodicni odnosi, otvorena komunikacija, medjusobno poverenje proisteklo iz postovanja, posedovanje takta i mere da se ima uvid u razvoj deteta a da se to dete ne opterecuje posebnim pritiskom koji moze da stvori kontra reakciju, sve to moze da pomogne ali nema apsolutnih garancija. Tesko je i zamisliti a kamoli nabrojati koliko potencijalnih scenarija moze da se razvije u tim slucajevima. Evo ti ovde http://www.incesttraumacentar.org.rs/index.php/publikacije pogledaj sta imaju o tome od tekstova. Ne verujem da imaju mnogo toga ali pretpostavljam da svaki tekst ima reference na originalne radove pa se mogu preko toga naci.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Devojci od 17 je jasno da kad izgovori tu optužbu pokreće lanac događaja koje ne može ni da predvidi ni zaustavi. Ako je postojeće stanje nešto što možemo da istrpimo kako god, a nadamo se i da zaboravimo, milion puta se desi da izaberemo trpljenje umesto neizvesnosti. To bukvalno svi radimo non stop.

 

To je jasno i odrasloj ženi. Verujem da je odluka da ga prijavi i sad bila vrlo, vrlo teška. 

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Hermetico said:

Devojci od 17 je jasno da kad izgovori tu optužbu pokreće lanac događaja koje ne može ni da predvidi ni zaustavi. Ako je postojeće stanje nešto što možemo da istrpimo kako god, a nadamo se i da zaboravimo, milion puta se desi da izaberemo trpljenje umesto neizvesnosti. To bukvalno svi radimo non stop.

 

To je jasno i odrasloj ženi. Verujem da je odluka da ga prijavi i sad bila vrlo, vrlo teška. 

 

Tacno i jasno. Na to sam mislio kad sam govorio o socijalnoj komponenti traume. Ta pitanja koja se uvek pojavljuju u javnosti, da li je nesto u porodici dovelo do ovoga, da li su roditelji dovoljno brinuli, kako je moguce da nisu znali, bla, bla, koliko god ona bila lisena malicioznosti, to su sve pitanja za koje zrtve znaju da ce biti postavljana, sto javno a sto po kuloarima, u komsiluku, medju prijateljima. Pa onda osecaj krivice u porodici sto se to desilo mom detetu, preispitivanja da li sam zakazao kao roditelj, kakve posledice je imala moja ova ili ona odluka koju sam mozda donosio u najboljoj nameri ali nisam ni sanjao da moze da dovede do toga, porodicno saflovanje krivice i odgovornosti medju clanovima porodice koje se cesto desava, pa posledice svega toga na buduce odnose u porodici. Plus na sve to ono sto je primarno u osecanjima zrtve, sopstveni osecaj stida, krivice, brige i straha kako ce reagovati moji najblizi. Tu jedna jedina recenica koja pocinje sa "a zasto..." vec moze tesku stetu da napravi, a nije realno da takvih recenica uopste ne bude. I jos sve ono sto mi u ovom trenutku ne pada na pamet a ima toga dosta.

 

I onda neko dodje i kaze - a sto nije prijavila ranije. Nije lako, care, zato nije prijavila.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

i kako uopšte da kao roditelj, rođak, staratelj, učitelj, odrasli, prijatelj budeš u stanju da prepoznaš koja psiha je sklona tome da se brani, a koja ne? kako da afirmišeš kod deteta samoodbranu u tom smislu?


Po reakcijama na bilo kakvu otvorenu agresiju kad su mali. Neko ce da pokusa da vrati, neko ce da se inati po cenu sankcija, a neko da se skameni i da radi sve samo da ne pretrpi sankciju.

Meni se cini da sa takvim karakterima mora da se radi da tome da se ne plase sankcije da se povere za bilo sta. Takvima je to najbolja samoodbrana. 

 

Vidis da je on nakon godina rada prilicno dobro prepoznavao gde moze da mu prodje, a gde bi to teze islo.

 

Btw. Odgledah Utisak, zbog Vesne Brzev pre svega. Sve sto treba je rekla, ko hoce da razume. Ko nece, postavljace retardirana pitanja.

Edited by Moonwalker
  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

dobio sam odgovore, mišljenja na pitanje koje sam i sam stavio. ono, šta se čekalo i zašto ćutnja. znamo se tuce godina, mogu da vam se ispovedim.

i sam sam se tokom tinejdžerskih godina trudio da rešim probleme sam bez uplitanja drugih, pa i roditelja. nisu bili teški, društvo mi je bilo pristojno. jedan jedini put, kada sam bio na ivici, pitao sam oca: šta da radim? radilo se o tome da sam propao u "tesli" sa završenim prvim razredom. sutradan mi je rekao da idem tamo i da se javim tom. i, od tada mi je život do danas tekao bez ikakvog problema.

mene, u ovom slučaju, muči i dalje to prihvatanje roditelja da ne treba da ih zanima šta rade deca na tim časovima. pisao sam već o mjim utiscima sa roditeljskih sastanaka. pa ja i kad vodim špicu kod lekara idem u paru. dobije se i zapamti više.

 

znam čoveka koji drži pripremnu nastavu za dizajnersku i FLU. korektan 50 godišnjak. par puta sam video da na info o školi dolaze deca s roditeljem. ne znam, pitaću ga kada se budemo videli, dolaze li i kasnije. da, nekom prilikom ispričaomi je šta ga je pitao, poznanik, kreten inače. da prostite, biću eksplicitan: "jebeš li ti šta od tih pičoraka". ovaj je bio zblanut, kaže. ništa mu nije rekao, samo mu je na "ništa s tobom".

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, djordje geprat said:

dobio sam odgovore, mišljenja na pitanje koje sam i sam stavio. ono, šta se čekalo i zašto ćutnja. znamo se tuce godina, mogu da vam se ispovedim.

i sam sam se tokom tinejdžerskih godina trudio da rešim probleme sam bez uplitanja drugih, pa i roditelja. nisu bili teški, društvo mi je bilo pristojno. jedan jedini put, kada sam bio na ivici, pitao sam oca: šta da radim? radilo se o tome da sam propao u "tesli" sa završenim prvim razredom. sutradan mi je rekao da idem tamo i da se javim tom. i, od tada mi je život do danas tekao bez ikakvog problema.

mene, u ovom slučaju, muči i dalje to prihvatanje roditelja da ne treba da ih zanima šta rade deca na tim časovima. pisao sam već o mjim utiscima sa roditeljskih sastanaka. pa ja i kad vodim špicu kod lekara idem u paru. dobije se i zapamti više.

 

znam čoveka koji drži pripremnu nastavu za dizajnersku i FLU. korektan 50 godišnjak. par puta sam video da na info o školi dolaze deca s roditeljem. ne znam, pitaću ga kada se budemo videli, dolaze li i kasnije. da, nekom prilikom ispričaomi je šta ga je pitao, poznanik, kreten inače. da prostite, biću eksplicitan: "jebeš li ti šta od tih pičoraka". ovaj je bio zblanut, kaže. ništa mu nije rekao, samo mu je na "ništa s tobom".

Slazem se s tobom u vezi s roditeljima, ali tesko je sad upirati prstom u bilo koga drugog kao krivca osim u silovatelja.

U svom okruzenju sam videla gomilu primera gde roditelji, misleci da ulazu u svoju decu, zapravo ih time lisavaju osnovnih stvari, detinjstva, podrske, ljubavi. Sa 4 ih upisuju na engleski, matematiku itd. Dovoljno je sto oni placaju te preporucene skole, a deca pokazuju rezultate, pevaju, broje, racunaju... A svaka skola ima svoja pravila. 

 

Link to comment
18 minutes ago, djordje geprat said:

ne, ne upirem prstom u nekog drugog smatrajući ga krivcem. samo se pitam.

Meni je to jasno, ali ispade tako u ovoj delikatnoj situaciji. Kod sebe sam uvidela, pitajuci se to isto, da onda implicitno osudjujem te roditelje. 

Moja poznanica, prijateljica moje drugarice, drzi skolu glume za decu. Uvek sam je ispitivala o toj skolici svaki put kada bismo se videle. Rekla mi je da krecu deca od 7. godine, da im daju da ucestvuju u svim aktivnostima u vezi sa scenom, jer su medju njima mozda i buduci kostimografi, scenografi, reziseri, a ne samo glumci. Deciji psiholozi smatraju da je gluma jedan vid terapije za decu koja imaju socijalnu fobiju, pa roditeljima preporucuju upis u takve skole, da se dete suoci sa tremom i razbije je. Sigurno smo svi sreli u svom zivotu nekoga ko je jako pametan, a imao uvek lose ocene. Razlog tome je anksioznost prilikom nastupa.

Zato mi je ova Mikina skola nebuloza. Deca citaju knjige i uce pesmice. Zagarantovan je upad na FDU. To je, izgleda, jedino bitno. I to je zapravo uzasan problem.

Edited by fren
Link to comment
25 minutes ago, chandra said:

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2021&mm=01&dd=28&nav_id=1802179

 

Jebote, jel ovo Dragoslav Bokan, "Beli Orlovi Bokan"? Izvinjavam se sto ostavljam link na ovaj tabloidski dupebris. :ph34r::ph34r::puke::puke::wacko:

 

Na Blicu adekvatniji naslov:

FEKALNI DUET TINSKA-BOKAN Vređali žrtve silovanja u TV programu: "Ako je silovana utorkom, što nije došla u petak"?!

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/fekalni-duet-tinska-bokan-vredali-zrtve-silovanja-u-tv-programu-ako-je-silovana/mwrjkdp

A tek komentari čitalaca...

 

Dabome, beli oro iz Instituta za nacionalnu strategiju.

Kakav li je to institut?

Edited by klimt
  • +1 1
Link to comment
  • Redoran changed the title to Miroslav Aleksić - silovanja i seksualni napadi
  • Redoran locked, pinned and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...