Jump to content
IGNORED

Novo mesto za život 5 Plus / 3 Minus


mustang

Recommended Posts

Beč, dobro: 1) lep, 2) čist vazduh, 3) socijalistički, 4) divne kafane, bioskopi, i sl, 5) blizu

Beč, loše: 1) ponekad depra atmosfera, npr. nedeljom, ili u novembru 2) ne vole Jugoviće (generalizujem malo)

 

Barselona, dobro: 1) lepa, 2) fantastični barovi, 3) jaka kultura večernjih i noćnih izlazaka (bez obzira na godine), 4) OK ljudi i odnos prema strancima, bez zapadnjačke nadmenosti, doduše često uz iberijsku ignoranciju, 5) more ( i bonus: vrlo zgodna za duge i preduge šetnje)

Barselona, loše: 1) loši stanovi, sa gomilom soba bez prozora ili sa sobama koje gledaju na neke bedne svetlarnike, 2) vlaga (gore mi je 29 stepeni u Barsi nego 39 u Madridu).

 

Stokholm, dobro: 1) jedinstven prirodni položaj, 2) predivni bioskopi i bazeni, 3) letnje svetlo je predivno, 4) lepo obučeni ljudi, 5) odlican housing

Stokholm, loše: 1) klima, 2) pomalo parohijalan i provincijski duh (ne drži monopol u gradu, ali, onako, baš ga ima)

Link to comment

Istanbul pro: hrana, ljudi, psi/mačke lutalice, kultura stanovanja, iskustvo života u megapolisu

 

Istanbul contra; bespoštedan rat protiv zelenih površina, opasnost od zemljotresa, iskustvo života u megapolisu

Link to comment
5 hours ago, Radoye said:

Da, slicno za slicno Toronto je egal ili skuplji. E sad, s obzirom da Toronto zahvata vecu povrsinu (pre nekih 25 godina mu je prikljuceno 5 okolnih opstina) kad gledas prosek za ceo grad Vankuver je skuplji (jer u poredjenju sa Torontom ima samo centar) ali ako racunas prema udaljenosti od centra onda su cene nekretnina u Torontu otprilike egal sa Vankuverom, a mesecna renta je skuplja ovde.


Malo skretanje sa teme, meni reklo da su u Torontu vece plate nego u Vankuveru, recimo za IT sam cula i do 30% pa me zanima jel to bas preterivanje? 
Takodje, skoro sam gledala neko poredje je troskova zivota Van vs. To i samo su komunalije skuplje u Torontu, renta mi deluje isto, namirnice cak i jeftinije malo.

 

Nazad na temu:

Vankuver

pros: blaga klima, cist vazduh i voda cesmovaca, raj za sve koji su aktivni napolju: biking, hiking, trcanje, vodeni sportovi, itd. Raznovrsnost hrane, nema sta nema da se proba. 
 

cons: skupo!, mnogo kise za moj ukus, depresivno i usamljeno u smislu da je jako tesko steci prijatelje, pasivno-agresivni ljudi ljubazni samo na povrsini, zabava se gusi gde god je moguce (ovo pre korone), palanacki mentalitet (da izvine postena palanka), slepo crevo realno.

 

Guangzhou (prim. aut. provela mesec i po dana pre 12 godina pa su utisci stari)

pros: veliki grad gde ima sve sto ti treba, a kad si stranac ima jos i vise. Jeftina hrana, odeca, benzin, itd., renta je bila ok tada ali mislim da su cene znacajno vece sada. Vrlo solidan nocni zivot (uz zamerku nasih da nema gde da se cuju Ceca i deca :dry:). Odlazak u prodavnicu u pidzami!

 

cons: VLAGA! Sunce ti poljubim koja vlaga. Zagusen saobracaj plus ne znaju da voze. 

 

Link to comment
36 minutes ago, nera said:


Malo skretanje sa teme, meni reklo da su u Torontu vece plate nego u Vankuveru, recimo za IT sam cula i do 30% pa me zanima jel to bas preterivanje? 
Takodje, skoro sam gledala neko poredje je troskova zivota Van vs. To i samo su komunalije skuplje u Torontu, renta mi deluje isto, namirnice cak i jeftinije malo.

 

 

Ne znam kakve su plate u Vankuveru ali neki moji kolege (takodje IT) su se nesto onomad preracunavali da bi im se vise isplatilo raditi i ziveti u Vankuveru nego u Torontu. E sad, oni su jos uvek tu gde su, tako da...

Renta je sad zbog Covid poprilicno opala kod nas, mnogo se ljudi seli van grada u okolne regione - Hamilton, Niagara itd, pa cak i u Otavu sto je nekih 600 km daleko jer bez svih onih stvari koje daju smisla zivotu u gradu - nocni zivot, dogadjanja, restorani, kultura itd - placati 2700 mesecno za garsonjeru velicine kutije za cipele na 38. spratu zgrade kad za iste pare mozes da zivis u cetvorosobnoj kuci s okucnicom negde van grada vise ne izgleda kao genijalna ideja. Ali opet kad poredis Vankuver i Toronto pa gledas samo prosecne cene za ceo grad to nije isto jer kao sto rekoh Toronto je amalgamizovan ne tako davno pa se sad u Torotno racuna svasta, pet okolnih gradova mu je prikljuceno, kao kad bi kod vas brojali i Burnaby i Richmond i Surrey i svasta nesto jos u Vankuver a ne samo staaari praaaavi Vankuver.

Link to comment

moskva (1995)

:thumbup: zene i nocni zivot, megapolis u turbo tranziciji (once in a lifetime experience), picked herring and vodka shots
:thumbd:  saobracajne guzve, malo suncanih dana, cene

peking (2006)

 

:thumbup: poslovne mogucnosti, standard zivota, kuhinja :wubcina:, bezbednost, azija pod nosom
:thumbd:  medicina skupa i losa (ja imao odlicno iskustvo, ali generalno je katastrofa sa cenama i kvalitetom), nemogucnost asimilacije (stranac foreva), nema rakije i pljeske

to je za godine kada sam stigao, sada ima dosta promena u ova dva grada

ima tu jos gradova koji zadovoljavaju kriterijum teme, ali zurim na posao
 

Link to comment

@Radoye

Pazi, i ovde su pale cene rente zbog covida, takodje se dosta ljudi odselilo van grada. Ja sam se preselila u downtown za manje pare nego sto sam placala u Mount Pleasant komsiluku, i jos par ljudi koje znam u poslednje vreme. Ali ima i dosta paradoksa u cenama trenutno, imas i ovde tih garsonjera za 2700 na xy spratu a onda u trospratnici preko puta imas normalan 1-bedroom za 1300, sa druge strane izdaju zastakljene terase kao sobe za 1000 i sobe za 1500. 

Toronto je znacajno veci to mi je jasno, ceo staaari Vankuver je manji od downtown Toronto :D 

Mozda bas zato sto je dosta manji upada u oci snobizam i ostalo lose. Cini mi se da u gradu velicine Toronta je teze da jedna grupa “preuzme” grad i diktira tempo zivota kao sto se ovde desava.

Link to comment
10 minutes ago, nera said:

imas i ovde tih garsonjera za 2700 na xy spratu a onda u trospratnici preko puta imas normalan 1-bedroom za 1300

 

 

Kod nas vise nema toga, tojest ima ali po zgradama koje su prepune miseva i bubasvaba jer gazde nece da ih odrzavaju i cede zadnji dolar pre nego sto budu srusene da naprave mesta za novi condo tower od 60 spratova (ako je preko puta te garsonjere za 2700), ili ako je stan dobar i zgrada cista onda je boguizanogu 2 sata prevozom do downtown ili je generalno los hood sa gangovima pa mu to rusi cenu. U zadnjih 5-6 godina se karakter grada jako promenio, besomucno se buldozerise, milsom gradilo se i do sada ali uglavnom blizu jezera na nekadasnjim industrijskim placevima i po ugasenim zeljeznickim koridorima, sad je to sve popunjeno i sada ruse po citavom gradu cak i zgrade od po 10-15 spratova stradaju da se tu posadi nesto od 40-50-60.

Link to comment
On 12.3.2021. at 17:14, pacey defender said:

Beograd: pozitivno: nema potrebe za razmatranjem tipa "loš hood sa gangovima"

 

Mogla bi Karaburma da se računa.

  • +1 1
Link to comment
On 12.3.2021. at 1:43, banecare1 said:

moskva (1995)

:thumbup: zene i nocni zivot, megapolis u turbo tranziciji (once in a lifetime experience), picked herring and vodka shots
:thumbd:  saobracajne guzve, malo suncanih dana, cene

peking (2006)

 

:thumbup: poslovne mogucnosti, standard zivota, kuhinja :wubcina:, bezbednost, azija pod nosom
:thumbd:  medicina skupa i losa (ja imao odlicno iskustvo, ali generalno je katastrofa sa cenama i kvalitetom), nemogucnost asimilacije (stranac foreva), nema rakije i pljeske

to je za godine kada sam stigao, sada ima dosta promena u ova dva grada

ima tu jos gradova koji zadovoljavaju kriterijum teme, ali zurim na posao
 

 

Daj reci malo vise o Pekingu i Kini generalno. Razmisljam se ozbiljno dal da se posle korone odselim tamo il juznije Australija/NZ. 

 

 

Evo malo i mog:

Krusevac:

Pros - Mali grad koji ima sve sto mali grad moze da ima - pozoriste, bioskope, bazen otvoren i zatvoren koji ponekad i radi, brdo puno sume, prvoligasa, cist vazduh, lepo uredjenje i par fontanica. Miran i tih, ljudi otvoreni, solidne skole, idealno za dizanje male dece. Jeftino u odnosu na vece gradove. 

Cons - Nema skoro nikog od 18 do 50 godina zivota, oni koji su ostali svi u depri, nema posla, nema perspektive.

 

Novi Beograd (Stari Merkator):

Pros -  Nema saobracajnih guzvi, siroki bulevari, puca nebo, ima i dalje zelenila na sve strane, kej na 5 minuta hoda, tu je i pijaca i razne prodavnicice, ima parkinga.

Cons - Skupe nekretnine, nema gde da se izadje ne racunajuci splavove, nema kulturnih desavanja, starih zgrada, lepih setalista, tj. svega onoga cega ima u centru. Tu se sada vec dodaje i zagadjenje koje je problem u sve vecem delu Srbije. 

 

Gaborone (Botswana):

Pros - Mozes da iznajmis sluzavku za 150 evrica i da zivis ko gospodin covek. Rasiren grad pun kucica koje uglavnom imaju bazen, veliko dvoriste i goooomilu soba. Sunce i leto 11 meseci u godini, visoravan na 1000 metara, cist vazduh, uvek pirka vetric, priroda prelepa - cim se izadje iz grada naleces na gomilu divljih zivotinja a u dvoristu mozes uz vodu da gajis sta god ti padne na pamet ukljucujuci i vocke i povrcke za svoje potrebe. Ljudi generalno dobro raspolozeni i nasmejani, zene posebno raspolozene :naughty:

Cons - Nema gradskog zivota, druzenje se svodi na okretanje rostilja/praseta i pijancenje do zore po kucama. Kriminal kriminalan, ne smes pesice ni po danu da ides napolju, u kuce ti redovno upadaju lopovi. Rasizma koliko hoces, sa obe strane. 

 

Lilongwe (Malawi) - ovde sam bio samo 2 meseca:

Pros - Smesno jeftino sve, ljudi nasmejani, priroda buja na sve strane, voce i povrce preeeeukusno, nocni zivot u potpuno ludom ritmu, dal se igra u diskoteci ili gleda tekma, to se bre dere i smeje celo mesto. Blizu je i jezero velicine Jadrana koje je prilicno lepo, do njega vodi put posut baobabima. Ljudi dobro raspolozeni. 

Cons - Uzasno siromastvo, potpuni raspad od drzave, skole, bolnice, vladine institucije - kao da gledas snimak od pre 70 godina u nekoj zabiti Afrike. Jedna od najzarazenijih zemalja sveta malarijom, voda ne sme da se koristi ni za sta jer sadrzi neke bakterije koje ti utrobu okrenu naglavacke. 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

 

3Gaborone (Botswana):

Pros - Mozes da iznajmis sluzavku za 150 evrica i da zivis ko gospodin covek. Rasiren grad pun kucica koje uglavnom imaju bazen, veliko dvoriste i goooomilu soba. Sunce i leto 11 meseci u godini, visoravan na 1000 metara, cist vazduh, uvek pirka vetric, priroda prelepa - cim se izadje iz grada naleces na gomilu divljih zivotinja a u dvoristu mozes uz vodu da gajis sta god ti padne na pamet ukljucujuci i vocke i povrcke za svoje potrebe. Ljudi generalno dobro raspolozeni i nasmejani, zene posebno raspolozene :naughty:

Cons - Nema gradskog zivota, druzenje se svodi na okretanje rostilja/praseta i pijancenje do zore po kucama. Kriminal kriminalan, ne smes pesice ni po danu da ides napolju, u kuce ti redovno upadaju lopovi. Rasizma koliko hoces, sa obe strane. 

 

Lilongwe (Malawi) - ovde sam bio samo 2 meseca:

Pros - Smesno jeftino sve, ljudi nasmejani, priroda buja na sve strane, voce i povrce preeeeukusno, nocni zivot u potpuno ludom ritmu, dal se igra u diskoteci ili gleda tekma, to se bre dere i smeje celo mesto. Blizu je i jezero velicine Jadrana koje je prilicno lepo, do njega vodi put posut baobabima. Ljudi dobro raspolozeni. 

Cons - Uzasno siromastvo, potpuni raspad od drzave, skole, bolnice, vladine institucije - kao da gledas snimak od pre 70 godina u nekoj zabiti Afrike. Jedna od najzarazenijih zemalja sveta malarijom, voda ne sme da se koristi ni za sta jer sadrzi neke bakterije koje ti utrobu okrenu naglavacke. 

 

Ovo su "protiv" stavke takve tezine, da ne znam kako je ljudima (odavde) prijatno da ipak zive tamo. Neverovatne lepote sa jedne strane, i jos neverovatnije jezivosti koje ne mogu da ti ne okupiraju zivot. :(

 

Drugarica je provela mesec dana kod prijatelja u Seona Leoneu, preselo joj je pogotovo kada je na deci videla deformitete koji su izgleda posledica raznih bauka iz vode i hrane.

 

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
5 hours ago, Shan Jan said:

 

Daj reci malo vise o Pekingu i Kini generalno. Razmisljam se ozbiljno dal da se posle korone odselim tamo il juznije Australija/NZ. 

 

 

Evo malo i mog:

Krusevac:

Pros - Mali grad koji ima sve sto mali grad moze da ima - pozoriste, bioskope, bazen otvoren i zatvoren koji ponekad i radi, brdo puno sume, prvoligasa, cist vazduh, lepo uredjenje i par fontanica. Miran i tih, ljudi otvoreni, solidne skole, idealno za dizanje male dece. Jeftino u odnosu na vece gradove. 

Cons - Nema skoro nikog od 18 do 50 godina zivota, oni koji su ostali svi u depri, nema posla, nema perspektive.

 

Novi Beograd (Stari Merkator):

Pros -  Nema saobracajnih guzvi, siroki bulevari, puca nebo, ima i dalje zelenila na sve strane, kej na 5 minuta hoda, tu je i pijaca i razne prodavnicice, ima parkinga.

Cons - Skupe nekretnine, nema gde da se izadje ne racunajuci splavove, nema kulturnih desavanja, starih zgrada, lepih setalista, tj. svega onoga cega ima u centru. Tu se sada vec dodaje i zagadjenje koje je problem u sve vecem delu Srbije. 

 

Gaborone (Botswana):

Pros - Mozes da iznajmis sluzavku za 150 evrica i da zivis ko gospodin covek. Rasiren grad pun kucica koje uglavnom imaju bazen, veliko dvoriste i goooomilu soba. Sunce i leto 11 meseci u godini, visoravan na 1000 metara, cist vazduh, uvek pirka vetric, priroda prelepa - cim se izadje iz grada naleces na gomilu divljih zivotinja a u dvoristu mozes uz vodu da gajis sta god ti padne na pamet ukljucujuci i vocke i povrcke za svoje potrebe. Ljudi generalno dobro raspolozeni i nasmejani, zene posebno raspolozene :naughty:

Cons - Nema gradskog zivota, druzenje se svodi na okretanje rostilja/praseta i pijancenje do zore po kucama. Kriminal kriminalan, ne smes pesice ni po danu da ides napolju, u kuce ti redovno upadaju lopovi. Rasizma koliko hoces, sa obe strane. 

 

Lilongwe (Malawi) - ovde sam bio samo 2 meseca:

Pros - Smesno jeftino sve, ljudi nasmejani, priroda buja na sve strane, voce i povrce preeeeukusno, nocni zivot u potpuno ludom ritmu, dal se igra u diskoteci ili gleda tekma, to se bre dere i smeje celo mesto. Blizu je i jezero velicine Jadrana koje je prilicno lepo, do njega vodi put posut baobabima. Ljudi dobro raspolozeni. 

Cons - Uzasno siromastvo, potpuni raspad od drzave, skole, bolnice, vladine institucije - kao da gledas snimak od pre 70 godina u nekoj zabiti Afrike. Jedna od najzarazenijih zemalja sveta malarijom, voda ne sme da se koristi ni za sta jer sadrzi neke bakterije koje ti utrobu okrenu naglavacke. 

Daj malo više o Africi ako ti nije mrsko, please.

Link to comment

Grac , Austrija

 

Pros:

1. Mali je pa je sve blizu, odličan javni prevoz, odlična infrastkura za bicikle. Nakupi se 20-30 sati mesečno uštede vremena provedenog u saobraćaju u poređenju sa aktivnim stilom života u Beogradu. 

2.Lepa okolina blizu centra. Ko voli hiking, mtb i slične aktivnosti može posle posla, faktički usput da poseti super lokacije. Mtb-om na posao, pa posle na trejlove je nešto što puno ljudi praktuje. Nudi se zdrav i zabavan stil života na tacni.

3. Povoljan odnos (pre pandemije, ko zna šta donosi sutra) poslova i raspoložive radne snage. Ogroman broj dobrih poslodavaca od svetskih lidera sa centralom i/ili R&D-jem u Gracu, preko malih i srednjih porodičnih firmi, zanimljivih startapa do istraživačkih centara, instituta i univerziteta. A grad od 400k ljudi.

4. Zdravstvena zaštita (sveee za sve, MR i operacija u roku od odmah sa bazičnim osiguranjem), univerziteti (sveeee za sve, TU, Društveni Uni, Medicinski, Džez akademjja itd., besplatno za sve), vrtići na svakom ćošku

5. Geografska lokacija - vrhunsko skijanje, vrhunsko more, beč, minhen, sever italije na 1-4 sata autoputem. Leti za vikend na more, zimi na skijanje.

 

Cons:

 

1. Provincija. Nemaš osećaj da si na značajnom mestu. Nema velikih koncerata i utakmica. Slaba ponuda mesta za izlazak. Samo nekoliko najskupljih restorana služe dobru hranu. Nema energije karakteristične za velike gradove, gužve subotom uveče, širokih ulica. Kulturna ponuda onako. Sve je uvek mirno i posle 8-9 uveče nema nigde nikog. 

2. Visoke cene nekretnina. 

3. Ljudi nisu druželjubivi ni među sobom, a sa strancima pogotovu. 

 

 

Edited by Heaviside
  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...