Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

Jel to isti cover band ciji je pevac (?) nekad bio na ovom forumu? Ako se dobro secam on je vukao onu akciju kapiraj-kopiraj. Seca se neko?

Edited by chandra
Link to comment

konsultovao sam ženu oko tog nemilog događaja. biće da su to neki poznati pevali. srđan timarov etc... 

sećam se u toj zoni san/java da neko sto puta ponavlja ono đavo drema šešir nešto nešto i to na neki jeziv način karikirano. 

Link to comment
6 hours ago, John Coltrane said:

Meni je,  na pomen Arsena i Balasevica, ovo prva asocijacija...

 


meni zagrli me. dugo sam mislio da je reč o pesmi koju je originalno napisao balašević. i kao takva mi je odudarala od ostalih njegovih pesama iz sedamdesetih i osamdesetih jer i pored toga što ulazi odmah u glavu, da ima ono što imaju hitovi, pesma je ukupno njanjava i besmislena. to da muškarac od nepoznate žene kroz suze traži da ga grli a ona pada na njegovu slabost mi se ni u jednom momentu nije činilo kao deo stvarnog života i realnih emocija... računao sam da je iz tog razloga pesmu prosledio čoli :)

zato i ne samo zbog toga mi bode oči da je arsen tata. ok kao prethodnik ali ne više od toga.
 

Link to comment
9 hours ago, utilitarist said:


meni zagrli me. dugo sam mislio da je reč o pesmi koju je originalno napisao balašević. i kao takva mi je odudarala od ostalih njegovih pesama iz sedamdesetih i osamdesetih jer i pored toga što ulazi odmah u glavu, da ima ono što imaju hitovi, pesma je ukupno njanjava i besmislena. to da muškarac od nepoznate žene kroz suze traži da ga grli a ona pada na njegovu slabost mi se ni u jednom momentu nije činilo kao deo stvarnog života i realnih emocija... računao sam da je iz tog razloga pesmu prosledio čoli :)

zato i ne samo zbog toga mi bode oči da je arsen tata. ok kao prethodnik ali ne više od toga.
 

ajde da ne picedlacimo:fantom: pesma odlicna, inace..

Link to comment
On 25.2.2021. at 18:42, Kampokei said:

Jel zna neko upuceniji kakav je bio odnos Balasevica i Arsena? Oni su ista generacija, ali ima poklapanja kod publike, makar je Balasevic bio prijemciviji za mase. Ovaj topic je jako lep, pa ne bih da ga kvarim nekim losim vajbom, ali sam bukvalno malopre procitao neki Arsenov intervju iz 2015. gde ga pitaju kako je doslo do saradnje sa Borom Djordjevicem, i onda ide jedan za mene dosta neocekivan odgovor: "Vojkan Borisavljević je pravio koncerte, ne znam više kako se zvao taj festival, ali on bi uz koncert spojio i neke izvođače da nastupaju zajedno. Tako je spojio mene i Boru Đorđevića. Nas dvojica smo se malo viđali, uglavnom oko tih nastupa, a nakon devedesetih nismo se više čuli. Ipak, moram reći da je od tih kantautora u Srbiji Bora Đorđević bio najdarovitiji. Više vjerujem njemu, nego balaševićizmu i tim stvarima."

 

Pretpostavljam da je o lapsusu rec.

Arsen: 1938

Djordje: 1953

Link to comment
On 26.2.2021. at 16:55, John Coltrane said:


Arsen je bio klasičan šansonjer a to je pratio orkestar, klavir i gudački instrumenti, kao Brel, Aznavur, Endrigo, ali i pripovedanje solo uz gitaru kao Bulat Okudzava. Svet je bio mali posle drugog svetskog rata pa je mnoge od njih upoznao, zajedno sa njima nastupao, sa nekima bio prijatelj, okumio se,...

 

Balašević je lutao muzički, više ili manje uspešno,  od pop-rock balada, do izleta u rep, rege (Zli dedaci...), fank, pred kraj tamburaško-kafanske (u najboljem smislu te reči), iako se najviše (napisao je pesmu o tome) ložio na rok. Birao je po tekstu i perfektno pogadjao. Retko gde možeš da nadješ na jednom mestu tango, klasičan rok sa gitarskim rifom, pa lagani pop, pa baladu, pa bluz. To mi je posebno moćno u Još jedna gorka pesma gde Josip Boček kida i gde ima stih “šta se ovaj u bluz meša, ma nek se drži svoje snaše” - mali obračun sa muzičkim kritičarima kao i pominjani Dzoni u Gorki okus. Ili  Nemam ništa sa tim (“njen bog zvao se Piter Grin”).

 

Pričao je kako je 80tih voleo Queen i hteo da snimi nešto poput I want to break free- iz toga je nastala muzika za Oliveru. 
Ali meni je najbitniji uticaj Pink floyda (“fudbal, koka kola i Pink floyd”) i pesme Comfortably numb - sporog ritma i “razvučenog” gitarskog sola sa tugom i “down-om” epohalnih razmera . Čak i film Celovečernji the Kid malko liči na The Wall. 

 

Da li gresim ako kazem da je Balasevic izrastao iz tog pokreta sedamdesetih (akusticari?) koji su se bazirali na Simon & Garfunkel muzici.

 

S vremena na vreme, Vlada i Bajka, Lutajuca srca, pa onda Rani Mraz?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...