Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

Ako umrem mlad
Posadi mi na grobu samo ruzmarin
Ne dozvoli tad
Da naprave od toga tužni treći čin


Nek mi ne drže govore
Nek drugom pletu lovore

Ako umrem mlad
Zaustavljen u koraku i snu

 

 

kao da je znao šta će biti:

djole.jpg.6cadc800a5f16342b0f335b75078c26e.jpg

Oni što su ga najviše pleli sad ga kao žale

Edited by dvb-t manijak
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Plačući za Balaševićem, Mirom Furlan, Arsenom... mi ustvari ridamo nad samima sobom. Nad izgubljenim idealima, nad nekim zvezdama koje su se nenadano pogasile i ostavile nas u mraku. Pošto znamo da se taj mrak neće razvejati, bar ne za našeg života, ostaje nam samo da žalimo za jednom viđenim svetlom. I ovo je žal za sveukupnim vremenom i ljudima iz doba pre nego što smo postali bezoblična masa jada i borbe za opstanak. Teši me na neki način jedino to što uskoro nećemo imati za kim ni da plačemo.
 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Postoji jedno stručno mišljenje
po kom sam uvek dosadan i isti.
Zbog tog sam probao već svašta:
bluz i tango, rege, kantri, rok i diksi.
U traganju za novim šlagerom
sad kopam prstima po tamburi ko bagerom…
Ali panika, brate, tonem poput Titanika.

 

Jer ostade mi marš, jedino jos marš.
Za ovo ovde, za hepi raju
što slavi bedu u punom sjaju.
Ostade mi marš, ništa osim marš.
Pesmica jes malo čudna
al’ vremena oskudna, daj šta daš.

 

Javlja se određeni utisak
da imam neke momente u stihu…
Ali da moje žalostivne rime
negativno utiču na psihu.
Dobar sam, kažu, u baladama…
Njima bih dirnuo i onog pravog Sadama.
Ali u ritmu sam još nedovoljno iskusan.

 

Pa da probam marš, jednostavno marš…
Za ovo ovde, za sretno stado
koje u mraku mekeće rado.
Ostade mi marš, jedino još marš.
Pesmica jes malo jadna
al’ vremena prikladna, daj šta daš.

 

Kažu da pesma nas je održala
i ja lično zastupam tu tezu.
Al’ sad na primer imam tremu
imam jezu kao slepac na trapezu.
Ovo je rasklimana država
to više, bre, ni Pavaroti ne održava,
kamoli jadan ja…
Idi, to su naivna nadanja…

 

Al’ možda legne marš, možda treba marš.
Za ovo ovde, veselo krdo
što je na svome tek kad mu je tvrdo.
Ostade mi marš, jedino jos mrš.
Jes da je pesmica bedna
al’ vremena vanredna, daj šta daš.

 

Pa da probam još marš, kratko, jasno: MARŠ!
Za ovo ovde lenjo do srži
čiji je moto: Trpi i rži!
Ostade mi marš, ništa, samo mrš.
U glavu, što bi se reklo
al’ vreme je isteklo, daj šta daš.

 

Link to comment
49 minutes ago, chandra said:

ma o cemu vi pricate, imali smo na hrtu onu wunderkind-mucenicu sto je za tri godine naucila hrvatski do perfekcije, imamo sve one novo-srbske-wannabe-crkveno-slovenske sklepanice. to je vrhunsko izrugivanje jeziku, ovom nasem, jednom i jedinimom. to je pokleknuce zdravog razuma, a ne djoletovo zezanje. za 45 godina na sceni svakojaki dezurni branioci izmisljenih vrednosti kacili su mu se i trazili razloga da mu prilepe etikete. i sve sto su uspeli jeste da se uvrede pogresnom interpretacijom jedne fore koju nisu razumeli.

 

 

 

Ma, otkud svi oni ljudi koji pevaju Balaseviceve pesme po Hrvatskoj, Bosni, Crnoj Gori i Makedoniji ako govore razlicitim jezicima? Dobro su svi oni tako brzo naucili taj cudni strani jezik, izgleda im ide lakse cak i od engleskog.

 

Sto sam stariji sve vise sam uverenja da ovde u ovom regionu zaista postoje dva razlicita jezika, ali nekako cudno razlicita. Vecina reci se izgovara isto ali neke bitne koje se cesto koriste, kao sto su ljubav, vera, covek, nacija, drustvo, istorija, lepota, ushicenje, dostojanstvo, drugi, istina, pravda, tuga, zivot, detinjstvo, uspeh, neuspeh, nada, pobeda, poraz, proslost, buducnost, toliko drugacije zvuce na ta dva jezika da se nikako ne mogu nauciti. Sad, Balaseviceva nesreca ili sreca, kako god ko voli, je u tome sto je on te svoje tekstove pisao uglavnom naglasavajuci ove reci koje sam nabrojao, uz jos po nesto malo ovih lokalnih koje je pokupio po Vojvodini. Ko govori jednim od ta dva jezika ne treba mu puno slusanja da bi zapamtio tekstove. Ko govori onim drugim muci se, vecinu teksta prepozna ali bas kad dodje do tih kljucnih reci izmakne mu smisao. Neki to zovu prokletstvom malih razlika, ja mislim da nesto ne mora da bude brojno da bi bilo veliko. I malo moze biti neprelazno.

  • +1 2
Link to comment

Prolaznost zivota i nostalgija.

 

Zeleznicka stanica u Puli, jutro oko 9.00, nakon cetrnaest sati u plavim spavacim kolima, sa Pasatom na autovozu, posednji  minuti pre dolaska u stanicu drvored borova miris mora. I ta roze farba koju drze na stanici od osamdesetih.

 

Singlica koju smo imali "U razdeljak te ljubm" i LP sa "Neki novi klinci" pred spavanja, mesano sa Boney M "Rivers of Babylon", Abba "Voulez-vouz" i kad brat hoce da me uplasi Pink Floyd "Shine on Your Crazy Diamond". Polse se vrteo i Boza zvani pub i "Celovecernji the kid", ploce koje je neko, valjda, buraz, kupio.

 

Ucenje u obdanistu "Racunajte na nas", a pred spavanje se pustalo "Zene, zene, zene volim zene..." a popodne u istom obdanitu "Rokeri s moravu".

 

Da, slusanje na radiju "Mirka..." na zatvaranju Univerzijade 1987. Pomeo ih Balasevic (bio je tu i Parni Valjak, ne secam se ko jos).

 

"Specijalna redakcija" mi je bila bezveze, nategnuta i dosadna secam  se samo Berceka koji  pricao o cipovima.

 

"Pop Cira u Pop Spira" se naravno gledao.

 

Takodje mi se vizuelno urezao spot za Dunju u emisji Slobodno Vladimira Jelenkovica (nedeljno popodne RTV begorada) u karakteristicnom belom enterijeru.

 

 

Devedesete pamtim vise po politckim pesmama "Slobodane, Sloboda  NE", "Putuj  Evropo" i sl. Prvi koncert u Ljubljani nakon rata, bese on ili Bajaga?

 

 

Kantautor, marker epohe na jugoslovenskom kulturnom prostoru.

Link to comment

"Umro Balasevic" javih juče ženi vajberom pet minuta nakon sto grešan u kolima posetih bljuc po paket najsvežijih vesti (pa dobro, najbrži su, tako sebi opravdavam povremeno svojevoljno jedenje fekalija), da bi me u radoznalu glavu pukla friška ekskluziva, najgora od svih. I onda još na njen odgovor još "i meni je jako žao". I htedoh da to bude to, da se ne mešam ja tu previše.

 

Zato što odavno moja bubble strategija preživljavanja Ovde podrazumeva izbegavanje razmišljanja o boljoj prošlosti, lošoj sadašnjosti i jezivoj budućnosti. Zato više ne slušam EKV, Haustor. Zato ne gledam dobre ex yu filmove. Nema u rukama knjiga koje imaju tendenciju da podsećaju. Plaši me kada prođem pored mog ex-yu obdaništa Duga u kom se na radiju ujutro Beogradu želelo dobro jutro, uz onu prateću muziku koje se i danas sećam.

 

Balašević? Ne sluša se Balašević. Zato što je on virtuoz nezaborava. Najveći od svih. I zato što jedan njegov stih u jednoj njegovoj pesmi, bilo koji stih u bilo kojoj pesmi u paramparčad razvali kompletnu opisanu strategiju preživljavanja. A veliki momci ne plaču.

 

Zato dva dana ne želim da razmišljam niti da pričam o njegovoj smrti.

 

Ali to nažalost ili na sreću ipak nije moguće. 

 

Pošto strategija preživljavanja podrazumeva traženje smisla u kompletnom besmislu, nakon dva dana procesiranja ovog besmislenog Njegovog nestanka sebe ću ubediti da je i taj odlazak deo njegove misije podsećanja svojih oslepelih, mentalno i moralno obogaljenih ex-yu sunarodnika. Jer, mogao je da odlazi polako, da još 2 decenije bude tu i da ode onda kada bi malo ko razumeo veličinu gubitka. Ili da ode sada i ovako i da nam svima još jednom poslednji put lupi razbuđujuću šamarčinu kao i toliko puta do sada.

 

To je morao da uradi, to je njegova poslednja balada, čiji je smisao dubok kao i smisao svih ostalih koje je proživeo, napisao, otpevao i preživeo. Ova je najveća od svih, on je nije preživeo a mi nećemo moći da je ignorišemo.

 

 

  • +1 7
  • Tužno 8
Link to comment

Whether or not the history of rap can be traced back to U-Roy and his inspired yet precise rhyming is an argument unlikely to be settled any time soon. What can’t be doubted is without his singularly musical way with a lyric, toasting in the recording studio might have ended in 1970. U-Roy rode the rhythms with such a playful, tuneful and compulsive energy that it voided any argument that toasting was nothing but somebody shouting over a perfectly good song. He so effortlessly took record buyers across the jump from singing that studios immediately opened their doors to other talents. U-Roy’s importance in reggae’s bloodline cannot be overestimated.

 

Nisam čuo, vesti preskaču jedna drugu. RIP

 

https://www.theguardian.com/music/2021/feb/19/u-roy-jamaica-reggae-soundsystems-appreciation

Edited by Hermetico
Link to comment
7 hours ago, čekmeže said:

 

:kecman: Da cestitam sebi - dobio sam opkladu sa samim sobom, tipujuci koji istinitm posveceni, politicki i eticki beskomppromisni lik ce da tresne i ovaj uradak ĐB...

Bilo je samo pitanje vremena :D 

A u stvari, radi se o pojavi svojevremeno tako poznatoj i popularnoj u srpskim palankama, liku koji dodje na sahranu u dobru kucu, pristojnih, izistinski lepo, gradjanski vaspitanih ljudi, ljudi od reda, istinski ozaloscenih, kojima zaista, ali zaista ne treba pricati o tome da je, eto, pokojnik imao i mana, i tresnuti - kao ovaj kvotovani gore - 'aaaaaa, tu kao tugujete, kose pocupaste, a cutite, ne smete kao ja da glasno kazete da je pokojnik tada i tada bio u kupleraju....'

Ljudi se u takvim situacijama nemo pogledaju pogledom koji znaci ma pusti budalu...

 

Naravno, radi se o odsustvu elementarne drustvene inteligencije, obzira u krajnjoj liniji: ljudi su ovde par dana u nazad, izneli svoja najintimnija dozivljavanja, dozivljavanja kojima je sam ĐB bio samo neka vrsta muzicke pratnje: sta god i kako god, ne samo na forumu, naravno, pokazalo se da je ziv, postoji jos uvek duh nekog jucerasnjeg sveta, da su iskreno, duboko i intimno pogodjeni i da nije ni vreme ni mesto gurati im prst u oko.

Naravno, sve bi bilo mnogo drugacije da je klip bio - makar samo elementarne pristojnosti radi - propracen barem jednom jedinom recenicom: ovako, izgleda kao grudva blata zlobno zavitlana nekome u lice.

 

PS: nisam narociti fan ĐB, forumskog RIP-ovanja jos manje, ali trebalo je biti bas bas, pa usred desavanja oko smrti ĐB, desavanja diljem ex-Yu, od Vardara do Triglava cuteci, dakle bez reci, podmuklo dobaciti primedbu.

To se, jednostavno, u dobrim kucama - ne radi.

  • +1 7
Link to comment

Sinoć sam sanjao veći deo forumaša koji deli tugu i bol za odlaskom Balaševića i mada likom znam samo par vas, nekako sam vas povezao/kreirao avatarom i stilom pisanja.

A igrali i pevali smo u jednu pesmu, Julija ili Žal za jugom koju lagano prekrstiš Žal za Jugom...na obali nekog mora

  • Tužno 3
Link to comment
8 hours ago, čekmeže said:

 

 

54 minutes ago, namenski said:

:kecman: Da cestitam sebi - dobio sam opkladu sa samim sobom, tipujuci koji istinitm posveceni, politicki i eticki beskomppromisni lik ce da tresne i ovaj uradak ĐB...

 

 

jel kritika sto je na b stranu lenjo stavio samo instrumentalnu verziju a strane?

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...