Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

1 minute ago, radisa said:

Pusti Narodnjake... Pesma, 35 odina od nastanka, još uvek tačna od reči do reči... Samo par slova zameniš... Genijalno...

 

Ili Stari Orkestar... Jebno neverovatno...

 

I to sve na Bezdanu... Stvrno najbolji album....

 

Gde mi pričaš, tu kasetu sam izlizao, jedna od prvih koju su mi roditelji kupili :)

 

Virovitica i, naravno, Slow Motion - potpuno genijalna stvar.

Link to comment
34 minutes ago, Tihajeza said:

Da nije bio malo mator 91-e za tako nešto? (38 godina?)


njega su posebno jurili.

151622986_2921289534864156_2969798599397

 

Quote

Snimljeno odvratnih devedesetih,na prozoru koji je bio mesecima jedini pogled na ulicu u kojoj je rodjen…na pocetku i na kraju ulice je bila vojna policija ,danonoćno…za to se brinula Miloševićeva podguzna muva Radoman Božović…zarko su želeli da ga pošalju u uniformi ponižene vojske u Slavoniju ili Bosnu…A narod, kao i svaki drugi, balkanski…voleli su da ga vole i mrze,nisu mogli da odluče da li je mornar ili paor,da li Srbin ili Hrvat ili nedajbože nešto još gore, da li je pesnik il samo zajebant, da li je naš ili njihov…prošlo je nekih pet decenija, čitav život, od trenutka kada smo sedeli na rovinjskoj plaži i zviždali Cojle Manojle…tada je još bio Djole, a par godina kasnije je postao “onaj” Balašević…danas je zaorao nebeske njive i na zidu su prekrili sliku kućnog sveca…vozovi već dugo ne voze za Kanfanar…odlazimo, ne baš po redu…od Triglava do Djevdjelije.
Grada Aleksić

 

  • Tužno 6
Link to comment
Just now, Ivo Petović said:

 

Gde mi pričaš, tu kasetu sam izlizao, jedna od prvih koju su mi roditelji kupili :)

 

Virovitica i, naravno, Slow Motion - potpuno genijalna stvar.

Ja sam godinam mislio da mu je sa kompozitorske strane Viroivitica ubedljivo najbollja stvar ikada... I onda u poslednje vreme sa nešto zakačim za Panta Rei i skontam da je i Reqium i Ona je volela bluz, pa čak i Starim u tom nivou, smao žanrovski totalno drugačije...

 

 

  • +1 1
Link to comment

Na posletku... slusao sam taj album za vreme studiranja na starom kasetasu nasledjenom od ujaka. I svaku pesmu znao i drao sam se pijan kroz Kragujevac i pevao Caletovu pesmu. I nikad nisam otisao na koncert. Jedini put je bio kod nas u Jagodini na dan kada je Zvezda organizovala susret generacija 2001. kao proslavu 10 godina od Barija pa sam odlucio da idem za Bg racunajuci da ce biti prilike, a sto je najgore ni na tekmu nisam otisao jer nam je razredni majmun profesor matemate najavio da ce nas pitati nas sto smo mu na prelazu izmedju 1 i 2 da nas ne bi poslao na popravni. I sedim kuci i vezbam i razmisljam kako niti sam otisao na tekmu a ni na koncert i sedim i vezbam jebenu matematiku i placem. Majmun nas sutra nije ni pitao blefirao nas je. Prva njegovsa koju sam dobio je Odlazi cirkus koja je imala tekstove svih pesama sto je za mene bilo jako vazno zbog mog ostecenog sluha. I redjale se pesme i albumi i uvek ostao broj jedan za mene. Ovo danas sam prvo ovde video i suze krenule i jebi ga Djole nije tako trebalo.

 

I da li ce moje dete voleti ovo da slusa? Da li je sve to previse fino, previse dosadno za nove generacije? Mada kao sto je jedan drugar rekao koji nije njegov fan :"Njegove pesme ce u jednom trenutku morati da ubace u citanke"

 

Adio majstore mirno more i dobar vetar.

  • +1 2
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ova kaseta je moj prvi susret sa Djolom, uspeo sam da nadjem sliku na netu. Kao da je juce bilo takmicenje sa bratom ko ce da otpeva Boza zvani Pub onako brzo bez greske... ih...

 

Pocivaj u miru

 

 

DJORDJE-BALASEVIC-NAJVECI-HITOVI_slika_O_116184761.jpg

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

Ja sam godinam mislio da mu je sa kompozitorske strane Viroivitica ubedljivo najbollja stvar ikada... I onda u poslednje vreme sa nešto zakačim za Panta Rei i skontam da je i Reqium i Ona je volela bluz, pa čak i Starim u tom nivou, smao žanrovski totalno drugačije...

 

 

 

Nemam ništa sa tim ... u julu je umro i Piter Grin.

 

 

  • +1 1
Link to comment
Just now, John Coltrane said:

 

Nemam ništa sa tim ... u julu je umro i Piter Grin.

 

 

Da, kad sam pročitao vest, samo mi se stihovi pesme pojavili...

 

U pravu si za ime pesme, ja je u glavi interno zovem Ona je volela bluz, već sam i zaboravio stvarno ime...

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Da, kad sam pročitao vest, samo mi se stihovi pesme pojavili...

 

U pravu si za ime pesme, ja je u glavi interno zovem Ona je volela bluz, već sam i zaboravio stvarno ime...

 

Panta rei je užasan, kida, odvaja koske od mesa.
Kad sam pustio Starim negde pre par godina (znači posle 35te) znao sam stvarno da je sve otišlo u kurac...

Link to comment

Requiem

 

Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
Pomislim na onu pesmu...
Već je godinama ne pevam, stari refren nikom ne treba
Ljudi pesme kratko pamte
Komandante...

 

Ostaće u knjigama i priča o nama: Balkan krajem jednog veka
Svako pleme crta granicu, svi bi hteli svoju stranicu...
Tope se snovi kao sante
Ej, komandante...

 

Na barikadama su opet zastave
Svet ide k'o na praznike
I decu izvode s jutarnje nastave
Da vide gladne radnike...

 

A gde smo mi, naivni, što smo se dizali na "Hej Sloveni"?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni

 

Vremena su nezgodna, za momka kao ja, koji gleda svoja posla...
Nisam lutak da me naviju. Imam samo Jugoslaviju...
Sve druge baklje bez mene plamte, ej, komandante...

 

Na barikadama su opet zastave, svet ide k'o na praznike
I decu izvode s jutarnje nastave da vide gladne radnike...
I svi su tu da dobiju na toj lutriji...

Na barikadama su uvek najbrži, al' nikad i najmudriji

 

A gde smo mi, naivni, što smo se dizali na "Hej Sloveni"?
Kao da smo uz tu priču izmišljeni...
I prevareni...

 

Kad god prođem ulicom sa tvojim imenom
Pomislim na Panta Rei...
Baciće se, tako, neki lik kamenom i na tvoj spomenik
Jer sve se menja, i sve teče...

Čoveče.

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

Ja sam godinam mislio da mu je sa kompozitorske strane Viroivitica ubedljivo najbollja stvar ikada... I onda u poslednje vreme sa nešto zakačim za Panta Rei i skontam da je i Reqium i Ona je volela bluz, pa čak i Starim u tom nivou, smao žanrovski totalno drugačije...

 

 

Za Rekvijem stvarno nisam objektivan...kad se setim kako je nisam baš razumeo kao klinac, sad je sve tako kristalno jasno...ali trebalo je to reći u to vreme.

Link to comment

Ja prešla na veselije, da ne zaboravimo da u ovoj zemlji (SFRJ) je postojao samo jedan ultimativni stand up act ikad, čovek  je bio najduhovitiji lik ikad, čak i peti put kad priča neki fazon isto upali ...

 

 

  • +1 2
Link to comment

Evo ovo su nasi zivoti, vodjeni somovima. 

 

Krivi smo mi sto smo ih pustili.
 

 

 

 

«Ja pevam svoj blues bez namere bitne  i najvece ribe za mene su sitne  ja sa strane samo posmatram taj svet 

A budem i ja i smuvan i varan  pa svakom se desi da ispadne saran  to je bar rutinska stvar  Ko zivot vodi u mutnoj vodi  mora sve trikove dobro da zna  u mutnoj vodi, sto mnogim godi  posebno onim sa vrha i dna 

 

Svi znaju svrhu, stuka na vrhu  tu su da kvare i naprave lom  a dole na dnu sudbinu jadnu  mnogima resava nekakav som»

  • +1 2
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...