Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

11 hours ago, harper said:

Zadiviti coveka magicnim jezickim spekulacijama je lako ako umes, sasuti mu prostu istinu tupim jezickim maljem lisenim svakog ukrasa, gravure i intarzije i postici da se to njemu/njoj ucini kao poruka vredna paznje i prihvatanja nije bas toliko jednostavno. Zapravo je dosta tesko.

 

Мени је у тој равни:

 

Ко није дрво разумео прво

па тек онда садио

тај није ништа урадио

Link to comment
1 minute ago, Cane Vukic Prebranac said:

 

Мени је у тој равни:

 

Ко није дрво разумео прво

па тек онда садио

тај није ништа урадио

 

Dobro, to je vec cool stih, ima metaforu, svasta nesto. Takvih stihova Balasevic ima koliko hoces. Ovaj o kojem ja govorim je lisen svih ukrasa, poezija je koliko i bilo koja mocnija Aristotelova recenica, koliko i kad konobar dodje u kafani i kaze ti koliki si racun napravio. Tako nesto.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

Ti si ovde jedini razuman.

Kontam da ćemo te razaperi do leta.:heart:

 

p.s. Ja nisam, da pošteno kažem. Da sam u NS izašla bih napolje da pozdravim te brodove. I sećam se povike po mrežama na vernike i celivanja, kao i na odlazak u crkve za Uskrs. Jebiga, svako ima nešto śto mu je vredno rizika. To nas čini ljudima.

Onda treba ukinuti mere, svako ima neke svoje potrebe koje ga čine čovekom ili stokom a mere ih guše i sprečavaju u tome. 

Ili pak treba te rizike svesti na minimum što je i cilj mera?

Link to comment
12 hours ago, harper said:

 

Juce nesto pricam sa drugarom o Balasevicu i padne mi na pamet jedna prilicno glupa stvar koja mi se nekako cini sve manje glupom sto vise razmisljam o njoj.

 

Po mom misljenju, najznacajniji i najveci stihovi Balasevica su zavrsni stihovi "Price o Vasi Ladackom". U tim stihovima nema niceg narocitog, niceg posebno umetnickog, nikakve duboke misli, nikakve literarne bravure, nikakve igre recima koja zasenjuje i za koju je Balasevic dokazano bio sposoban. Samo jednostavna, direktna, svakom razumljiva blunt poruka, jos zacinjena lokalizmom (volem umesto volim) na kraju stiha koji nije diktiran rimom vec je nameravan. Onaj tip mudrosti koji smo svi "prerasli" jos u ranim tinejdzerskim godinama kad deca obicno pocnu da shvataju sta se sve moze postici kombinovanjem reci, upotrebom stilskih figura i drugim slicnim jezickim bravurama, nesto sto bi ti rekao cobanin na planini, blenta na ulici ili posteno naliveni akademik koji je svu svoju nadgradnju trenutno utopio u maliganima pa brljavi na radost citave kafane.

 

Taj stih je, po mom misljenju, cisti Balasevic ispod svog njegovog literarnog talenta i razlog zasto je toliko mnogo ljudi moglo da komunicira s njim. Zadiviti coveka magicnim jezickim spekulacijama je lako ako umes, sasuti mu prostu istinu tupim jezickim maljem lisenim svakog ukrasa, gravure i intarzije i postici da se to njemu/njoj ucini kao poruka vredna paznje i prihvatanja nije bas toliko jednostavno. Zapravo je dosta tesko.

 

Samo bih kratko nesto dodao:

 

Da bi takva jednostavna i direktna istina doprla do slusaoca neophodno je da postoji citava uvodna priprema koja ce nekoga da stavi u emotivno stanje i u kome ce moci tako nesto da primi. Balasevic je maestralno to uradio i kroz cele pesmu slusaoca polako i postupno uvodio i gde mu na kraju saopstava ogoljenu (uzvisenu) istinu koju, samo u takvom stanju, slusalac moze kvalitetno da primi u svoje bice i oseti.

Ne znam da li je Balasevic ovo analiticki poznavao, sve mi se cini da je to bio cisti njegov instikt iz talenta koji je imao.

 

 

Edited by Friend
  • +1 3
Link to comment
Onda treba ukinuti mere, svako ima neke svoje potrebe koje ga čine čovekom ili stokom a mere ih guše i sprečavaju u tome. 
Ili pak treba te rizike svesti na minimum što je i cilj mera?
Ponekad se mora "koračati i po toj tankoj crvenoj liniji dostojanstva". Dodir svile

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • +1 1
Link to comment

sin (mladji, 16) mi stalno prica o Musk-u i SpaceX-u, o Virgin Galactic, kako ce jos malo pa internet iz svemira da radi, o Blue Origin-u, pa o ovim ekspedicijama na Mars...

 

ja mu uvek odgovaram sa:

Rusi u kosmosu, pa, 

Amerikaaanci u kosmosu, 

pa Kineeezi u kosmosu,

pa Bogicevic u ko,

pa svi u kosmosu! Cudo jedno!

 

a on me gleda ko budalu.

 

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, pbg12345 said:

e: citam sad ovaj moj post i kapiram da sam se kako to vec umem pogresno izrazio

glupo mi da stoji onako bez "objasnjenja"

 

naravno da nije "ponajmanje zbog samog balasevica", hteo sam reci da je njegova smrt i posledicna tuga zbog toga ocigledno bila okidac za svu ovu dodatnu poplavu emocija

 

Sve si dobro napisao ranije. Jasno je, oplakali su ljudi uz Balaševića puno više ovih dana. Evo i ova budala ovdje, iako nema svoju priču s njim, nikad bio na koncertu, nikad preslušavao albume (osim SFRJ singlica uz tinejdž tetku), - ali ne možeš da mu ne znaš pjesme i da ih sada ne doživiš kao da su pisane baš za život kakav poznaješ.

 

Ova prethodna godina je svima naborala duše, uozbiljila nas u promišljanjima o široj slici i kako je sve što valja prošlo, a budućnost božesačuvaj i tako to. Takve misli valjda dolaze na red po prirodi stvari, samo su nas ove okolnosti požurile i pogurale u tom pravcu, da ti kažem ja malo stariji (ne nužno i mudriji).

 

Jutros mi javiše da nam je stric otišao na te nebeske njive, iznenada i grubo, u nekoliko dana. Refleksno, sam za poslom kod kuće, patetično puštam Balašević the balade sa Jutjuba i nižem slike u glavi. Sat kasnije zove ćera posle škole "Eeeeeej dobila sam peeeet iz engleskog!", zvoni joj glas od sreće i ponosa, taman da na toj čudnoj traci života presiječe trenutak i dopuni sa jedne strane ono što se sa druge krati, koliko god trgovina izgledala nepošteno.

 

Za kraj tužnog programa, vesela crtica koju je Balašević otkrio u jednom intervjuu - kad su onomad Mejdeni imali koncert u BG-u, hoće njegov sin da ide, ali je premlad da ga puste samog ili s društvom, pa on kao pravi ćale navuče T shirt sa Edijem, krene s juniorom i odđuska taj žestoki rok. Kaže da su ga prepoznavali i pozdravljali strašni metalci kao ooo vidi ti njega i palac nagore.  :heart:

  • +1 4
Link to comment
30 minutes ago, autsajder said:

 

Jutros mi javiše da nam je stric otišao na te nebeske njive, iznenada i grubo, u nekoliko dana. Refleksno, sam za poslom kod kuće, patetično puštam Balašević the balade sa Jutjuba i nižem slike u glavi. Sat kasnije zove ćera posle škole "Eeeeeej dobila sam peeeet iz engleskog!", zvoni joj glas od sreće i ponosa, taman da na toj čudnoj traci života presiječe trenutak i dopuni sa jedne strane ono što se sa druge krati, koliko god trgovina izgledala nepošteno.

 

 

Što bi Njegoš kazao - smiješano, najlakše se pije.

 

Ali da, tvoja minijatura pogađa samu bit Balaševićeve vožnje koju smo najbolje upoznavali na koncertima: prvo se zaceniš od smeha, a zatim jedva prikočiš suzu, i sve u istom minutu. I to ne na rolokosteru, već na običnom starom ringišpilu.

Link to comment

Jel zna neko upuceniji kakav je bio odnos Balasevica i Arsena? Oni su ista generacija, ali ima poklapanja kod publike, makar je Balasevic bio prijemciviji za mase. Ovaj topic je jako lep, pa ne bih da ga kvarim nekim losim vajbom, ali sam bukvalno malopre procitao neki Arsenov intervju iz 2015. gde ga pitaju kako je doslo do saradnje sa Borom Djordjevicem, i onda ide jedan za mene dosta neocekivan odgovor: "Vojkan Borisavljević je pravio koncerte, ne znam više kako se zvao taj festival, ali on bi uz koncert spojio i neke izvođače da nastupaju zajedno. Tako je spojio mene i Boru Đorđevića. Nas dvojica smo se malo viđali, uglavnom oko tih nastupa, a nakon devedesetih nismo se više čuli. Ipak, moram reći da je od tih kantautora u Srbiji Bora Đorđević bio najdarovitiji. Više vjerujem njemu, nego balaševićizmu i tim stvarima."

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...