Jump to content
IGNORED

Острашћеност и политичка (не)зрелост друштва


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

Особа А има политичку идеју Y.

Особа Б има политичку идеју X.

Идеје о друштву и уређењу друштва нису математика и физика да буду прецизне, испитане и доказиве, пролазе известан тест времена, пре него што се покажу као добре или промашене. Аргументи помажу ту и тамо, али нису необориви, сваки интелектуалац може смислити 100 аргумената и за нешто а и против било чега. Ја сам често имао идеје које су звучале добро, али просто нису прошле тест времена и ништа страшно, напуштао бих те и прилазио другим идејама. Неке идеје у које сам веровао издали су људи које сам гласом делегирао да те идеје заступају, а неке су се истрошиле саме по себи. 

:fantom:

Е сад мени никако не иде у главу зашто особе А и Б из горњег примера морају да се мрзе и међусобно дехуманизују зато што имају различиту идеју о друштву, економији, нацији? Покушао сам више пута да разумем тај феномен, мучи ме огромна радозналост, али тешко ми иде да то обрадим у неку јасну мисаону синтезу. Да ли људи често немају ни љубав према себи, па онда тим пре - још више не воле ни друге који се идеолошки разликују од њих, тј. систем друштвених вредности им је само изговор за острашћеност. (Из горњег примера изузимам идеје које су тоталитаристичке, идеје којима се шири мржња и слично. ) Или можда људи нису ни толико привржени тим идејама колико имају потребу да њихов "тим А" буде јачи од "тима Б." Што је најгоре, ова пракса одвраћа поштене људе од политике. Да ли би се поштена особа из "тима А" прихватила одговорне функције у друштву, ако ће цео "тим Б" из другог спектра идеја и вредности да је систематски дехуманизује? Тешко. Прихватаће функције углавном само они који имају сасвим други лични циљ од служења земљи и друштву.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...