Jump to content
IGNORED

GameStop short squeeze - pogibija hedžera


iDemo

Recommended Posts

@jezovuk

 

Što se Poreske uprave tiče, tu baš nisam siguran kako bi reagovali na bilo kakvu potvrdu na engleskom koju bi dobio od nekog online brokera. Znajući način na koji razmišljaju, u najmanju ruku bi ti tražili potvrdu prevedenu na srpski od strane ovlašćenog tumača, a daj Bože da ti ne bi tražili da dostaviš potvrdu brokera sa potpisom, pečatom i Apostilom, plus prevedenu.

 

U vezi banaka, najveći naš problem jeste govno od propisa zvano Zakon o deviznom poslovanju, koji se (potpuno neverovatno) tumači po principu da je zabranjeno sve što nije izričito dozvoljeno, kao i NBS koji nadzire njegovu primenu u najboljem maniru španske inkvizicije, sve se tripujući kako je anđeo čuvar srpskog finansijskog sistema. Otuda i tolika anksioznost banaka kada primaju ovakve naloge, jer svaki put razmišljaju kako bi taj konkretni nalog protumačio devizni inspektor iz NBS, koji čezne da uhvati svaku grešku poslovne banke i za to je kazni, često tumačeći propise najrestriktivnije moguće.  Iz ovoga posledično i sledi tolika raznolikost u praksi banaka, bazirana na godinama stresnih iskustava i iživljavanjima NBS-a u kontroli, u kojoj svaki put daju druge primedbe. Ovo nije usko vezno za devizne naloge, već je to uopšteni manir NBS-a - kolega iz jedne od banaka mi je rekao da je jednom radio GAP analizu korporativnog upravljanja banke sa jedim od Big Four-a, i dobio mišljenje da je usklađen, a onda je došla kontrola iz NBS i napravila mu zapisnik od 80 strana o neusaglašenostima, hteo je da napusti bankarstvo nakon ovoga, jer ne može da se više bakće sa budalama. 

 

Dakle, iako je po Zakonu o deviznom poslovanju plaćanje i naplaćivanje po osnovu kapitalnih poslova slobodno, to u praksi funkcioniše znatno drugačije zbog malignog uticaja NBS, i otud problemi i drugačija praksa svake banke, najbolje je da pitaš svoju banku kako i da li radi, to je najbolje, i mislim da je i najbolji način da posluješ direktno sa svog računa. Payment service ću ja svakako da izbegnem, jer komplikuje i priču oko poreza, a svakako mi je cilj da imam što manje posrednika do berze, a ne što više. Iz istog razloga ću izbeći i TradeWin, i to je samo posrednik koji koristi platformu Interactive Brokersa, što bih išao preko njih, ako mogu i sam da idem. 

  • +1 1
Link to comment
40 minutes ago, Ayatollah said:

najbolje je da pitaš svoju banku kako i da li radi, to je najbolje, i mislim da je i najbolji način da posluješ direktno sa svog računa. 

 

Najgluplja rečenica koju sam napisao u skorije vreme, a prošlo vreme za edit.

Link to comment
8 hours ago, CPP said:

...

Glavni razlog za klijente da ne idu direktno kod IB vec kod, prakticno, preprodavca usluga je jednostavnija i brza papirologija i cesto manji troskovi. IB ne zeli da se bakce s buranijom i ima ozbiljne zahteve sto se tice ulozenog kapitala, KYC, AML i svega sto uz to ide.

Kada otvoris racun kod takve firme, tvoja trgovina ide preko racuna posrednika, tj. iz perspektive IB ti nisi klijent, barem za cifre o kojima se ovde prica. To smo po sebi ne mora da bude lose, ali je bitno da razumes gde lezi odgovornost i obaveze prema tebi u slucaju bilo kakvog nesporazuma, rizika, itd.

 

Generalno gledano, nadovezao bih se na ovo sto ti je Ayatollah napisao. Ako zelis da investiras, i.e. ulozis novac u nesto sto ima realnu podlogu s ciljem da zaradis na rastu te vrednosti, zaobidji sve sto ukljucuje sledece termine: cfd, forex, leverage, margin, crypto, copy trading, expert adviser.

 

Dalje, budi sumnjicav prema svemu sto ima samo email i telefon, registrovano je u belizu, sejselima, panami, vanuatuu i slicnim egzoticnim destinacijama. Firme se otvaraju u tim jurisdikcijama ne zbog lepog vremena i plaze vec labavije regulative i poreskih olaksica. Labavija regulativa uglavnom znaci slabiju zastitu investitora. Ponovo, to samo po sebi ne znaci da je svaka firma registrovana u takvoj jurisdikciji mutna, ali je rizik veci.

 

I poslednje, bitno je da budes nacisto sa sobom sta zapravo radis. Investiranje kao sporedna aktivnost je dugorocni proces sa relativno malom zaradom i ne mnogo aktivnosti oko pozicija. Daytrading, jurenje za vestima i igranje s pozicijama, pogotovo kad je znacajan leverage ukljucen, je cista kocka. Moze da se zaradi, teoretski, ali teoretski moze da se zaradi i na lutriji.

Poslednji izvestaj o retail forex trgovini na nivou EU koji sam video kaze da mali klijenti izgube preko 85% ulozenog novca sa prosecnim zivotom racuna od 6 nedelja.

 

Bold 1: to i jeste glavna ideja. Početnik sam u ovome, ima dosta stvari na koje treba paziti i domaća firma koja olakšava papirologiju, prijavu poreza i ima telefon i fizičku kancelariju u Bg za slučaj nužde deluje kao dobra ideja.

 

Bold 2: ako dobro razumem, govori se o TradeWin24 kao de-facto posredniku ka IB. Šta je tu najveći rizik koji ja kao njihov klijent preuzimam naspram direktne registracije kod IB? Garantovanje sigurnosti novca dok je na mom računu kod brokera (a i tu valjda postoje neke garancije banke kod koje je to deponovano, do nekog iznosa)? Pretpostavljam (tj. tako sam pročitao na par mesta) da jednom kupljene akcije ostaju moje vlasništvo sve i da broker umre/bankrotira/ispari. To valjda obezbeđuje regulativa zemlje u kojoj je berza. A onda ide proces prebacivanja na drugog brokera, koji valjda nadgleda regulator zemlje iz koje je broker. Ja to razumem slično načinu na koji je imovina investicionog fonda kod nas odvojena od imovine upravljačkog društva. Sporove, naravno, rešavam sa brokerom sa kojim imam ugovor u nadležnoj jurisdikciji (tj kod nas, u ovom slučaju).

 

Hvala i za ove ostale savete oko izbegavanja egzotike (CFD, forex, opcije, margin/leverage, sejšeli i ostalo). Sve kontam i svestan sam opasnosti. Meni je za početak sve osim nekog index fonda (sp500/nasdaq) i/ili par velikih imena egzotika. Igrao bih se malo rizika sa izborom konkretnih akcija koje umislim da će rasti, ali nikako sa značajnim procentom raspoloživog novca. Konzervativan sam i oprezan po prirodi vrlo :)

A day-trading mi nikako nije cilj, to nije side-investment, to je full time posao (i to vrlo stresan i zahtevan, iz moje perspektive).

 

 

6 hours ago, Ayatollah said:

@jezovuk

 

Što se Poreske uprave tiče, tu baš nisam siguran kako bi reagovali na bilo kakvu potvrdu na engleskom koju bi dobio od nekog online brokera. Znajući način na koji razmišljaju, u najmanju ruku bi ti tražili potvrdu prevedenu na srpski od strane ovlašćenog tumača, a daj Bože da ti ne bi tražili da dostaviš potvrdu brokera sa potpisom, pečatom i Apostilom, plus prevedenu.

 

U vezi banaka, najveći naš problem jeste govno od propisa zvano Zakon o deviznom poslovanju, koji se (potpuno neverovatno) tumači po principu da je zabranjeno sve što nije izričito dozvoljeno, kao i NBS koji nadzire njegovu primenu u najboljem maniru španske inkvizicije, sve se tripujući kako je anđeo čuvar srpskog finansijskog sistema. Otuda i tolika anksioznost banaka kada primaju ovakve naloge, jer svaki put razmišljaju kako bi taj konkretni nalog protumačio devizni inspektor iz NBS, koji čezne da uhvati svaku grešku poslovne banke i za to je kazni, često tumačeći propise najrestriktivnije moguće.  Iz ovoga posledično i sledi tolika raznolikost u praksi banaka, bazirana na godinama stresnih iskustava i iživljavanjima NBS-a u kontroli, u kojoj svaki put daju druge primedbe. Ovo nije usko vezno za devizne naloge, već je to uopšteni manir NBS-a - kolega iz jedne od banaka mi je rekao da je jednom radio GAP analizu korporativnog upravljanja banke sa jedim od Big Four-a, i dobio mišljenje da je usklađen, a onda je došla kontrola iz NBS i napravila mu zapisnik od 80 strana o neusaglašenostima, hteo je da napusti bankarstvo nakon ovoga, jer ne može da se više bakće sa budalama. 

 

Dakle, iako je po Zakonu o deviznom poslovanju plaćanje i naplaćivanje po osnovu kapitalnih poslova slobodno, to u praksi funkcioniše znatno drugačije zbog malignog uticaja NBS, i otud problemi i drugačija praksa svake banke, najbolje je da pitaš svoju banku kako i da li radi, to je najbolje, i mislim da je i najbolji način da posluješ direktno sa svog računa. Payment service ću ja svakako da izbegnem, jer komplikuje i priču oko poreza, a svakako mi je cilj da imam što manje posrednika do berze, a ne što više. Iz istog razloga ću izbeći i TradeWin, i to je samo posrednik koji koristi platformu Interactive Brokersa, što bih išao preko njih, ako mogu i sam da idem. 

B1: overeni prevod od tumača je i meni jutros pao na pamet, ali to valjda nije ne znam koja komplikacija i trošak. Sve preko toga mi zvuči kao iživljavanje, ali i to bi se vrv dalo srediti prepiskom sa ino brokerom/platformom (potvrda sa njihovim pečatom i slično). Konkretno iskustvo nekog ko je prošao to sa engleskom potvrdom i poreskom bi zlata vredelo :)

 

B2: ako je jeftiniji npr. TransferWise nego bank/wire transfer, što bi mi smetalo što je posrednik? A i zašto bi poresku bilo briga kako sam prebacio pare do/od ino platforme na kojoj investiram, nije mi jasno, ali ni nezamislivo da ih zanima. (A i da mi je sve jasno, ne bih ni pokretao temu i pitao.)/

 

B3: pa išao bih preko TradeWin24 ili sličnog (domaćeg) posrednika baš da bih izbegao petljanje iz bolda 1. I CPP objasnio gore. Uostalom, ti još nisi uspeo da se 'probiješ' do IB-a direktno, zar ne? Eno ga na BeoBuildu jedan otvorio LLC u USA, pa preko te firme trguje tamo, pa onda troši pare preko firme ovde i vodi ih kao rashod da umanji porez za LLC ili fakturiše kao srpski preduzetnik usa llcu, pa ima knjigovođu za llc... I kao, nije to ništa strašno komplikovano i neshvatljivo, ali brate, deluje da je za početnika jednostavnije ići preko domaćeg posrednika ako je dovoljno pouzdan. Alternativa je Trading212 koji je valjda manje komplikovan od IB, a nije posrednik (ili lupetam?). To još treba istražiti.

 

Hvala obojici, pišite još ako ima šta. @Ayatollah javljaj kako ide sa IB.

 

Inače, da naglasim još jednom, nisam napaljeni klinac, neću staviti 'sve na crno' (cfd, crypto, dati nigerijskogm princu itd.). Ideja je da cca pola sakupljenog 'viška' para ode u plac/njivu/manju nekretninu ili sličnu opipljivu stvar u Srbiji. Keš za 6-12 meseci preživljavanja za slučaj nužde u banku (ili na kratkoročno oročenje ili neki od domaćih 'keš' fondova koji investiraju u obveznice), i to u bar 2 valute. A ostalo na berzu, p2p lending itd. A i tu bar 60-70% toga u index ili blue chip stocks. Dakle, max 20% ukupnih para bi išlo na lovljenje novog TSLA, GameStop-a,rizične baltičke real estate projekte ili u crypto :)

Edited by jezovuk
Uvek ima malo da se doradi posle prvog čitanja kad si pedantni perfekcionista
Link to comment
9 minutes ago, mozzer said:

EV, Energy stocks su oko 35-40% dole

 

Danas verovatno polako nazad gore posle govora Powella iz FED-a juce

Odakle ti to?  Exxon je juče otišao na 55 dolara, a koliko u oktobru i novembru je bio ispod 40 dolara, sve do pre par dana i ispod 50. Chevron je skoro 100 dolara, a jako dugo je bio ispod 90, BP je preko 24 dolara, a bio je oko 20,5 dolara pre tri nedelje, itd.

Link to comment
53 minutes ago, Ayatollah said:

Odakle ti to?  Exxon je juče otišao na 55 dolara, a koliko u oktobru i novembru je bio ispod 40 dolara, sve do pre par dana i ispod 50. Chevron je skoro 100 dolara, a jako dugo je bio ispod 90, BP je preko 24 dolara, a bio je oko 20,5 dolara pre tri nedelje, itd.

Mislio sam na ove chinese EV stocks (Nio, XPEV) i Green energy (npr VVPR, OPTT) ili Technology (NNDM itd), mislim da je doslo do korekcije u cenama akcija koje su imale jak rast prosle godine

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...