Jump to content
IGNORED

GameStop short squeeze - pogibija hedžera


iDemo

Recommended Posts

Good luck. Mi koristimo ameritrade, dam ti njen tviter nalog pa je prati. Prilicno je uspesna. Moj problem je sto se market po mom vremenu otvara u 6:30am a po vasem u 3:30pm pa propustim dosta dok se probudim al sad cu kad se vratim da se potrudim da ustajem ranije

 

@Zverilla ne nego cu da ih cuvam do sopstvene sa'rane.

Mislim... Poenta je da zaradis, flipujes non stop al moras da si bas brz i skoncentrisan sta radis i najvaznije, da pratis prave ljude koji objavljuju sta ce da krene. 

Edited by mustang
Link to comment

I hvala na brizni @Zverilla:), davno sam vec izvukla ulog, ovo sad je cisto od zarade sto se zezam. Ocekujem da bi na nedelju dana trebao ceo market da se srusi, pitanje je dana jer je nenormalno napumpan... Pa opet od pocetka 😁

 

Edited by mustang
  • +1 1
Link to comment

@mustang

 

Samo da pitam, buduci da ulazem na US berzi preko domacih brokera, koliku korekciju ocekujes (mislim da se vec desava, da li ocekujes 10%, 20% ili vise)  i da li mislis da ce pokriti celo trziste - i energiju, green, sve ili samo odredjene sektore?

 

Hvala :)

Link to comment
1 hour ago, mozzer said:

@mustang

 

Samo da pitam, buduci da ulazem na US berzi preko domacih brokera, koliku korekciju ocekujes (mislim da se vec desava, da li ocekujes 10%, 20% ili vise)  i da li mislis da ce pokriti celo trziste - i energiju, green, sve ili samo odredjene sektore?

 

Hvala :)

 

Rodjo ne preteruj, ipak sam ja plavusa. 

 

Nisam morfijus. 

 

Dragance je specijalista za finansije

Edited by mustang
Link to comment
1 hour ago, mozzer said:

@mustang

 

Samo da pitam, buduci da ulazem na US berzi preko domacih brokera, koliku korekciju ocekujes (mislim da se vec desava, da li ocekujes 10%, 20% ili vise)  i da li mislis da ce pokriti celo trziste - i energiju, green, sve ili samo odredjene sektore?

 

Hvala :)

 

Ja uopšte ne očekujem bilo kakvu masovnu korekciju na berzi, obzirom da para na tržištu ima dosta i da je berza koliko pre godinu dana otišla skroz u bunar. Možda eventualno na tehnološkim kompanijama, za koje mislim da su sve redom debelo precenjene, o Tesli da ne govorim. Za neke akcije čak mislim da su potcenjene, poput energetike, još uvek mi dođe da pojedem šešir što nisam kupio XOM kad je bio 30, evo ga lagano došao do 50 za dva meseca.

 

E sada, možda ovo samo bik govori iz mene.

Link to comment

Da, ovo za Teslu je zanimljivo..pojma nemam o ekonomiji, ali vidim da oni koji imaju ulazu u Teslu.

Valjda racunaju na small, but steady income.

Naravno, ne treba fakultet za to, al ajde, da ispostujemo

Edited by Godfrey
Link to comment

Hvala vam svima na misljenju i komentaru

 

@mustng 

 

:)

 

@Ayatollah

 

Ni ja ne ocekujem masovnu korekciju ove godine, kamatne stope su niske ili negativne, para i dalje ima puno,, jedino geopoliticki da se nesto poremeti, videcemo. Inace i ja sam mislio da su tech precenjene i zato nisam ulozio prosli Jul u Teslu (a i dobio sam takav savet od jednog brokera) i umesto plusa od 60k na mojih 5k bio sam u minusu 3k jer sam ulozio u firmu koja pravi funko pop i cije su akcije pale... 

Za Energetiku se slazem, ovo bi trebalo da je dobra godina, imam neku ocean energy firmu koju sam kupio sada u Januaru :)

 

@Godfrey

 

Evo iz prve ruke, kada sam odlucio da izmenim ceo svoj neuspesni portfolio u ovom sada Decembru prodao sam taj Funko a kupio kineskog Teslu - firma se zove NIO. Jesam ga kupio u dobrom trenutku ali svejedno - za 2 meseca je porastao skoro 50%... neverovatno... i dalje mu predvidjaju slow and steady po 5-10% mesecno... zato sam najvise i pitao za korekciju

Link to comment

This Hedge Fund Made $700 Million on GameStop

Individual investors weren’t the only ones to make a lot of money on GameStop’s rally

Richard Mashaal and Brian Gonick started buying GameStop Corp. shares in September.

They aren’t Reddit day traders or Discord users. They are hedge-fund managers in New York. And when the stock surged from less than $10 a share to above $400 and the dust had settled, they were sitting on a profit of nearly $700 million, one of the great fortunes of the January market mania.

The GameStop surge is often cast as a triumph of amateurs over professionals. Which it was, to a degree. But it also was a trade that pitted professionals against other professionals—and few have made more money than Senvest Management LLC, Messrs. Mashaal’s and Gonick’s firm.

 

https://www.wsj.com/articles/this-hedge-fund-made-700-million-on-gamestop-11612390687

 

Da li je slucajnost i sreca?

 

 

Link to comment
On 11.2.2021. at 20:28, Ayatollah said:

 

Ja bih se možda malo igrao sa ovim, ali ovo ne može da se radi bez online platforme na kojoj možeš brzo reagovati i sam davati naloge, sa zvanjem brokera telefonom je potpuni mindfuck. Još uvek radim na tome da osposobim online iz Srbije, pa se javim ako uspem.

Ja se već par godina nakanjujem da probam nešto negde nekako, značilo bi par informacija.

Ako se ne varam, ti si pominjao da koristiš Kombank Trader. Gugl kaže da kod nas postoje i Ilirika, Jorgić, Intercity, Kapital.rs, TradeWin24 itd. A dostupni su za Srbadiju i Trading 212, Swissquote, Saxo, InteractiveBrokers.

 

Neki nude kupovinu i prodaju 'pravih' akcija, neki nude samo CFD-ove (kapital.rs?). Neki nude i forex, bonds, crypto...

 

Ako te ne mrzi, napiši šta si od ovih (ili drugih) brokerskih kuća/platformi razmatrao i, najbitnije, na koje prepreke si naišao kao serbian citizen voljan da radi by the book, plati porez itd. Tj, zašto nisi uspeo da 'osposobiš' online iz Srbije.

 

Par reddit linkova na tu temu:

 

 

Ima i tema na BeoBuildu, sad ću da je prelistam.

 

Može i PM ako ti je lakše.

 

Btw, ima gomila raznih 'trading' i 'passive income' opcija sad:

- berza, forex, bonds

- cryptocurrencies

- p2p lending/investing (Mintos, Bulkestate, EstateGuru i horda sličnih platformi); 

- domaći invest fondovi (rf cash/world, kombank fondovi etc.)

 

Par blogova (naravno, upitne pouzdanosti):

 

https://alternativeinvestments.money/

 

https://kristapsmors.com

 

Možda bi imalo smisla pokrenuti posebnu temu za praktične savete i iskustva kako investirati iz Srbije, za nas koji nemamo iskustva, a hteli bismo da probamo. Ima informacija online dosta, ali iskustvo iz prve ruke sa ovim što @Ayatollah kaže (online iz Srbije, legalno, bez pomoći tetke iz Kanade) bi dosta značilo.

 

Ako ima interesovanja i moderaciji ne smeta, može i ovaj post da posluži za split.

 

 

 

 

 

 

Link to comment

@jezovuk

 

Pišem javno, da bi i drugi imali koristi od mog iskustva. Evo ukratko:

 

Prvo, generalni savet - ne počinjati uopšte ako neko nije spreman da ubaci barem 10k evra u ovu priču. Sve ispod toga je nesrazmerna investicija vremena i energije za minimalan dobitak, osim ako se baš nema mnogo sreće i ubode nešto što naglo poraste, a i to možda može jednom, a ne po pravilu. Ako neko ima manje para, a hoće da investira, onda je bolje da nađe neki domaći investicioni ili penzioni fond, i samo ga čekira povremeno.

 

Drugo, nikome ne bih preporučio da se igra sa raznoraznim CFD-ovima i sličnim derivatima. Ako je nekom baš do totalnog kockanja, onda mu je bolje da ide u kladionicu.  Ja se držim isključivo akcija i to, za sada, samo sa S&P 500. Jeste i tu tržište potpuno nepredvidivo i često vrlo iracionalno, ali opet postoji neka realna osnova na kojoj je bazirana cela priča, i na neki duži rok se mogu predvideti tendencije - ako neko dobro posluje i ima stalno rezultate iznad očekivanja, to će se pre ili kasnije reflektovati i na akcije, isto i ako loše posluje. Državne obveznice su još bezbednije, ali je mogućnost zarade neuporedivo manja nego na akcijama, i mislim da akcije imaju bolji odnos prihvatljivog rizika i potencijalne zarade.

 

Što se tehnike tiče, ja trenutno idem preko jednog domaćeg brokera (nije banka), a pokušavam da otvorim online account preko Interactive Brokersa. Inicijalno sam hteo SaxoBank, ali oni traže minimalni depozit od 10 hiljada evra ili dolara, a ja svakako nemam nameru da uplaćujem te pare nikome dok ne vidim kako celi sistem radi (i da li radi) sa nekom test uplatom. Ja sam, u osnovi, zadovoljan uslugom koju dobijam od domaćeg brokera, ali ona ima dve velike mane koje nisu vezane za samog brokera, već za regulatorno podneblje u Srbiji, i bile bi iste kod bilo kog drugog brokera u Srbiji: (i) usluga im je prilično skupa, jer je fee od 1% vrednosti transakcije izuzetno veliki, a to je omogućeno time što su NBS i KHoV napravili takav regulatorni ambijent koji onemogućava/maksimalno otežava direktan kontakt sa stranim brokerima, što je stvorilo oligopol domaćih brokera; i (ii) mnogo bitnije, proces trgovanja je ekstremno spor, jer ja moram prvo da zovem brokera i kažem mu šta hoću da radim, pa me on onda pozove preko linije na kojoj se razgovori snimaju da mu dam zvanični nalog, pa me onda pozove da mi kaže da je dao nalog, pa onda čekam da me pozove i obavesti me da je nalog prošao, da bih tek sutra dobio potvrdu transakcije - cela ova priča na dan kada se daje nalog traži jedno sat vremena barem i to kada imam sreće da nađem slobodnog brokera čim pozovem, i da on ima vremena da se odmah pozabavi mojim nalogom. Drugim rečima, hoću platformu u kojoj mogu sam da dajem naloge u realnom vremenu sa računara/telefona, a ne da potrošim celo popodne i obavim četiri telefonska poziva za davanje naloga. 

 

Najveći problem na koji sam do sada naišao u otvaranju online accounta su, potpuno očekivano, domaće banke. Ja sam od banke kod koje inače imam namenski novčani račun za trgovinu HoV, i sa kog sam pokušao da izvršim test uplatu ka IB, prvo čekao odgovor na nalog za deviznu uplatu skoro 10 dana i sa njima se prepisivao i slao im raznu dokumentaciju, da bih na kraju dobio odgovor da "kupovinu akcija putem devizne doznake možete vršiti sa Vašeg deviznog računa a ne sa namenskog za kupovinu akcija (!?)". E, sada imam nameru da uradim baš ovo što mi kažu, pa ću da vidim kakav ću odgovor da dobijem - ako ni to ne uspe, probaću iz neke od drugih banaka u kojima imam račun, proći će verovatno negde u nekom trenutku, treba samo biti uporan.

 

Što se poreza tiče, tu stvari idu možda i najbolje, a najviše sam od toga zazirao u prošlosti - ePorezi rade sasvim dobro, a mehanizam podnošenja poreskih prijava se može relativno lako savladati. E sada, treba tu imati u vidu da sam ja sa ovim delom imao iskustva i ranije, pa možda nisam baš najbolji primer za intuitivnost sistema + su mi prijave po pravilu vrlo jednostavne. U osnovi, prijavljuju se samo dve vrste poreza - na dohodak fizičkih lica, kad se dobijaju uplate dividende (ne plaćaju se doprinosi i ne ulazi u obračun godišnjeg poreza na dohodak - tu treba voditi računa i o dvostrukom oporezivanju, jer se u SAD naplaćuje porez od 30% na dividendu, i on bi trebao da bude poreski kredit u Srbiji, ali je u praksi nemoguće pribaviti potvrdu da je plaćen porez u SAD), i na kapitalni dobitak, kad se prodaju akcije (mora da se prijavi čak i kada se ostvari gubitak, sa tim da se taj gubitak smatra poreskim kreditom i odbija se od nekog budućeg poreza na kapitalni dobitak). E sada, kako ovo sve radi ako se ide preko online brokera, a da se pri tome ne završi u poreskoj evaziji, pojma nemam, jer se sistem prijave poreza bazira na potvrdama koje se dobijaju od domaćih brokera - kako bi Poreska uprava reagovala na potvrde o trgovanju online brokera je veliko pitanje.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Hvala na odgovoru.

 

Ovaj prvi deo o rizičnosti/isplativosti i izboru instrumenta/akcije mi je potpuno jasan i to sam već sve znao i slično razmišljam (neisplativo na sitno, većina u (etf koji prati) index, diversifikacija itd.). No, to su opet individualne odluke (prihvatljiv nivo rizika zavisi od osobe, jelte).

 

Drugi, praktični, deo je ono što me zanima. Oko poreske mi je u principu isto sve jasno i poznato (ePorezi, ugovori o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, prijava razlike izlazne i ulazne vrednosti - kapitalni dobitak/gubitak). Ne vidim što bi poreskoj smetalo da im se kao dokaz priloži invoice/izvod za uplatu/isplatu od online brokera/platforme. Mada, ne bi me čudilo i o tome se treba raspitati. Konkretno iskustvo imam samo sa domaćim fondovima, tu nije bilo problema sa poreskom. Osim što se u doba korone to šalje na mail :-)

Tj, može na mail, ne može lično, a meni bilo lakše na mail nego na ePorezi, jer sam dobio popunjen obrazac (ppdg-3r) od banke.

 

Banke su mi najveća nepoznanica. Tj., ne razumem da li je (ne)legalno uplatiti novac sa svog deviznog i/ili HoV računa u Srbiji na stranu platformu po osnovu invoice-a koji ta platforma izda. Ili samo banke (službenici) nemaju iskustva i izbegavaju 'da se petljaju'. Pitaću baš u banci.

Dalje,u kontaktu sa par p2p lending platformi, pomenutih ranije, saznao sam da oni primaju/prihvataju uplate iz Srbije preko servisa tipa Paysera, TransferWise, Revolut, ali uglavnom ne direktno bank transferom (jer nismo EEA/SEPA, mada mi je npr. Bulkestate support odgovorio da može i iz srpske banke, no sam skeptičan dok ne probam). A to onda otvara novi krug pitanja kako se onda prijavljuje porez ako tok ide banka/kartica -> transferwise -> platforma -> twise -> banka. Plus se svi u lancu ugrade, naravno. Imanje računa u EU/EEA/SEPA zemlji bi značajno olakšalo proces, ali to je 1) nelegalno samo po sebi bez eksplicitnog osnova/odobrenja (ako dobro kontam propise), 2) nepraktično zbog putovanja, osim ako neka banka nudi da se sve odradi online, i 3) pretvara poresku prijavu u akrobatski pakao i onda je jednostavno lakše to ne prijaviti i vaditi se na tetku iz Kanade.

 

Provizije brokera, banaka i money transfer platformi se uglavnom daju lako saznati, tako da me to ne brine puno. Ali taj momenat da su sve zatvorili regulativom ili makar nepisanom bankarskom praksom me ubija u pojam, zato i pitam postoji li legalna a udobna putanja koja radi.

Edited by jezovuk
Pismenost i pojašnjenja
Link to comment

Nemam iskustva s tom konkretno firmom, niti iskustvo kao retail klijent ali znam kako IB radi sa B2B strane.

Glavni razlog za klijente da ne idu direktno kod IB vec kod, prakticno, preprodavca usluga je jednostavnija i brza papirologija i cesto manji troskovi. IB ne zeli da se bakce s buranijom i ima ozbiljne zahteve sto se tice ulozenog kapitala, KYC, AML i svega sto uz to ide.

Kada otvoris racun kod takve firme, tvoja trgovina ide preko racuna posrednika, tj. iz perspektive IB ti nisi klijent, barem za cifre o kojima se ovde prica. To smo po sebi ne mora da bude lose, ali je bitno da razumes gde lezi odgovornost i obaveze prema tebi u slucaju bilo kakvog nesporazuma, rizika, itd.

 

Generalno gledano, nadovezao bih se na ovo sto ti je Ayatollah napisao. Ako zelis da investiras, i.e. ulozis novac u nesto sto ima realnu podlogu s ciljem da zaradis na rastu te vrednosti, zaobidji sve sto ukljucuje sledece termine: cfd, forex, leverage, margin, crypto, copy trading, expert adviser.

 

Dalje, budi sumnjicav prema svemu sto ima samo email i telefon, registrovano je u belizu, sejselima, panami, vanuatuu i slicnim egzoticnim destinacijama. Firme se otvaraju u tim jurisdikcijama ne zbog lepog vremena i plaze vec labavije regulative i poreskih olaksica. Labavija regulativa uglavnom znaci slabiju zastitu investitora. Ponovo, to samo po sebi ne znaci da je svaka firma registrovana u takvoj jurisdikciji mutna, ali je rizik veci.

 

I poslednje, bitno je da budes nacisto sa sobom sta zapravo radis. Investiranje kao sporedna aktivnost je dugorocni proces sa relativno malom zaradom i ne mnogo aktivnosti oko pozicija. Daytrading, jurenje za vestima i igranje s pozicijama, pogotovo kad je znacajan leverage ukljucen, je cista kocka. Moze da se zaradi, teoretski, ali teoretski moze da se zaradi i na lutriji.

Poslednji izvestaj o retail forex trgovini na nivou EU koji sam video kaze da mali klijenti izgube preko 85% ulozenog novca sa prosecnim zivotom racuna od 6 nedelja.

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...