Jump to content
IGNORED

GameStop short squeeze - pogibija hedžera


iDemo

Recommended Posts

On 9.2.2021. at 0:33, duma said:

Tebi je ovo tržište:

Još ako imaš uticaj na upravljanje u toj kompaniji, onda je baš tržište.

 

Trebali su da puste da se sve samo očisti 2008? Baš bi se očistilo, ni dugmići ne bi ostali.

U Veliku depresiju se upalo baš zato što se sve prepustilo tržištu. Čekali su da se tržišno sve reguliše, ali baš i nije išlo. Tek se s ozbiljnom intervencijom države izašlo iz krize. Da su u SAD još koju godinu čekali da tržište reši probleme desio bi im se što i u Nemačkoj.

Teorije su divna stvar, samo problem je kad teorije odstupaju od realnosti. Pođe se od netačnih pretpostavki, na osnovu toga napraviš model i dokažeš šta god hoćeš. Može divna teorija da se napravi oko toga da se Sunce koreće oko Zemlje. Slušao sam i toeriju po kojoj je Zemlja ravna. Kreativno tumačiš geografiju i geometriju, ubaciš par teorija zavere i sve štima.

Pođeš od toga da je aksiom da tržište reguliše sve, a mešanje države pravi probleme. Još ako kreativno tumačiš ono što se dešava, sve može da se dokaže.  Ovo tvoje za Veliku depresiju je ekstremni primer kreativnog tumačenja činjenica.

 

Bez prodaje(short) nema trzista. Nemoguce je da nesto stalno raste. Sto se tice predatorskih napada vec sam to pomenuo kao problem ali to je problem regulatora a ne prodaje kao takve.

 

Sto se tice Velike depresije, ona je zapocela upravo jer se pupmapla berza tj. da nema prodaje(short) vec samo kupuj i onda je nastao balon. Nakon toga su napravljene neke greske od strane drzave poput dodatnih ogranicenja na trgovinu i posebno restriktivna politika FEDa. U Nemackoj se to desilo na vecem nivou zbog zaduzenosti Vajmara i restriktivne politike Vajmarske centralne banke pa je deflacija divljala. Opet da nije bilo prevelikog opustanja od strane, pre svega, FEDa tokom dvadesetih ne bi bilo takvog balona. Dakle nije bas trziste samo uticalo na sve, ima tu puno politike koja utice na ekonomiju.

Inace je depresija prestala kada se sistem delimicno resetovao 1933 kada se banakarski sektor raspao u SAD. Plus SAD su imali jos jednu recesiju 1937 i pored intervencije drzave tj. "Novog dogovora" od starne Ruzvelta.

SAD su izasle iz depresije sa Drugim svetskim ratom 1941.

Edited by pasha
Link to comment
1 hour ago, mustang said:

Ako neko zeli da prati moju sestru i trejduje nek mi dm. Penny stocks... Ne smem da kazem koliko mi je donela u zadnjih dve nedelje....

 

penny stocks koji brzo donose mnogo para su obicno deo neke pump&dump seme.

dobro je ako se proda dok je jos uvek pump, inace ode sve.

 

koristi dok traje, ali nemoj ulagati vise para u njih nego sto mozes da podneses da izgubis.

Link to comment

inace za ovaj gamestop, ne mogu reci da mi nije bilo drago sto je melvin capital najebao

ali za to su platili i mnogi mali investitori koji su iz neznanja kupovali akcije kada je squeeze vec poceo, i sada ostali sa njima u ruci kada vrede osetno manje

 

ono sto cekam je da krene zloupotreba i manipulacija ovakvih neformalnih grupa, gde ce neko generisati hajp i skidati glavni deo kajmaka, srecni pojedinci ce takodje dobro proci, ali vecina ce najebati. obrni okreni, sirotinja raja uvek najebe :(

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Zverilla said:

ono sto cekam je da krene zloupotreba i manipulacija ovakvih neformalnih grupa, gde ce neko generisati hajp i skidati glavni deo kajmaka, srecni pojedinci ce takodje dobro proci, ali vecina ce najebati. obrni okreni, sirotinja raja uvek najebe :(

To se provlači od početka hajpa, a kačio sam već onaj neki drugi hedge što je zaradio 700m na GameStopu, prepoznali su na vreme šta se dešava i eto ga bingo...

 

Pardon, kačio je iDemo, a ja sam slao bratu finansijskom direktoru sa kojim bistrim situaciju od početka :happy:

Edited by Skyhighatrist
  • +1 1
Link to comment

prastajte :)

 

nisam stigao da procitam ceo thread. inspirisalo me par postova sa redita gde ljudi kace svoje gubitke.

i onda vidim da je neko pukao 40.000... prezivece to jer je iz bogate zemlje ali tako nesto mora da boli!

Link to comment
3 hours ago, mustang said:

Ako neko zeli da prati moju sestru i trejduje nek mi dm. Penny stocks... Ne smem da kazem koliko mi je donela u zadnjih dve nedelje....

 

Ja bih se možda malo igrao sa ovim, ali ovo ne može da se radi bez online platforme na kojoj možeš brzo reagovati i sam davati naloge, sa zvanjem brokera telefonom je potpuni mindfuck. Još uvek radim na tome da osposobim online iz Srbije, pa se javim ako uspem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...