Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

Jak start teme. 

 

NIje bitno jesam li ubica životinje u striktnom smislu - nisam osim ako sam idem u lov ili svinjokolj - nego je poenta u tome da se zbog mog odabira da jedem meso neke životinje uzgajaju i potom ubijaju. Vrednosna dimenzija ove očiglednosti je drugo pitanje. 

 

Ako ima voljnih za ovakvu diskusiju, postavio bih dva pitanja u vezi sa veganskim principima. 

 

Scenario 1. Ugrožena životinjska vrsta tasmanijski đavo je pod posebnim budnim okom stručnjaka, a određeni broj njih je mažen i pažen u kampu. Oni se hrane životinjama, takvi su, verovatno im daju piletinu ili šta god. Etičko pitanje ovde je - da li je iz pozicije vegana u redu uzgajati živinu, ubijati je ljudskom rukom, kako bi se njom hranila druga životinjska vrsta?

 

Scenario 2. U roku od 10 godina svi postajemo osvešćeni i cela planeta prelazi u vegane. Šta se od tog trenutka dešava sa životinjskim vrstama koje su domesticated? One su zavisne od ljudi, baš zato što je njihova evolucija uslovljena ulogom u ljudskom lancu ishrane. Kako one preživljavaju, kakvi su im reprodukcioni ciklusi? Puštamo ih da pomru, brinemo o njima, kontrolišemo reprodukciju na način da se značajno umanji populacija jer više nema potrebe za milionima krava za ručak i večeru svakog dana?

Link to comment
7 minutes ago, pacey defender said:

Jak start teme. 

 

NIje bitno jesam li ubica životinje u striktnom smislu - nisam osim ako sam idem u lov ili svinjokolj - nego je poenta u tome da se zbog mog odabira da jedem meso neke životinje uzgajaju i potom ubijaju. Vrednosna dimenzija ove očiglednosti je drugo pitanje. 

 

Ako ima voljnih za ovakvu diskusiju, postavio bih dva pitanja u vezi sa veganskim principima. 

 

Scenario 1. Ugrožena životinjska vrsta tasmanijski đavo je pod posebnim budnim okom stručnjaka, a određeni broj njih je mažen i pažen u kampu. Oni se hrane životinjama, takvi su, verovatno im daju piletinu ili šta god. Etičko pitanje ovde je - da li je iz pozicije vegana u redu uzgajati živinu, ubijati je ljudskom rukom, kako bi se njom hranila druga životinjska vrsta?

 

Scenario 2. U roku od 10 godina svi postajemo osvešćeni i cela planeta prelazi u vegane. Šta se od tog trenutka dešava sa životinjskim vrstama koje su domesticated? One su zavisne od ljudi, baš zato što je njihova evolucija uslovljena ulogom u ljudskom lancu ishrane. Kako one preživljavaju, kakvi su im reprodukcioni ciklusi? Puštamo ih da pomru, brinemo o njima, kontrolišemo reprodukciju na način da se značajno umanji populacija jer više nema potrebe za milionima krava za ručak i večeru svakog dana?

 

Jest, ova tema ima neverovatan potencijal da izraste u krvoprolice, medjusobni pokolj, i zavrsi se napustanjem foruma i banovima. Meni licno je pun kurac mesozderske utlra vecine koja pokusava da razmislja o pitanju, oseca se ugrozeno od strane sacice vegana, brine se za sudbinu krava i prasica ako vegani osvoje svet i drhti od straha pred navalom sargarepoljubaca. Drage forumske karnivore, imate google, stotine hiljada stranica koje odgovaraju na pitanja od vrlo opstih do vrlo specificnih, od filozofije i etike, do recepta za veggie sushi. Ako vas smaraju vegani koje sretnete tri put godisnje ili vidite samo na forumu, mozete li uopste da zamislite koliko karnivore na dnevnom smaraju vegetarijance & co? U mojih 30+ meat-free godina, ne znam da li je proslo nedelju dana da neki mesojed nije izlio svoju agresiju izazvanu gledanjem iskljucivo u moj tanjir.

 

Postoji klub koji je Krosek linkovao, otvoren da bi se o meat-free hrani pricalo bez strasti i bez potrebe da se mesozderi ubedjuju kako vegani nemaju 20 kila ili potrebe da se odgovara na pitanja - a sta jede pas onog vegana sto sam ga video (btw, u mom okruzenju imam dva psa-vegana, oba izgledaju fantasticno, jedan je snaucer spasen iz azila kao stene, sad ima 14 i po godina, a gledajuci ga covek bi rekao da nema vise od 3 - znaci, hodajuca reklama za takvu ishranu).

  • +1 3
Link to comment

E najviše volim kad mi neko na forumu napiše "imaš gugl". Kapiram tvoj rant onako načelno, ali stvarno ne kapiram kako si baš moj post uzeo da takođe načelno iznešeš poentu.

Link to comment
19 minutes ago, čekmeže said:

Na mom malom uzorku čovek koji ubija u klanici na traci je Ciganin, čitaj niko neće to da radi, toliko ima zadovoljstva u tom poslu.

 

Pre nekih desetak godina sam upoznao lika koji radi u klanici u Austriji..ubija krupnu stoku, pistoljem sa klipom.

Kaze da ni ne izbroji koliko komada tokom dana "resi".

 

Tad je bio u kasnim 20-im. Kada sam ga pitao ima li malu frku ili grizu savesti zbog toga sto radi, nasmejao se i rekao "Zasto me svi pitaju isto..posao kao posao." 

 

Hladnoca kojom je to izgovorio mi je objasnila da to definitivno nije posao koji moze veliki broj ljudi da radi.

Jebeni egzekutor.

Link to comment

Pozivanje na izuzetnost vegana izaziva takve reakcije.RL primer.Na poslu koji radim,nacelno nije dozvoljeno unosenje sopstvene hrane.Imamo vegeterijansku ponudu,za Muslimane niko ne stavlja svinjsku kobasicu uz sir ili pileca prsa npr,i generalno uvek se narucuje na bazi piletine,govedine.Ako za rucak ne dolazi nesto bez svinjetine ili je neko vegeterijanac a da nismo znali,svako ce da ode u kuhinju i spremi kolegi sta treba.A onda dodje studentkinja veganka and calm as a coma udje u trpezariju sa kutijom za hranu u kojoj je neka veganska pljeskavica ili slicno sranje.Iako je ZABRANjENO.Ali ona je veganka i smatra da je to ok,jer je posebna .

Link to comment

 

Just now, pacey defender said:

E najviše volim kad mi neko na forumu napiše "imaš gugl". Kapiram tvoj rant onako načelno, ali stvarno ne kapiram kako si baš moj post uzeo da takođe načelno iznešeš poentu.

 

Slucajno je bas tvoj post bio, niti sam gledao ciji je, niti se moj odgovor odnosi direktno i samo na tvoj post. Oprosti, nije zaista nista licno.

 

Jednostavno, pitanja koja postavljas su vec prezvakana milion puta. Ali bukvalno. Moje iskustvo je da je rasprava izmedju karnivora i herbivora po pravilu jako asimetricna. Nama je ta ishrana i izbor vazna stvar u zivotu, napravili smo neki napor da promenimo ishranu, da se izborimo sa drustvom za nase pravo na izbor, i dalje bilo koji oblik vegetarijanstva u mnogim sredinama znaci dodatne napore, komplikovaniju organizaciju,.... Veganska ishrana zahteva da se aktivno bavis onim sto jedes. Gotovo svi vegani koje znam se aktivno zanimaju za temu ishrane na razlicitim nivoima, od etike do biologije, sto znaci da su pitanja poput ovih koja si postavio mnogo puta culi, o njima diskutovali i sve to mozes da nadjes na internetu - zato sam napisao "google it". S druge strane, vecina karnivora u diskusije ulazi da u zivotu nije ni procitala knjigu o temi niti potrazila na netu odgovor na pitanje koje je zanima, vecina zapravo nikada nije aktivno dovela u pitanje ono sto jede.

  • +1 1
Link to comment
Just now, chandra said:

 

 

Slucajno je bas tvoj post bio, niti sam gledao ciji je, niti se moj odgovor odnosi direktno i samo na tvoj post. Oprosti, nije zaista nista licno.

 

Jednostavno, pitanja koja postavljas su vec prezvakana milion puta. Ali bukvalno. Moje iskustvo je da je rasprava izmedju karnivora i herbivora po pravilu jako asimetricna. Nama je ta ishrana i izbor vazna stvar u zivotu, napravili smo neki napor da promenimo ishranu, da se izborimo sa drustvom za nase pravo na izbor, i dalje bilo koji oblik vegetarijanstva u mnogim sredinama znaci dodatne napore, komplikovaniju organizaciju,.... Veganska ishrana zahteva da se aktivno bavis onim sto jedes. Gotovo svi vegani koje znam se aktivno zanimaju za temu ishrane na razlicitim nivoima, od etike do biologije, sto znaci da su pitanja poput ovih koja si postavio mnogo puta culi, o njima diskutovali i sve to mozes da nadjes na internetu - zato sam napisao "google it". S druge strane, vecina karnivora u diskusije ulazi da u zivotu nije ni procitala knjigu o temi niti potrazila na netu odgovor na pitanje koje je zanima, vecina zapravo nikada nije aktivno dovela u pitanje ono sto jede.

Sto je vrlo pogresno,ali neka te to ne sprecava da generalizujes.Ishrana organskim mesom,iznutricama i zdravim mastima,pod tim ne mislim na suncokretovo i od uljane repice ulje je pod sto puta vecom lupom od vegansko/vegeterijanske ishrane  i ima mnogo vise naucnih dokaza o ispravnosti od vegana snaucera koji izgleda kao da ima 3 god.iako ima 14.

Link to comment
3 minutes ago, askeladden said:

Pozivanje na izuzetnost vegana izaziva takve reakcije.RL primer.Na poslu koji radim,nacelno nije dozvoljeno unosenje sopstvene hrane.Imamo vegeterijansku ponudu,za Muslimane niko ne stavlja svinjsku kobasicu uz sir ili pileca prsa npr,i generalno uvek se narucuje na bazi piletine,govedine.Ako za rucak ne dolazi nesto bez svinjetine ili je neko vegeterijanac a da nismo znali,svako ce da ode u kuhinju i spremi kolegi sta treba.A onda dodje studentkinja veganka and calm as a coma udje u trpezariju sa kutijom za hranu u kojoj je neka veganska pljeskavica ili slicno sranje.Iako je ZABRANjENO.Ali ona je veganka i smatra da je to ok,jer je posebna .

 

Pa vegani nisu svi isti, kao sto ni karnivore nisu sve iste, zar ne? Za muslimane spremate/narucujete poseban obrok. Da li ste ikada pitali devojku da li je ono sto nudite kao vegetarijanski obrok ok za nju? O tome koliko ima smisla da se porede njeni motivi za veganstvo i motivi muslimana za nejedenja svinjetine, bolje da ne pricamo. Jebote, cega sam se ja sve nagledao u zivotu i sta mi je sve poturano kao vegansko/vegetarijansko. Ono - dam ti supu iz koje sam izvadio meso. Spremim ti pastu, u njoj samo malo slaninice da zamirise. Napravim ti vegetarijanski sendvic, a unutra sunka (pa to nije "meso"), napravim ti rizoto s mesnim bujonom, spremim povrce na masti, ... 

 

Mesozderska perspektiva je " spremi kolegi sta treba". To se obicno svodi na kuvano povrce i iseckan paradajz. Veganska ishrana moze da bude izuzetno ukusna, gurmanska, a uvek mora da bude nutricionisticki izbalansirana. Ponudite jos porciju na kojoj pise sta je unutra, kako je spremljeno (recimo da nisu korisceni sudovi u kojima se sprema meso), i napravite je tako da bude po danima raznovrsna i nutricionisticki ispravna i onda ces videti da ce se taj utisak o njenoj izuzetnosti istopiti i da vise nece krsiti zabrane.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, levi said:

uzimanje tuđeg života zbog sopstvenog zadovoljstva

Hrana nije zadovoljstvo nego potreba, bilo to klanje (divlje) svinje, kopanje tartufa ili vršenje pšenice. Pa čak i drugog čoveka, u slučaju da si zaglavljen u avionskoj nesreći na vrhu Anda npr.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, levi said:

pa i kasapin ubija zbog zadovoljstva, samo što je lakše da se nađu opravdanja za svoje zadovoljstvo da se uživa u hrani, nego zadovoljstvo nekog psihopate da ode u lov i ubije jelena. ali svodi se na isto, uzimanje tuđeg života zbog sopstvenog zadovoljstva

 

Da li lav koji ubije antilopu to radi iz zadovoljstva?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...