Jump to content
IGNORED

Game development history


Svarog

Recommended Posts

On 8.1.2021. at 23:09, Svarog said:

vezano za Segu, oni su imali šansu sa Saturnom (mislim da to u Srbiju recimo nikad nije ni stiglo) ali ih je Sony tu zeznuo sa prvim PlayStation-om.

ima recimo ovde ok pregled: https://www.theguardian.com/technology/2015/may/14/sega-saturn-how-one-decision-destroyed-playstations-greatest-rival

to je bio treći u redu promašaj za njih, pre toga Mega-CD i 32X sa baš bili katastrofa u smislu prodaje.

onda su probali da se izvuku sa Dreamcast-om, koji je bio dobar hardver, ali je bilo prekasno.

zanimljivo da je Microsoft razmatrao kupovinu čitave firme kako bi dobio resurse i know-how u "borbi protiv" PlayStation-a. navodno, lično Gates je presudio da je ipak bolje da razviju in-house nego da se oslone na posrćući brend - i tako je nastao XBox.

 

 

Bilo je, ne mnogo, ali bilo je. Na primer, odmah u prolazu ispod Jugoslovenske, u nekom periodu izmedju kraja devedeset pete i srediine devedeset osme, bila je jedna radnja specijalizovana samo za Saturn; sve su imali, i igre iz svih regiona, i RAM kertridze, Action Replay... Mislim da sam tamo i u Beosoftu (N64) bukvalno ostavljao (skoro) sve sto sam zaradjivao. 

 

 

 

 

On 8.1.2021. at 23:13, Moća said:

Bilo je Saturna u Srbiji ali jako malo. Inace Soni je prvo ponudio Segi da zajedno saradjuju na novoj konzoli ali ih je Sega odbila a onda je drugi covek Sega Usa presao u Sony i ostalo je istorija. Ima dobar dokumentarac Console wars na temu fajta izmedju Nintenda i Sege u Usa.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

Tačno, ali vredi pomenuti i da je sam PlayStation počeo "život" kao CD-ROM dodatak za Super Nintendo, a onda je na dan kada je trebala biti zvanična objava i prezentacija (mislim da je u pitanju bio CES), Nintendo objavio da ulazi u partnerstvo sa Philipsom (oko iste stvari), i tu se Sony zainatio, i odlučio da ih "nauči pameti".

 

E, da, nije toliko bitno, ali kreator zvučnog čipa za gore pomenuti Super Nintendo je kasnije kreirao i PlayStation.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

Da okačim nešto, u pitanju je konzola koja se zvala PC-Engine. i u jednom periodu (recimo od '87 do '91 u Japanu), toliko se dobro prodavala da je čak i čuveni Nintendo NES bio iza nje. Iako je u pitanju mašina sa osmobitnim procesorom (koji je doduše bio super-brz), imala je fantastičan grafički procesor koji je po mnogo čemu bio jači od onih u mašinama koje će doći posle nje (Mega Drive, SNES).

 

Inače je konzola sa mnogo inovativnih perfierija, od HU kartica, progresivnog proširenja RAM-a, pa do CD-ROM dodatka - štaviše, ovo je prva konzola na kojoj je CD-ROM dodatak zaživeo, i to godinama pre drugih, a zaživeo je i prodao se u toj meri da je na kraju više bilo CD igrica nego na kertridzima i karticama.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

intervju sa autorima "Faster Than Light" i "Into The Breach".

dve fenomenalne igre.

objašnjavaju kako su manje-više slučajno došli do pobedničkih koncepta "menadžment posade u svemiru" i "strategija u kojoj nije cilj da pobiješ sve neprijatelje".

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Da dodam i ja jedan FIFA intro, u pitanju verzija za 3DO iz 1994-te, 3DO je bio mnogo jača mašina od SEGA CD-a (koji je na početku gornjeg videa), tako da je i kvalitet mnogo bolji, a gameplay da i ne pominjemo (na SEGA CD-u je još sve išlo u 2D).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
  • 10 months later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...