Jump to content
IGNORED

Game development history


Svarog

Recommended Posts

fali nam topik gde bi pričali o istorijatu igara, sa fokusom na to kako su igre razvijane i šta je koja donosila novo u žanr ili možda i šire.

ovde uglavnom sve trpamo u onaj glavni topik "Igre", a nadam se da ima nas koji bi mogli ovde da damo materijala, a svakako da ne pravimo "šum" na tom glavnom gde bi fokus trebalo da budu aktuelnosti. ovo ne bi trebalo da bude o razvoju igara, nekakav esnafski/programerski topik, već više kulturološki i fenomenološki.

 

elem, za upis.

 

 

ovo nije tek neki YT klip gde autor nabaca rezultate svojih web pretraga plus da svoje lične impresije, ovo bi da je bilo nešto više para za produkciju bio full-blown dokumentarac.

apsolutna poslastica su ekskluzivni intervjui članova tima koji je razvijao igru.

da ne pravim spojlere, hajlajt je negde pred kraj filma kada otkrivaju da punih 10-15 godina nisu bili svesni kultnog statusa koji je igra imala, bukvalno nisu znali. jedan od njih čak priča o tome kako se posle X godina vraća u gamedev industriju i šok ljudi kada ga predstavljaju u novoj firmi (jer će raditi sa legendom) i njeegov šok jer oni uopšte znaju za igru a kamoli za njega :D :( 

 

 

 

još jedan naslov iz gotovo identičnog trenutka u vremenu.

ovde nema nekih eksluziva, jeste filmić rezultat nabacnih rezultata pretraga ali je čitav kanal zaista dobar i uvek ima kvalitetno obrađene teme.

meni je ovde nekako najzanimljiviji moment to što su Azijati ti koji su razvijali igru, i čitav osvrt na njihov pristup poslu i razvoju igara. plus deo sa adaptacijom igre za USA tržište.

 

https://www.goodreads.com/book/show/222146.Masters_of_Doom

222146._SY475_.jpg

još jedan klasik za kraj. mada je ovog puta knjiga u pitanju. i to fantastična.

govori najviše o odnosu "Two Johns", kako su se John Carmack i John Romero spojili a onda i raskantali.

gomila pikanterija se može naći. "id Software" je u trenutku od objavljivanja Dooma, pa kasnije do Quake serijala, pravi rock'n'roll, ili bar nešto najbliže tome što će software development ikad prići (dovođenje kurvi u ofis, kupovanje i jurcanje preskupim sportskim autima, opijanja, razvaljivanje opreme... i džinovski štand u obliku vagine na promociji Quake-a na Microsoftovoj konferenciji).

kraj za njih je ispao čudan. Carmack je nešto petljao i sa NASA-om, bio do skoro CTO u Oculus VR. Romero je pokušao da ostane u gaming industriji ali je to mahom fijasko za fijaskom, koliko kontam uglavnom sad radi kao "celebrity" (konferencije, kolumne, streaming...)

 

 

Edited by Svarog
  • +1 2
Link to comment
  • Svarog changed the title to Game development history

vezano za Segu, oni su imali šansu sa Saturnom (mislim da to u Srbiju recimo nikad nije ni stiglo) ali ih je Sony tu zeznuo sa prvim PlayStation-om.

ima recimo ovde ok pregled: https://www.theguardian.com/technology/2015/may/14/sega-saturn-how-one-decision-destroyed-playstations-greatest-rival

to je bio treći u redu promašaj za njih, pre toga Mega-CD i 32X sa baš bili katastrofa u smislu prodaje.

onda su probali da se izvuku sa Dreamcast-om, koji je bio dobar hardver, ali je bilo prekasno.

zanimljivo da je Microsoft razmatrao kupovinu čitave firme kako bi dobio resurse i know-how u "borbi protiv" PlayStation-a. navodno, lično Gates je presudio da je ipak bolje da razviju in-house nego da se oslone na posrćući brend - i tako je nastao XBox.

Edited by Svarog
Link to comment

Bilo je Saturna u Srbiji ali jako malo. Inace Soni je prvo ponudio Segi da zajedno saradjuju na novoj konzoli ali ih je Sega odbila a onda je drugi covek Sega Usa presao u Sony i ostalo je istorija. Ima dobar dokumentarac Console wars na temu fajta izmedju Nintenda i Sege u Usa.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment

Dxcover.jpg

 

Osim što je najbolja igra ikad napravljena, važna je po tom što je verovatno prva pucačina gde je postojala moralna dilema da li baš moraš da ubiješ sve što se miče.

  • +1 1
Link to comment
On 9.1.2021. at 2:06, Anonymous said:

Dxcover.jpg

 

Osim što je najbolja igra ikad napravljena, važna je po tom što je verovatno prva pucačina gde je postojala moralna dilema da li baš moraš da ubiješ sve što se miče.

 

moram da priznam da Deus Ex nisam igrao, al moj tadašnji dobar prijatelj jeste pa sam gledao uživo u par navrata.

je l me sećanje vara ili izbor "ubiti ili ne" baš i nije imao toliki uticaj na razvoj igre već samo donekle na karakteristike glavnog lika? bar ne onoliki koliki su tvrdilli.

Link to comment

Odlican je ovaj klip/dokumentarac o Monkey Island, hvala!

Iskocio mi je posle u preporukama i ovaj klip (a mislim da odgovara temi):

 

A posle videh da ima i drugi deo klipa:

 

Koliko je bilo dobrih igara 90tih, bruka! :D

 

  • +1 1
Link to comment
On 10.1.2021. at 14:08, Svarog said:

 

moram da priznam da Deus Ex nisam igrao, al moj tadašnji dobar prijatelj jeste pa sam gledao uživo u par navrata.

je l me sećanje vara ili izbor "ubiti ili ne" baš i nije imao toliki uticaj na razvoj igre već samo donekle na karakteristike glavnog lika? bar ne onoliki koliki su tvrdilli.

 

Nije samo glavni lik, čitava priča te polako navodi na oprez sa upotrebom oružja. Naravno imaš slobodu da ubijaš sve što se miče, ali bude malo bezveze. Sama priča je veoma aktuelna danas, uključujući i virus koji divlja 2050-te.

Link to comment

Meni su prijale dve knjige Džordana Mehnera koji je poznat kao autor originalnog Princa. Nisu sad neka remek dela, više je neka dnevnička forma ali mi je bilo zanimljivo da ispratim kako su nastajale igre u doba kad ih je pravio manje-više jedan čovek.

 

Čini mi se da iako su uglavnom vezane za Karateku i, je li, Prince of Persia, delimično pokrivaju i Last Express koji je stvarno fascinantna igra vredna svake preporuke.

Link to comment
7 hours ago, Deco said:

Meni su prijale dve knjige Džordana Mehnera koji je poznat kao autor originalnog Princa. Nisu sad neka remek dela, više je neka dnevnička forma ali mi je bilo zanimljivo da ispratim kako su nastajale igre u doba kad ih je pravio manje-više jedan čovek.

 

Čini mi se da iako su uglavnom vezane za Karateku i, je li, Prince of Persia, delimično pokrivaju i Last Express koji je stvarno fascinantna igra vredna svake preporuke.

 

Last Express mi nije poznata igra, imam kao negde u podsvesti da jet tako nešto postojalo na onim mix kompilacijama, al to je to.

zanimljiv tekst: http://www.hardcoregaming101.net/the-last-express/

Quote

But for all of the effort that went into The Last Express – and all of the praise lavished upon it by critics at the time – it was a huge commercial flop. Part of it was the general state of the adventure game industry, which was ailing back in 1997. And another part of it was the fact that the marketing department at Brøderbund, the publisher, had quit right before it was released, resulting in a game with no real advertising. Together with numerous other factors, it spelled the death for Smoking Car Productions. They went out with a helluva bang, considering that single game is widely considered one of the hallmarks of the genre.

 

Link to comment
On 9.1.2021. at 8:40, Svarog said:

Romero je pokušao da ostane u gaming industriji ali je to mahom fijasko za fijaskom, koliko kontam uglavnom sad radi kao "celebrity" (konferencije, kolumne, streaming...)

 

Romero se dobro ozenio - tu je pokid'o: Brenda Romero

 

spacer.png

 

  • Wub 1
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...