Jump to content
IGNORED

Слава код Срба


slepa živana

Recommended Posts

On 6.1.2021. at 8:39, InvisibleLight said:

predački momenti

juče mi kolega iz šidske opštine koji non stop kopa i piše o porodicama raznih sremačkih sela poslao podatke za moje, iz 1 malog fruškogorskog sela šidske opštine

podatak iz 1828 god ,o posedu nekretnina, stoke itd, podaci iz crkvenih knjiga da slave djurdjic i spisak ko se sve pričestio od njih,bilo ih ko sitnih svetaca , moje sećanje seže do čukundene po imenu , ovo je mnogo pre. starijih knjiga nema al bice da su dosli s kosova u austrougarsku u drugoj seobi.

 

jbt pričešćivali mi se preci, ko su ti ljudi, kakva imena, zivoti, nikad me nije prterano zanimalo a kamoli da istrazujem.. čudan osećaj

 

https://www.poreklo.rs/2012/06/11/šid-i-okolna-sela/

 

Imas ovde po nesto u sidskim porodicama.

  • Hvala 1
Link to comment

Slobodu smo dobili od nasih predaka.. moramo je cuvati i ostaviti nasoj deci.. Ako nista, barem cemo je slaviti. U to ime, prigodni stihovi najmudrije srpske glave.

 

 

Samo ime Karađorđe
kad Srbinu na um dođe,
zaplamti se krv u grudi,
junačko se srce budi.”

 

Ovako je jos veliki vladika pisao o nasem vozdu.

 

 

"... Ал' хероју тополскоме,
 Карађорђу бесмртноме,
 све препоне на пут бјеху,
 к циљу доспје великоме:
 диже народ, крсти земљу,
 а варварске ланце сруши,
 из мртвијех Срба дозва,
 дуну живот српској души..."

 

 

 

 

Link to comment
On 30.12.2020. at 12:01, Tolaa said:

Van šire familije ne znam nikog ko slavi Mratu. 

To je slava porodice moje majke, Šumadija. Ja sad slavim Aranđelovdan a to je tri dana pre Mrate, praktično idemo od stola do stola i jedemo bez prestanka nedelju dana :happy:

Link to comment
On 15.2.2021. at 22:57, Valkyrie said:

To je slava porodice moje majke, Šumadija. Ja sad slavim Aranđelovdan a to je tri dana pre Mrate, praktično idemo od stola do stola i jedemo bez prestanka nedelju dana :happy:

ju, Mrata je slava i moje keve, tj njene porodice. mada nije sumadija, nego planina Cer.

gle sad kad smo neki rod 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...