Jump to content
IGNORED

Слава код Срба


slepa živana

Recommended Posts

2 minutes ago, Sammael said:

Koliko se razumem u običaje, na slavu ni inače ne bi trebalo da se zove.

 

To je mozda bilo tako dok se dolazilo na neko sitnije posluzenje..a ne na celovecernje ozderavanje sa tri reda jela..plus desert i salate koje su obrok same po sebi.

  • +1 4
Link to comment
jel postoji pravilo da domaćin ne slavi slavu u godini u kojoj je preminuo neko u porodici?
U principu se okupi samo najuza porodica I to je to.

A u Srbiji svako selo ima drugi obicaj, pa sve zavisi od domacina.
  • Hvala 1
Link to comment
jel postoji pravilo da domaćin ne slavi slavu u godini u kojoj je preminuo neko u porodici?
Kazu da je slava sveca, kolac, zito i vino, tako da je sve ostalo volja i mogucnost domacina, a gosti cist visak, u ovom slucaju i ne dolaze naravno, ali se ne prekida nikako.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Jumanji said:

Kazu da je slava sveca, kolac, zito i vino, tako da je sve ostalo volja i mogucnost domacina, a gosti cist visak, u ovom slucaju i ne dolaze naravno, ali se ne prekida nikako.
 

moja majka koja je primila hrišćanstvo 1990. tvrdi da je to opšte poznato, da se ne slavi te godine kad neko umre. ona se ponadala da će to možda da spreči masovna okupljanja pošto sad dosta ljudi ima nekog preminulog... ali meni je odmah to zazvučalo kao neko pravilo koje bi moglo slobodno da se tumači od sela do sela.

 

inače, sad sam se vratila sa zelenjaka, jes da je kasno, ali nema žive duše, čak ni u maksiju na pijaci.

Link to comment
1 hour ago, Jumanji said:

Kazu da je slava sveca, kolac, zito i vino, tako da je sve ostalo volja i mogucnost domacina, a gosti cist visak, u ovom slucaju i ne dolaze naravno, ali se ne prekida nikako.
 

Kod nas se ove godine promenila definicija ko je domaćin, a ko gost. Ove godine prošlogodišnji domaćini bili jedini gosti. Svela se slava na porodični ručak.

Link to comment
1 hour ago, Milosh76 said:

U principu se okupi samo najuza porodica I to je to.

 

To sam i mislila

A inace smo tako obelezavali slavu, i kod dede, i posle, rucak, bez popa,ikone, sl.kolaca, sveća, to i je pohriscanjen kult predaka. Za mene ostaje van verskog kontexta.

Posle,tokom 2000s kad krenu prijatelji da zovu moras i ti njih..

 

OnTopic- 12k testiranih, jel to manje prijema u ambulante il sta?

Edited by InvisibleLight
Link to comment
15 minutes ago, slepa živana said:

moja majka koja je primila hrišćanstvo 1990. tvrdi da je to opšte poznato, da se ne slavi te godine kad neko umre. ona se ponadala da će to možda da spreči masovna okupljanja pošto sad dosta ljudi ima nekog preminulog... ali meni je odmah to zazvučalo kao neko pravilo koje bi moglo slobodno da se tumači od sela do sela.

 

inače, sad sam se vratila sa zelenjaka, jes da je kasno, ali nema žive duše, čak ni u maksiju na pijaci.

ja koliko znam, ne zovu se gosti ali se sece kolac i pali sveca, ono sto je sustina slave. ali da, verovatno svako ima svoje tumacenje, kao i za sve druge obicaje uostalom.

Edited by Joe D
Link to comment
3 minutes ago, Joe D said:

ja koliko znam, ne zovu se gosti ali se sece kolac i pali sveca, ono sto je sustina slave. ali da, verovatno svako ima svoje tumacenje, kao i za sve druge obicaje uostalom.

Mi smo tu situaciju imali pre dve godine.

Slava se uvek slavi, tj obeležava. Ali bez gostiju, tj samo najuža porodica.

Link to comment
moja majka koja je primila hrišćanstvo 1990. tvrdi da je to opšte poznato, da se ne slavi te godine kad neko umre. ona se ponadala da će to možda da spreči masovna okupljanja pošto sad dosta ljudi ima nekog preminulog... ali meni je odmah to zazvučalo kao neko pravilo koje bi moglo slobodno da se tumači od sela do sela.
 
inače, sad sam se vratila sa zelenjaka, jes da je kasno, ali nema žive duše, čak ni u maksiju na pijaci.
Ne, to je neka greska, pogotovi sto kazes da je opstepoznato. Slava se nikada ne prekida, u ratu, miru, nedaci, smrtnom slucaju u porodici. Nikada. I ovo ne spada od tih tumacenja, kako koje selo. Raspitaj se videces.
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...