Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

30 minutes ago, Ayatollah said:

Znaš kako, ista torta može da se pravi od šerbeta i margarina, a može i od putera i meda. I jedno i drugo je naizgled ista torta sa istim nazivom, ali postoji ogromna razlika između jedne i druge.

 

Kinesku farmaceutsku industriju krasi isto što i većinu njihove ostale industrije - štancovanje ogromne količine proizvoda koji zadovoljavaju neku minimum kvaliteta, ali ništa više od toga, pri čemu se gleda da se cena spusti što je više moguće na sve dozvoljene i nedozvoljene načine, što često uključuje i vrlo elastično tumačenje GMP protokola, što je na Zapadu teško zamislivo, jer se nikom ne rizikuje, npr. FDA dozvola. Posledica ovoga je i da je R&D u Kini suštinski vrlo nerazvijen, već se suštinski spamuje generika upitnog kvaliteta koja zadovoljava većinu bazičnih potreba njihove populacije, ali tiltuje čim postoje neke malo sofisticiranije potrebe koje zahtevaju inovacije, tu su Kinezi u problemu. Mi smo, recimo, imali strahovitih problema sa kvalitetom njihovih aktivnih sastojaka, koji na papiru budu isti kao npr. Pfizer-ovi za 25% cene, a u praksi budu na ivici upotrebljivosti (zbog čega inovatori i gledaju da proizvode svoje sirovine, a ne da ih kupuju iz Kine i Indije, barem ne one koje smo mi kupovali), i to se ponavljalo sa raznim dobavljačima raznih proizvoda. Nemam nikakvog razloga da verujem da je u proizvodnji ove vakcine rađeno bilo šta drugačije, tj. ako i jeste, to bi bio presedan.

 

Za Ruse, kao što rekoh, me čudi da su uspeli bilo šta da naprave, obzirom na stanje njihove farmaceutske industrije, ali ajde, možda su se donekle popravili, mada sumnjam da su odmakli od kineskih i indijskih sirovina.

 

 A je nemam razloga da sumnjam u ono sto govore strucnjaci koji se bave ovim problemom i veruj da je sve ok. Mi pricamo o konkretnoj vakcini a ne o kineskoj faramceutksoj industriji generalno. Iskreno, suzdrzao bi se od ovakvih postova kad znamo da je kineska prakticno jedina koju imamo i da mnogoma bukvalno zivot zavisi od toga. 

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, Apollo Creed said:

Ti kojima život bukvalno zavisi bukvalno nisu ni pozvani,ali su zato kojekakvi jebivetri poleteli da se izbodu.

Dobro, hoces li vise prestari da seres? Dosadan sa sa cinizmom i neduhovitim posalicama. Vakcine ima dovoljno za sve koji zele da se vakcinisu, za te najugrozenije takodje, nece ostati bez vakcine zato sto je drzava pozvala sve zainteresovane da se vakcinisu, a uradili su to zbog slabog odziva. Daleko od toga da je organizacija savrsena, ali mnogo ozbiljnije zemlje imaju problem sa organizacijom, prakticno svi uce u hodu. I na kraju, jasno je da barem u Beogradu poziv nije potrebam od pre sva dana, svi mogu da dodju da se vakcinisu. 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Ja nisam štiklirala Kineza ali ima mojih prijatelja koji jesu, svi su 60+ i još nisu pozvani.

Sa druge strane, jedan par mladih ljudi, oko 40, bez ikakvih rizika, pozvani.

Šta se tu dešava, nije mi jasno.

Link to comment
Just now, dùda said:

Ja nisam štiklirala Kineza ali ima mojih prijatelja koji jesu, svi su 60+ i još nisu pozvani.

Sa druge strane, jedan par mladih ljudi, oko 40, bez ikakvih rizika, pozvani.

Šta se tu dešava, nije mi jasno.

Losa organizacija. Nemaju razlog sa cekaju poziv, neka idu da se vakcinisu ako su iz bg. 

Link to comment
1 minute ago, Кристофер Лумумбо said:

 A je nemam razloga da sumnjam u ono sto govore strucnjaci koji se bave ovim problemom i veruj da je sve ok. Mi pricamo o konkretnoj vakcini a ne o kineskoj faramceutksoj industriji generalno. Iskreno, suzdrzao bi se od ovakvih postova kad znamo da je kineska prakticno jedina koju imamo i da mnogoma bukvalno zivot zavisi od toga. 

 

Moram da priznam da mi nije baš najjasnije zbog čega bih se uzdržavao od postova na ovu temu, naročito imajući u vidu da se radi o temi u kojoj imam određeno iskustvo i u kojoj iznosim lično mišljenje. Pri ovome, ne nagovaram bilo koga da radi bilo šta, već samo kažem šta ću ja da radim. Ako ćemo da uvodimo cenzuru i autocenzuru na forumu radi nekakvog "opšteg dobra", onda je najbolje da odmah ugasimo forum.

 

A što se tiče verovanja stručnjacima, imao sam jako puno kontakta sa onim što se u našem zakonodavstvu zove "stručna javnost", a na engleskom HCPs, i baš zato imam određenu skepsu - ne zbog toga što ne znaju, već zato što oni koji dođu u priliku da nešto pričaju obično imaju raznorazne čudne motive. 

  • +1 6
Link to comment

Najbesmislenija rasprava ikad. Za dve nedelje ce se znati kolicina antitela kod vecine ljudi koji su ovih dana primili vakcinu i onda ce moci jasnije da se vidi cela slika. Ako ste svi zdravi i bez teskih hronicnih bolesti nece vam nista faliti da sacekate jos te dve nedelje. 

Edited by Mos
Link to comment
11 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

Vakcine ima dovoljno za sve koji zele da se vakcinisu, za te najugrozenije takodje, nece ostati bez vakcine zato sto je drzava pozvala sve zainteresovane da se vakcinisu, a uradili su to zbog slabog odziva. 

Meni je promakao ovaj poziv. 

Pitao sam za vakcinu, rekli mi ne moze bez poziva. Nije Bg

Link to comment

Pa zato sto apsolutno nista ne znas o ovoj vakcini, niti je to tvoja struka. Takodje, tvoji kontakti sa strucnjacima apsolutno nista ne znace u ovom konkretnom slucaju. Niko te ne cenzurise ali ja bih se susdrzao i ne bi hteo da demotivisem ljude da idu da se vakcinisu kada je to prakticno jedina vakcina koji imamo. 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

Dobro, hoces li vise prestari da seres? Dosadan sa sa cinizmom i neduhovitim posalicama. Vakcine ima dovoljno za sve koji zele da se vakcinisu, za te najugrozenije takodje, nece ostati bez vakcine zato sto je drzava pozvala sve zainteresovane da se vakcinisu, a uradili su to zbog slabog odziva. Daleko od toga da je organizacija savrsena, ali mnogo ozbiljnije zemlje imaju problem sa organizacijom, prakticno svi uce u hodu. I na kraju, jasno je da barem u Beogradu poziv nije potrebam od pre sva dana, svi mogu da dodju da se vakcinisu. 

Kako defenises "ima dovoljno" . 

Kazem ti zena iz rizicne grupe prioritet, iscimani staratelji da popune saglasnost  sa detaljnim podacima pre vise od mesec dana i nista .

Dakle sve je PR.Sve je kombinacija zabole ih.Naravno ko god moze da ode da se ugura da se vakcinise treba to da uradi.

Ali nemojmo se zaludjivati da je to plod zelje da se cuva zdravlje ljudima.

Verovatno su provalili da im je ovo bolji PR.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Uskebasi said:

Meni je promakao ovaj poziv. 

Pitao sam za vakcinu, rekli mi ne moze bez poziva. Nije Bg

Pricam o bg. Dole kod mene na jugu jos uvek vakcinisu po pozivi ali su rekli da ce uskoro imati za sve zainteresovane.

Link to comment
1 minute ago, Frank Pembleton said:

Kako defenises "ima dovoljno" . 

Kazem ti zena iz rizicne grupe prioritet, iscimani staratelji da popune saglasnost  sa detaljnim podacima pre vise od mesec dana i nista .

Dakle sve je PR.Sve je kombinacija zabole ih.Naravno ko god moze da ode da se ugura da se vakcinise treba to da uradi.

Ali nemojmo se zaludjivati da je to plod zelje da se cuva zdravlje ljudima.

Verovatno su provalili da im je ovo bolji PR.

Ima preko broja onih koji su izrazili zelju da se vakcinisu. Doktorka na sajmu je rekla da se dosta manji broj ljudi prijavio od ockeivanog. U tvom slucaju nije problem to sto nema vakcina vec sto je lose organizovano. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...