Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

27 minutes ago, panta rhei said:

ja zvao mog docu (hausarzt, izabrani doktor u srbiji valjda), on bas danas dobio vakcine i pravi listu rizicnih pacijenata. ja nisam bas u grupi, ali nategnuto, povremeno visi pritisak i tako, moze da me stavi ako sam zainteresovan. naravno da jesam, pa ce se javiti kada dodjem na red. moderna je u pitanju. inace u ch totalni haos. da ne idem u detalje, ali koliko je federalizam, decentralizacija i autonomija lokala dobra, u ovom slucaju se pokazuje kao nedostatak. kako kantoni organizuju vakcinaciju velike su razlike od kantona do kantona po svim pitanjima - prosto haos. tako da uopste nema statistika koliko je dato vakcina. procenjuje sa za celu drzavu oko 100 k, ali zvanicnih podataka nema. onomad malo pricao upravo sa mojim doktorom  i on smatra da drzava ne moze da dobije prolaznu ocenu i da je kompletno zakazala i da su stariju populaciju pustili niz vodu (75+ je najveca smrtnost, skoro pa samo u toj grupi). sto je ogroman svinjac politicara i drustva. dao je i zanimljivu tezu, da drzava ne ume da hendluje kriznu situciju zato sto ima previse malo iskustva u tome. kaze da su se na globalnom nivou mnogo bolje pokazale drzave sa cescim krizama i katastrofama. ne ulazim u to da li ima istine u tome, ali zanimljivo razmisljanje.

 

Interesantno je ovo sto si napisao. U francuskoj koja je pojam za centralizam u svijetu svi kritikuju vladu sto nije decentralizovala vakcinaciju. Za sada zemlje koje su se najbolje nosile sa ovom krizom su azijske centralizovane zemlje. U evropi to su neke skandinasvske zemlje (ne sve) i to je to. 

Njemacka je imala srece u prvom talasu dok je u ovom drugom slicno prosla kao i francuska. 

 

Inace statistika umrlih u svajcarskoj je slicna kao u fr, 93% umrlih je >65 godina (80% >75 godina) 

Link to comment
14 minutes ago, InvisibleLight said:

sad me zvala mama (73) primila vakcinu (kinjeza :D)

prijateljici, koja je prijavila alergiju na penicilin, nisu hteli da daju :frust:

Čekajte ljudi...Jel postoji zvaničan stav da li mogu da prime vakcinu oni koji su alergični na peniciln?

Link to comment
Just now, ronin said:

Čekajte ljudi...Jel postoji zvaničan stav da li mogu da prime vakcinu oni koji su alergični na peniciln?

to ti je vidis opsta ludnica

stvarno bi trebalo da iznesu jedinstveno uputstvo i plan, ko moze, ko da jos ceka ko nikako i da pise na sajtu ministarstva zravlja il vec gde

 

a  ne da negde prolaze a negde vracaju ljude

 

  • +1 1
Link to comment
Just now, borris_ said:

Bila je prica za fajzerovu vakcinu ali samo za one koji su vec imali jaku alergijsku reakciju.

ima objava na temu alergija kod isidore s na FB (preuzeto od srdjana lukica) na ovu temu

i dole neki anesteziolog jos kaze da ljudima s ozbiljnim alergijama se preporucuje ruska il kineska a ne rna.

i onda ovu zenu vrate sa kineza zbog alergije na penicilin

no, mozda im to nije pravilo, nego slobodna procena lekara u ambulanti, al to i jeste problem, drugde bi mozda prosla s tim jer nema izgleda pravila

Link to comment
41 minutes ago, InvisibleLight said:

ima objava na temu alergija kod isidore s na FB (preuzeto od srdjana lukica) na ovu temu

i dole neki anesteziolog jos kaze da ljudima s ozbiljnim alergijama se preporucuje ruska il kineska a ne rna.

i onda ovu zenu vrate sa kineza zbog alergije na penicilin

no, mozda im to nije pravilo, nego slobodna procena lekara u ambulanti, al to i jeste problem, drugde bi mozda prosla s tim jer nema izgleda pravila

Verovatno nema pravila. Ja bi trebalo da sam alergičan, ali nikad nisam do kraja uradio alergo test, kad me pitaju kažem da sam alergičan. Na prijavi nisam ni to napisao, sedeću tamo 20 minuta posle vakcinacije ako će nešto da krene loše.

Link to comment
1 minute ago, čekmeže said:

Verovatno nema pravila. Ja bi trebalo da sam alergičan, ali nikad nisam do kraja uradio alergo test, kad me pitaju kažem da sam alergičan. Na prijavi nisam ni to napisao, sedeću tamo 20 minuta posle vakcinacije ako će nešto da krene loše.

e a jel alergija na oralno uzimanje penicilina, u vidu osipa i sl il anafilaksa(burna nagla sistemska reakcina) na injektivno primanje ?

na CDC (za rna vakcine) prave striktno takvu razliku, i ovi u prvoj grupi nisu uopste oznaceni kao rizicni a ni za ove druge  vakcine nisu kontraindikovane ali da treba biti obazriv , to sto kazes, sedis 30 min..

 

 

Link to comment

ovi naši verovatno odbijaju ljude sa alergijama na penicilin jer neće da se akaju sa nekim eventualnim šokovima ili slično

prosto skidaju sa sebe bilo kakvu moguću odgovornost. javašluk, ništa drugo

Link to comment
6 minutes ago, cartman said:

Evo da se i ja prijavim da sam primio vakcinu danas.

Kinez, prijavio se preko e-uprave... nisam dobio poziv jer ni u kom slucaju ne spadam ni u jednu rizicnu i prioritetnu kategoriju. Posto sam cuo od mojih kolega lekara da vakcina ima i da je juce islo relativno sporo prosetao sam se do ambulante kod mene u komsiluku koja je i punkt za vakcinaciju da vidim kako stoje stvari.

Vrlo ljubazno i vrlo dobro organizovano osoblje mi je reklo da nije problem da i ja budem pelcovan jer imaju dovoljno doza.

 

15 minuta kasnije... ne pricam kineski, nisu mi izrasle sise... nikakva reakcija za sada.

 

Za 21 dan revaks pa cemo da vidimo sta i kako dalje...

 

.

 

Kad ti izraste ona stvar na celu nemoj da se zalis)...

 

Ovo kako si ti primio vakcinu  je ono sto sam ocekivao da moze da se desi i u Srbiji, prica sa prioritetima je kratkog daha, vrlo brzo moze da je primi svako ko pozeli, okrene tel , ili se proseta do ambulante kao ti...

 

P.S. ..poznat mi avatar nesto sa nekog drugog foruma)..

 

 

Link to comment
Just now, barba said:

 

.

 

Kad ti izraste ona stvar na celu nemoj da se zalis)...

 

Ovo kako si ti primio vakcinu  je ono sto sam ocekivao da moze da se desi i u Srbiji, prica sa prioritetima je kratkog daha, vrlo brzo moze da je primi svako ko pozeli, okrene tel , ili se proseta do ambulante kao ti...

 

P.S. ..poznat mi avatar nesto sa nekog drugog foruma)..

 

 

Osecao sam se kao Rade Markovic u Varioli Veri kada se zatvori i bode vakcinama...

 

A za bold - jedini forum gde sam aktivan je ovaj , a verujem da nisam jedini ko slusa i voli Clash :)

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...