Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

26 minutes ago, ToniAdams said:

iskreno, zaustavio bih vakcinisanje astrom posto je vec izvesno da ne pruza nikakvu zastitu od mutanata.

a koji ce svakako postati primarni soj vrlo brzo.

Ako je verovati gardijanu koji je izvukao podatke najnovijih istrazivanja stampane u new england medical journal-u (clanak od pre nedelju dana, ne mogu da trazim i prosledim link jer sam usput i na telefonu) ni fajzer ne stiti od mutanata. Az 10 posto zastite protiv juznoafrickog vurusa, fajzer 25 posto. Trenutno se radi na udruzivanju snaga ove dve firme ne bi li do jeseni izmenili neke parametre i postigli zastitu u obe vakcine. Negde sam citao da solidno stite od brazilskog al ne secam se gde, moguce evropska agencija za lekove. 

 

Ja ne bih nista zaustavio, samo bih na jesen dodao dozu te nove a mislim da se radi na tome da bas tako i bude. 

 

Edit - prosledicu clanak kad budem u situaciji.

Edited by adam
  • +1 2
Link to comment

procitao sam potpuno drugacije podatke za fajzer i to iz vise izvora.

ok, verovatno bi prestanak vakcinacije astrom bio previse radikalan potez, ali trebalo bi da znaju na cemu su oni koji je primaju.

Link to comment
26 minutes ago, adam said:

Ako je verovati gardijanu koji je izvukao podatke najnovijih istrazivanja stampane u new england medical journal-u (clanak od pre nedelju dana, ne mogu da trazim i prosledim link jer sam usput i na telefonu) ni fajzer ne stiti od mutanata. Az 10 posto zastite protiv juznoafrickog vurusa, fajzer 25 posto.

 

Ne piše to u članku:

 

Quote

A separate, recent pre-proof paper published in Cell Host & Microbe found the Pfizer vaccine was similarly effective against the main background strain – known as the wild-type – of the virus and the variant identified in the UK. It was more than six times less effective against the variant identified in South Africa, the study found, but the sample size was small, with only 25 people.

https://www.theguardian.com/australia-news/2021/mar/24/vaccines-and-covid-variants-how-effective-are-the-jabs-and-what-will-it-mean-for-travel

 

A ni u radu (još nerecenziranom) na koji se članak poziva:

Quote

Our data also concludes that the Pfizer vaccine is moderately compromised against 263
SA-N501Y/K417N/E484K pseudo-variants. Average decrease in mean neutralization 264
potential of the vaccinated sera against this pseudovirus was 6.8-fold, relative to 265
wild-type SARS CoV-2 pseudovirus. This result is only partly aligned with recent 266
conclusions from Pfizer, reporting that its vaccine is almost similarly efficient against 267
the SA variant as wild-type SARS CoV-2 (Xie et al., 2021). A Moderna report also 268
documented that its vaccine is 6.4-fold less efficient in neutralizing SA-B.1.351 269
variant, relative to neutralization of the wild-type SARS-CoV-2. However, their 270
conclusion indicated that such a reduction is not clinically significant (Wu et al., 271
2021b). In our mind, the clinical significance of a 6.8-fold reduced neutralization 272
potency of convalescent or post-vaccination sera against the SA strain remains to be 273
determined, and raises concerns about vaccine efficiency against current or future 274
SARS-CoV-2 variants (Wang et al., 2021a; Wang et al., 2021d; Wibmer et al., 275
2021a).

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1931312821001360

  • Hvala 1
Link to comment
19 minutes ago, vememah said:

Izvinjavam se, radim nekoliko stvari uporedo pa brljam. Ne kaze 25 posto, kaze 6 puta manja zastita na 25 ljudi.

 

E, sad, kakva je to uopste studija na 25 ljudi? Mogu ja caskom da smuckam jednu medj svojima. 

 

Ono s cim ja konstantno imam problem je to da su studije i kriterijumi potpuno razliciti za razlicite vakcine. Svako radi po svojim arsinima sto na kraju znaci da su rezultati neuporedivi. 

Link to comment

И мој штит је АстраЗенека, једва да сам имао неку благу језу. (без температуре, као да хоће температура, па ипак неће :) )  И не знам зашто сад сваки час нека земља и нечија бирократија напада ову вакцину, без озбиљних доказа. Нисам далеко од уверења да је то зато што је компанија АстраЗенека једина која је јавно обећала да неће узимати профит док се не сузбије епидемија, па да им то конкуренција (нпр. америчка и немачка)  није опростила. Етичност у пословању још није у моди, изгледа.

Link to comment
29 minutes ago, adam said:

Ne kaze 25 posto, kaze 6 puta manja zastita na 25 ljudi.

 

E, sad, kakva je to uopste studija na 25 ljudi?

 

Khm, nije uopšte studija na ljudima već na uzorcima krvnog seruma preležalih i vakcinisanih i neutralisanje južnoafričke varijante virusa je 6x manje od neutralisanja obične, a ne i zaštita osoba davalaca tih seruma, pošto je reč o laboratorijskoj studiji, i to nerecenziranoj.

 

Da je stvarno dokazano da Fajzerova vakcina jedva da išta štiti od južnoafričkog soja, svakako ne bi o tome čitao u par rečenica usred nekog članka koji nema to u naslovu.

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, vememah said:

 

Khm, nije uopšte studija na ljudima već na uzorcima krvnog seruma preležalih i vakcinisanih i neutralisanje virusa je 6x manje, ne zaštita tih osoba pošto je reč o laboratorijskoj studiji, i to nerecenziranoj.

Glava mi ne radi pa ne radi... al evo sad se vratih, kaze sample size was small, with only 25 people. Ne razumem se, dzaba...  kakogod, bilo bi logicno da se usvoje isti uzorci i kriterijumi pa da i cifre budu uporedive. Ovako se sve svodi na marketing.

 

A na kraju, posle 30 miliona pelcovanih astrom i fajzerom samo u uk bez tragicnih posledica, mozda bi sad dok gori pod nogama i brojevi zarazenih ozbiljno rastu ipak bilo logicno pelcovati a ne ici u sitna crevca.

Link to comment

Uz to, u pitanju su virusi proizvedeni inženjeringom koji emuliraju prave.

 

Quote

In this study, we compared neutralization potency of sera drawn from COVID-19 recovered patients, and from individuals who received one or two doses of the Pfizer-BTN162b2 vaccine against pseudoviruses displaying spike from wild-type SARS-CoV-2 or its UK-B.1.1.7 or SA-B.1.351 variants.

Edited by vememah
Link to comment
5 minutes ago, renne said:

 

Quote

Jedino što mi možemo jeste da pozovemo pojedince da se prijave i prime vakcinu kako bi smo se što pre vratili normalnom životu, svakodnevnim aktivnostima, porodici i prijateljima, ali je konačna odluka ipak na njima

тенкс бат ноу тенкс. нека се чује и друго мишљење. паметном доста.

Link to comment
1 hour ago, Milošica said:

Da li vam je Pfizer i dalje prvi izbor, da možete/da ste mogli da birate?

 

Razmišljam čime da se bocnem.

Meni je bio, ali se zavrsilo sa “bolje sinopharm u ruci nego fajzer na grani” - a i zaokruzila sam bilo koju u prijavi.

 

Intrigirala me jednostavnost te vakcine, a i simpaticni su mi ono dvoje naucnika.

 

Kad su pocele price o kovid pasosima malo sam se iznervirala, ali sad bih opet uradila sve isto, cak bih i sledeci put opet primila bilo koju. Iskreno, ni za grip pojma nisam imala sta je valentnost, koja je belgijska a koja francuska, ali sam primala, jer sam sklona plucnim bolestima. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...