Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

33 minutes ago, dekki said:

 

Данас на БГ хроници од 8:06

- Антитела су врх леденог брега и не треба очајавати ако су вредности мале. Битан је и целуларни ћелијски имунитет, а он се не мери.

 

 

Ovde direktorka Batuta na 15. minutu kaže očiglednu neistinu. Kaže da je vakcinisano oko 1.366.000 ljudi, pa onda opet 800k prve 500k sa obe tj milion i četristo hiljada OSOBA. Ili laže ili ne zna ili su lagali za br. doza koje smo dobili ili ne čuvaju drugu dozu. Ne znam koja je opcija gora od koje. 

Link to comment
3 hours ago, gospa buba said:

a nek smo se samo one bede reshili :hihi:

sent from bubamoto
 

To mi je samo krivo što nisam učestvovao. Bilo je slet u školi svake godine za Zmajevu smrt, al nije to to.

Link to comment
2 hours ago, Kundera said:

I koloko vi Kinezi planirate da cekate posle druge doze, pre no malo lezernije zakoracite u svet? :)

 

Sa strane moje porodice..tesko da cemo uskoro lezernije zakoraciti u svet. Planiramo sve isto..ovo je samo dodatna mera zastite.

  • +1 4
Link to comment
10 hours ago, Milosh76 said:

Pa ako se ponistava stara prijava novom prijavom, onda ima logike Meni je slicno rekla ova iz Batuta... doduse nije bas delovala obavesteno

 

Ja sam se prijavio prvog dana, pa potom preko jedinice za imunizaciju pošto su poslali lekarima poziv, pa pošto se ništa nije dešavalo, ponovio onaj prvi poziv samo sa opštinom gde mi je radno mesto da mogu da trčim na posao, pa pošto se ništa nije dešavalo ponovio poziv na drugoj opštini, pa se prijavio preko drugog poziva asocijacije za šta god gde su nam tražili samo broj telefona na koji je trebalo da pozovu ove nedelje, a ništa se nije desilo... Znači, imao sam pet prijava, od čega dva preko sistema za lekare. 

 

I ovo što mi je na kraju stiglo pojma nemam od čega je...

 

 

Link to comment
2 hours ago, dekki said:

 

Данас на БГ хроници од 8:06

- Антитела су врх леденог брега и не треба очајавати ако су вредности мале. Битан је и целуларни ћелијски имунитет, а он се не мери.

 

 

nek se bre teraju i oni i celularni ćelijski imuniteti koji se ne meri

 


 

 

ja sam rešio da odradim test sedam dana posle druge doze, i da vidim na čemu sam

:fantom:

 

Link to comment
2 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

nek se bre teraju i oni i celularni ćelijski imuniteti koji se ne meri

ovo im je pleonazam.

i da, postoji humoralni i celularni imunitet. (šekler pričao onomad da navodno ruska vakcina najbolje pokriva oba ta, tako sam i upamtila i malo pročitala posle o tome)

evo ti malo o tipovima imunog odgovora:

Spoiler

preuzeto sa stetoskop.info

 

Vrste imunog odgovora
Postoje dve vrste imuniteta, a to su urođeni  i stečeni imunitet.
Urođeni imunitet sastoji se od niza nespecifičnih mehanizama odbrane, a aktivni su i pre izlaganja nekom antigenu. Pod urođenim imunitetom podrazumeva se na primer kisela PH vrednost vaginalne sluznice kako bi se sprečio razvoj patogenih mikroorganizama u tom području, ili resice cilijarnih ćelija  bronhijalne sluzokože koje zadržavaju štetne čestice i potiskuju ih van organizma. Ova vrsta imuniteta prisutna je od rođenja i predstavlja prvu liniju odbrane. Deluje neposredno u roku 96 sati, i nema imuno »pamćenje«.
Stečeni ili specifični imunitet se razvija postepeno nakon rođenja, a podrazumeva da za svaki antigen postoji specifičan imuni odgovor. Visoko je efikasan, ima imuno »pamćenje« što znači da ima sposobnost da pamti svaki prethodni kontakt sa određenim antigenom, odnosno da prepoznaje stranu materiju čak i mnogo godina nakon prvog kontakta, te da pokrene imuni odgovor sa ciljem da je uništi. Ima duže vreme reakcije, od 96 sati pa naviše. Limfociti i antitela sastavni su deo stečenog imuniteta. Imuni odgovor može biti humoralni (usmeren protiv bakterija) i ćelijski (protiv virusa, malignih tumora).

 

Humoralni imuni odgovor
Zasniva se na stvaranju specifičnih antitela protiv određenog antigena. Antitela su supstance koje se još nazivaju i imunoglobulini a luče ih B limfociti. Nakon prodora antigena u organizam i njegovog prepoznavanja, B limfociti se pretvaraju u plazma ćelije koje luče antitela protiv jednog ili više antigena koji su prouzrokovali imunu reakciju. U organizmu postoji pet vrsta antitela tj. imunoglobulina (Ig)  i to: A, G, M, E i D. Međusobno se razlikuju po hemijskom sastavu i strukturi.
IgM i IgD nalaze se na ćelijskoj membrani limfocita i predstavljaju receptore za antigene. Zahvaljujući njima dolazi do prepoznavanja antigena. Tada dolazi do diferencijacije B limfocita u plazma ćelije koje luče specifična antitela. Dolazi do vezivanja antitela za strani antigen, što prouzrokuje njegovu precipitaciju, inaktivaciju (u slučaju virusa), lizu (eritrocita), fagocitozu (bakterija).
Na koji način postajemo imuni? Kod imune osobe koja je već jedanput bila u dodiru sa određenim antigenom, u krvi ostaju tzv. limfociti B memorije koji se prilikom ponovnog prodora istog antigena u organizam aktiviraju tako što se brzo razmnožavaju i pretvaraju u plazma ćelije koje luče velike količine specifičnih antitela. To je razlog zašto se od nekih bolesti kao što su boginje, zauške i sl. oboli samo jedanput. Limfociti B memorije i antitela imaju sposobnost da zaustave razmnožavanje uzročnika bolesti čim uđe u organizam, tj. pre razvoja simptoma bolesti.

 

Ćelijski imuni odgovor
Glavnu ulogu imaju T limfociti. Ćelijski imuni odgovor se odvija tako što T limfociti dolaze u direktan kontakt sa antigenom, čak i bez lučenja antitela od strane B limfocita.Ćelijski imuni odgovor značajan je kod virusnih i gljivičnih infekcija, kod malignih tumora, transplantacije organa.
T limfociti ne stvaraju antitela, već luče supstancije koje se nazivaju citokini. Ti molekuli deluju kao posrednici između ćelija i uništavaju oštećene ćelije, ili podstiču druge ćelije imunog sistema na imuni odgovor.

T limfociti su zaduženi za prepoznavanje  stranih antigena u organizmu. Na njihovoj površini nalaze se receptori, po strukturi slični onima na B limfocitima, ali ne i identični. Ti receptori još u fazi embrionalnog razvoja stiču sposobnost prepoznavanja onoga što ne pripada organizmu kao i prepoznavanja izmenjenih ćelija samog organizma. Na svim ćelijama u našem telu nalaze se histokompatibilni antigeni, pa i na samim limfocitima. Ako dođe do promene tih antigena što se dešava najčešće nakon virusne infekcije, ili pojave malignih ćelija, ili ako se u organizmu nađu ćelije sa drugačijim antigenom (kao kod transplantacije), T limfociti se aktiviraju i uništavaju takve ćelije, dok one zdrave bivaju pošteđene.

Autoimune bolesti nastaju onda kada imuni sistem izgubi sposobnost imunog pamćenja i počne ćelije sopstvenog organizma da prepoznaje kao strane i da ih napada i uništava.
Imunološka kompromitovanost je termin koji označava smanjenu sposobnost organizma, tj. imunog sistema da pruži adekvatan odgovor na invaziju patogenih mikroorganizama i drugih štetnih materija. Najčešće se javlja kod osoba koje duže boluju od nekih hroničnih bolesti, ili zaraženih virusom HIV-a.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
28 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

nek se bre teraju i oni i celularni ćelijski imuniteti koji se ne meri

 


 

 

ja sam rešio da odradim test sedam dana posle druge doze, i da vidim na čemu sam

:fantom:

 

 

Ja uradio danas, sutra stizu rezultati. Radicu opet i za nedelju dana. Znam da sam debil al nisam izdrzao jbg

Link to comment
4 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

boli me glava

zvučiš kao Pera Mitić.

preprič:

nemoj da se sekiraš ako ne nabujaju antitelašca. imaš i drugi efekat vakcine koji te brani (celularni).

zapravo, pelcuj se i ne meri posle ništa. 

edit. ne budi tsai. :D

Edited by pt 2.0
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
7 minutes ago, pt 2.0 said:

edit. ne budi tsai. :D

svi smo mi tsai

:fantom:

 

pa naravno da ću ih premeriti, samo da prođu još tri nedelje

 

 

 

ima da postanem antivaxer i antimasker, da se rokam elektrolitimatm, belim lukom i da tvrdim da je sve ovo zavera reptila

mozak na otavu i voila

Link to comment
2 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

svi smo mi tsai

:fantom:

 

pa naravno da ću ih premeriti, samo da prođu još tri nedelje

 

 

 

ima da postanem antivaxer i antimasker, da se rokam elektrolitimatm, belim lukom i da tvrdim da je sve ovo zavera reptila

mozak na otavu i voila

I da idemo u soping u Milano...nekad zavidim tim debilima,mislim se,ko u te debilizme veruje,ima 💯 godina da zivi,korona za njega stvarno pickin dim...

Link to comment
17 minutes ago, pt 2.0 said:

zvučiš kao Pera Mitić.

preprič:

nemoj da se sekiraš ako ne nabujaju antitelašca. imaš i drugi efekat vakcine koji te brani (celularni).

zapravo, pelcuj se i ne meri posle ništa. 

edit. ne budi tsai. :D

Ma on je čitao do "merenja ph vaginalne sluznice" pa doživeo kratak spoj. 

  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...