Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

21 minutes ago, dragance said:

E da, to mi je najsmesniji deo: "hoce da nas chipuju sa vakcinama"! A zaboravljaju da (skoro svi) imaju smartphone. Sta ce ti chipovanje pored toga? 

ne samo da imaju smartfone nego ti najljuci pobornici protiv cipovanja i spijuniranja nude licne informacije na sve strane. gde god ima 'nagradna igra' il bilo sta da se popuni i dobije mukte, dele i krvnu grupu i zaradu i broj cipela.... a po drustvenim mrezama najglasniji. jebiga... tako bazdareni....

 

 

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, dragance said:

E da, to mi je najsmesniji deo: "hoce da nas chipuju sa vakcinama"! A zaboravljaju da (skoro svi) imaju smartphone. Sta ce ti chipovanje pored toga? 

kako što, pa poenta je da tim čipovima utiču na odluke koje donosimo, da nas drže pokornim i potrošnji sklonim botovima :D

- danas oni mogu da nas bombarduju oglasima preko pametnih telefona ali na kraju dana odluka da li i šta ćemo kupiti je samo naša, kada nas čipuju oduzeće nam taj izbor :happy:

 

Link to comment

pa svi bi voleli da jedno 100% drugih primi pre njih, a oni ce polako posle :)

 

kad smo kod toga, jesam li ja dobro videla da je jos par zdravstvenih radnika na aljasci imalo ozbiljnu alergijsku reakciju na pfizer?

mene to pocinje da brine, s obzirom na to da su mi alergije bas problem.

mislim, nije da je hitno da razmisljam o tome...

Link to comment

Što se mene tiče, mogu sve redom, a antivakseri slobodno nek preskoče - više za nas ostale. Nemam neku nadu da ću uopšte imati opciju da primim bilo kakvu vakcinu narednih godinu dana, dok to ne dođe do nivoa da sam kupiš u apoteci i odneseš da te našpricaju - nit rizično zanimanje, nit hronična bolest, zbog čega već godinama ne mogu u državnoj ambulanti da dobijem vkcinu protiv sezonskog gripa.

 

Nešto se ne grozim ni ruske ni kineske varijante, ne vidim što bi  nam Putin i Brat Si uvaljivali nešto gore of Fajzera i sličnih,. Mislim, "karakter režima" se nije pokazao kao neki presudan faktor u zdravstvenoj zaštiti stanovništva.

  • +1 9
Link to comment
1 minute ago, Anonymous said:

Nego, hoće li Vučić prvi da se vakciniše kao što vođe rade širom sveta?

Mislis revakcinise ? :P

Ide prica po opskurnim medijima da je primio Sinovac

Link to comment

Ma i meni je to u rangu priče da mu je Musliu cale... Neko je pominjao na forumu pa se ja (lose) nasalio na temu. 

A Presvetli ne verujem da će to uraditi iz par razloga... Pre svega kada oni koji ga gledaju kao božanstvo vide da je on primio očekivaće da ima i za njih a vakcine realno nema. 

Drugo mislim da je on paranoican do te mere da nema šanse da dozvoli da mu neko nesto bocne u rame. 

Link to comment

Jergovic:

 

Cijepimo se jer je rizik bolesti neusporedivo veći od rizika cijepljenja

 

Odmah na početku da razriješimo stvari: da, cijepit ću se, bezuvjetno, protiv covida-19. Ali ne preko veze, nego kad dođem na red, nakon što se cijepe svi stariji sugrađani koji se budu željeli cijepiti i svih onih pedeset posto zdravstvenih radnika, koliko ih se, prema nekakvoj, u međuvremeno demantiranoj anketi, namjerava cijepiti. Pritom, posve mi je svejedno čijim ću cjepivom biti cijepljen. Kod ruskog mi se sviđa naziv sputnjik, a kod njemačkog, tojest njemačko-američkog, povjerenje mi ulijevaju Özlem Türeci i Uğur Şahin, bračni par koji stoji iza proizvođača ovog cjepiva. Premda su oboje među sto najbogatijih Nijemaca i pripadaju sloju prema kojem ne osjećam društvenu solidarnost, činjenica da su turskoga i migrantskog podrijetla čini mi se simbolički važnom. Zar nema neke Božje, ili neke fikcionalne, romanopisačke pravde u tome da u ovo predbožićno vrijeme 2020. Europa sve svoje nade u spas ulaže u dvoje migranata, koje bi, da se danas pojave na njezinim granicama, pošteno isprebijali, oteli im mobitele i novac i vratili ih u njihovu Aziju?

Ali vratimo se cjepivu. Zašto ću se cijepiti? Recimo, nikad se još nisam cijepio protiv gripe, i nemam namjeru da to učinim prije nego što, daj Bože zdravlja, zagazim u starost. Da, covid-19 očito je, barem u ovoj fazi našega ljudskog odnosa s virusom, grdniji od većine naših sezonskih gripa, ali nešto drugo me kod njega plaši i navodi me da se cijepim. Poznavao sam prvoga u Hrvatskoj umrlog od covida. Poznavao sam ih još nekoliko: pretilih, bolesnih, starijih ljudi. Nimalo mi ne godi ideja da bih nekoga od svojih ugodno prepopunjenih prijatelja i poznanika, da bih nekoga od bolesnih, da bih nekoga od vrlo starih – a vrlo stari su većina među ljudima koje volim, s kojima se rado družim i razgovaram – mogao zaraziti. I još nešto: ima u tom virusu nečega nepodnošljivo hitlerovskog. Ne, nije on kreiran ni u kakvim laboratorijima. Ne, nema tu nikakvih teorija zavjere. Ali činjenica da ubija bolesne i preosjetljive, te starce, koji više nisu za teškoga rada i za ratovanja, djeluje baš hitlerovski. Pa se ti onda nemoj cijepiti…

Plašim li se rizika? O kakvom riziku govorimo, o životnim rizicima općenito, ili o riziku od cjepiva? U ovih desetak mjeseci, koliko traje epidemija, ljudi su, pored svega drugog, postali i žrtve statistike. Kada se neka životna situacija pretvori u statistički izračun, svaki rizik postaje prevelik i zastrašujući. Tako je i sa cijepljenjem. Ali tako je i s fatalnim obolijevanjem od covida-19. Razlika je samo u tome što je mogućnost da postradate od bolesti, a pogotovu da nekoga osjetljivog ubijete vlastitim virusom, neusporedivo veća od mogućnosti da zbog žešće alergijske reakcije na cjepivo završite kod doktora. Statistička mogućnost da vas ubije cijepljenje protiv svejedno koje smrtonosne bolesti ne postoji. Ona je izvan mogućnosti statističkih izračuna.

Treba li cijepljenje biti obavezno? Mislim da ne treba. Ljude ne treba primoravati da razumno postupaju, jer je primoravanje na razumno postupanje već samo po sebi nerazumno. Ali isto tako mislim da cijepljenje treba biti standard civiliziranog ponašanja unutar zajednice. Civilizirano je, recimo, nositi masku u zatvorenom prostoru, bez obzira na to što čovjek intimno misli, štiti li ga ta maska od virusa, ili ga ne štiti. Kao što je civilizirano i hodati naokolo u hlačama, a ne, recimo, goluguz. Ljeti hlače nemaju nikakvu funkciju, osim da druge štite od pogleda na našu intimu. Ili hlače nosimo zato što se sramimo? Da, sram bi bio sasvim dovoljan i ispravan razlog i da se cijepimo.

No, ima to cjepivo i još jednu važnu funkciju, osim da nas imunizira u odnosu na taj zli virus, koji se tako ukorijenio u naše živote da nam se katkad učini da život prije njega nije ni postojao. Ta druga važna funkcija je zaštita od društvenog ludila. Budemo li se cijepili, nećemo poludjeti. Budemo li se cijepili, naprosto ćemo prestati da mislimo o onome o čemu upravo mislimo. Recimo, izvjetrit će nam iz glave onaj svećenik iz Rijeke, koji ovih dana širi krajnje neugodnu laž da se cjepivo proizvodi od abortiranih ljudskih plodova, i tako pokušava sljubiti dvije kampanje: onu za zabranu pobačaja, i onu protiv cijepljenja. Ako se ujedine, bit će jači, misli on. I vjerojatno je u pravu. Ali tom čovjeku ne možemo ništa, pred njegovim argumentima možemo samo zanijemiti, pa se cijepiti da više nikad ne pomislimo na njega i na njemu slične. Ova će epidemija kad-tad proći, s cjepivom ili bez njega. Proći će s više ili manje mrtvih. Proći će tako što će sasvim osiromašiti društvo, ili tako što će se društvo pametno zaštititi, i u medicinskom i u ekonomskom smislu. Ali ono što neće proći, i s čime ćemo se boriti svatko za sebe, svatko u svojoj glavi i svom srcu, jesu narasle ludosti, koje prijete da raznesu i rasprše zajednicu, i ne samo zajednicu, nego ono što svatko od nas nosi u glavu. I zato je važno cijepiti se. Važno je živjeti u svijetu u kojem cjepiva imuniziraju organizme, a ne čaranja, vradžbine, a ne ce vitamini i izbjeljivači za rublje.

Imam li razumijevanja za ljude koji se plaše cijepljenja? Imam, kao što sam ga imao za one razredne drugove, koji bi u nižim osnovne preblijedili i izbezumili se kad bi usred sata medicinska sestra u bijeloj kuti ušla u razred i najavila cijepljenje u dvorani za užinu. Oni su se plašili uboda. Odrasli ljudi danas se plaše nečega drugog. Plaše se onoga što je u cjepivu. A ja se, iskreno rečeno, plašim njihova straha. I oni, koji se plaše cjepiva, i ja koji se plašim njih, u strahu smo od nepoznatog. I to je, na neki način, normalno. Nije neobično plašiti se nepoznatog, ali ne bi trebalo druge tjerati da se plaše onoga čega se sam plašiš. Bolje bi bilo pomoći im da se ne boje.

  • +1 4
Link to comment
On 15.12.2020. at 14:33, dragance said:

Upravo to. Svaka osim ruskog ili kineskog smeca.

 

 

On 15.12.2020. at 11:35, gsb said:

Fali: bilo koja  izuzimajuci rusku I kinesku 

 

&

On 15.12.2020. at 14:33, dragance said:

Upravo to. Svaka osim ruskog ili kineskog smeca.

i na kraju vrh:

On 15.12.2020. at 16:07, Banjo said:

Sladje mi je rusko govno nego americka torta :)

Tri karte za Holivud.

Mene živo zanima kako vi znate da je kineska smeće. Ako niste čuli Kinezi više ne šiju bofl garderobu. Odavno imaju ozbiljan razvoj i u mnogim oblastima su daleko ispred Evrope. Sumnjam da su medicinu zapostavili. Kada je korona u pitanju sigurno su počeli bar tri meseca ranije, što je poprilična prednost.

U rusku medicinu se ne razumem, ali njima sigurno neće gledati kroz prste kad im budu davali dozvolu, pa ne vidim što bi vakcina bila loša ako dobiju međunarodne dozvole.

 

Mene lično brine da li će ovde muljati s vakcinama, kupovati loše serije i poštovati pravila za skladištenje i transport, nego koja će biti vakcina. Ne bi me čudilo i da testiraju na nama neku razvojnu. Možda sam paranoičan, ali znajući s kakvom stokom imamo posla ništa me ne bi čudilo.

Dok ja dođem na red već će se znati koja je imala kakve rezultate, pa ću birati, ako se bude moglo.

 

  • +1 8
Link to comment
2 hours ago, duma said:

 

 

&

i na kraju vrh:

Tri karte za Holivud.

Mene živo zanima kako vi znate da je kineska smeće. Ako niste čuli Kinezi više ne šiju bofl garderobu. Odavno imaju ozbiljan razvoj i u mnogim oblastima su daleko ispred Evrope. Sumnjam da su medicinu zapostavili. Kada je korona u pitanju sigurno su počeli bar tri meseca ranije, što je poprilična prednost.

U rusku medicinu se ne razumem, ali njima sigurno neće gledati kroz prste kad im budu davali dozvolu, pa ne vidim što bi vakcina bila loša ako dobiju međunarodne dozvole.

 

Mene lično brine da li će ovde muljati s vakcinama, kupovati loše serije i poštovati pravila za skladištenje i transport, nego koja će biti vakcina. Ne bi me čudilo i da testiraju na nama neku razvojnu. Možda sam paranoičan, ali znajući s kakvom stokom imamo posla ništa me ne bi čudilo.

Dok ja dođem na red već će se znati koja je imala kakve rezultate, pa ću birati, ako se bude moglo.

 

Vec sam odgovorila

 

ukratko, istorija transparentnosti Rusa i Kineza me strasno zabrinjava... Skloni su da muljaju i sklanjaju pod tepih greske i nepovoljne rezultate. Ovi drugi barem imaju kakve takve kontrolne mehanizme: Javna dostupnost informacija iz svih tela koja odobravaju lekove, nesto slobodnih medija, kompanije koje se takmice pa ce jedna drugu da "ofiraju" kad god mogu. Kod Rusa i Kineza toga nema... oni se uzdaju u te dve drzavne vakcine i to ne sme da omane, pa i oni koji na njima rade strasno tesko mogu da priznaju sitne greske.

 

Sto bi etf-ovci rekli Zapad ima negativnu povratnu spregu (kontrolne mehanizme) pa su sistemi stabilni, a ovi drugi su u stanju oscilovanja non stop (polovi im na imaginarnoj osi)

Sorry na strucnoj terminologiji iz teorije sistema, ali ... profesionalna deformacija...

 

Podvukla sam medjunarodne dozvole jer je jako bitno ko ce ih i kome dati...

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...