Jump to content
IGNORED

Umiruća istina


Budja

Recommended Posts

Quote

Obama insisted: “For democracy to work, we have to believe in an objective reality, you have to believe in facts. Without facts there is no basis for cooperation. If I say this is a podium and you say this is an elephant, it is going to be hard for us to cooperate.”

https://www.theguardian.com/us-news/2018/jul/17/obama-criticises-strongman-politics-coded-attack-trump

 

Tacno,

 

I onda takodje tacno.

 

Quote

“The previous structure of powers of injustice and exploitation never went away, they were never fully dislodged,” he said. “For all the shining skyscrapers, entire neighbourhoods, cities, regions and nations have been by-passed. For far too many people the more things have changed, the more things stayed the same”.

“An explosion in inequality” remained unaddressed, he said. “A few dozen individuals control the same amount of wealth as the poorest half of humanity. That’s not an exaggeration. It’s a statistic.”

 

 

I, onda, da poentira:

 

Quote

Part of this global elite – rightwing billionaires - were now “cynically funding populist movements that fed on fears that economic insecurity was slipping away, their social status was eroding, their cultural identity was being threatened by outsiders by someone that did not speak like them”.

 

 

Dakle, Obamin zakljucak je da su problem "right-wing billionaires". Oni su krivi za nejednakost, docim je, recimo, Bezos do jaja. 

 

I, onda:

 

Quote

Warning the world was at a crossroads, he insisted liberal democracy and co-operation had a better story to tell, but said that this could only work if the rich paid more in tax, stopped avoiding paying tax or and stopped blinding themselves to the consequences of decisions taken in boardrooms. “The struggle for basic justice is never truly finished,” he said.

 

 

Sta je zakljucak?

 

Da je Obama i cela elita nekonzistentna, jer problem vidi u "right-wing billionaires", docim su "rich" u poslednjem pasusu neki tamo neidentifikovani. Prosto, nece da moze: Ne, nisu jedini rich braca Koch, vec i oni koji su drustven liberalno nastrojeni. Izbegavajuci da ih pomenes kao deo problema (Goldman Sachs, Amazon i sl.) samo zato sto su finansirali tvoju i Klintonovu kampanju ti sam sebe postavljas kao deo problema a ne resenja.

 

To mozda nije direktno negiranje istine, ali jeste izbegavanje iste: precizan u tvrdnjama u odnosu na tvoje neprijatelje a bolno generalan i neuverljiv kada treba zakaciti i deo sopstvene koalicije.

 

Naravno, onda, da bela radnicka i niza srednja klasa ne moze Obami i slicnima da veruje pa joj ostaje da "cling to the guns" i sopstveni frust utopi u Trampu i opijadima.

 

 

Link to comment
  • 2 years later...
25 minutes ago, Budja said:

Ne znam gde da stavim, ajde ovde.

 

O ekspertima, Joe i Miletu, o veri u eksperte, o kognitivnim modelima odlucivanja i verovanja.

 

https://review.chicagobooth.edu/behavioral-science/2020/article/downfall-and-possible-salvation-expertise

 

 

Pa ovdje:

 

Nauka - Parapsihopatologija™

 

Ovako ispade dam sam  science denier™ koji ti je dao slagvort :D

Link to comment
  • Redoran changed the title to Umiruća istina
  • Redoran locked, unlocked and locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • 4 months later...

Imamo li mi negde jos neki topic o fejk njuz, pa jos na ovako nekom "teorijskom" nivou? Mozda bi ovo moglo da se prebaci i na metafiziku.

 

U svakom slucaju, jebavam se s polenskom alergijom ovih dana. Alergije su na fizioloskom planu fantastican primer laznih vesti: imunitet dobija lazne informacije i reaguje pogresno kao da ga neko napada dovodeci citavo telo u stanje potpune panike i potpuno autenticnog osecanja bolesti iako je zapravo potpuno zdravo. Reakcija moze da bude toliko jaka da na kraju ubije ogranizam.

 

Nije li analogija sa laznim vestima i drustvom ocigledna? Recimo na primeru migranata koji su, u sustini, bezopasni kao polen. Masinerija laznih vesti se zahuktava, "migranti otimaju radna mesta", "migranti siluju", "migranti donose dzihad u Evropu", i rezultat je alergijska reakcija u vidu rasta mrznje, svi su spremni da se brane od posasti, desno-populisticki pokreti pumpaju "imuni odgovor". Moze jos raznih primera da se smisli.

 

Nego, ako su lazne vesti i "kriza demokratije" nekakva drustvena alergija, sta bi trebao da bude odgovor? Jedna varijanta je obaranje histamina, ali to nuzno dovodi do supresije imunog odgovora iliti gubljenja mogucnosti odbrane od stvarnih napada (unutrasnjih i spoljnjifh). Druga varijanta, verujem mnogo bolja, je desenzibilizacija. Sto mu, recimo, u slucaju migranata dodje neka dvosmerna integracija i inkluzija.

 

  • Hvala 2
Link to comment

Jedna od teorija o porastu alergija objašnjava da je to nesumnjivo zbog modernog života. Milenijumima je čovek živeo u prirodi i sa prirodom. Ovo je značilo da je imuni sistem upoznat sa svim patogenima koji mu prete i uspešno se borio sa njima. Sterilan život u betonskim kutijama doveo je do potpuno zbunjenog imunog sistema koji polen zamenjuje za parazite. Postavlja se pitanje da li su ovoj priči sterilni stanovi i kuće analogija državama ili je možda problem u onom naučenom?

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Kenji said:

Jedna od teorija o porastu alergija objašnjava da je to nesumnjivo zbog modernog života. Milenijumima je čovek živeo u prirodi i sa prirodom. Ovo je značilo da je imuni sistem upoznat sa svim patogenima koji mu prete i uspešno se borio sa njima. Sterilan život u betonskim kutijama doveo je do potpuno zbunjenog imunog sistema koji polen zamenjuje za parazite. Postavlja se pitanje da li su ovoj priči sterilni stanovi i kuće analogija državama ili je možda problem u onom naučenom?

 

Pa da, to lepo nastavlja analogiju. U Evropi zivimo period gde tri generacije nisu imale pred sobom pravog neprijatelja. "Sterilan zivot" u bezbednim i uredjenim drustvima je zbunio i otupio drustvene mehanizme koji ne prepoznaju narastajucu fasizaciju, a pale se na migrante ili sofu Ursule van Leyden. Meni se dopada ta ideja da ovaj sunovrat vrednosti i lavinu pogresnih reakcija objasnim felerom drustvenog imuniteta.

 

Alergije su u velikom broju slucajeva bezopasne, ali veoma zamorne, a pogresno lecenje moze da dovede do fatalnih posledica.

 

@Indy - pa tema je "umiruca istina". kazem, mozda je moglo da ide na metafiziku, al da ne otvaram topic, a tema je srodna.

  • +1 1
Link to comment

Možda i jeste na temu, naime ove ničim potkrepljene teorije o alergijama (koje su gore nego nekada, što smo utvrdili ne znam kako i kada) su nekakvo umiranje istine u akciji.

 

Off skroz.

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Indy said:

Možda i jeste na temu, naime ove ničim potkrepljene teorije o alergijama (koje su gore nego nekada, što smo utvrdili ne znam kako i kada) su nekakvo umiranje istine u akciji.

 

Off skroz.

 

Jeste, off. Mozemo negde drugde da nastavimo o alergijama (koliko ja znam nije upitno da li ima dramaticno vise dijagnostifikovanih alergija, vec samo da li je u pitanju bias u smislu da mnoge alergije nisu dijagnostifikovane ranije).

Link to comment
9 minutes ago, Kenji said:

@Indy

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hygiene_hypothesis

 

Evo ti pošto si na braniku istine. Jako me iritiraš. Al ajd sad. 

 

Zanimljivo mi ovo chandra. Mada bi bilo jako jednostavno. 

 

Ahahaa kakvim se budalastinama bave ljudi po raznim drustvenjackim institutima, ne sumnjam da bi tamo neko mogao da nabaci 2 projekta i jednu disertaciju oko ove hipoteze.

 

Jeste pojednostavljeno, ali ima nesto u toj kombinaciji kolektivne otupelosti na svakojake stvarne drustvene bacile i preteranim reakcijama na bezopasne teme sto me jako podseca na to ludilo koje spopadne telo u vreme alergije (poslednjih dana hocu dusu da iskijam, pa mi misli stalno idu na tu stranu).

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...