Jump to content
IGNORED

199x vs 201x, društvo i odnosi, kad je bilo gore...


radisa

Recommended Posts

Bilo je mnogo manje ljudi, nismo još znali da se Zemlja neće oporaviti. I mislili smo da se u kapitalizmu dobro živi, pa ćemo i mi kad uvedemo.

 

Devedesete su bile kraj druge polovine dvadesetog veka koja je u ljudskoj istoriji kratkotrajni incident masovnog opijanja. Sad je taj incident gotov, otreznilo se, gledamo šta smo napravili u pijanom stanju i možemo li se ikako izvući da ne bude baš samo patnja. Mi ne možemo, jedino ako klinci steknu neke supermoći, što ne isključujem.

 

Nikad se ne zna ali devedesete su više bile lokalno sranje a ovo je više globalno.

 

Znači ne mož nikako sad da bude bolje, možda je nama ovde manje neprijatno.

 

 

Edited by Hermetico
  • +1 1
Link to comment
33 minutes ago, Anonymous said:

 

A sa druge strane, slušati Džeja je tada među građanima bio ozbiljan blam, danas baš i nije.

Pa meni je i dalje blam... ALi to sam samo ja...

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ovo povodom Džejeve smrti je slika i prilika ovog društva. Opoziciona Nova ubija sa reminisencijama Džeja iz popravnog doma, između ostalog. Ovde se relativizuje ko je sahrananjen u Aleji. Super, imamo simpatičnog sitnog krimosa sa Dorćola, koji je pevao odvratnu muziku i sahranjuje se u nebitnoj Aleji.

 

A onda čitam čaršave protiv Vučića i tog sistema vrednosti.

  • +1 3
Link to comment
9 minutes ago, Anonymous said:

Ovo povodom Džejeve smrti je slika i prilika ovog društva. Opoziciona Nova ubija sa reminisencijama Džeja iz popravnog doma, između ostalog. Ovde se relativizuje ko je sahrananjen u Aleji. Super, imamo simpatičnog sitnog krimosa sa Dorćola, koji je pevao odvratnu muziku i sahranjuje se u nebitnoj Aleji.

 

A onda čitam čaršave protiv Vučića i tog sistema vrednosti.

Nova nije izvan tog sistema, samo pokušava da bude naličije...

 

Izvan tog sistema su možda NiN i Vreme...

 

Otišlo je ovde sve po kurcu... Gledam sad onaj Zecov intervju što si kačio na Covid temi... On pristaje ovde... 90ih si mogao naći majstora za sve, koji bi ti odradio posao dobro, a oko plaćanja bi se dogovorili, nekako... 2020 možeš i da imaš para, ali možeš i da imaš problem da nađeš majstora... Pre ćeš naći vrhunskog programera, nego jedva prosečnog vodoinstalatera...  A i taj kad ga naćeš će te oladiti, samo tako...

 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Nova nije izvan tog sistema, samo pokušava da bude naličije...

 

Izvan tog sistema su možda NiN i Vreme...

 

Otišlo je ovde sve po kurcu... Gledam sad onaj Zecov intervju što si kačio na Covid temi... On pristaje ovde... 90ih si mogao naći majstora za sve, koji bi ti odradio posao dobro, a oko plaćanja bi se dogovorili, nekako... 2020 možeš i da imaš para, ali možeš i da imaš problem da nađeš majstora... Pre ćeš naći vrhunskog programera, nego jedva prosečnog vodoinstalatera...  A i taj kad ga naćeš će te oladiti, samo tako...

 

 

 

 

 

 

Iskren da budem, ne bih sad ni penio da nije bilo onakve reakcije ovde povodom Džeja. Izgleda da precenjujem domete ovog mesta.

Link to comment

u nadi da me ne skinu i sa drustva

 

valjda vas tamo mediji bombarduju sa dzejovom smrcu pa zato ste toliko ogorceni. mene nije blam da ga slusam. covek iz naroda. uvek bio prijatan i domacinski raspolozen kada smo se videli. iskren zagrljaj i pitanja kako cale, keva itd... 

 

ja sam odrastala pod "staklenim zvonom". imali smo vise nego drugi, putovalo se stalno. a onda su dosle '90, sok sa ratom, izbeglom decom novom u odeljenju, porast kriminala i ja medju tom populacijom. bilo mi je nejasno kako mogu da kradu (preko) .... 

drago mi je sto mi se sve to desilo. imati pa nemati. ko su ti pravi prijatelji. politika je i tada bila zaludjivanje, videh po ogorcenim roditeljima koji su se stalno prepucavali. i ni jedan nije imao dobrog kandidata. svaki je bio izdajica. svi moji pravi prijatelji u beogradu, koji su ostali, su uspeli bez stranaka, bez pomoci da sami izgrade svoje karijere, porodice i sada prilicno dobro zive. ne obracaju paznju na politiku, a ni ne prate medije. kukaju jedino na osiromasen kulturni zivot al to mi se cini da je svuda tako sada. 

 

 

Link to comment

Jedina fundamentalna razlika - za nas koji smo i onda imali 'neke' godine, neke posteno stecene diplome, mozda malo radnog staza i planove da palimo ili da ostanemo - dakle - razlika je sto je tada kao postojala neka nada da ce sve to da prodje. FFW u 201x i dalje - s godinama je dosla spoznaja da nece biti fundamentalno bolje - zato sto su neki ostali, zato sto su onima koji su otisli ostali roditelji i tome slicno... Ne znam kako je danas u Srbiji onima koji imaju 25-30 godina - verovatno je sranje al' bar ne znaju za bolje iz prve ruke tako da to menja sliku (cenim ja) znacajno, ne? Obradovalo me pre 2-3 godine kad sam video da na prvoj i drugoj godini na Oxbridzu ima 30ak nashih iz Beograda i shire (pashaluk i to). I da su deca kao da su iz nekog drugog vremena - sto bi rek'o rahmetli marshal - kad imamo ovakvu mlados' ne treba da brinemo za buducnost Jugoslavije Srbije... 

Link to comment
6 hours ago, Anonymous said:

 

A sa druge strane, slušati Džeja je tada među građanima bio ozbiljan blam, danas baš i nije.

 

Haha, ja sam na svadbi (mislim, kad sam se ja zenio) feb. 1996. kad su me terali da izaberem sta ce orkestar da svira, nepoznajuci narodnu muziku, porucio "Ugasila si me", to sam bio cuo na radiju... Ceo zivot ne prestajem da se smejem svom izboru, u stvari sad ozbiljno, to je idealna pesma svakom momku koji se zeni, :lolol:

 

 

Edited by Indy
  • +1 1
  • Wub 1
  • Haha 4
Link to comment

cujes danas nema nade a 90-ih je bilo. pa i sad ima nade ali se omatorilo. sad je fokus na malo licnija nadanja. to tako ide sa godinama svuda. 

sad se malo vise prica a manje protestuje. sta smo ocekivali od drustva kao tinejdzeri je nesto sasvim drugo.

po toj ogorcenosti svaka je generacija ista. nismo mi presedan.

da se ne lazemo nismo ni kao mladji bas isli na bajunete. bilo je gadnih situacija ali mladji smo bili, manje razmisljali da li cemo u skolu 10. marta a danas kako na posao ako te opauci pandur, mnogima dosla i porodica itakoto.

evo docekao sam prvo da padne milosevic a sad ovaj ovde i od svega me je najvise nervrao defetizam. kao sto ides, sa kim ides, nista se nece promeniti i sl. 

nikakvo herojstvo samo gradjanska duznost da pokazes da se ne slazes sa politikom rezima. 

 

i ko je mislio da ce rat da se brzo zavrsi i sve vrati u normalu nije bas bio u pravu a nije imao ni takvih primera.

rat kosta, mnogo. krv je pala. zivoti su postali bagatela. znalo se da ce posledice biti strasne i duge.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment

90ih je bilo nade, skloniti Slobu, otvoriti Srbiju najzad za Svet, postati normalna uređena zemlja...a dobili smo ovo, ovu nakaradu. provizorijum, potemkinovo selo jedne Psihozvončice.

Danas je jedina nada emigrirati odavde

Link to comment

Ma volim što su demonstracije tad i danas ista stvar... Koliko novca je upumpano u bunt devedesetih, to se još nije propisno ni istražilo. Delimično zbog toga što niko od nas nema mnogo protiv tog novca, ja bih voleo da i sad neko daje novac za istraživanje ljudskih prava. Ali nije baš svejedno koliko se profesionalno time baviš, nije. 

 

Ko je imao stomak da napravi ovaj 'otklon' o kom priča Mos, da ful prezre sve što treba da se prezire, mogo se lepo uvaliti. Tačno se sećam tog momenta u životu kad sam skontao da mi je 80% ekipe solidno plaćeno da širi ideje. Posle su ih samo prebacili na druge projekte, zavisi za šta Evropa izdvaja te godine. Nisam im ja to zamerao, nisu to bile neke zle ideje. Ali nisam baš imao ni stomak da zagrizem ko oni. Trebo je stomak i za to. 

 

Ne pričam samo o NGO sektoru nego i o kulturi i advertajzingu... Kad je Tadi posto ministar odbrane meni je tast bio u DS, a radio sam s velikim marketing agencijama. I ono, nikad me niko nije prozivao što nisam kršten, prvi put su me prozivali likovi iz Mekena. Kao, kako nisi? Nisam, jebote, nisu me krstili ne interesuje me. Moraš se krstiš. Ma važi...

 

Nekad mislim da bi se pola sukoba devedesetih izbeglo da je SPS promenila ime stranke i države, izbacila to 'socijalistička'. Ne znam ni koji im je moj to trebalo kad nisu ni bili socijalisti...

Edited by Hermetico
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...