Jump to content
IGNORED

199x vs 201x, društvo i odnosi, kad je bilo gore...


radisa

Recommended Posts

11 hours ago, Meazza said:

 

To je deo vecitog narativa "sudija nas pokrao". :) Sto vecu odgovornost preuzmemo na sebe kao drustvo za to sto nam se desava tim bolje i tim pre cemo se izvuci iz lose situacije. To je jedini put kojim treba ici. 

100%

uz par disklejmera o kojima sad nemam zivaca da pishem - a u svezi su sa cinjenicama:

a) voda tece nizbrdo, i

b) govna se kotrljaju isto tako - nizbrdo

'naci - kad neko zivi pod brdom - sva voda i sva govna generisana na brdu su nesto sa cime ce morati da se izbori preuzimajuci sto vecu odgovornost kao drustvo - i dalje redom po spisku (vidi boldovano). 

Link to comment
  • 3 weeks later...

90's vs 10's

Vječna dilema kad je bilo bolje. I kako prolazi vrijeme čak i za najveći shit od godina ćemo reći da je bilo bolje.

Uglavnom koristimo sopstveno iskustvo, a ubacimo i nekoliko subjektivnih i objektivnih varijabli. 

Glavna subjektivna varijabla bila je da smo biili 20 godina mlađi, imali više kose, a manje stomaka i bez problema mogli da spavamo nakon potoka lošeg alkohola i masnog hamburgera u 3 ujutru. Danas bi vjerovatno spavali u uregntnom nakon toga.

Od objektivnih varijabli trebalo bi ubaciti globalni tehnološki napredak koji se koristi i u svakoj fromuli privrednog rasta. Npr. prvu klimu sam kupio na rate krajem 90-tih neki treš brend za 1500 maraka. Danas sa ugradnjom akcije takva je 200 EUR. Gomila stvari je dostupnija sa tehnološkim razvojem. U kraju đe sam se podiga igrali smo fudbala na ulicu, danas je to mislena imenica jer je ulica zakrčena saobraćajem i parkiranim kolima.  Etc...

Dolazimo do glavne poente. Neka što smo bili u govnima kakvima smo bili 90-tih, nego nikada niko ne pominje oportunitetni trošak. Naime, sve nove članice EU tada su prolazile kroz tranziciju i nakon tranzcionih šokova kretale uzbrdo. Razlog je jednostavan. Devedeste su ekonomski bile godine globalnog blagostanja kojeg smo mi neke jade zakačili u 00's.

Sticajem okolnosti profesionalni put mi je otišao u smjeru da se zarađuje toliko, da je u odnosu na životni stil roditelja koji su bili državni službenici sa fakultetom, moja porodica trenutno u nekom Holivudu. Polako ulazimo u "enologiju" i smijemo se tome sami sebi. Tako da poređenje zna biti dosta individualno. Vjerovatno su nekome liku devize, devize 90-te bile Holivud.

Isto tako se sada glorifikuju 80's zbog dobre rok scene, zaboravljajući inflaciju, par-nepar, da nisi moga u prodavnicu naći skoro ništa, restrikcije struje, jednopartijski sistem, zatvor ako previše kenjaš protiv vlasti...

Da zaključim, ljudi bili smo malo mlađi, mozak je svakako setovan da boji prošlost u ružičasto, ali 90's su nightmare.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...