Jump to content
IGNORED

Bajden - jedno staro i očekivano presidency?


theanswer

Recommended Posts

9 hours ago, ObiW said:

 

Pa po toj logici je i Srbija saterana u ćošak kad su CG i Sev Makedonija zatražile članstvo u NATO. Ipak, nikom nije palo na pamet da šalje srpske tenkove u Mojkovac i Kumanovo, kako to kako to?

Kad sam rekao sateran u cosak, mislio sam da je sad Rusija saterna u cosak, ovim sankcijama i ratom koji je uveliko (ali ne i jedino) rezultat americke ekspanzionisticke politike. Ali to nije samo Bajdenova zasluga (cak se moze reci da je on isao protiv toga kao dio Obamine administracije) jer ta politika ide po svojoj inerciji vec preko 100 godina. No, to je druga tema.

 

Ono na sta sam reagovao je bila tvoja ocjena da je Biden nastupio dravnicki. Ja se ne slazem: on je nastupio kao izvandredan birokrata koji je ovaj takticki dio otresanja Rusije kao blata sa cizama odigrao za 10. No, ta prica jos nije gotova i nadam se da se nece zavrsiti razmjenom tatkcikih nuklearki po Evropi.

 

A da je nastupio kao drzavnik, onda bi jos pri preuzimanja predsjednikovanjem pokusao iznaci neko rjesnje koja ne bi dovelo do ovoga sto imamo sad. E, to bi bilo drzavnistvo: da se smisli nekakav okvir kolektivne bezbedjnosti u Evropi, a koji ne ukljucuje Ukrajinu u NATO-u, da se odstupi od inercije hegomonizma i da se bude kreativan, pa cak i po cijenu da se "bitka za Ukrajinu" izgubi, ali da se dobija bitka za Rusiju.

Link to comment
1 hour ago, mlatko said:

Hehe, obično u transatlantskim odnosima ono što lepo zvuči nije i izvodljivo u praksi.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

Pa nije, jer nema dobre volje ni na jednoj strani. 

 

No, i ako se izmaknemo od moje naivne zelje za miroljubivom i aktivnom koegzistencijom(TM by Tito), opet mi nije jasna svrishodnost konfrontacije sa Rusijom, pogotovo kad se razmatra pivot to Asia, buduci rat sa Kinom:

 

In The Long Game: China’s Grand Strategy to Displace American Order, Rush Doshi, currently Biden’s director for China at the National Security Council, writes from a similar zero-sum perspective but focuses more broadly on what he sees as China’s decades-long determination to become the world’s new hegemon. Citing voluminous Communist Party documents, he carefully traces the emergence of what he believes is China’s grand strategy to drive America out of Asia and displace its paramount influence in the world.

Writing in scholarly, sometimes jargon-laden prose, Doshi presents the US–China contest as “a competition over regional and global order, as well as the various ‘forms of control’ that sustain it.” According to him, the US cannot maintain its preeminent position unless it blunts China’s worldwide military, economic, and political “order-building” and simultaneously reinvests in “the foundations of American order.”

 

Kako je to drzavnicki potez kad si efektivno svom najvecem takmacu obezbjedio veoma mocnog saveznika i stratesku dubinu?

Link to comment

Ove konfrontacije, iako se prozivaju "tačkama bez povratka" ne nanose možda nepopravljivu štetu, već imaju (posebno u skejt departed-skim vidicima) širu ulogu stvaranja besne матрјошке.

Oboriti kineskog zmaja više niko ne može sam... ako se (kao po prognozama) udruže u savez, jebi ga. Kucnuo je čas za čas svakako a udruženi monstrumi nisu neophodno jači.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
13 hours ago, brusli said:

Ko je saterao USA u cosak 1962. sa Kubanskom krizom?

Ameri su bili "saterani u ćošak" dovođenjem sovjetskih raketnih sistema. onog trenutka kada je Hruščov uklonio raketne sisteme, Kuba je bila i ostala moneta za sitno potkusurivanje. ni u jednom trenutku nije postojao plan za nekakvu invaziju - da jeste, Kastro bi prošao k'o Norijega.

Edited by Gandalf
  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Peter Fan said:

Kako je to drzavnicki potez kad si efektivno svom najvecem takmacu obezbjedio veoma mocnog saveznika i stratesku dubinu?

problem je u tome ovakve konstrukcije zanemaruju dve stvari: a) unutrašnje uređenje koje utiče i na spoljnu politiku velikih sila; i, b) želje i stremljenja lokalnih aktera (u ovom slučaju, Ukrajinaca).

 

to da bi Ameri trebali da ubede Ukrajince da im valja biti ruskim vazalom, a zbogradi američkih planova na Pacifiku... se kosi sa svim mogućim i nemogućim američkim pretpostavkama o tome šta bi trebalo da bude američka spoljna politika. druga bi priča bila ako bi tvrdili da Ameri treba da prepuste Ukrajinu Rusima, nekakva američka pasivnost bi mogla da prođe.

Link to comment
48 minutes ago, Meazza said:

Stvar je u tome sto su pokusali da izvrse invaziju preventivno, ali nije im uspelo. I ti to dobro znas.

Odgovorio na ovo:

Ko je saterao USA u cosak 1962. sa Kubanskom krizom?

Link to comment

Udjoh na topic posle x vremena i skontam da ni sam vrh demokratske stranke nije toliko optimističan koliko Obiw o Bajdenovom predsednikovanju. I oni bi bili u fazonu, da to su talking points, ali ne moraš stvarno da veruješ u to

Link to comment
14 hours ago, Gandalf said:

Ameri su bili "saterani u ćošak" dovođenjem sovjetskih raketnih sistema. onog trenutka kada je Hruščov uklonio raketne sisteme, Kuba je bila i ostala moneta za sitno potkusurivanje. ni u jednom trenutku nije postojao plan za nekakvu invaziju - da jeste, Kastro bi prošao k'o Norijega.

U tome je poenta, sto su Rusi odustali od instaliranja raketa i (vecih) baza.

Pravo pitanje je sta bi bilo da Hruscov nije odustao od slanja raketa, i slanja vecih kolicina vojne tehnike, instruktora i vojske ?

To je ekvivalent ove situacije u Ukrajini.

 

Edited by brusli
Link to comment
1 hour ago, brusli said:

U tome je poenta, sto su Rusi odustali od instaliranja raketa i (vecih) baza.

Pravo pitanje je sta bi bilo da Hruscov nije odustao od slanja raketa, i slanja vecih kolicina vojne tehnike, instruktora i vojske?

https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1991-09-12-mn-2964-story.html

 

MOSCOW — President Mikhail S. Gorbachev announced Wednesday that he has decided to begin withdrawing Soviet troops from Cuba, winding down a 32-year military alliance with the Western Hemisphere’s only Communist regime.

...

Gorbachev said the Soviet Union has about 11,000 military personnel in Cuba. Other officials said the training brigade he mentioned included fewer than 3,000, or about one-fourth of the total.

 

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...