Jump to content
IGNORED

Bajden - jedno staro i očekivano presidency?


theanswer

Recommended Posts

 

Ja sam negde cuo da je poveo jos nekoga sa sobom - osim jadnog note-taker-a... 

 

Quote

Biden would not meet alone with Putin, without a note-taker, as Trump had insisted on doing—who knows why—in 2018.

 

- - -

 

7 hours ago, napadaj said:

HAHAHAHAAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHA

 

Nije smeshno... :)

 

 

 

Link to comment
6 hours ago, iDemo said:

 

Ja sam negde cuo da je poveo jos nekoga sa sobom - osim jadnog note-taker-a... 

 

 

Ajde reci šta si čuo, od kad nema mustang i Jusufa nema ko da nam prenosi alternative facts…

  • Haha 1
Link to comment
13 hours ago, NiZdr said:

 

 

Kao mali šlagvort..

 

Znam da je već izlizana priča, ali meni je stvarno fascinantno how the mighty USA have fallen.

 

Oni su nekada imali predsednike koji su pričali kao na klipu niže..na vrhuncu hladnog rata i par meseci posle kubanske krize (i par meseci pre atentata). Moram priznati da sam dugo mislio da je JFK  liberalna ikona, samo zbog činjenice da je bio mlad, zbog Merilin Monro, lude 60-te, zbog čuvenog prvog TV sučeljavanja gde je uništio Niksona, zbog samog atentata, da je tu mnogo konstrukcija oko njega napravljeno, ali što više čitam o njemu i slušam šta je sve pričao, deluje da je taj čovek stvarno imao nešto, da ne kažem neoriginalno, da je bio ispred svog vremena.

 

Znam da niko neće odgledati ovaj govor (a i predugačak je :D), ali ovo su stvarno inspirativne stvari, fenomalno sročene, na vrhuncu hladnog rata, par meseci posle Kube,,,samo  treba staviti stvari u taj kontekst. 

 

Kažu da je ovaj govor podigao neke obrve u Lengliju i Pentagonu.

 

 

Ne znam ni što mi ovo pade na pamet, kad videh Bajdenov klip.

  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Ivo Petović said:

Znam da niko neće odgledati ovaj govor (a i predugačak je :D), ali ovo su stvarno inspirativne stvari, fenomalno sročene, na vrhuncu hladnog rata, par meseci posle Kube,,,samo  treba staviti stvari u taj kontekst. 

 

Kažu da je ovaj govor podigao neke obrve u Lengliju i Pentagonu

Itekako.

Samo sto danas nema smisla potezati: uz sve greske i sto bi se reklo objektivne slabosti i mane, JFK je bio odraz duha vremena, pripadnik generacije koja je dosla na vlast u punoj snazi, a pritom znala sta je rat.

Odrazavao je, bez obzira na stvarni znacaj, poslednje ostatke i nacin razmisljanja jedne istinski (klasicno) liberalne Amerike, suocene sa svojim nedostacima i spremne da se sa njima suoci i savlada ih.

Amerike koja je na sve to, spasla Zapadnu Evropu nadiruceg komunizma kao u to doba itekako prihvatljive alternative ogromnom broju i samih Evropljana i samim tim Amerike koja je, za razliku od nekih kasnijih Amerika, imala cak i moralno pravo da drugima drzi lekcije, sa sve entuzijazmom i nadom u dalji progres kao obelezjem vremena.

Vise ikona nego POTUS, ali zasluzena i zasluzna ikona.

 

Link to comment

I ne samo to: njegova pobeda na izborima oznacila je izlazak iz kaljuge makartizma, uklanjanje Dulles i J. E. Hoover ekipe znacilo je takodje budjenje nekih novih nada...

Link to comment

Dobro, jeste bio malo ljut na CIA posle Zaliva svinja, ali sve ukazuje da je shvatio opasnost nekontrolisanog rasta moci raznih Sluzbi i opasnosti koje iz toga proisticu cak i u najdemokratskijim drustvima.

JFK jeste bio do koske kontroverzan, s jedne strane eskalirao je, tacnije eskalirali su ga i uvukli jos dublje u Vijetnam, ali je bukvalno zaduzio svet kao prvi politicar koji je savladao koreografiju ponasanja u krizama poput kubanske, koreografiju koja nas je verovatno spasla nuklearne kataklizme.

I koja je danas pustena niz vodu ekstremno neodgovorno i sa esktremno nepredvidivim posledicama.

Link to comment
15 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Oni su nekada imali predsednike koji su pričali kao na klipu niže..na vrhuncu hladnog rata i par meseci posle kubanske krize (i par meseci pre atentata).

 

Mesčini da je, barem delom, upravo kubanska kriza odnosno vrhunac hladnog rata inspirisao ovakve govore. Kada uživo prođeš kroz onih "13 dana" gde je samo ludom srećom izbegnuto uništenje planete a nama koji ovo pišemo data šansa da postojimo, onda je vrlo verovatno da ćeš, kada se situacija smiri, veoma intenzivno razmišljati o nekom trajnom i sveobuhvatnom miru. Toga danas nema jer današnji političari nemaju sveže utiske takvog tipa. Nuklearni rat je nekada bio svetska opasnost broj jedan, danas su to klimatske promene i par drugih stvari. Koliko god da su SAD i Rusija svesni nuklearnog bremena koje nose, toj svesti ipak nedostaje neki stvaran scenario reda veličine kubanske krize, jer to su događaji koji podstiču političare na ozbiljno razmišljanje ili dovode na vlast neke drugačije političare. Sve dok su te stvari u domenu teorije i dva predsednika ne osećaju realnu opasnost da njihova deca i svi koji im nešto znače ispare ispod termonuklearne pečurke, biće prostora da se vrte i recikliraju raznorazne prazne priče bez ikakvog suštinskog iskoraka.

 

Ima tu verovatno još podosta faktora koji bi objasnili zašto je onda bio JFK a danas je Bajden, samo mi je ovaj nuklearni nekako baš snažno došao u misli.

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Dobro, jeste bio malo ljut na CIA posle Zaliva svinja, ali sve ukazuje da je shvatio opasnost nekontrolisanog rasta moci raznih Sluzbi i opasnosti koje iz toga proisticu cak i u najdemokratskijim drustvima.

JFK jeste bio do koske kontroverzan, s jedne strane eskalirao je, tacnije eskalirali su ga i uvukli jos dublje u Vijetnam, ali je bukvalno zaduzio svet kao prvi politicar koji je savladao koreografiju ponasanja u krizama poput kubanske, koreografiju koja nas je verovatno spasla nuklearne kataklizme.

I koja je danas pustena niz vodu ekstremno neodgovorno i sa esktremno nepredvidivim posledicama.

 

To za Vijetnam je baš interesantno - svi izvori kažu da je, pred kraj 1963.g, Amerikanaca tamo bilo svega oko 16k. Takođe JFK je negde u septembru 1963.g. u intervjuu Kronkajtu najavio njihovo povlačenje. Naravno, to je bilo pre Diemovog ubistva - ko zna šta bi bilo posle toga, čak i sa JFK, tako da je sve ostalo špekulacija.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...