Jump to content
IGNORED

Tenet


goofs

Recommended Posts

 

When I die, the world dies with me and your knowledge dies with you, buried in a tomb like an anonimous Egyptian builder sealed in a pyramid to keep his secret.

 

Andrei Sator

 

HKeqJHn.png

 

Protagonista je mrtav i upravo je zaplovio Mlečnim putem koji vidimo u formi brodskog traga. Već sam pominjao da su Egipćani Mlečni put doživljavali kao nebeski Nil koji u filmu personifikuje Robert Pattinson u ulozi… Neila, što ga ujedno čini i Protagonistinim psihopompom. S druge strane, zemaljski Nil je projekcija nebeskog i ta je aluzija skroz na mestu: prvi se uliva u sredozemno more, a drugi završava u središtu galaksije. Prema rečima nečera Tota, otelovljenja mudrosti, upokojena duša mora da se kreće lučno i u desno kako bi se dočepala galaktičkog centra. U suprotnom, napuštajući spiralu i elektromagnetne tokove, završiće u jalovom delu Nuna, gde dušu čeka potpuno uništenje i dezintegracija. Dakle, Protagonista kroz film izbegava ono što je u Judeizmu i Hrišćanstvu poznato kao druga smrt.

 

Istraj na valovitoj stazi svetlosti i kloni se mračnog puta...

 

Knjiga kralja Tota Atlantiđanina

O ključu slobode od prostora

 

Ove elektromagnetne tokove Egipćani nazivaju sekem. Sekem se prevodi kao sila, korenska osnova je sḫm, dok se identična osnova koristi i za Sekmet (sḫmt), Ptahovu suprugu i moćnog nečera sa glavom lavice. Ukoliko našu reč lav pročitamo otpozadi dobijamo reč val, a elektomagnetne sile se upravo tako kreću – u vidu valova, pa iz gornjeg citata vidimo da je iniciranim Egipćanima (čitaj Rašanima i Koptima) ova činjenica bila poznata.

 

Potencijal Nuna, odnosno etra kao medijuma za prenos i manifestaciju energije, maksimalno je iskorišćen preko spirala koje nastaju po formiranju galaksije, dok je izvor sekem energije, tj. elektromagnetizma, centar galaksije i napaljena Sekmet. S druge strane, Ptahova nadležnost je svest koja do nas dopire momentalno preko nehercijanskih talasa koji nemaju brzinsko ograničenje kao talasi elektromagnetnog spektra. Zbog toga su Sekmet i Ptah u bračnoj zajednici, a ne zato što Egipćani nisu znali šta će sa sobom pa su nasumice venčavali svoje nečere. Iz te bračne zajednice rodio se Nefertum, personifikacija galaksije, alegorijski predstavljena plavim lotusom, njegovim zaštitnim simbolom. Kroz eone vremena galaksije se poput sijalica pale i gase dok Nun ostaje beskrajan i večan. Analogija sa galaksijom, njenim životnim ciklusom i primordijalnim vodama Nuna je jasna. Svakog jutra egipatski plavi lotus cveta direktno iz vode da bi, potom, po zalasku Sunca, skupljao svoje latice i tonuo natrag u dubinu. Latice odgovaraju spiralama, a tučak i prašnik Sekmet i Ptahu. Samim tim, centar galaksije, kao metafora objedinjenog muško-ženskog principa, svedoči o androgenoj naravi Boga i večnoj težnji duše ka apsolutnom jedinstvu sa Tvorcem.

 

Ovde možemo da proniknemo i u suštinu reči Svarog, koji poput svog staroegipatskog pandana obitava u centru galaksije i funkcioniše isključivo na mentalnom nivou. Rog je spirala, a Svarog centar oko kojeg se okreću svi rogovi. Doduše, sve ovo biva jasno i samim pogledom na njegov simbol. 

 

ZhNJL8o.jpg

 

Poenta je da čitava galaksija rotira u smeru kazaljke na satu, dok se elektromagnetni tokovi kreću u suprotnom, iz centra ka obodu, napajajući usput zvezde, planete i sve što vibrira, tako da duša na svom putu ka konačnom odredištu ima sličnu sudbinu kao, recimo, losos. Pred mrest losos mora da pliva uzvodno nasuprot rečnim strujama, brzacima i vodopadima. Nakon mresta koji se odvija u gornjim i mirnijim tokovima reke, losos umire na istom mestu gde je i započeo svoj životni ciklus. Kako lososi nalaze reku iz koje su potekli nije najjasnije, ali se pretpostavlja da za navigaciju koriste magnetno polje zemlje.

 

Zato u filmu imamo suprostavljena kretanja ali i manipulaciju vremenom. Eterična egzistencija podrazumeva otvaranje sve tri vremenske dimenzije, dok telesna funkcioniše isključivo unutar tri prostorne bez ikakvog uticaja na vreme koje slobodno protiče kroz nas.

 

Zanimljiva je konverzacija i na kraju filma između Protagoniste i Neila, gde mu ovaj drugi kaže - It’s me in there, again. Weaving another past in the fabric of this mission.

Nečer koji fabrikuje realnost putem tkanja zove se Nit (nt) i njeno ime se piše na sledeći način:

 

P2KIkx6.png


Talas predstavlja glas n, a hlebčić glas t. Dalje, imamo ideogram u vidu čunka za tkanje, kao i determinantu za ženskog nečera. Četiri kraka na čunku predstavljaju četiri agregatna stanja u kojima se manifestuje materija, dok bi sam čunak bio etar. Pošto je u izradi realnosti koristila končiće, odnosno niti kako se kaže na srpskom, inspirisala je teoriju struna, gde se osnovna interakcija predstavlja na identičan način kao i čunak koji Nit nosi na glavi. 

 

Y08e7wr.jpg

 

eEDgHrW.jpg

Nit sa čunkom na glavi

 

Takođe, Nit je sposobna da u kontraprocesu dezintegriše materiju, i u toj ulozi je vidimo na ovom muralu. Pre svega, to znamo zbog Ozirisovog imena koji je nečer podzemnog sveta, pa je jasno da se radi o nečijoj grobnici. Međutim, jos su indikativnije dve leve ruke što je znak pasivnog principa, dok bi dve desne ruke imale obrnuto aktivno značenje i tu dolazimo do naslova filma Tenet. Korenska osnova je tnt koja lepo upućuje na dva dijametralno suprotnna smera delovanja ovog nečera.

 

Inače, na engleskom jeziku tenet označava načelo, princip, a to je i pravo značenje staroegipatske reči nečer (nṯr), koju Egiptolozi pogrešno tumače kao bog, pošto tripuju da su Egipćani bili pagani.

 

BtTF9aj.jpg

sator kvadrat

 

Za sator kvadrat pre ovog filma nisam ni čuo, ali od suglasnika NPRST dobijamo korenske osnove koje grade imena nekih od najznačajnih egipatskih nečera:

 

·       sr - Asar (Oziris);

·       st - Aseta (Izida);

·       st - Set;

·       nt - Nit;

·       nn - Nun.

 

E, sad… Da li je ovo bila ideja Nolanu, pojma nemam, ali sam siguran da se ROTA može interpretirati kao TARO, odnosno onako kako je napisano na karti deset - Wheel of Fortune - čija poent jeste promena perspektive.

 

qu9uQ1m.jpg

 

Izdovijo bih rešenje za karte tri i četiri - The Empress i The Emperor - gde imamo gotovo preslikanu situaciju kao u Once Uponu… pošto ubrzo uviđamo da kućom gazduje Priya.

 

4pieGpP.png

 

S druge strane, „kralj“ je tu da izigrava poslugu i sipa piće gostima, a njegov psihološki mehanizam odbrane bi bila natkompenzacija u vidu gajbe u obliku falusa.

 

xl0U44G.png

A masculine front in a man's world has its uses.

 

Za sam kraj neizbežna osmokraka zvezda boginje Ištar na repu Boeinga 777 i to u trenutku kad Protagonista i Neil pominju reč karantin… :wub:

 

vfcoIsk.png

 

U svakom slučaju, film je opasan već na prvo gledanje.

Edited by rezwalker
  • +1 3
  • Hvala 3
Link to comment

Jes vala opasan kao i tvoj post, kao opako našminkan predmet požude od čijeg viđenja gaća naprosto osećaš da si daleko... I tu je Brana duboko ironičan zato što ti nudi te noge pod belim gaćama i, samo zato što su filmski čiste od svake izlučevine, svakome ko nije ništa shvatio, jasno je da je on negativac...

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

 aOea5NB.jpg

Bonaparta pred Sfingom

 

Pogledao sam loš film o Nikoli Tesli sa Ethanom Hawkeom u glavnoj ulozi, ali… uvodni tekst glasi ovako:

 

He had a black cat named Mačak when he was a boy. The cat followed him everywhere. And one day, when he stroked the cat’s back, he saw a miracle. A sheet of light crackling under his hand. Lightning in the sky, his father explained, is the same thing as the spark shooting from Mačak’s back.

 

Pa nego kako… Sekhmet kao lavica pripada porodici mačaka koje su u Egiptu bile uzdignute na pjedestal najsvetije životinje upravo zbog statičkog elektriciteta.

 

Sledeći interesantan detalj je prvo pojavljivanje J. P. Morgana u filmu. Vidimo ga u kadru okrenutog leđima kako zuri u sliku Jean-Léon Gérômea Bonaparta pred Sfingom, dok njegova ćerka Anne u ulozi naratora ponovo pominje macina leđa u kontekstu elektriciteta. Sfinga je lav, čak je imala i glavu lava, da bi joj nakon ponovnog otkopavanja glavu preoblikovao prema svom liku najverovatnije car Tutmes IV. Zato je glava sfinge disproporcijalno mala u odnosu na lavlje telo. Pritom, za razliku od tela, uticaj erozije je gotovo beznačajna kada je glava u pitanju što je paradoks pošto je najveći deo istorije sfinga provela baš kao na slici gore - pod peskom - dok je samo glava štrčala i bila izložena uticaju vetra. Da je podignuta kad tvrde da je podignuta glava bi pretrpela veću eroziju, a da ne pričam o tome što je donji deo sfinge podlegao eroziji vode, a ne peska ili vetra. Poslednje obilnije padavine su zadesile Egipat oko 5.000. godine pne, odnosno 2.500 godina pre nego što je sfinga isklesana prema zvaničnoj hronologiji. Pošto je Sfinga ujedno i ekvinocijski marker, trebala bi da bude stara nekih 13.000 godina, tj. da potiče iz vremena kada je sazvežđe lava najavljivalo izlazak sunca na dan prolećne ravnodnevnice, čime se postizao efekat refleksije tj. simbioze neba i zemlje. Da je isklesana u doba IV dinastije imala bi formu bika u cilju postizanja identičnog efekta. Geolozi su, pritom, saglasni da sfinga nije mogla biti isklesana nakon poslednjeg perioda intezivnih kiša već isključivo pre i da bi egiptolozi trebali da koriguju stavove, ali ove baš briga, drže se svoje besmislene hipoteze i to je to.

 

Pred sam kraj filma Tesla odlazi kod J. P. Morgana kako bi pozajmio još kinte za rad na razvoju tehnologije koja bi omogućila mapiranje moždanih talasa. Tada mu ovaj pominje legendu Ottawa indijanaca o Mlečnom putu…

 

***

 

Odlaskom u Kolorado Springs 1899. godine Tesla je započeo drugu fazu svog istraživačkog rada koja traje sve do njegove smrti i za koju se slobodno može reći da je najvećim delom zasnovana na svetoj nauci drevnog Egipta. Upravo u ovom periodu Tesla radi na razvoju tehnologija baziranih na etru i nehercijanskim talasima. Da bi se vadile rude iz ovog „rudnika zlata“ neophodno je poznavanje hijeroglifskog pisma, a to nas dovodi do Napoleonove egipatske kampanje (1798-99) koja je, pre svega, važna zbog otkrića kamena iz Rozete. Ova stela je sadržala tekst ispisan na starogrčkom, hijeroglifskom i egipatskom demotskom pismu, što je, dalje, dovelo do dešifrovanja hijeroglifa 20 godina kasnije od strane Jean-François Champolliona.

 

Ovo pišem na topicu Tenet jer znam da se i Nolan zanimao za Teslu, a bez Tesle bi The Prestige bio film o jeftinim mađioničarskim trikovima i ništa više.

 

Link to comment

Zapravo, kao i u slučaju vojske, radija, Markonija ili Edisona, Tesla je uglavnom bio najjeftiniji...

 

Inače, dobio sam obaveštenje da sam citiran na ovom topiku, ali taj post ne postoji nigde i nisam imao prilike da ga vidim :huh:

Link to comment
38 minutes ago, Ajant23 said:

Zapravo, kao i u slučaju vojske, radija, Markonija ili Edisona, Tesla je uglavnom bio najjeftiniji...

 

Inače, dobio sam obaveštenje da sam citiran na ovom topiku, ali taj post ne postoji nigde i nisam imao prilike da ga vidim :huh:

 

Spoiler

yAOkywy.png

 

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

za korisnike SBB jačih paketa ili onih sa HBO Go - "Tenet" je sada u ponudi u okviru video kluba.

 

ja odgledao pre neko veče.

skroz mi je legao.

mada sam se maksimalno trudio da ne objašnjavam sebi kako sve to sa "vremenskim klještima" funkcioniše, da ne jurim nelogičnosti, već da se samo prepustim vožnji.

Link to comment
  • 2 months later...

Ovaj Tenet je još gori iz drugog pokušaja. Ni glavnom junaku ništa nije jasno od samog početka i bukvalno do posljednje scene propituje oko sebe kako i zašto, pa kako gledalac da se snađe.. Možda je Nolan ovo sebi razjasnio na papiru uz pomoć lenjira i fusnota, ali je ispalo prekomplikovano za realizaciju na ekranu. Slabašni likovi, banalna melodramatika, nerazumljiva akcija, sve u svemu - nepodnošljivo.

  • +1 2
Link to comment
  • 1 year later...

Ponešen hajpom oko Openhajmera, odgledah ponovo Teneta i još uvek je rđav. Jednostavno ne štima, lakše mi je bilo da pratim radnju sad kad znam za jadac, no s druge strane, bilo mi je manje napeto i uzbudljivo znajući kuda će otići rasplet. Drugim gledanjem prosto malo dobiješ, malo izgubiš i opet si na istom.

 

Ideja je fenomenalna, to stoji. 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...