Jump to content
IGNORED

Dan primirja?!


pyc

Recommended Posts

Da li je neko možda zastao i razmislio o kakvom se brejnvošu radi? Molim vas, DAN PRIMIRJA. U prevodu, afirmacija rata. Šta bih još mogao da dodam... pa verovatno najperfidniji oblik indoktrinacije.

Link to comment

Ne smatram da je to afirmacija samog rata, nego pobede u istom.

Slavi se i 9.maja Dan pobede nad fašizmom, praktično datum kad je kapitulirala nacistička Nemačka. Lično, ne vidim nikakav problem da se obeležavaju takvi datumi. 

Link to comment

11.11.1918. u 11 sati pre podne na snagu je stupilo primirje kojim su okoncane oruzane borbe u prvom svetskom ratu. Danas se slavi dan kad je prestalo ubijanje. Inace sam rat je formalno zavrsen mesecima kasnije potpisivanjem mirovnih sporazuma, prvo sa Nemackom u Versaju (28.6.1919) pa redom sa Austrougarskom, Bugarskom i na kraju sa Turskom (sto je potrajalo do 1923.), za razliku od drugog rata gde se Nemacka bezuslovno predala pa je rat zavrsen na isti dan kad su i borbe prestale (osim pojedinih grupa fanatika koje su nastavile pruzati izolovan otpor jos kojegde - Balkan, grcka ostrva, bunkeri po Francuskoj...)

 


 

  • +1 1
Link to comment

Sjecam se kada sam dosao u francusku, skola i priblizavamo se 11. Novembru. Cas iz istorije i naravno prica o tom datumu. Nastavnica mi kaze da ja sigurno znam za taj datum (bilo nas je vise stranaca) jer je moja zemlja ucestvovala kao pobjednik. Bilo me je sramota da priznam da se kod nas taj datum ne slavi i da se jako malo uci o tome (napustio jugoslaviju poslije 6. osnovne). Francuska je bila na prvoj liniji sukoba i imala je velike gubitke i sa razlogom ga slave. Srbija je srazmjerno imala veće gubitke i trabalo bi da slavi naravno. Vjerujem da nema porodice u srbiji (i hercegovini sto je moj slucaj) a da nije izgubila nekog bliznjeg u tom ratu i naravno da treba slaviti te ljude. Cuj indoktrinacija :isuse:

  • +1 7
Link to comment
14 hours ago, pyc said:

Da li je neko možda zastao i razmislio o kakvom se brejnvošu radi? Molim vas, DAN PRIMIRJA. U prevodu, afirmacija rata. Šta bih još mogao da dodam... pa verovatno najperfidniji oblik indoktrinacije.

 

For fuck's sake.

  • +1 2
Link to comment

Ja sam juce imao blagi kulturoloski sok kad sam dobio sva mejla od Francuza (oboje kolege) koji se zavrsavaju sa "bonne journée et bon armistice". Ali, to je vise do nas, srpska kultura secanja je na mizernom niskom nivou, bilo da je reci o Prvom svetskom ratu, Jasenovcu, Sajmistu ili pak Srebrenici.

 

Juce su hvalili RTS-ov dokumentarac o Prvom svetskom ratu, zove se "Dugo putovanje u rat". Vidim da ga hvale na tviteru.

Link to comment
14 hours ago, Filozof manijak said:

Ne smatram da je to afirmacija samog rata, nego pobede u istom.

Slavi se i 9.maja Dan pobede nad fašizmom, praktično datum kad je kapitulirala nacistička Nemačka. Lično, ne vidim nikakav problem da se obeležavaju takvi datumi. 

Pa bar u Kanadi nije ni afirmacija pobjede i nije slavljenje vojske nego sjecanje na poginule.

Link to comment

ja sam imao blesavu situaciju s kevom na hitrou negde mozda 2003-4, taman u doba pojacanog straha od terorizma u ovim krajevima.

 

naime, ovde u uk 11.11 u 11 sve stane na dva minuta. bukvalno. krenu sirene i sve se zaustavi u pokretu - na ulici, u radnjama, kancelarijama, stanicama... svugde. svi stanu i odrade dva minuta cutnje.

 

e, sad, hitrou, 11 novembar u 11, keva ide nazad u bg, ja s njom na aerodromu, taman predali prtljag i krenuli da negde sednemo kad krete sirena i dobar komad naroda stade. keva mislila teroristicki napad i uhvatila je ozbiljna panika. krete da trci, vice, trese se - jedva sam je smirio. psovala je i primirje i obelezavanje istog jos jedno pola sata.

Link to comment
34 minutes ago, Kampokei said:

Ja sam juce imao blagi kulturoloski sok kad sam dobio sva mejla od Francuza (oboje kolege) koji se zavrsavaju sa "bonne journée et bon armistice". Ali, to je vise do nas, srpska kultura secanja je na mizernom niskom nivou, bilo da je reci o Prvom svetskom ratu, Jasenovcu, Sajmistu ili pak Srebrenici.

 

 

Ovde je kultura sećanja na niskom nivou kad se radi o stvarima od pre par godina, a ne šta je bilo pre 100 i kusur

  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ovde je kultura sećanja na niskom nivou kad se radi o stvarima od pre par godina, a ne šta je bilo pre 100 i kusur


Nama je kuci to secanje uvek bilo prisutno. Deda je odlikovan, ucestvovao od 14. solunac, a tokom 41.-45. je u nasem podrumu bila lokalna stamparija pokreta otpora - eno plaketa je tu i danas. Nije se slavio neki specifican datum, nego su price iz dva rata redovno podgrevane da se ne zaboravi. Kad je pocelo ludilo krajem osamdesetih, bilo je posebno gadno gledati svu tu instrumentalizaciju dva rata cije zrtve a ni istorija nikad nije objektivno sagledana van nacionalistickog i komunistickog uticaja i interesa.

Edited by Anduril
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Italija isto nema nikakav spomen na 11.11. što je sramotno gledano sa strane saveznika. Od 1915 se borila na savezničkoj strani i valjda je očekivala povratak Istre i Dalmacije ali se desila Jugoslavija i 11.Novembar je ostavio gorak ukus u ustima pa se slavi samo 4. novembar (iskrcavanje trupa u Trst) koji je zvanično "Dan Pobede u Velikom Ratu" zbog potpisanog primirja 3. novembra u Villa Giusti. Odbrambene bitke protiv Austrougarske i Nemačke vojske (Isonzo, Caporetto, Piave) su motiv za neki ponos jedinstva italijana.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
51 minutes ago, mlatko said:

Od 1915 se borila na savezničkoj strani i valjda je očekivala povratak Istre i Dalmacije ali se desila Jugoslavija

Italija je dobila delove Istre i Slovenije (Kras i to), granica je bila po sred Triglava a italijanska karaula nekih pola sata peshacenja zapadno od vrha. Stotine i hiljade Slovenaca je isterano/iseljeno i stavljeno na voz koji nije 'primljen' ni u Ljubljani ni u Zagrebu nego tek u Beogradu - gde su se mnogi od njih naselili i potom ziveli... 

Mis'im - nebitno na danashnji dan al' ta granica sa Italijom nije ona koju je posle WWII nacrtao drug Marshal tokom "Trs' je nash" akcije... 

  • +1 4
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...