Jump to content
IGNORED

Naplata advokatskih troskova opomene za parking


Andreja

Recommended Posts



Nisam platila nista osim 1000 din + kamata. Stiglo mi je rešenje o izvrsenju na osnovu verodostojne isprave, na iznos od 1000 dinara + razni troskovi (ukupno oko 15000din) Sad sam na sudu sa njima, posto je Osnovni sud usvojio moj prigovor na resene o izvrsenju. Moj prigovor se svodio na cinjenicu da sam  iznos koji je predmet izvrsnog postupka (1000,00 din+ kamata) platila, te da ne moze da mi bude ponovo naplaćeno u izvrsnom postupku nesto sto sam platila, a navela sam i cinjenicu da Zakon o zastiti potrosaca ne dozvoljava naplatu troskova opomene.
Oni se brane cinjenicom da su oni preuzeli dug (to se zove cesija), a da preuzimanjem duga nisu preuzeli i delatnost prvog poverioca pa se na njih ne odnosi Zakon o zastiti potrosaca, clan 12.
U ZOO sam pronasla odredbu da mogu svaki prigovor koji bih uputila Parking servisu uputiti i njima kao preuzimacima duga.
Inace, na sudu se pojavila neka advokatica, mene je bilo sramota koliko je bila nespremna. Tvrdila je da ja uopste nisam  uplatila 1000,00 dinara iako  sam taj iznos uplatila, uplatnicu prosledila advokatu, a on mi u svojoj poslednjoj pretnji pred pokretanje postupka izvrsenja  komentarisao uplatu kao nepotpunu jer on ne potrazuje vise 1000 din nego 1000+ njegovi troskovi. Nije pripremila troskovnik, nije cak imala ni papir na kojem bi ga ispisala nego je treazila od sudije.... Uglavnom prica jos uvek traje, javicu vam kad dobijem presudu.


Ako je cesija tj ako je pružalac komunalne usluge ustupio potraživanje trećem, pa taj treći podneo predlog za izvršenje - taj je predlog izvršitelj trebao odbaciti jer nije dozvoljen. Isprava podobna za izvršenje (verodostojna isprava) je izvod iz poslovnih knjiga komunalnog preduzeća iz kojih se vidi osnov, iznos i rok dospeća potraživanja, ali ne i izvod iz poslovnih knjiga njegovog cesionara kome je ustupio to potraživanje.

Takvo potraživanje se može naplaćivati u formi tužbe sudu radi izdavanja platnog naloga, ne i izvršenja.

Jel tih 1.000 din + kamata plaćeno pre podnošenja predloga za izvršenje?

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
meni stiglo da platim dnevnu kartu, ispostavilo se da sam omasio zonu i platio za trecu, umesto drugu [emoji3]
sad ce me tih 7 dinara kostati 1000 :fantom:
 
jos sam tad isao po pasos da podgnem na savskom vencu, prvi dan odustao jer me pandur oterao sa mesta gde sam stao, a stao sam bukvalno do parking znaka, ali sa pogresne strane, na parking mesto, ali ocigledno predvidjeno samo za radnike mupa. u tom trenutku oko mene desetine nepropisno parkiranih automobila, na ulici, zelenim povrsinama
drugi dan, opet guzva, izvrteo dva kruga nisam nasao mesto i odem
i dodjem treci dan i valjda u euforiji sto sam nasao mesto, omasim zonu [emoji23]
to sam shvatio sutradan kad sam placao novi parking, a  dobio sms obavestenje da "imam dnevnu kartu" od juce
Podnesi prigovor JKP PS. Desilo se meni to skoro u Nišu, ali sam bio u žurbi pa me mrzelo da jurim i pišem prigovor.

Ukratko, ti si već platio, to što si pogrešio po nekoj mojoj logici bi trebalo da bude osnov samo da im doplatiš razliku u visini cene parkiranja u drugoj zoni. Napiši u prigovoru broj karte za treću zonu iz SMS poruke i vreme slanja, ako bi ti naplatili i doplatnu kartu za drugu kao da nisi platio ništa postojalo bi neosnovano obogaćenje na njihovoj strani.

Možda prođe.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  • +1 1
Link to comment
Podnesi prigovor JKP PS. Desilo se meni to skoro u Nišu, ali sam bio u žurbi pa me mrzelo da jurim i pišem prigovor.

Ukratko, ti si već platio, to što si pogrešio po nekoj mojoj logici bi trebalo da bude osnov samo da im doplatiš razliku u visini cene parkiranja u drugoj zoni. Napiši u prigovoru broj karte za treću zonu iz SMS poruke i vreme slanja, ako bi ti naplatili i doplatnu kartu za drugu kao da nisi platio ništa postojalo bi neosnovano obogaćenje na njihovoj strani.

Možda prođe.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

nama je proshlo sigurno dva puta, obavezmo probaj! i to rutinski, bez neke drame, oni to tamo to nadju u zoni i raskache i kazu nemoj vishe nikad. kod nas je po pravilu placena skuplja zona [emoji38]ol:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



Link to comment
On 4.7.2022. at 6:56, Tribun_Populi said:


 

 


Ako je cesija tj ako je pružalac komunalne usluge ustupio potraživanje trećem, pa taj treći podneo predlog za izvršenje - taj je predlog izvršitelj trebao odbaciti jer nije dozvoljen. Isprava podobna za izvršenje (verodostojna isprava) je izvod iz poslovnih knjiga komunalnog preduzeća iz kojih se vidi osnov, iznos i rok dospeća potraživanja, ali ne i izvod iz poslovnih knjiga njegovog cesionara kome je ustupio to potraživanje.

Takvo potraživanje se može naplaćivati u formi tužbe sudu radi izdavanja platnog naloga, ne i izvršenja.

Jel tih 1.000 din + kamata plaćeno pre podnošenja predloga za izvršenje?

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 

 

Verodostojna isprava je izvod iz poslovnih knjiga komulanog preduzeca, a ugovor o cesiji je osnov za promenu poverioca. 

Mada ima i onih poverilaca koji tumače ovako, pa podnesu platbi nalog i tu dobiju 9k troskova, plus 9k za opomenu, a sve na dug od 1000 dinara, a onda podnesu predlog za izvrsenje na osnovu izvrsne isprave

Link to comment
On 5.7.2022. at 9:16, Uskebasi said:

Verodostojna isprava je izvod iz poslovnih knjiga komulanog preduzeca, a ugovor o cesiji je osnov za promenu poverioca. 

Mada ima i onih poverilaca koji tumače ovako, pa podnesu platbi nalog i tu dobiju 9k troskova, plus 9k za opomenu, a sve na dug od 1000 dinara, a onda podnesu predlog za izvrsenje na osnovu izvrsne isprave

I to im još sud aminuje...

 

Stav NS suda je da je to OK... Poserem im se svima u guzicu...

 

Taj manifetluk koji je izveden u Nišu je čitsa pljačka građana, juče mi je objašnjeno šta se radi, tačno ih sve treba streljati, direktora JKP Praking Niš, cesionara, sudije koje to odbravaju... Jbt, za 1000 dinara duga, na kraju izaže preko 20, i tu je advoktatska kancelarija koja je u stvari otkupila dug dobra 18K... Pa, jbt...

Link to comment

Nije samo Niš. Polako svi parking servisi prelaze na taj nacin naplate. Imas advokata kome clanovi familije naprave doo za otkup potraživanje i onda on utuzuje. Imas i onog lika iz Nisa koji po SNS sluzbenoj duznosti zastupa 7-8 parking servisa po Srbiji. Imas onog advokata iz Beograda koji zastupa infostan, a koji ima fiktivno prijavljenu kancelariju u nekom stanu na periferiji Beograda, a koga niko nikada nije video niti je uspeo da ga kontaktira. I jos xy ovakvih primera, zbog kojih te je sramota svoje profesije

Link to comment
Nije samo Niš. Polako svi parking servisi prelaze na taj nacin naplate. Imas advokata kome clanovi familije naprave doo za otkup potraživanje i onda on utuzuje. Imas i onog lika iz Nisa koji po SNS sluzbenoj duznosti zastupa 7-8 parking servisa po Srbiji. Imas onog advokata iz Beograda koji zastupa infostan, a koji ima fiktivno prijavljenu kancelariju u nekom stanu na periferiji Beograda, a koga niko nikada nije video niti je uspeo da ga kontaktira. I jos xy ovakvih primera, zbog kojih te je sramota svoje profesije

Meni je to stiglo to za Infostan i ja bunario tog advokata i ma kraju adresa negde Cerak ili Vidikovac ali ne javlja se niko.
Pitam čoveka koji radi u "pravnoj službi" :
Otkud advokatska kancelarija ranije ste vi slali ovo?
Kaže on:
Ne pitaj samo je stigla naredba da ide u par kancelarija , on uzima kintu i ako je greška i platio si sve...



....shiit has hit the fan.
Link to comment

To su bukvalno milioni evra koji se na taj način izvlače iz komunalnih preduzeca, jer advokat svakako naplati troskove od svog vlastodavca, tj. od komunalnog preduzeca. 

A javna je tajna da od advokata postoji samo faksimil koji stoji u komunalnom preduzecu. 

A ko zna kome idu pare. Mislim, zna se 😁

Edited by Uskebasi
  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

to znači da izvršitelji/advokati naplate duple troškove dužniku, ako sam dobro razumeo?

Matematika je sledeca. Napravis kaznu za parking od 1000 dinara, pa komunalno ustupi potrazivanje nekoj fantomskoj firmi, koja ti preko advokata posalje opomenu za placanje duga od 1000 dinara i troskova opomene od 9000 dinara. Ti to ne platis, oni podnesu platni nalog sudu kojim traze onih 1000 dinara, plus 9000 za opomenu, plus 9000 za sastav tuzbe, plus 700 dinara taksu. Sud usvoji takav platni nalog na osnovu koga poverilac podnese predlog za izvrsenje kojim trazi naplatu 1000 dinara duga, 9000 za opomenu, 9700 dinara parničnih troškova, plus 1800 dinara za pribavljanje klauzule izvrsnosti, 9000 za sastav predloga za izvrsenje i 4500 dinara za dopis komori izvrsitelja za odredjivanje nadleznog izvrsitelja. Izvrsitelj usvoji tako podnet predlog i tome doda oko 4000 dinara troskova predujma za rad izvrsitelja. Kad to sve bude naplaceno poverilac plati izvrsitelju dodatne troskove i naknadu za uspesnost sprovodjenja izvrsenja oko 5000, nakon cega poverilac podnese zahtev za donosenje resenja o troskovima za tih 5000 dinara uvecano za 9000 za sastav zahteva za troskove. 

Tako da na kraju platis, 

1000 din dug

9000 opomenu

9000 tuzbu

700 taksu

9000 predlog za izvrsenje

1800 klauzulu

4500 podnesak komori

4000 predujam za rad izvrsitelja

5000 nagrada i troskovi izvrsitelja

9000 zahtev za troskove

 

I to je sve legalno... 

  • Hvala 2
Link to comment
7 hours ago, Uskebasi said:

Matematika je sledeca. Napravis kaznu za parking od 1000 dinara, pa komunalno ustupi potrazivanje nekoj fantomskoj firmi, koja ti preko advokata posalje opomenu za placanje duga od 1000 dinara i troskova opomene od 9000 dinara. Ti to ne platis, oni podnesu platni nalog sudu kojim traze onih 1000 dinara, plus 9000 za opomenu, plus 9000 za sastav tuzbe, plus 700 dinara taksu. Sud usvoji takav platni nalog na osnovu koga poverilac podnese predlog za izvrsenje kojim trazi naplatu 1000 dinara duga, 9000 za opomenu, 9700 dinara parničnih troškova, plus 1800 dinara za pribavljanje klauzule izvrsnosti, 9000 za sastav predloga za izvrsenje i 4500 dinara za dopis komori izvrsitelja za odredjivanje nadleznog izvrsitelja. Izvrsitelj usvoji tako podnet predlog i tome doda oko 4000 dinara troskova predujma za rad izvrsitelja. Kad to sve bude naplaceno poverilac plati izvrsitelju dodatne troskove i naknadu za uspesnost sprovodjenja izvrsenja oko 5000, nakon cega poverilac podnese zahtev za donosenje resenja o troskovima za tih 5000 dinara uvecano za 9000 za sastav zahteva za troskove. 

Tako da na kraju platis, 

1000 din dug

9000 opomenu

9000 tuzbu

700 taksu

9000 predlog za izvrsenje

1800 klauzulu

4500 podnesak komori

4000 predujam za rad izvrsitelja

5000 nagrada i troskovi izvrsitelja

9000 zahtev za troskove

 

I to je sve legalno... 

Pa i nije bas takva matematika, niti procedura. Za kaznu od 1000 dinara fantomska firma je preko advokata trazila dodatnih oko 3000 dinara za njihove usluge. Kad sam odbila da platim tih 3000 din, a platila sam 1000 dinara, ta ista firma je bez suda pokrenula postupak izvršenja preko izvrsitelja koji je trazio oko 15000 dinara, ali je postupak pokrenut za vec plaćenih 1000 dinara. Ja sam na to ulozila prigovor nadleznom osnovnom sudu koji je moj prigovor usvojio i samim tim sam se našla u parnici sa pomenutom fantomskom firmom, ja u svojstvu tužene, a oni u svojstvu tuzitelja. I sad ako se desi da sud presudi u njihovu korist ima da me citava zajebancija kosta preko 1000 evra. Ako se to desi uvericu se da Srbin nema veceg neprijatelja od svoje drzave.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Uskebasi said:

Procedura je takva ako ne ulozis prigovor. Ako ulozis prigovor i izgubis parnicu onda ces imati kao bonus i parnicne troskove. 

Pre prigovora je bilo 15000 dinara. Tu je uracunato 1000 din duga, 3000 advokatskih troskova, poesto kamate, a ostalo do 15 hiljada su troskovi izvrsenja.

 

Link to comment
Verodostojna isprava je izvod iz poslovnih knjiga komulanog preduzeca, a ugovor o cesiji je osnov za promenu poverioca. 
Mada ima i onih poverilaca koji tumače ovako, pa podnesu platbi nalog i tu dobiju 9k troskova, plus 9k za opomenu, a sve na dug od 1000 dinara, a onda podnesu predlog za izvrsenje na osnovu izvrsne isprave
Znaš već da je izvršni postupak strogo formalan. Što će reći, ako ti nisi izdavalac verodostojne isprave a javljaš se kao izvršni poverilac, i to svojstvo dokazuješ ugovorom o cesiji kojim ti je ustupljeno potraživanje, onda na takvom ugovoru moraš da overiš potpis kod notara, inače nemere izvršenje. Koliko znam, ne radi se ovde o tumačenju poverilaca, već sudova, pa se zato i ide na platni nalog.

A taj faktoring tj ustupanje nenaplaćenih potraživanja od klijenata uterivačkim firmama su još pre cca 15 godina doktorirale telekomunikacione kompanije. Ovo sad malo više bode oči zbog razlike u vrednosti glavnog potraživanja i troškova postupka, koji su s izvršiteljima skoro duplirani.

Aaaali, tu ima ono ali...

Da bi uopšte došao u tu fazu, nesrećni građanin prvo treba:
- da ne plati doplatnu kartu/ugovornu kaznu, koju mu zalepi parking kontrolor (1.000 din) u roku 8 dana,
- ako to ne plati, onda i da ne plati dug po opomeni za plaćanje neplaćene doplatne karte (opet 1.000 din, bez ikakvih daljih troškova) koju mu na kućnu adresu uputi advokat faktoring firme, još dodatnih 8 dana
- ako ni to ne plati, onda i da ne plati dug po rešenju o platnom nalogu koji mu izda sud (1.000 din duga + 9.000 nagrada advokatu + 1.800 din sudske takse)

Tek onda stižemo u fazu da kreće i izvršenje i dranje kože s leđa.

Naravoučenije, sam pao sam se ubio.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...