Jump to content
IGNORED

О општем образовању


אַף אֶחָד

Recommended Posts

dobro mozda nije, verujem da imas dobru kritiku ovog mog stava

 

samo zelim da znas da ja ne mislim da si se izblamirao jer nesto ne znas nego zato sto si skocio da normalizujes i kanonizujes jedno neznanje, da branis conventional wisdom od napada naucne istine, kao nisu se izblamirali ti ljudi (iz candrine anegdote), nije "katastrofa" ili kako si vec rekao.

 

kazem i ja nije katastrofa, to sam prvo istakao, dakle nije katastrofa neznanje bilo koga od tih ljudi ponaosob (ima ihahaj tema na koje ja mogu da se izblamiram), ali je malo katastrofa tvoje skakanje da odbranis status kvo.

 

zasto i cemu? ko te terao na to? znaci ti sa pozicije arbitra drustvene prihvatljivosti odredjujes ko se izblamirao a ko nije, cije znanje moze da se kritikuje a cije ne moze

 

e pa necemo tako, nemas ti tu poziciju, to je iluzija. ti si se (nenamerno, ali prosto jesi, tako se udesilo) stavio na stranu neznanja nasuprot nauci. pa ne mislis valjda da ce svi da gledaju to cutke, da odobravaju i da te niko nece prozvati? ipak ima trč trč nekoga ko nešto zna iz oblasti prirodnih nauka, a i oni su pozvani da kreiraju taj standard drustvene prihvatljivosti.

 

tvojim putem, reductio ad absurdum, najvise prava da arbitrira sta je prihvatljivo a sta ne ima onaj ko najmaje zna.

 

ne moze to. jednostavno ne moze i nije tako. 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Krošek said:

dobro mozda nije, verujem da imas dobru kritiku ovog mog stava

 

samo zelim da znas da ja ne mislim da si se izblamirao jer nesto ne znas nego zato sto si skocio da normalizujes i kanonizujes jedno neznanje, da branis conventional wisdom od napada naucne istine, kao nisu se izblamirali ti ljudi (iz candrine anegdote), nije "katastrofa" ili kako si vec rekao.

 

kazem i ja nije katastrofa, to sam prvo istakao, dakle nije katastrofa neznanje bilo koga od tih ljudi ponaosob (ima ihahaj tema na koje ja mogu da se izblamiram), ali je malo katastrofa tvoje skakanje da odbranis status kvo.

 

zasto i cemu? ko te terao na to? znaci ti sa pozicije arbitra drustvene prihvatljivosti odredjujes ko se izblamirao a ko nije, cije znanje moze da se kritikuje a cije ne moze

 

e pa necemo tako, nemas ti tu poziciju, to je iluzija. ti si se (nenamerno, ali prosto jesi, tako se udesilo) stavio na stranu neznanja nasuprot nauci. pa ne mislis valjda da ce svi da gledaju to cutke, da odobravaju i da te niko nece prozvati? ipak ima trč trč nekoga ko nešto zna iz oblasti prirodnih nauka, a i oni su pozvani da kreiraju taj standard drustvene prihvatljivosti.

 

tvojim putem, reductio ad absurdum, najvise prava da arbitrira sta je prihvatljivo a sta ne ima onaj ko najmaje zna.

 

ne moze to. jednostavno ne moze i nije tako. 

Ok posto je pristojan post, nema smejanja, koriscenja reci blamiranje, ili upotrebe moralne odrednice kao sto je sramota, evo i odgovor. Apsolutno se slazem da oni koji najvise znaju moraju i da arbitriraju sta je drustveno prihvatljivo ili ne. Samo sto ja nisam uopste arbitrirao niti osporavao Chandri to da radi, vec sam stava da nema potrebe arbitrirati drustvenu prihvatljivost u svakoj besmislenoj situaciji koju dozivis u zivotu. 

Link to comment

Pošto si aktivna na PL topicu, znaš kakve povrede fudbaleri doživljavaju i koliko brzo mogu da se vrate. Čovek sa slomljenim člankom igra posle dva i po meseca. 

 

@Jumanji

Edited by čekmeže
Link to comment
22 minutes ago, djeneralche said:

Ok posto je pristojan post, nema smejanja, koriscenja reci blamiranje, ili upotrebe moralne odrednice kao sto je sramota, evo i odgovor. Apsolutno se slazem da oni koji najvise znaju moraju i da arbitriraju sta je drustveno prihvatljivo ili ne. Samo sto ja nisam uopste arbitrirao niti osporavao Chandri to da radi, vec sam stava da nema potrebe arbitrirati drustvenu prihvatljivost u svakoj besmislenoj situaciji koju dozivis u zivotu. 

 

jedino sto bih ubacio je da je uvek prihvatljivo propitivati, izazivati i nagoniti druge na razmisljanje. ja ne bih kao candra isao okolo i postavljao ta pitanja, ja sam manje u fazonu neke pametne price a vise u fazonu nasikam se i pravim haos, ali uvek se nadje i neki propitivac i tako i treba. treba da bude neko ko izaziva ko razbija konvencionalne predstave o svetu. to nije potreba jedinke kao sto je jesti spavati i sl. ali je pozitivno i treba vise da se preslisavamo a manje da gajimo laznu koheziju bez pokrica koja nas sve vodi u stagnaciju i konacnu propast, kolektivno. 

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Krošek said:

 

jedino sto bih ubacio je da je uvek prihvatljivo propitivati, izazivati i nagoniti druge na razmisljanje. ja ne bih kao candra isao okolo i postavljao ta pitanja, ja sam manje u fazonu neke pametne price a vise u fazonu nasikam se i pravim haos, ali uvek se nadje i neki propitivac i tako i treba. treba da bude neko ko izaziva ko razbija konvencionalne predstave o svetu. to nije potreba jedinke kao sto je jesti spavati i sl. ali je pozitivno i treba vise da se preslisavamo a manje da gajimo laznu koheziju bez pokrica koja nas sve vodi u stagnaciju i konacnu propast, kolektivno. 

Ok drago mi je sto imas tako aktivan stav. Eto mozes recimo da mi kazes zasto je u tvom zivotu bitna teorema o odmeravanju i isto tako zasto je bitno cemu sluzi tranzistor u prekidackom rezimu rada. Shega, shala.

Link to comment

o teoremi o odmeravanju ne znam nista a za tranzistor znam da ima dva stanja u kontekstu kompjutera to se naziva 0 i 1, pa pretpostavljam da u masinama nesto moze da ga prebaci u 1 sto predstavlja prekidac za neki sledeci proces, dakle kao built-in prekidac koji bez ljudskog ucesca odnosno mehanickih delova opredeljuje koji deo strujnog kola ili masine je ukljucen ili iskljucen. bitno radi automatizacije ukratko. jesam pogodio? 

Link to comment
6 hours ago, chandra said:

 

Naravno da nisi to napisao, sve i ako si mislio da jesi. Okretanje oko sopstvene ose izaziva samo smenu dana i noci. Nagib ose je odgovoran, kao sto je Krosek objasnio, za razliku u osvetljenosti razlitih delova Zemlje tokom godine, a samim tim i za razliku u godisnjim dobima. Zemlja je najbliza Suncu u vreme nase severnjacke zime, ali je orbita skoro pa kruzna tako da to nema nikakvog efekta.

 

Primer je dobar zato sto na osnovu neke elementarne slike o svetu objasnjava fenomen koji svi primecujemo i kojeg su svesna i deca u vrticu.

 

Eto, pitajte ljude oko sebe, pa cete videti rezultat. Isprobao sam to i na odlicnim djacima osmog razreda dve elitne bgd osnovne skole i na nekoliko gimnazijalaca, sto nasih sto stranih, rezultat porazavajuc.

 

 

 

Kako bre mislis "da se nauka menja na dnevnom nivou, cak i bazicne stvari"!?! Nauka se menja, ja ne ocekujem od Novaka ili tebe (ili sebe) da pratite nove rezultate iz CERN-a ili ne znam kakva dostignuce iz genetskog mapiranja, ali bre ovde pricamo o abecedi stvarnosti u kojoj zivimo. Nivo nerazumevanja kako se prave deca, a ne strukture DNA ili genetskog nasledjivanja.

 

Mislim da si ti malo ziveo i zivis u staklenom zvonu. Sto je dobro za tebe ali staklo od zvona ume ponekad da promeni perspektivu. Objasnjenja smene godisnjih doba se ne uce u, kako bese, trecem-cetvrtom razredu osnovne skole i nikada se nisu ucila. U tom uzrastu bilo je samo "zemlja se okrece oko sunca i oko sebe, stoga dan i noc, kad si prema suncu dan, kad nisi prema suncu noc, cao, zdravo". Daleko od toga da su se u tom uzrastu ucile ekliptike, ose i njeni nagibi i slicno, ucile su se kasnije.

 

Uopste nije stvar u tome da li ta deca znaju te stvari ili ne, stvar je u tome sto znaju da ako im ikada zatreba to znanje na dva klika misem su od njega. Ta vrsta komfora kod velikog broja ljudi prosto dovede do lenjosti, kao sto u all-inclusive hotelu sa svedskim stolom vec treci dan odmora uzimas isto ili manje koliko bi ti konobar doneo, s tom razlikom da mozes sam da biras. Kad imas velike mogucnosti izbora i ogroman sadrzaj koji produbljuje svaki pojedinacni izbor moras da selektujes a kad selektujes onda to cinis najcesce s odredjenim motivom. Ako si vec lenj zbog ona dva klika misem udaljenosti onda ti motivi vremenom postaju oportunisticki. Na kraju balade, ti klinci iz osmog razreda ce tebe sa svim tvojim znanjem nauciti funkcije na mobilnom telefonu za koje nisi znao ni da postoje jer je to tunel u koji su oni uvezli svoj kognitivni auto. Ili tako nesto slicno sto je u domenu njihovog primarnog interesa.

 

Mislim da je ovde nedostatak u tome da ono sto smo mi nekada zvali i poznavali kao opste ili fundamentalno znanje, nesto sto se smatra znanjem po nuznosti a ne po izboru, vise nije opste mesto (opste znanje - opste mesto) jer se mahom smatra nefunkcionalnim i samim tim nepotrebnim. To je ozbiljna tragedija koju cemo tek placati. Opste znanje nikada nije ni imalo ni akademsku ni profesionalnu funkciju, ono je sluzilo da odrzi vatru interesovanja i radoznalosti i da na kraju u svakom od nas isprovocira onaj sadrzaj s kojim najbolje komuniciramo. Taj siroki temelj za zgradu nasih daljih karijera sve vise se suzava a potreba i zudnja ljudi za znanjem ostaje ista. Stoga taj manjak popunjavamo popularnim sadrzajima koji ne drze tako dobro koliko bi drzalo opste znanje pa je ta zgrada na sumnjivim temeljima.

 

To je problem s Novakom i vrlo je jednostavan. On zeli ali ne ume jer kad je trebalo da nauci da ume bavio se nekim drugim stvarima u zivotu. Zato danas ta njegova radoznalost, koja je obicno kod ljudi za svaku pohvalu, cesto poprima groteskne forme. Najlakse je reci "hajde, cuti tu i igraj tenis, samo pravis stetu".

  • +1 5
Link to comment
11 hours ago, Jumanji said:

Sto se tice vise puta ponovljene teze da je zbog nepoverenja u zapadnu medicinu odbio operaciju lakta na vreme, da ponovim i ja jos jednom svoje vidjenje i tvrdnju, a saznacemo istinu jednog dana nadam se, da Novak nije hteo operativnim putem da resi onomad problem lakta, ne toliko iz odbijanja ili skepticizma prema zvanicnoj medicini

Da se razumemo - nisam kicos al' me zanima da li je "zapadna", "zvanicna" ili "zapadna i zvanicna"??

Ponavljam - nisam kicosh, pitam 'nako.

Link to comment
19 hours ago, chandra said:

 

Pa neke stvari, ako si naucio, valjda ti i ostanu. Ovde se ne radi cak ni o znanjima, vec o nekim elementarnim idejama o svetu oko nas.

mnogo je lepa tema, iako se, koliko logički povezujem, zametnula slučajno.

tvoj bold je suština, samo bih ja to preformulisala u: ako si pravilno razumeo ono što si naučio onda kada si učio.

imam utisak (a taj utisak ima veze sa time što je meni ceo život jako teško da učim i osećam se manje sposobnom za taj proces od ljudi oko mene, barem od onih sa kojima sam učila npr na fakultetu) da ljudi neretko usvajaju stvari koje uče bez razumevanja. nikada to nisam bila u stanju da radim. meni za svaku novu činjenicu prvi refleks bude gomila dodatnih pitanja, nejasnoća, i tek kad nešto uglavim u sistem prethodnih znanja kao jedinstveni pazl mogu da kažem da sam to naučila, inače zaboravljam, ili se svaki put iznova saplićem o sopstvena pitanja kad se pomene ta neka tema koju sam usvojila a nisam razumela.

 

što se tiče tvog pitanja sa skupa, a i zbog @djeneralche komentara, iskopala sam ovo - gde prva rečenica glasi:

"Mnogi veruju da je tokom leta naša planeta bliža Suncu, a zimi dalja, zbog čega se temperatura i vremenski uslovi toliko razlikuju u ovim godišnjim dobima."

i sigurna sam da je gomili dece u osnovnoj školi bilo rečeno "godišnja doba nastaju kao posledica kretanja Zemlje oko Sunca".

kako je to ko usvojio, razumeo, upamtio, naučio - pitaj boga. meni deluje da je pogrešno "znanje" gore od neznanja, kao i da sistem obrazovanja ni pre više decenija nije insistirao na razumevanju kao osnovnom elementu usvajanja novih znanja koliko na reprodukciji. to govorim kao neko ko je desetak i kusur godina držao dopunske časove matematike (i manje fizike) deci, a pre svega kao neko ko se ceo život kao isus muči sa učenjem, i oseća kao debela manjina u tome.

 

pomenuo si u svom prvom postu ljudska prava. dragi moj, svetina po internetima prvo što ume da ti kaže "ja imam pravo na svoje mišljenje" iako to što agresivno izražava pored mišljenja nije ni prošlo...

 

pišem nabacano, izvinjavam se, žurim, ali pisaću još (i nadam se suvislije) kad budem imala vremena i ako temu ne ubiju do tad.

jako me interesuje proces učenja, formiranje mišljenja i ubeđenja, proces zaboravljanja i sve ovo o čemu pišete.

 

p.s. kad sam već ovde da se ispovedim i da je za mene učenje istorije filozofije u srednjoj školi bio prevelik i pretežak zalogaj. ja to tada nisam razumela gotovo ništa.

 

Edited by pt 2.0
  • +1 2
Link to comment
53 minutes ago, pt 2.0 said:

meni deluje da je pogrešno "znanje" gore od neznanja

 

Nije nam usadjeno ono "znam da nista ne znam" iz kojeg naravno slede neka pitanja i dalji koraci. 

Link to comment

@pt 2.0

Na temi na kojoj je započeta ova rasprava postoji klasičan primer tog branjenja prava na "mišljenje". Nešto u stilu da je osiono nazivati Novakovo verovanje u lekovitost navodnih bosanskih piramida budalaštinom. Jumanji bukvalno napisa "nije tvoje mišljenje ništa bolje od mog i obrnuto". Ulažen je trud kroz nekoliko postova da se argumentuje taj stav i može da posluži kao odličan primer ovoga o čemu pišeš.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...